Záhradnícky lunárny kalendár na október 2019

Lunárny kalendár záhradníka na október 2019 vám umožňuje zvoliť si optimálny čas na prácu na webe. Ak budete dodržiavať biologické rytmy prírody určené lunárnym kalendárom, môžete úspešnejšie zbierať a sadiť na ďalšiu sezónu.

Lunárny kalendár pre záhradníka a záhradníka na október 2019

Pri starostlivosti o miesto záhradníci dodržiavajú nielen všeobecné odporúčania týkajúce sa načasovania a poveternostných podmienok. Berú sa do úvahy aj fázy mesiaca.

Fázy mesiaca

Počas októbra 2019 navštívi nočná hviezda každú z existujúcich fáz:

 1. Rast Mesiaca spadne na časové obdobie od 1 do 13.
 2. 14. lunárneho kalendára bude spln mesiaca.
 3. Od 15. do 27. mesiaca bude mesiac klesať.
 4. Nový mesiac sa bude konať 28..
 5. Od 29. do 31. mesiaca začne mesiac opäť rásť.

Podľa záhradného kalendára 2019 môžu záhradníci vykonávať jesenné práce čo najefektívnejšie.

Nočná hviezda ovplyvňuje všetky procesy prebiehajúce v živých organizmoch na Zemi.

Priaznivé a nepriaznivé dni: tabuľka

Tabuľka na rok 2019 pomôže záhradníkom zvoliť najvýhodnejšie časové intervaly pre záhradkárov:

Práca

Najlepšie dni na dokončenie práce

Zlé dni

Výsadba plodín, záhradnícke a záhradnícke práce

Dobre sa hodí na výsadbu dní rastúceho mesiaca - 1 a 2, rast plodín stimuluje výsadbu 10 a 11. Môžete vysievať záhradné plodiny na zníženie slnka - 15 a 16 po splne, v dňoch pred novým mesiacom, ako aj 30. a 31. po novu.

Spln je 14., dlhé obdobie novu je od 27 do 29.

Žatva

5 a 6 pre liečivé rastliny, 7 a 9 pre hľuzy. 12, 13, 16 sú priaznivé.

Záložka úložiska

17-23, 26, 30 a 31

Zber semien a hľúz na siatie

7-9

Dôležité! V októbri 2019 je na prácu záhradníkov len zopár dní vhodných. Ak je veľmi potrebné pestovať plodiny, môžu záhradníci aj v dnešnej dobe, ale výsledky budú znateľne horšie.

Záhradnícky kalendár na október 2019

Okrem všeobecného mesačného harmonogramu, ktorý označuje dobré a nepriaznivé dni pre letné chaty, je užitočné pre záhradkárov poznať podrobnejší plán na október 2019. Niektoré dni sú lepšie na pestovanie plodín, zatiaľ čo iné by sa mali venovať takým jesenným prácam, ako sú prerezávanie, uvoľňovanie a kŕmenie.

Výsevný kalendár na október 2019 pre záhradkárov

Graf lunárnej fázy na rok 2019 obsahuje nasledujúce odporúčania pre každý z dní:

 1. Mesačný disk, ktorý prichádza, poskytuje záhradníkom priaznivé podmienky na výsadbu rebarbory ​​v záhrade, cibule a cesnaku a šťaveľa na 1. a 2. čísle. V skleníku je možné sadiť cibuľu a karfiol.
 2. 3 a 4 sú ideálne na výsadbu cesnaku v záhrade a karfiolu v skleníkových podmienkach. Môžete zasadiť šalát a zelenú cibuľu.
 3. Od 5 do 6 sa odporúča na záhony vysiať cesnak a cibuľu, šťavel a petržlen.Môžete vysadiť petržlen a cviklu do skleníka, zasiať do interiérov žeruchu a špenát a karfiol umiestniť do tmavej miestnosti na pestovanie.
 4. Od 7 do 9 sa záhradníkom neodporúča sadiť záhradné a skleníkové plodiny. Uvedené dni október 2019 sa podľa lunárneho kalendára dobre hodia na ďalšie práce na stavenisku.
 5. 10. a 11. môžete venovať pozornosť výsadbe špenátu, horčice a petržlenu v skleníkových podmienkach. Na posteliach v tejto lunárnej fáze by mali záhradníci vysadiť šťavel a v zatemnenej miestnosti - poslať karfiol a cyklický šalát na pestovanie podľa kalendára.
 6. 12. a 13. číslo je vhodné pre takmer všetky druhy sejacích prác. Záhradkári môžu vysievať kapustu, kôpor a cibuľu, sadiť korene a byliny, a to do skleníka aj na otvorené záhony.

  Na októbrové výsadby v záhrade sú vhodné striktne definované kalendárne dni.

 7. Od 15 do 16 rokov môžete sadiť cibuľu a v skleníku repu, horčicu a špenát.
 8. Od 17. do 19. stojí za to urobiť si prestávku v pestovaní plodín a venovať si čas starostlivosti o záhradu.
 9. 20 a 21 môžete na vonkajšej záhrade vysadiť mrkvu, reďkovku a repu za predpokladu, že si záhradník vybral zimovzdorné odrody.
 10. 22. a 23. októbra je lepšie venovať čas skleníkovým rastlinám, kalendár vám umožňuje vysadiť šalát, kôpor, rebarboru, môžete zasiať rascu, vytrvalú zelenú cibuľu a koriander.
 11. 24 a 25 v sejbe práce opäť pozastaviť a prepnúť pozornosť na iné práce, príprava pôdy na zimu a hnojenie.
 12. 26, podľa mesačných fáz môžete v uzavretom skleníku vysádzať koreňovú zeleninu, rovnako ako horčicu, potočnicu a šalát.
 13. 30. a 31. októbra 2019 sa cibuľa akejkoľvek odrody vysadí do skleníka a do mesta pred zimou cesnak.
Pozor! Ako naznačuje lunárny kalendár, v októbri 2019 by sa od akýchkoľvek prác malo upustiť 14. októbra a od 27. do 29. dňa - dni úplného mesiaca a nového mesiaca škodia záhradníkom.

Zber a skladovanie

V októbri 2019 budú musieť záhradníci myslieť nielen na jesenné sadenie plodín, ale aj na úrodu aktuálneho roka. Prevažná časť práce pripadá na september, ale v októbri niektoré okopaniny stále zostávajú na záhonoch a v skleníku:

 1. Piaty a šiesty kalendár mesačných fáz označuje zber odnoží liečivých rastlín, ak sú v záhrade. Ale v dnešnej dobe sa neodporúča dotýkať sa koreňových plodín a zelene.
 2. Obdobie od 7. do 9. októbra je ideálne na zber a skladovanie zemiakov. V tejto dobe môžu záhradníci začať zbierať semená cenných plodín pre následnú výsadbu.
 3. 12 a 13 možno venovať pozornosť zberu ovocia, ktoré sa následne použije na liečivé účely.
 4. 15 a 16 je vhodný deň na hromadný zber na trvalé zimné uskladnenie.

Je lepšie zbierať zeleninu a ovocie podľa astronomického harmonogramu.

Spravidla platí, že podľa kalendára sú v polovici októbra posledné zvyšky plodiny už z postelí odstránené, a to ako vonku, tak aj v skleníku. Preto sa záhradníci budú musieť v roku 2019 starať iba o kladenie koreňových plodín, cibúľ a bylín na skladovanie, čo je možné urobiť od 17 do 23, ako aj od 26 do 30-31.

Zber a príprava osiva

Semená na následný výsev sa zbierajú zo zrelých alebo dokonca mierne prezretých rastlín. Ale v zásade je zber podľa kalendára ukončený do konca septembra, potom prídu prvé mrazy a zvyšuje sa riziko jednoduchej straty osiva.

Optimálne načasovanie zberu semien a okopanín určených na následnú výsadbu je 7, 8, 9. Lunárny kalendár 2019 odporúča záhradníkom, aby so zberom materiálu skončili do polovice mesiaca.

Keď môžete a nemôžete riešiť prázdne miesta

Lunárny kalendár 2019 poskytuje určité odporúčania, kedy treba zozbieranú úrodu na zimu spracovať a uchovať:

 1. Podľa lunárneho kalendára je optimálne kvasiť kapustu pre záhradkárov od 3 do 6, ako aj od 12 do 16, s výnimkou úplňku.
 2. Od 3 do 4 môžete zeleninu a ovocie zmraziť, na také prírezy sa hodí 30 a 31.
 3. Na morenie a morenie, ako aj na výrobu džemov a konzerv je optimálny 12. - 13. deň.

Neodporúča sa zaoberať sa zberom pre záhradníkov od 10 do 11 lunárnych dní. Je nežiaduce vykonávať takúto prácu v deň splnu, nie sú príliš vhodné pre obrobky 20-25 a 28. Všetky ostatné októbrové dni sú pre záhradníka neutrálne.

V určité dni astronomického cyklu sú obrobky chutnejšie.

Tipy na prípravu na ďalšiu sezónu

Spolu so zberom a zberom v októbri 2019 musíte myslieť na starostlivosť o pôdu a prípravu záhrady na budúci rok. Záhradník pred posledným príchodom chladného počasia musí do postieľok pridať vrchný obväz a vykonať posledné zalievanie, odburiniť a uvoľniť pôdu.

Podľa lunárneho kalendára musí byť takáto práca vykonaná v určitom časovom rámci:

 1. 1., 2., 15., 19. môžete zalievať a ukladať hnojivá do zeme. Tiež od 12 do 13 môžete venovať čas kŕmeniu.
 2. 3 a 4, ako aj zalievanie 30 a 31 sa neodporúča. Ale v dnešnej dobe je možné záhradu ošetrovať proti chorobám a škodcom.
 3. Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny sa najlepšie vykonáva 1., 2., 17. a tiež 22. dňa. Pôda bude od 24. do 25. októbra pozitívne reagovať na vytrhávanie buriny a kopy pôdy.

V dňoch splnu a počas novu je lepšie nevykonávať napájanie, kŕmenie a iné práce.

Záhradnícky kalendár na október 2019

Mesačný rozvrh nielen diktuje načasovanie záhradných prác, ale upravuje aj starostlivosť o záhradu. Je lepšie preniesť ovocné rastliny a kríky na zem v súlade s astronomickými fázami lunárneho kalendára 2019, to isté platí pre obrábanie pôdy a rezanie rastlín.

Nebeský satelit Zeme ovplyvňuje rast záhradníckych plodín

Kalendár výsadby na október 2019 pre záhradníka

Druhý jesenný mesiac je vhodný na výsadbu ovocných a bobuľových plodín za predpokladu, že sú dostatočne odolné voči chladu a skutočné teploty v októbri 2019 neklesnú pod nulu.

Najlepšie je pre záhradkárov, aby začiatkom mesiaca vysadili bobuľové kry. Môžete tiež vykonávať práce po Novom mesiaci.

Uprostred mesiaca je vhodný na prištepenie sadeníc stromov. Môžete tiež pristáť od 1 do 4 lunárnych dní.

Mesačný kalendár priamo radí záhradkárom, aby nesadili záhradné rastliny na spln a na dorastajúci mesiac, pretože sadivový materiál sa dnes dobre nezakorení.

Starostlivosť o ovocie a bobule v októbri

Stromy a ovocné kry, ktoré rastú v záhrade, si v októbri 2019 vyžadujú obzvlášť starostlivú údržbu. Je potrebné ich pripraviť na blížiacu sa zimu a v lunárnom kalendári 2019 sú uvedené optimálne termíny záhradníctva:

 1. Kalendár radí používať na pôdu hnojivá v súlade s fázami mesiaca počas prvých 2 dní v mesiaci, potom bezprostredne po splne, 15. a krátko pred novým mesiacom, 26. Záhradníci sú povolené pridať vrchný obväz k zemi 5. októbra.
 2. Zalievanie v záhrade sa zvyčajne vykonáva súčasne s hnojením, pretože hnojivá sa vo vlhkej pôde rozpúšťajú lepšie a efektívnejšie. Zalievanie by sa preto malo robiť súčasne s hnojením.
 3. Na prerezávanie stromov a kríkov v roku 2019 sú ideálne 5 a 6 pred novým mesiacom, rovnako ako 17 a 19 bezprostredne po ňom. Na sanitárne odstránenie suchých konárov a premnoženia môžu záhradníci zvoliť 26 a 31.
 4. 3. a 4. môžete kmene ovocných stromov vybieliť, to ich na zimu ochráni pred škodcami a nedovolí im prasknúť pri silných mrazoch. V dnešnej dobe, ba dokonca od 7. do 9. hodiny, sa môžu záhradníci zaoberať kyprením pôdy pod kmeňmi a odstraňovaním buriny.

Pred zimou by sa mala záhrada čistiť v súlade s astronomickými lunárnymi cyklami.

Postrek stromov a bobuľovitých kríkov na zimu sa najlepšie vykonáva v prvej polovici mesiaca, za priaznivého počasia - uprostred po splne. A 22 a 23 pre záhradníka je veľmi užitočné mulčovať pôdu organickými hnojivami.

Zber a spracovanie, skladovanie

Posledné plody kríkov a ovocných stromov sa zberajú zvyčajne začiatkom októbra.Mesačný kalendár 2019 odporúča dodržiavať všeobecne akceptované termíny, zber jabĺk, hrušiek, malín a iných kríkov sa odporúča až do 3. dňa. Potom sa začína sezóna zberu záhradkárov na dlhodobé skladovanie.

Záhradkári môžu zberať úrody počas všetkých lunárnych dní v októbri, okrem splnu a Nového mesiaca. Zároveň sú 1, 20 a 21 obzvlášť dobré na mrazenie a sušenie bobúľ a ovocia.

Poradenstvo! Pri zbere je dôležité, aby záhradkári dodržiavali nielen mesačné fázy a kalendár, ale aj pozorovali počasie. Ak príde nádcha skôr ako obvykle, mali by ste sa so zberom poponáhľať.

Kedy sa môžu a nemôžu množiť ovocné plodiny v októbri

Mnoho záhradníkov uprednostňuje rozmnožovanie kríkov a ovocných stromov odrezkami, vrstvením a pestovanými odrezkami nie na jar, ale na jeseň. Tento postup má svoje výhody, počas jesennej výsadby si sadenice vyžadujú menšiu starostlivosť záhradníka.

Podľa kalendára 2019 sú mesačné dni od 1 do 13 ideálne na chov stromov a kríkov. V tejto dobe rastie mesiac a podľa ľudového kalendára sa vo fáze rastu nočnej hviezdy rýchlejšie rozvíjajú aj suchozemské oblasti rastlín. Od 15. do 27. októbra sa v období ubúdania mesačného disku budú vyvíjať horšie. Stále je však možné, aby si záhradníci množili plodiny, je zakázané to robiť iba v splne 14., ako aj v nov a 28. a pár lunárnych dní po ňom.

Mnoho záhradných plodín je možné vysadiť pred chladom, je dôležité, aby boli odolné voči chladu

Na jesenný chov sa najlepšie hodia zimovzdorné odrody hrušiek a jabloní, malín a ríbezlí, egrešov a zimolezu. Čerešne a višne, a ešte viac slivky, marhule a broskyne, by sa záhradníci na jeseň nemali dotýkať.

Ľudové znamenia pre záhradkárov a poľnohospodárov nákladných automobilov v októbri

V októbri sa záhradníci môžu riadiť nielen lunárnym kalendárom, ale pamätať si aj ľudové znamenia. Viera pomáha záhradníkom pochopiť, čo čaká zima a či čoskoro príde jar:

 1. Ako viete, teplý október ohlasuje chladnú zimu pre záhradkárov. Zároveň sa predpokladá, že prvý sneh v tomto jesennom mesiaci spadne na zem 40 dní pred príchodom skutočnej zimy.
 2. Viera hovorí, že v aký dátum napadne prvý sneh v októbri, bude v rovnakom termíne na jar apríla konečné oteplenie.
 3. Miernu a teplú zimu podľa znamení predznamenáva jesenná búrka s októbrom.
 4. Ale ak uprostred jesene sú brezy a duby stále v polovici lístia, potom bude zima dlhá a krutá.

Dĺžka zimy 2019 je pre záhradkárov dôležitá, pretože ovplyvňuje starostlivosť o lokalitu. V miernej zime sa záhradníci musia ubezpečiť, že výsadba a semená nie sú tlačené alebo hnilobné, v chlade je potrebné starostlivo zakryť záhony a stromy izolovať.

Dni priaznivé na odpočinok

Takmer všetky októbrové dni v roku 2019 si môžu záhradníci nájsť na danom mieste prácu. Zároveň sa však záhradníkom odporúča, aby upustili od akýchkoľvek aktivít pri splne a novu.

Oddych pre záhradu a záhradu by ste mali venovať aj prvých pár dní po novu. Pre záhradkárov je teda najlepšie odpočívať 14. a 28., ako aj 27. až 29. októbra.

Niekoľko dní v mesiaci sa odporúča na odpočinok podľa astronomického rozvrhu.

Záver

Lunárny kalendár záhradníka na október 2019 upravuje takmer všetky práce na záhrade počas celého mesiaca. Je potrebné riadiť sa kalendárom mesačných fáz nie slepo, ale rozumne, je však veľmi užitočné zohľadniť ho pri vašich štúdiách.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia