Záhradnícky lunárny kalendár na jún 2019

Umiestnenie Mesiaca vo vzťahu k Zemi a zverokruhu má pozitívny alebo negatívny vplyv na vegetáciu zeleninových a ovocných a bobuľových záhradníckych plodín. Fázy určujú smer toku miazgy, toto je hlavné kritérium, ktorým sa astrológovia riadia. Lunárny kalendár záhradníka na jún 2019 vám pomôže naplánovať správny čas na prácu v krajine a na záhrade.

Fázy Mesiaca v júni 2019

Nebeské teleso ovplyvňuje nielen stav svetových oceánov, určuje príliv a odliv, má podobný vplyv aj na flóru. Na rastúcom mesiaci prúdi miazga nahor, ktorá zaisťuje rast listov na stromoch a tvorbu púčikov. Keď sa satelit Zeme zmenší, pohyb miazgy zmení smer a zabezpečí výživu koreňového systému. Mesačný kalendár je zostavený tak, aby nepoškodil stromy pri reze a zeleninu počas odstraňovania buriny.

Mesačný kalendár určuje načasovanie výsadbových prác v júni, naznačuje, ktoré dni sú vhodné pre každý druh kultúry a kedy je lepšie nezačať s prácami na záhrade alebo na osobnom pozemku. V praxi sa dokázalo, že výťažok a rýchlosť rastu sú oveľa lepšie, ak sa zameriavate na fázy nebeského tela.

Tabuľka priaznivých a nepriaznivých dní v júni 2019

Pri zostavovaní tabuľky sa berie do úvahy umiestnenie nebeského tela podľa znamení zverokruhu, niektoré z nich sa považujú za plodné, iné nie.

Plodná

Stredne plodná

Zle plodná

Neplodná

teľa

Panna

Dvojicky

Vodnár

Ryby

Kozorožec

Baran

 

Rakovina

Váhy

Lev

 

Pri výsadbe podľa lunárneho kalendára v záhrade a na mieste sa venuje pozornosť nielen fázam, ale v akom znamení je satelit Zeme.

Celkový prehľad vhodných júnových dní podľa lunárneho kalendára

Nový mesiac trvá 1 deň, pre záhradkárov určujú 3 dni, posledný v klesajúcej fáze a prvý v rastovej fáze 2. - 4. júna. V tejto dobe sa podľa lunárneho kalendára odporúča zdržať sa výsadby zeleniny a presádzania stromov, koreňový systém je v tejto chvíli slabý. Môžete zbierať korene, semená. Miesto očistite, odrežte suché konáre. Stojí za to zdržať sa uvoľňovania a odstraňovania buriny.

Hlavné práce na lunárnom kalendári sa vykonávajú v prvých dňoch rastu Mesiaca, to znamená v dňoch 5. - 9. júna. Všetky výživné látky počas vegetačného obdobia smerujú do hornej časti rastliny, hlavným smerom rastu je tvorba púčikov, mladých výhonkov a zelenej hmoty. V tejto chvíli môžete:

 • sadiť zeleninové plodiny, presádzať záhradné odrody;
 • aby sa uvoľnila pôda a burina buriny;
 • rezané ovocie a bobule;
 • úroda;
 • transplantujte sadenice na miesto;
 • vodu a krmivo.
Pozor! Mesačný rez ovocných stromov je možný iba 5. júna.

Nasledujúcich 5 dní je zásah do tvorby koruny nežiaduci. Všetky živiny smerujú k rastu mladých výhonkov, prerezávanie rastlinu oslabí.

Zalievanie a kŕmenie sa môže uskutočniť 10. júna, mali by ste sa zdržať zvyšku práce, pretože deň podľa lunárneho kalendára je nepriaznivý, najmä pre zeleninové plodiny.

Od 11. do 16. júna 2019 podľa kalendára lunárneho výsevu - hlavného vrcholu aktívnej vegetácie. V tejto chvíli môžete minúť:

 • príprava pôdy na výsadbu;
 • odstránenie buriny z miesta;
 • uvoľnenie pôdy zeleninových plodín;
 • zber;
 • výsadba sadeníc;
 • napájanie, kŕmenie;
 • ošetrenie rastlín pred infekciami a škodcami.

Čas na plodnú prácu. Jedinou prácou, ktorá sa podľa lunárneho kalendára záhradkárov a záhradkárov 2019 v júni v rastovej fáze neodporúča, je rez stromov a kríkov.

Za splnu a ďalšie dva dni (17. - 19. júna) sa v záhrade a na posteliach nepracuje.

Ďalšia fáza podľa lunárneho kalendára klesá. Tok sapu smeruje do koreňového systému. Čas na zber zrelých okopanín. 20., 21. júna sa neodporúča žiadna manipulácia s pôdou, je nemožné pôdu odburiniť alebo uvoľniť, aby nedošlo k poškodeniu koreňa v čase jej aktívnej vegetácie. Prípustnou prácou je obväzovanie koreňov.

Termíny od 22 do 27 sú vhodné na prácu s nadzemnou časťou rastlín:

 • môžete štipnúť kultúry;
 • tvoria korunu;
 • Sadiť stromy;
 • vykonávať odrezky, robiť vrstvenie;
 • zber skorých plodín, ako je topinambur, reďkovka;
 • rastlinná zelenina, ktorá sa množí žiarovkou;
 • siatie semien.
Pozor! Mali by ste sa vyhnúť nadmernému zalievaniu, odstraňovaniu buriny a kypreniu.

Za posledné tri dni (28-30) ubúdajúceho Mesiaca je lepšie nevykonávať aktívne manipulácie. Rastliny môžete zaliať alebo nakŕmiť. Zviažte druhy podobné liane, odstráňte bočné výhonky z paradajok alebo uhoriek. Podľa kalendára bude výsadba a siatie menej produktívne ako v polovici fázy.

Kalendár pristátia na Mesiac na jún 2019

Kalendár mesačnej fázy je nenahraditeľným pomocníkom pri prácach na stránkach. Nemôžete však slepo dodržiavať odporúčania. Každé klimatické pásmo v júni má svoje vlastné poveternostné podmienky, ktorými sa predovšetkým riadia.

Je lepšie vysadiť zeleninu, ktorá sa pestuje na sadeniciach, paradajkách, baklažánoch, paprike v skleníku v prvých dňoch lunárneho kalendára, na nechránenú plochu neskôr. Sadenice kapusty sú mrazuvzdornejšie, spravidla sa vysádzajú na otvorenom teréne, preto sa riadia počasím.

Odporúčané dni pristátia sú založené na mesačných fázach. Podľa kalendára sa na ubúdajúcom mesiaci vysádzajú koreňové plodiny: mrkva, zemiaky, reďkovka, repa. Rastliny, ktoré tvoria ovocie na nadzemnej časti - na rastúcom mesiaci (paradajky, strukoviny, uhorky, kapusta).

Práce na výsadbe stromov v záhrade sa spravidla vykonávajú skôr, pred prietokom miazgy. V prvom mesiaci leta sa o rastliny starajú, odrežú ich, zaštepujú a ak je to potrebné, na miesto sa rozložia mladé sadenice.

Lunárny kalendár na jún 2019 pre záhradkárov

Jún je mesiacom aktívnej práce na záhrade a na záhrade. Výsledok jesene pri zbere úrody závisí výlučne od prvého mesiaca aktívneho vegetačného obdobia:

 • dokončiť výsadbu sadeníc v skleníkoch alebo na záhradných záhonoch;
 • sejba väčšiny zeleninových rastlín a zelene;
 • zber zimných plodín: cesnak, mrkva, skorá reďkovka, zelenina;
 • hlavným smerom na začiatku vegetačného obdobia je starostlivosť o rastliny.

Mesačný kalendár vám pomôže vyčleniť čas na maximálny úžitok pre zeleninu:

Druhy práce

Júnové čísla

Vychystávanie, preprava, pristátie

5-7,14-16,23,24

Odstránenie buriny a uvoľnenie

21,25,27,29

Polievanie

Ak je to nevyhnutné

Liečba

3-5,7-9

Tvorba kríkov, zovretie

20,25,29

Hilling

11,13,15

Koreňový obväz

23-27

Lunárny kalendár na jún 2019 pre záhradkárov

V záhrade je prvý letný mesiac aktívna práca na mieste. Fázový kalendár satelitov je určený pre konkrétny typ činnosti. Potrebné práce na záhrade na začiatku hlavného vegetačného obdobia pre rastliny:

 1. Pre mladé sadenice: ak pokládka počas výsadby živín bola nedostatočná, vykoná sa vrchný obväz. Po odkvitnutí je potrebné oplodniť aj zrelé ovocné stromy, udalosť bude mať v budúcnosti priaznivý vplyv na tvorbu plodov.
 2. Zalievanie mladých sadeníc sa vykonáva, opatrenie je pre dospelé plodiny irelevantné.
 3. U mladých plodín sa koreňový kruh uvoľňuje, keď pôda vysychá.
 4. Fiktívna časť vo vzdialenosti 1,5 m od zeme je bielená vápennou alebo vodnou farbou.
 5. Zabraňuje rastu buriny, po odstránení buriny sa môže použiť ako mulčovanie kríkov a mladých stromov.
 6. Tráva je pokosená v celej záhrade, bude slúžiť na kompostovanie.
 7. Z čerešní, jabloní, sliviek a iných plodín vrúbľovaných na voľne rastúce stonky sa odstraňujú výhonky vytvorené pod vrúbľovaním.
 8. Odrezky zaštepené do koruny začnú intenzívne rásť, tvoria sa a odstraňujú prebytočné výhonky.
 9. Na začiatku leta sa väčšina škodcov aktivuje, po plodení sa bobuľové plodiny ošetria parazitickým hmyzom.
 10. V prípade potreby je pod vetvami ovocných stromov nainštalovaná podpera.
 11. Uvoľňujú a odstraňujú prebytočné fúzy z jahôd, na chov nechávajú iba sadivový materiál, medzi radmi mulčujú piliny alebo ihly.
 12. Malinové kríky začínajú vytvárať mladé výhonky, nechávajú najsilnejšie, zvyšok sú odrezané.

Na začiatku leta je na webe veľa práce, k jeho správnemu rozdeleniu pomôže lunárny kalendár na jún pre záhradníka.

Dni priaznivé na odpočinok

Podľa lunárneho kalendára iba niekoľko dní, počas ktorých je nežiaduce vykonávať práce na danom mieste. Týkajú sa výsadby odrôd zeleniny a ovocia a bobúľ a ich poľnohospodárskej technológie:

 • 06. - mesiac je v poslednej fáze ubúdania;
 • 06. - nový mesiac, práca v tejto dobe je neproduktívna;
 • 06. - prvá fáza rastu nebeského tela, prúdenie miazgy práve začína do hornej časti;
 • 06. - spln, rastliny v stave relatívneho pokoja;
 • 06. - posledná etapa poklesu, sa rastliny ešte úplne nereorganizovali na iný smer toku šťavy.

Počas týchto 5 dní, iba ak je to potrebné, môžete sadenice a sadenice poliať alebo ich proti infekcii spracovať. Lepšie je robiť všetko predtým alebo potom. Ak chcete, môžete vyčistiť oblasť, pripraviť nádoby na skoré bobule.

Záver

Lunárny kalendár záhradníka na jún 2019 sa počíta s prihliadnutím na polohu satelitu voči Zemi. Existujú júnové dátumy, ktoré sú optimálne na pristátie a opustenie, sú rozdelené medzi vzostup a pád Mesiaca. Dni budú iné pre okopaniny, stromy a zeleninu, ktorá tvorí ovocie v nadzemnej časti.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia