Kvety kosatca v dizajne záhrady a letnej chaty

Kosatce sú trvalé kvety, ktoré obľubujú krajinní dizajnéri. Je to kvôli ich vysokým dekoratívnym vlastnostiam, nenáročnej starostlivosti a kompatibilite s mnohými inými záhradnými plodinami. Teraz existuje viac ako 700 druhov týchto kvetov, ktoré sa líšia veľkosťou skla, výškou kríka a farbou okvetných lístkov. Dúhovky v krajinnom dizajne sú oceňované aj za to, že môžu rásť na jednom mieste viac ako 15 rokov, čo vám umožňuje vytvárať trvalé kompozície, ktoré nevyžadujú zložitú údržbu.

Kosatce pomáhajú oživiť akékoľvek kvetinové aranžmány

Vlastnosti plánovania krajinného dizajnu s kosatcami

Pri použití dúhoviek v záhradnom dizajne je potrebné vziať do úvahy vlastnosti tejto rastliny. Jeho koreňový systém je povrchný, takže nedokáže odolať konkurencii silnejších partnerov. Okrem toho je táto trvalka fotofilná a pri nedostatku slnečného žiarenia sa krík tiahne, čo vedie k zníženiu dekoratívnosti.

Doba kvitnutia kosatcov nie je dlhá, ale ich výhodou je, že sú univerzálne. Preto sa táto trvalka môže použiť vo všetkých skupinových kompozíciách, ako aj ako pásomnica. Kosatec sa považuje za prechodné spojenie, pretože úspešne vypĺňa dočasný priestor medzi kvitnutím jarných a letných plodín. Počas obdobia pučania je pozemok alebo záhrada plná farieb a dokonca aj tie najopísanejšie kúty pôsobia elegantne a elegantne.

S akými rastlinami sa kombinuje dúhovka?

Pri použití dúhoviek v záhrade a na zdobenie pozemku, ako na fotografii nižšie, je potrebné sa naučiť, ako správne kombinovať tieto trvalky s inými plodinami. Pri skupinovom výsadbe by sa rastliny nemali navzájom ovplyvňovať, aby sa vyvíjali, kvitli.

Dôležité! Existuje niekoľko odrôd trvaliek, ktoré sa líšia výškou kríkov a tvarom skla, takže pri výbere partnerov musíte venovať pozornosť tejto funkcii.

Pri kombinovaní dúhoviek v dizajne krajiny sú nasledujúce kultúry ideálnymi partnermi pre:

 • orientálny mak;
 • ľalie;
 • vlčí bôb;
 • denné ľalie;
 • čučoriedka;
 • rôzne druhy borievky;
 • hostiteľ;
 • astilba;
 • forsythia;
 • hrach;
 • všetky druhy floxov;
 • tuja;
 • delphiniums;
 • lomikameň;
 • trávnik;
 • ruže;
 • mechúrnik.

Ako zázemie na záhone možno použiť rastliny s nízkym rastom, ako sú macešky, nechtíky, sedmokrásky, nezábudky.

Výhodou trvalky je nenáročná starostlivosť

Použitie dúhoviek v záhradnom dizajne

Kosatce patria medzi všestranné farby, ktoré je možné použiť v rôznych štýloch úpravy terénu.

Existujúce vytrvalé druhy:

 • trpaslík (do 45 cm) - ideálny pre alpské kĺzačky, skalky;
 • stredne veľké (45-70 cm) - najčastejšie sa používa pri skupinových výsadbách;
 • vysoká (od 75 cm) - používa sa na pozadie kvetinových záhonov a výzdobu nádrží.

V závislosti na myšlienke kvetinárstva môžete použiť dúhovky v krajinnom dizajne záhrady, ako je znázornené na fotografii, rôznymi spôsobmi.

Najúspešnejšie možnosti použitia tejto trvalky:

 1. Pásomnica... Kosatce vyzerajú priaznivo ako samostatné kry na pozadí zeleného trávnika.
 2. Mono kvety... Na zdobenie záhrady veľa záhradných dizajnérov odporúča vytvárať kvetinové záhony rôznych veľkostí za účasti kvetov jedného alebo dvoch odtieňov.
 3. Rabatki... V takom prípade by mali byť kosatce vysadené na jednej alebo na oboch stranách záhradného chodníka.
 4. Skalky... Ak chcete získať úspešné zloženie, táto kvitnúca trvalka sa najlepšie kombinuje s trpasličími druhmi borovíc a smrekov.
 5. Hna brehu nádrže... V krajinnom dizajne záhrady je často umelé jazierko, takže dúhovky vyzerajú perfektne pozdĺž pobrežia. V tomto prípade je lepšie použiť močiarne druhy kvetov.

Pri použití dúhoviek v krajinnom dizajne záhrady (na obrázku nižšie) je potrebné mať na pamäti, že fúzaté druhy radšej rastú v otvorených slnečných oblastiach a tie bez fúzov sú schopné vydržať ľahký polotieň bez toho, aby bol dotknutý kvitnutie.

Kamenné balvany môžu priaznivo zdôrazniť krásu kosatcov.

Dúhovky v krajinnom dizajne letnej chaty

Túto trvalku nájdete na každej druhej letnej chate. Táto popularita sa vysvetľuje nenáročnosťou rastliny, ktorá pestovateľovi nerobí veľké problémy. Často sa dúhovky v krajinnom dizajne letnej chaty, ako je vidieť na fotografii, používajú na vytvorenie jasných akcentov a zdobenie budov. Túto trvalku je možné vysadiť pozdĺž plotu, pri vchode do altánku, na záhon blízko verandy.

Vynikajúcim riešením by bola myšlienka použitia kosatcov na letnej chate, ktorú je možné vidieť na fotografii, v podobe 5-6 samostatných skupín zložených z rôznych druhov rastlín. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť minimálne 1-1,5 m, čo umožní trvalkám úplné rozvinutie a kvitnutie.

Dôležité! Takéto skupinové výsadby vyzerajú skvele na pozadí tmavej pôdy, takže počas obdobia kvitnutia môže byť priestor medzi nimi pokrytý rašelinovými štiepkami.

Kosatce sa k pivonkám hodia

Záhony a kvetinové záhony s kosatcami

Ako môžete vidieť na fotografii, na vytvorenie kvetinových záhonov a kvetinových záhonov sa najčastejšie používajú dúhovky v záhrade a na osobnom pozemku. V krajinnom dizajne sa takéto kompozície nazývajú iridáriá. To znamená, že na výsadbu sa používajú iba kosatce, sú však povolené rôzne odrody a druhy tejto trvalky. V tomto prípade je veľmi dôležité zvoliť správne rastliny, ktoré sa k sebe hodia v tieni okvetných lístkov, výške kríka a načasovaní kvitnutia.

Pri vytváraní iridária musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • bledé odrody sa strácajú na pozadí jasných druhov;
 • pestré druhy by sa mali kombinovať s jednofarebnými farbami;
 • rôzne tmavé odrody nie sú navzájom kompatibilné.
Dôležité! Pri vytváraní kvetinových záhonov v popredí je lepšie vysadiť trpasličí druhy so vzdialenosťou 12-15 cm, po ktorých by mali nasledovať stredne veľké a v samom strede - vysoké vo výške 4 ks. na 1 štvorcový m.

Kompozície s kosatcami v záhrade a na stavenisku

Kvôli krátkemu rozkvetu kosatcov odporúčajú záhradní dizajnéri používať túto kvetinu vo viaczložkových kompozíciách. To pomáha vytvárať rovnomerne sa meniaci obraz, keď kvitnú jednotlivé skupiny rastlín.

Ideálna môže byť kombinácia kosatcov s ružami. V takom prípade prvý úspešne maskuje holé výhonky druhého. Zloženie je možné doplniť dennými liliami, ktoré kvitnú neskôr a navyše nedávajú veľa tieňa. Pri výsadbe dúhoviek s delfinínmi musíte brať do úvahy ich objemné lístie a rastliny vysadiť v dostatočnej vzdialenosti.

Tu je príklad vytvorenia viaczložkového kvetinového aranžmán pomocou fúzatých dúhoviek v modro-modro-fialových tónoch, kde je potrebné zvoliť zvyšok plodín v rovnakej farebnej schéme a iba ľalie by sa mali používať v žltom alebo oranžovom odtieni .

Výsadba podľa schémy vám umožní dosiahnuť dlho kvitnúce kvetinové záhony

Vždy je dôležité brať do úvahy výšku rastlín.

Pravidlá a príklady kvetinových záhonov s kosatcami

Táto trvalka vyzerá organicky v akomkoľvek štýle krajinného dizajnu. A fotografie kosatcov s inými kvetmi v záhrade to iba dokazujú.

Kosatce vyzerajú dobre v kombinácii s obilninami

Táto trvalka v blízkosti nádrže vyzerá perfektne

Monochromatické hosta sa hodí k pestrým typom kosatcov.

Je prospešné kombinovať dúhovky s lupinou, pretože sa navzájom vzájomne ovplyvňujú

Vytvorenie krajinného dizajnu si vyžaduje súlad s 3 pravidlami:

 • jednota štýlu;
 • jednoduchosť dizajnu;
 • dodržiavanie dominantného pravidla.

Iba jasná implementácia týchto odporúčaní vám umožní vytvoriť vynikajúce kvetinové aranžmány na vašom webe, kde každý prvok bude dopĺňať ten druhý.

Záver

Dúhovky v krajinnom dizajne sú ideálnou trvalkou, ktorej kvitnutie nastáva v čase, keď už jarné plodiny uschli a letné plodiny ešte nekvitli. Vďaka tomu začne záhrada alebo osobný pozemok svietiť novými farbami, aj keď nie na dlho. Preto popularita rastliny každým rokom rastie a jej nenáročnosť k tomu iba prispieva.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia