Sibírske kosatce: odrody s fotografiami a menami, vlastnosti kvitnutia

Kosatce si zaslúžili uznanie záhradníkov za rozmanitosť farieb kvetov. V krajinnom dizajne sa používajú hybridné formy. Môžu byť vysoké a trpasličie, s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi. Fotografie kosatca sibírskeho a jeho odrôd vám pomôžu rozhodnúť sa o výbere odrody pre záhradu.

Všeobecný popis sibírskych kosatcov

V európskej časti, na Sibíri a na Ďalekom východe rastie divoký druh kosatec sibírsky (Íris sibírica). Pomerne široká distribučná oblasť je spôsobená mrazuvzdornosťou rastliny, nenáročnosťou na poveternostné podmienky a zložením pôdy.

Kultúra je považovaná za ohrozený druh chránený zákonom v Lotyšsku, na Ukrajine, v Bielorusku a Rusku

Popis sibírskej dúhovky (na snímke), uvedený v červenej knihe:

 1. Stonky sú vzpriamené, často rozvetvené, dorastajú až do výšky 110 cm.
 2. Listy sú úzke, lineárne, dlhé 80 cm, široké 5 cm. Dosky listov sú mäkké, tmavozelené, s hladkými okrajmi a špicatou špičkou.
 3. Malé kvety - do priemeru 6 cm. Nachádza sa na vrchole stopiek. Listy ovisnuté, vo forme elipsy, centrálne plátky sú vzpriamené, konkávne smerom k stredu.
 4. Farba je fialová alebo modrá, s bielymi alebo žltkastými škvrnami na spodku dolných lístkov.

Koreňový systém je povrchný, plazivý, vysoko rozvetvený. Rastlina vytvára veľa koreňového rastu. V jednej oblasti môže kvitnúť aj viac ako 15 rokov.

Kedy a ako kvitnú sibírske kosatce

Sibírske kosatce majú malé kvety, ale tvorí sa ich viac ako japonských odrôd. Vo veku štyroch rokov rastlina vytvára až 35 púčikov. Doba kvitnutia závisí od odrody, hlavne od mája do júna. Púčiky nekvitnú súčasne, životný cyklus jedného exemplára je 5 dní. Doba kvitnutia kosatca sibírskeho je 15-21 dní, tento indikátor závisí aj od odrody.

Výrazné vlastnosti sibírskych kosatcov

Medzi hlavné výhody sibírskych kosatcov patrí vysoká mrazuvzdornosť kultúry. Vďaka tejto kvalite je možné rastlinu pestovať v rôznych klimatických pásmach (3 - 9). Kosatce sú odolné, s jednoduchými poľnohospodárskymi technikami, odolné proti stresu, nereagujú na zmeny teploty a nedostatok osvetlenia.

Dôležité! Jedinou podmienkou pestovania je, že zloženie pôdy musí byť neutrálne alebo mierne kyslé.

Pôda s reakciou na zásaditú nie je vhodná na výsadbu.

Divoké druhy a hybridy na nich založené sa vyznačujú vysokou imunitou

Rastliny neinfikujú infekcie a záhradných škodcov.

Odrody sibírskeho kosatca

Medzi sibírske kosatce patria hybridné odrody Limniris bez fúzov. Najčastejšie sú rastliny vysoké (až 120 cm), ale existujú aj trpasličie formy, ktoré nerastú nad 40 cm. Okvetné lístky sú sfarbené do azúrovej, modrej, fialovej, žltej s variáciami odtieňov červenej, oranžovej alebo purpurovej. Odrody si zachovávajú dekoratívny vzhľad počas celej sezóny vďaka listom, ktoré nezmenia farbu až do nástupu mrazu. Prehľad najlepších odrôd sibírskych kosatcov používaných v okrasnom záhradníctve vám pomôže vybrať plodinu pre akýkoľvek región.

Opar harfy

Iris Harpswell Hayes sa vyznačuje mnohými výhonkami vysokými 85 cm, kvety majú priemer 13 cm, čo sa pre sibírske kosatce považuje za veľké.Počet púčikov na kríku je 25-30 ks. Listy sú modré s fialovými žilkami a kontrastným žltkasto-hnedým fragmentom v blízkosti dužiny. Štýly (piestikové vetvy) sú svetlo modré. Obdobie kvitnutia je druhá polovica júna.

Harpswell Hayes sa používa v kvetinárstve

Snehová kráľovná

Odroda sibírskych kosatcov, Snehová kráľovná alebo Snehová kráľovná, sa pre kultúru vyznačuje vzácnou farbou. Kvety sú jednoduché, majú priemer 10 cm, okvetné lístky sú biele a majú srdce citrónovej farby. Listy sú tenké, zakrivené, jasne zelené, stonky dosahujú výšku 90 cm, kosatec sibírsky kvitne v júli, doba cyklu je 21 dní.

Snehová kráľovná je odroda s viacerými púčikmi, až 50 z nich nájdete na dospelej rastline

Biely vír

Sibírska dúhovka White Swirl (biela víchrica) je vysoký, kompaktný, hustý bylinný ker vysoký až 1 m. Kvety sú jednoduché, otvorené, slonovinovej farby so základňou žltého úlomku. Okvetné lístky sú zaoblené, mierne zvlnené, rovnakej veľkosti. Pestované na otvorenom poli pre výzdobu územia a rezanie.

Kvitnutie White Swirl začína v polovici mája

Zástupcovia tejto odrody navonok pripomínajú kríky narcisov.

Ruffled Plus

Hybrid Ruffled Plus (tousled) je členom skupiny froté odrôd sibírskej dúhovky. Je to stredne veľký kompaktný ker s výškou 65-70 cm, šírkou 40 cm, s dlhými, úzkymi, jasne zelenými listami. Spodné okvetné lístky sú zaoblené, vnútorné sú podlhovasté, so zvlnenými okrajmi. Levanduľová farba s fialovými žilkami a bielym jadrom.

Kvitnúce na Ruffled Plus je bohaté, dlhé, začína v máji až júni

Vodca Altaja

Hybrid ruského výberu, jeden z mrazuvzdorných zástupcov. Vodca sibírskeho altaju je najbežnejšou rastlinou v záhradách mierneho pásma, jej popis je nasledovný:

 • výška - 80-95 cm, šírka - 50 cm;
 • listy sú xiphoidné, úzke, 70 cm dlhé, svetlozelené;
 • listene sú tmavomodré s bielym okrajom pozdĺž okraja a žltým fragmentom pri základni;
 • okvetné lístky sú modré s fialovým odtieňom.

Odroda sa označuje ako froté odrody.

Na jednom stopke kvitnú súčasne až tri púčiky

Barcelona

Odroda sibírskeho kosatca Barcelona (Barselona) je pomerne vzácny dvojfarebný hybrid. Líši sa v exotickom tvare a farbe kvetu. Stĺpiky sú výrazne znížené a obrátené, sfarbené do bordova s ​​oranžovým odtieňom a s bielymi pruhmi na spodnej časti. Štýly sú dlhé, vzpriamené, jasne žlté so zvlnenými okrajmi.

Iris Barcelona má veľké, lesklé listy s modrastým kvetom, ktoré do jesene zhnednú

Hubbarda

Odroda sibírskych kosatcov Hubbard sa vyznačuje jednoduchými, veľkými kvetmi s priemerom 17 cm. Vysoká rastlina dosahuje až 120 cm. Kvety sú fialové, bližšie fialové. Listene sú vzorované modrou, bielou a žltou farbou. Listy sú úzke, dlhé, mäkké, svetlozelené.

Odroda Hubbard iris má najdlhšie obdobie kvitnutia, ktoré trvá od polovice mája do júla.

Rosie Bowes

Hybridná forma sibírskych kosatcov Rosy Bows (ružové luky) je jedným z dekoratívnych predstaviteľov froté skupiny. Kultúra holandského výberu sa vyznačuje neskorým kvitnutím - jún-august. Rastlina je stredne veľká (80 cm vysoká), kompaktná, s bohatou tvorbou púčikov. Rosie Bows je klasifikovaná ako elitná odroda.

Farba okvetných lístkov môže byť svetlo levanduľová, modrá, ale existujú zástupcovia s tmavo ružovými kvetmi

Hohenflug

Odroda na opravu sibírskej dúhovky Hohenflug (vysoko letiaca) je jednou z najvyšších odrôd. Hustý rozľahlý krík dosahuje výšku 160 cm. V predaji sa vyskytuje zriedka, je drahý, ale kvitne aj dvakrát za sezónu - v júni a auguste. Rastlina s krátkymi listami, ktorá sa nachádza na dne kríkov. Kvety sibírskych kosatcov sú fialové s bielymi pruhmi v spodnej časti, jednoduché.

Častejšie si pestujú kultúru na zostavovanie kytíc

Concord Crash

Froté hybrid Concord Crush dodáva kvetinám sýtu tmavomodrú farbu, okvetné lístky s hnedou plochou na spodnej časti získavajú atramentový odtieň na slnku. Kultúra je stredne veľká (do 60 cm), šírka - 30 cm, kvitnutie sa začína v máji, trvá 20 dní.

Rastlina je svetlomilná, pri pestovaní v tieni stráca svoj dekoratívny efekt

Alba

Zástupca sibírskych ayrovidných kosatcov Alba (japonská Alba) dosahuje výšku asi 80 cm. Kvety sú stredne veľké, ich priemer nepresahuje 8 cm. Bush je veľmi hustý s intenzívnou tvorbou stoniek a bohatým kvitnutím, počnúc júlom a trvá tri týždne. Okvetné lístky sú biele so žltými škvrnami na spodnej časti.

V krajine sa Alba používa na zdobenie brehov nádrží

Pri nízkej vlhkosti vzduchu sú kvety suché a drobia sa.

Ružový parfait

Dvojkvetý hybrid Pink Parfate je stredne veľký bylinný ker, dosahujúci výšku 70 - 80 cm. Kvety sú svetloružovej farby s početnými okvetnými lístkami. Listy sú zaoblené s oranžovou škvrnou na spodnej časti, zvlnenými okrajmi a tenkými fialovými žilkami.

Obdobie kvitnutia Pink Parfate je máj-jún.

Maslo

Hybridná paleta sibírskych kosatcov holandského výberu Maslo a cukor sa vyznačuje rôznymi farbami kvetov. Listy sú svetlo žlté so zelenými škvrnami na spodnej časti, štýly sú biele, dlhé, otvorené. Priemer kvetu - 10 cm. Výška rastliny - 70 cm. Doba kvitnutia - polovica leta.

Na jednom stopke masla sa tvoria štyri alebo viac púčikov

Iris

Jediným fúzatým zástupcom sibírskych kosatcov je trpasličia forma Iris, výška kríka je 45-50 cm, kvety sú veľké - priemer 15 cm s bordovými listenkami a svetlomodrými štýlmi. Doba kvitnutia je máj.

Odroda Kasatik sa v dizajne používa na vytváranie hraníc a dizajn skalných záhrad

Čierny žolík

Hybrid Black Joker (black joker) má exotickú farbu kvetov. Fauly sú tmavo fialové so zlatým okrajom po okrajoch a so žltými pruhmi na spodnej časti, lístky levandule s žilkami, štýly tmavomodré. Bush je nízky - 50-60 cm, kompaktný. Na stopke sú 4 púčiky.

Kvitnutie Black Joker začína v júni a trvá 20 dní

Modrý kráľ

Odroda sibírskych kosatcov Blue King (modrý kráľ) má jasne modrú farbu kvetov. Ich priemer nepresahuje 15 cm, fauly sú dlhé, okrúhle, s žíhaným vzorom blízko dreň. Stredové okvetné lístky sú eliptické so zvlnenými okrajmi, vzpriamené. Výška rastliny - 1,3-1,5 m, listy sú úzke, dlhé, tvrdé, tmavozelenej farby.

Blue King kvitne v júli dva týždne

Labuť v lete

Swan in Flight je kríženec sibírskych kosatcov s veľkými jednoduchými kvetmi. Okvetné lístky sú otvorené, biele so žltým alebo zeleným fragmentom v blízkosti jadra. Bush dosahuje výšku 70 cm. Je veľmi kompaktný, ale tvorí veľa stoniek. Kvitne v júni.

Swan in Flight je vhodný pre dizajn, ale svoje hlavné použitie našiel v kvetinárstve

Cassandra

Cassandra je trpasličí predstaviteľ sibírskych kosatcov. Kvitne v máji. Bush je husto olistený, listové dosky sú úzke, oveľa dlhšie ako stopky. Stonky nerastú vyššie ako 70 cm. Kvety sú jednoduché, otvorené, so zaoblenými svetlo modrými okvetnými lístkami a oranžovými škvrnami na spodku. Priemer - 10-15 cm, jednotlivé usporiadanie na stopke.

Odroda Kassandra je odolná voči suchu, ale náročná na osvetlenie

Veľký Ben

Bush je stredne veľký, hustý, kompaktný, dosahuje výšku 80 cm, odroda Big Ben je jedným z bohato kvitnúcich predstaviteľov sibírskych kosatcov. Farba je tmavo fialová s bielymi úlomkami na listeňoch. Priemer kvetov je 7 cm, kvitne v júni.

Big Ben je najbežnejšou odrodou v záhradách stredných oblastí

Sibírska dúhovka v krajinnom dizajne

Kultúra je široko používaná v okrasnom záhradníctve. Rastlina je kombinovaná s akýmkoľvek druhom ihličnanov, okrasnými kríkmi, kvitnúcou flórou.

Po období kvitnutia sa stonky zrežú.Kroviny s hustým dlhým lístím dodávajú krajine dekoratívnosť. Populárnou dekoračnou technikou je vytváranie iridárií, kvetinových záhonov v mestskej oblasti alebo na osobnom pozemku, vysadených rôznymi odrodami rastlín.

Niekoľko riešení, ako používať sibírske dúhovky v záhradnom dizajne:

 1. Vysádzajú sa s cieľom vymedziť krajinné zóny.
 2. Zdobia brehy umelých nádrží.
 3. Zahrňte do mixborders s okrasnými rastlinami.
 4. Umiestnené po stranách záhradného chodníka.
 5. Ozdobte skalky.
 6. Na podbíjanie okrajov trávnika.
 7. Skalky zdobia.
 8. Pri hromadnej výsadbe vyplňte prázdnu plochu.

Záver

Fotografia dúhovky sibírskej, jej aplikácie v krajine, charakteristík a opisov populárnych hybridov pomôže získať všeobecnú predstavu o rozmanitosti odrôd. Pri výbere plodiny bude prioritou vysoká miera mrazuvzdornosti, jednoduchá poľnohospodárska technológia, silná imunita voči chorobám a škodcom.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia