Výsev dichondra: načasovanie, pravidlá pestovania, vlastnosti chovu

Dichondra je vždyzelená bylina rodiny Bindweed. Jeho názov sa prekladá ako „dve zrná“: spája sa s plodom rastliny, ktorý vyzerá ako kapsula s dvoma komorami. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie v trópoch a subtrópoch Ameriky, východnej Ázie, Austrálie, Nového Zélandu. Výsadba a starostlivosť o dichondru v miernom podnebí má svoje vlastné vlastnosti.

Opis dichondry

Rastlinou je tropický vinič. V miernom podnebí dorastá do dĺžky 1,5 - 2 m.

Dichondra má plazivé tenké stonky striebristej alebo smaragdovej farby. Často majú okrúhle listy stopky pokryté malým páperím. Ich veľkosť dosahuje priemer 5-25 mm. Dichondra je oceňovaná práve pre svoje nádherné svieže lístie, zatiaľ čo kvety sú nenápadné a nevyžadujú nijaký dekoratívny záujem.

Na zemi vytvára liana hustý koberec, jej plazivé výhonky sa rýchlo zakoreňujú vďaka povrchovým koreňom, ktoré sa tvoria v internódiách.

Liany so striebornými a smaragdovými listami vyzerajú organicky v jednom kvetináči

Dichondra kvitne od mája do augusta. Jeho kvety sú malé - asi 2-3 mm v priemere. Ich farba môže byť svetlo žltá, lila, svetlozelená.

V miernom podnebí má pestovanie a starostlivosť o ampelous dichondra svoje špecifiká, pretože sa pestuje ako jednoročná rastlina. V teplých oblastiach sa chová ako trváca rastlina.

Komentujte! Vnútorné dichondry sa v zime chovajú v interiéroch a v teplom období sa prenášajú na terasu alebo balkón.

Druhy a odrody dichondry

Celkovo existuje 15 druhov tejto tropickej rastliny. V Rusku sa pestujú 2 okrasné odrody:

  • smaragdový vodopád;
  • striebristý vodopád.

Líšia sa farbou listov a dĺžkou stonky.

Strieborný vodopád vyzerá skvele v kombinácii s inými kvetmi a rastlinami

Smaragdová odroda je obdarená rozvetvenou stonkou a malými listami okrúhleho tvaru so sýto zelenou farbou. Najčastejšie sa pestuje v kvetináčoch, ako aj na trávnikoch. Rastlina miluje polotieň.

Strieborný vodopád má dlhé stonky a striebristé listy. Radšej rastie na slnku, nebojí sa sucha, rýchlo sa zotaví po vysušení pôdy v kvetináči. Nemôže rásť v polotieni, pri nedostatku svetla sa vzhľad rastliny zhoršuje.

Dichondra v krajinnom dizajne + fotka

Dichondra sa používa v krajinnom dizajne na ampelský dizajn - to znamená, že pod okapom strechy sú umiestnené závesné kvetináče s lianou, ktoré zdobia steny budovy, a tiež ako pôdopokryvná rastlina.

Tropická liana vyzerá veľkolepo ako pôdna plodina

Rastlina sa používa na úpravu trávnikov, záhradných pozemkov, terás, verand, altánkov, ako aj na vytváranie kompozícií na brehu rybníka alebo pri bazéne. Nie je nezvyčajné, že krajinní dizajnéri používajú dichondru na terasách namiesto trávnatej trávy na vyplnenie priestorov medzi dlaždicami lemovanými chodníkmi.

Dichondra je harmonicky kombinovaná s fuchsiou, petúniou, begóniou, lobeliou. Vytvára im veľkolepé pozadie.

Ako sa dá rozmnožovať dichondra

Dichondra sa množí semenami, odrezkami a vrstvami. Prvá metóda je starostlivá a časovo náročná. Preto sa častejšie praktizujú odrezky a vrstvenie dichondry. Výhoda týchto dvoch vegetatívnych metód spočíva nielen v ich jednoduchosti, ale aj v tom, že umožňujú zachovať všetky vlastnosti rodičovského kríka.

Ako rozmnožovať dichondru odrezkami

Na reprodukciu dichondry ampeóznymi odrezkami môžete použiť výhonky získané po jesennom reze. Vkladajú sa do navlhčeného substrátu do hĺbky 3 cm, potom sa zalejú rastovým stimulantom. Ďalej je potrebné ich zakryť pomocou plastových fliaš, sklenených nádob, netkaného materiálu, položiť na parapet alebo umiestniť na akékoľvek svetlé a teplé miesto. Keď sa objavia prvé púčiky, prístrešok je odstránený. Na jar alebo začiatkom leta, keď je vhodné počasie, sa vysádzajú do pôdy na trvalé miesto.

Metóda štepenia umožňuje získať dobrý materiál pre ďalší chov.

Ako pestovať dichondru zo semien

Liana zo semien v miernom podnebí sa pestuje metódou sadeníc, v južných oblastiach ju možno ihneď vysadiť na dané miesto. Pre sadenice je potrebné zasiať dichondru pre následný presun do pôdy v zime, pretože sadenice rastú pomerne pomaly a do vysadenia na otvorenom teréne nemusí mať čas nabrať silu a zosilnieť.

Šírenie dichondry vrstvením

Toto je najjednoduchší a najspoľahlivejší spôsob. Spočíva v tom, že vrstvy sú v miestach internódií stlačené na vlhkú zem - v týchto bodoch sa začnú vytvárať nové korene. Objavia sa asi za 7-14 dní, po ďalšom mesiaci sú oddelené od kríka a zasadené na nové miesto. Odrezky sa veľmi rýchlo zakorenia a dobre zakorenia - vďaka povrchovým koreňom.

Optimálne podmienky pre pestovanie dichondry

Dichondra je tropická teplomilná rastlina a sú na ňu potrebné vhodné podmienky. Teplota vzduchu, pri ktorej bude vinič normálne rásť, by mala byť 18-25 stupňov. Ak teplomer klesne pod 10, rastlina vädne a zomiera. Príliš vysoké teploty - asi 30 stupňov - vedú k žltnutiu a vysychaniu, preto sa v horúcom počasí musí dichondra často polievať, aby sa zabránilo zamokreniu pôdy.

Ako a kedy správne zasadiť dichondru

Pravidlá výsadby dichondry na otvorenom teréne a starostlivosti o ňu závisia od podnebia tejto oblasti. Rastlinu môžete vysadiť iba vtedy, keď je v lete teplé počasie - teplota sa udržuje okolo 20 stupňov alebo viac.

Dôležité! Ak chcete vysadiť dichondru na otvorenom teréne, musíte si zvoliť jasný, slnečný deň bez zrážok.

Načasovanie

V miernych oblastiach by sa mala dichondra vysádzať v júni. V južných oblastiach je čas vykládky polovica mája.

Výber miesta a príprava pôdy

Pri výsadbe vonku je potrebné zvoliť nevetrané miesto. Strieborný vodopád uprednostňuje slnečné oblasti, smaragdová odroda musí byť umiestnená v polotieni.

Na pôdu nie sú kladené žiadne zvláštne požiadavky. Jedinou podmienkou je, aby bol pozemok vysušený. Rastlina bude dobre rásť na hlinitej pôde s pH 6,6 až 8.

Ako zasadiť dichondru do zeme

Liana rastie pomerne pomaly a s tým treba rátať aj pri použití ako rastliny na krytie pôdy. Pri výsadbe do zeme je potrebné dodržať vzdialenosť medzi kríkmi - asi 15 cm Otvory sú vykopané do takej hĺbky, aby sa do nich voľne zmestil koreň s hrudkou zeme. Sadenice sa umiestnia do výsadbových otvorov metódou prekládky, potom sa zasypú zeminou, utlmia a zalejú sa vodou.

V skutočnosti je dichondra burina, takže rastie dobre a nebojí sa chorôb ani škodcov

Pravidlá pestovania Dichondry

Správna výsadba a starostlivosť o ampelous dichondra je veľmi dôležitá.Iba pri dodržaní technológie pestovania si rastlina zachová svoje dekoratívne vlastnosti po dobu 5-6 rokov. Potrebuje pravidelné zalievanie, hnojenie, pletie, rez.

Rozvrh napájania a kŕmenia

Dichondru je potrebné pravidelne polievať, pretože pôda vysychá. Toto by sa malo robiť večer, aby nedošlo k spáleniu slnečných lúčov, inak by sa rastlina mohla spáliť. Zalievať musíte úplne od koreňa. V horúcich dňoch je navyše potrebné denné zvlhčenie kríkov ráno alebo večer.

Je dôležité nedovoliť stagnáciu vody a podmáčanie pôdy, inak korene začnú hniť.

Pozor! Odroda odolná voči suchu toleruje krátkodobé obdobia bez dobrého zalievania, ale keď je pôda navlhčená, lístie bude hustejšie, sviežejšie a sýtejšie sfarbené.

Raz za 2 týždne sa odporúča kŕmiť minerálnymi hnojivami s draslíkom a dusíkom. Môžete použiť komplexy určené pre vnútorné listnaté rastliny. Po hnojení musí byť vinič zalievaný, aby sa nespálil.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Koreňový systém dichondry je blízko povrchu pôdy. Aby sa nepoškodilo, vytrhávanie buriny a kyprenie sa musí robiť veľmi opatrne a iba ručne.

Zovretie a orezanie

Po vytvorení ôsmeho listu sa dichondra zovrie, aby sa začala vetviť a vytvorila sa bujná koruna.

Celé leto, keď rastú výhonky, sú rezané. Vďaka tomu vyzerá dichondra vždy bujne. Príliš dlhé výhonky, ktoré sú vyrazené z kompozície, sú predmetom orezávania. Posledný postup sa vykonáva na jeseň, pred prípravou viniča na zimu. Na množenie je možné použiť rezané odrezky.

Príprava dichondry na zimovanie

V miernom podnebí sa dichondra pestuje ako jednoročná rastlina. Ak si ho chcete nechať do jari, musíte postupovať takto:

  1. Pred nástupom mrazu nadzemnú časť odrežte.
  2. Vykopajte oddenok dichondry. Opatrne pokračujte v striasaní hrudy.
  3. Preložíme do suterénu s teplotou najmenej + 10 stupňov, pokryjeme navlhčenou rašelinou alebo prikryjeme pomerne hrubou vrstvou vlhkého piesku, aby korene nevyschli.

Po takomto prezimovaní by sa mali objaviť nové stonky s koreňmi. Je potrebné ich odrezať ostrým nožom a zasadiť do jednotlivých kvetináčov. S nástupom teplého počasia preneste dichondru na otvorenú pôdu a súčasne použite hnojivo. Alebo môžete počkať na optimálne teploty a ihneď ich zasadiť do pôdy bez toho, aby ste ich umiestnili do misiek.

V južných oblastiach sa dichondra necháva zimovať v záhrade: je pokrytá zemou, pokrytá filmom, na ktorého vrchole sú položené padlé listy alebo ihly.

Ak dichondra ampelous rastie v záhrade v kvetináčoch, keď nastane chladné počasie, prenesie sa do miestnosti: uzavretá veranda, balkón, lodžia.

Škodcovia a choroby

Dichondra je odolná voči chorobám a škodcom a boj proti nim sa najčastejšie obmedzuje na preventívne opatrenia:

  • včas burinu ručne, nemulčujte pôdu okolo kríka;
  • nadmerne nepoužívajte kŕmenie, monitorujte hladinu dusíka - nemal by byť príliš vysoký;
  • so silne zarastenou hustou korunou znížte množstvo zálievky, aby nespôsobovala výskyt plesní a húb.

Dôležité! Nadmerná vlhkosť pre dichondru je oveľa škodlivejšia ako nadmerné vysušenie hrudy.

Medzi škodcov, ktorí niekedy infikujú rastliny, patria nematódy, blšie chrobáky, molice a vošky.

Nematódy môžu zabíjať tropické popínavé rastliny. Objavujú sa pri vysokej vlhkosti. Nie je ľahké sa s nimi vyrovnať, spravidla je rastlina zničená a pôda je ošetrená chemikáliami.

Zvyšok škodcov napáda vinič menej často. Na ich zničenie použite akaricídne látky.

Záver

Výsadba a starostlivosť o dichondru je pre amatérskych záhradníkov dosť vzrušujúca činnosť, nevznikajú žiadne zvláštne ťažkosti. Odmena za prácu bude krásne navrhnutá a poteší oko.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia