Vodopád urob si sám v krajine: pokyny krok za krokom

Moderný koncept - dizajn krajiny, znamená veľké množstvo architektonických budov, malých aj veľkých. V sieti nájdete veľa originálnych nápadov, ako najlepšie navrhnúť svoje stránky. A usporiadanie nádrže je veľmi časté rozhodnutie, pretože šumenie vody upokojuje a napĺňa oblasť potrebnou vlhkosťou a príjemnou atmosférou. Dnes existuje veľa riešení, ako rybník navrhnúť. Jedným z pôvodných riešení je zariadenie vodopádu. Budete príjemne prekvapení, že urobiť vodopád v krajine vlastnými rukami nebude ťažké. Samozrejme, musíte na tom tvrdo pracovať a vynaložiť veľa úsilia. Konečný výsledok vás však poteší. V tomto článku sa pokúsime povedať o všetkých nuansách, ako urobiť vodopád.

Vhodné miesto

Najskôr musíte nájsť vhodné miesto pre budúci vodopád v krajine. Ak si v krajine vyberiete nesprávne miesto, môže to spôsobiť množstvo problémov. Berú sa teda do úvahy tieto nuansy:

 • Aj keď je váš vodopád pri dači malý, jedná sa o hydraulickú konštrukciu. V blízkosti by preto nemali byť žiadne veľké kríky a stromy. Prečo? V horúcom počasí sa do tejto nádrže určite budú ponáhľať korene rastlín, páchnucich po vlahe. Vďaka tomu sa môže hydroizolačná ochrana zničiť. A ak ste naliali misku s betónom a vynaložili ste veľa úsilia, bude škoda, ak korene jednoducho zničia celú štruktúru. Z tohto dôvodu je lepšie darovať strom alebo ker v krajine.
 • Neodporúča sa umiestniť vodopád v krajine v tesnej blízkosti základov domu. Ak náhle dôjde k poruche v práci, môže dôjsť k premočeniu podkladu, čo môže vyvolať plesne, plesne a iné negatívne následky jeho zvlhčovania.
 • Ak je na kopci vášho pozemku kopec, potom práve na tomto mieste bude vyzerať vodopád, ktorý bude vyzerať veľmi pôsobivo. Ak nie je nadmorská výška, urobí to rovina. Jedinou podmienkou je, že by nemala byť nízka. Vysvetľuje to skutočnosť, že vietor bude hnať všetky lístie a iné nečistoty do najnižšieho bodu. Vodopád vo vidieckom dome a vodnej nádrži bude teda silne znečistený.
 • Výhľad na vodopád pri letnej chate by mal byť dobrý. Často vo všetkých krajinných dizajnoch sa umelé vodopády stávajú kľúčovou postavou. Ak je to váš prípad, potom by mal byť vodopád viditeľný z rôznych strán chaty.

Po rozhodovaní o umiestnení v krajine by ste mali pristúpiť k ďalším technickým problémom, napríklad k výberu materiálu.

Požadovaný materiál

Je jasné, že obrovský vodopád v krajine nepostavíte, s najväčšou pravdepodobnosťou to bude mini-vodopád. Ale aj na jeho výrobu je potrebný špeciálny materiál. V niektorých prípadoch je potrebná nasledujúca sada materiálov:

 • PVC fólia.
 • Sklolaminát.
 • Plastová nádoba.
 • Výstužná sieťovina.
 • Cement.
 • Piesok.
 • Kamienky.
 • Kremenec.
 • Riečny kameň a tak ďalej.

To je všetko o vytvorení rezervoáru. Okrem iného je tiež potrebné zvoliť čerpacie zariadenie. V tomto prípade bude zabezpečený nepretržitý tok šumiacej vody.

Výber čerpadla pre vodopád

Hlavne stojí za to venovať pozornosť výkonu zariadenia. Miniatúrny vodopád v krajine bude mať dostatočný výkon čerpadla do 0,1 kW.Okrem výkonu čerpadla stojí za to venovať pozornosť jeho tlaku. Tlak ovplyvní rýchlosť prúdenia vody v nádrži pri dači.

Existujú dva typy čerpadiel:

 1. Ponoriteľné.
 2. Povrch.

Ponorné čerpadlá majú malú veľkosť a počas prevádzky prakticky nevytvárajú hluk. Jeho inštalácia sa vykonáva priamo v miske samotného zásobníka.

Dôležité! Ak neplánujete používať nádrž na vodné procedúry, je lepšie neinštalovať čerpadlo na dno nádrže. Ak nie, potom by to bolo skvelé riešenie.

Povrchové čerpadlo je namontované na samostatnom mieste od zásobníka. Počas prevádzky vydáva hluk, preto je potrebné dbať na jeho neutralizáciu. Stručne povedané, problém s inštaláciou povrchového čerpadla je viac ako s ponorným čerpadlom.

Hĺbka nádrže

Pri výbere hĺbky by ste mali jasne pochopiť účel, ktorý sledujete. Ak v ňom chcete navyše plávať, potom by hĺbka mala byť minimálne 1,5 metra. Ak máte vo svojom vidieckom dome malý pozemok, potom bude takáto kombinácia veľmi efektívna. Ak ide o výlučne dekoratívny vodopád v krajine, potom bude stačiť hĺbka až 200 mm. V takom prípade sa musíte obávať zdobenia dna a okolia.

Poradenstvo! Ak chcete v jazierku pestovať rôzne rastliny a zvieratá, potom bude hĺbka väčšia a rovná sa 1,5 metra.

Tvar nádrže

Nie sú tu stanovené nijaké prísne pravidlá a obmedzenia. Niektorých napríklad láka umelosť. A niektorí uprednostňujú prísne formy. Tvar misy je navyše do značnej miery určený tým, aká bude. Existujú možnosti použitia hotovej plastovej alebo kovovej misy. V takom prípade úplne zopakuje tvar tejto vložky. Ak sa nebude používať, môžete si vlastnými rukami vytvoriť absolútne akúkoľvek formu zásobníka.

Pokyny na výrobu vodopádu

Dostávame sa teda k hlavnej otázke tohto článku. Tu vám poskytneme praktického sprievodcu a podrobné pokyny. Dozviete sa, v akom poradí by sa mala jedna alebo druhá práca vykonať.

Značka

Najskôr je vyznačené územie. Ak to chcete urobiť, môžete použiť povraz, červenú hustú niť alebo len odkvapkať lemovanie lopatou. To znamená, že je potrebné vynaložiť všetko úsilie, aby ste pred vykopaním jamy mali konkrétne obrysy budúcej nádrže v krajine.

Kopanie jamy

Toto je najťažší proces pri stavbe vodopádu v krajine. Najmä ak je hĺbka nádrže asi 1,5 metra. V procese kopania by ste mali okamžite pochopiť, ktorým smerom sa bude vodopád nachádzať. Takto vylejete celú zem na jedno miesto. Pri kopaní treba brať do úvahy skutočnosť, že dno bude musieť byť pokryté pieskom a utlačené. Preto by dno malo byť pomerne ploché.

Poradenstvo! Ak sa pri kopaní steny začnú rozpadávať, potom ich navlhčite vodou a narazte. Takto si udržia svoj tvar.

Ak je čerpadlo pre vodopád v krajine ponorné, potom pre neho, ako aj pre prívodnú hadicu, okamžite vykopajte malú priehlbinu. To je dôležité, pretože inak bude hadica jednoducho plávať. Z estetického hľadiska to nie je úplne pekné.

Vodeodolný

V našom prípade bude hustá fólia z PVC pôsobiť ako hydroizolácia. Venujte pozornosť skutočnosti, že ide o celé plátno. Film by mal pokrývať celú plochu zásobníka. Ak je vytvorená drážka, nezabudnite vytvarovať film do vhodného tvaru. Integrita webu je dôležitá. Aj keď je možné ukotviť PVC fóliu, bude to slabým miestom celej nádrže a vodopádu.

Vo výsledku by mal film vyčnievať smerom von minimálne o 500 mm. Spodok fólie je možné postupne ukladať riečnymi kameňmi. Film bude teda pritlačený proti sebe, rovnako ako bude tvoriť dno a pobrežnú čiaru.

Všetky práce musia byť vykonané opatrne. Koniec koncov, jeden ostrý pohyb, a poškodíte film.V tejto fáze by mal film stúpať aj na diapozitív, na ktorom bude vodopád. Prípadne môžete položiť veľké kamene vo forme dosky. Dajú sa kúpiť v najbližšom kameňolome. Uistite sa, že na všetkých kameňoch nie sú žiadne ostré hrany. Pri kladení kameňov na vodopád, ak sú ploché, skontrolujte hladinu tak, aby existoval vhodný sklon.

Podľa tejto schémy je celý zásobník vodotesný. Hlavnými prvkami sú tu PVC fólia, ktorá je lisovaná proti riečnym kameňom. Mimochodom, mali by byť rozložené tak, aby úplne skryli čierny film.

Zvláštnu pozornosť venujte hadiciam, cez ktoré bude pretekať voda. Kamene by ich nemali drviť a podobne.

Vytvorenie kaskády

Časť z toho už bola napísaná vyššie. Pomocou veľkého kameňa musíte usporiadať akési malé plochy. Je potrebné rozhodnúť, aký krok bude medzi webmi a koľko ich bude. Čo sa týka výšky celého vodopádu v krajine, bolo by dobré, keby vystúpil nad úroveň pôdy najmenej o 1,5 metra.

Ak zhrnieme všetku prácu, ukazuje sa, že proces kladenia filmu, inštalácia čerpacieho zariadenia a tvorba dna a pobrežia sa vykonávajú súčasne. Dodatočne sa vykonáva dekorácia, o ktorej sa bude ďalej diskutovať.

Výzdoba rybníka a vodopádu

Spodok môže byť voliteľne doplnkovo ​​vybavený originálnym osvetlením. Podsvietenie je umiestnené medzi kameňmi chaoticky alebo v danom tvare. Na malú časť pobrežia by sa tiež mali položiť kamene, aby celá štruktúra mala určitý dekoratívny efekt. Vďaka tomu budete môcť dosiahnuť nasledujúci výsledok:

Tento vodopád urob si sám v krajine na fotografii jasne ukazuje, že postup práce nie je taký náročný. Najdôležitejšie je dôsledne dodržiavať technológiu, nakupovať spoľahlivé čerpacie zariadenie a mať túžbu vytvárať vo svojom vidieckom dome! Vďaka tomu budete môcť vytvoriť krásny roh na území krajinného dizajnu s priamou účasťou vodopádu.

Dizajnové riešenia pre dekoráciu

Okrem všetkých informácií navrhujeme, aby ste zvážili niekoľko originálnych návrhových nápadov na usporiadanie vodopádu v krajine vlastnými rukami. Zvážme niekoľko originálnych nápadov:

 • Vodopádová kaskáda... V takom prípade voda klesne o niekoľko krokov. Môžu mať rôzne tvary a veľkosti. Okrem toho je možné pomocou kameňov vytvárať schody rôznych farieb. Výsledok bude veľkolepý.
 • Vodopád horského potoka... V tomto prípade bude vodopád pri dači plynulo stekať zo svahu, lemovaného balvami riek. Tento prúd môže byť kľukatý. Toto riešenie bude samozrejme vyžadovať viac priestoru.
 • Rovný vodopád... Ak máte radšej klasickú verziu vodopádu, tak sa netrápte. Voda môže okamžite spadnúť do vodného útvaru bez akýchkoľvek prekážok. Pre vodopád budete určite potrebovať výkonné čerpadlo. Výsledok však bude pôsobivý.

Záver

Takže sme s vami zvážili všetky funkcie, ako urobiť vodopád v krajine vlastnými rukami. Ak máte s touto prácou svoje vlastné skúsenosti, zdieľajte ich a zanechajte komentáre k tomuto článku. Okrem toho vás pozývame na sledovanie zaujímavého videomateriálu:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia