Kupena: v krajinnom dizajne, transplantácii, fotografii, liečivých vlastnostiach, aplikácii

Výsadba a starostlivosť o kúpeľ na otvorenom teréne pozostáva z jednoduchých pravidiel. Najprv však musíte preštudovať vlastnosti a požiadavky zariadenia.

Botanický opis rastliny Kupena

Kupena (Polygonatum) je trváca rastlina z čeľade Asparagus. Má členitý horizontálny podzemok s púčikom v hornej časti, odkiaľ každý rok vyrastie nový vegetatívny výhonok. Stonky rastliny sú rebrovité, bez dospievania, zelené alebo červenkasté, listové dosky majú sediaci oválny tvar, s hladkým okrajom a špicatým vrcholom.

Púčiky trvalky sa kupujú ovisnuté a zvyčajne sú nasmerované jedným smerom pozdĺž stonky

Kupene sa pre zaujímavosť hovorí aj „Šalamúnova pečať“ - s nástupom jesene výhonok rastliny odumiera a na rizóme charakteristického typu zanecháva jazvu so stlačeným stredom. Podľa počtu takýchto „tuleňov“ sa dá vypočítať, aká stará je bylinná trvalka.

Kvitnúce vlastnosti

Trvalka kupena vstupuje do dekoračného obdobia v máji a júni. Snehobiele zvončekové puky sa objavujú z pazúch listov v dolnej časti stonky a postupne sa otvárajú do plnohodnotných voňavých kvetov. Za predpokladu, že dôjde k opeleniu, do polovice leta sa na ich mieste vytvoria plody - tmavé bobule s niekoľkými semenami.

Pestovateľská oblasť

Trváca rastlina žije v subtropických pásmach, v Indočíne a Číne, v miernom podnebí Ázie, Európy a Severnej Ameriky. Na území Ruska sa nachádza všade v strednom pruhu, na Sibíri, na Kaukaze a na Ďalekom východe. Pre rast si trvalka vyberá lúky a polia, horské svahy, húštiny kríkov.

Kupena je alebo nie je jedovatá rastlina

Všeobecne užitočná vytrvalá kupena patrí k jedovatým rastlinám a obsahuje veľké množstvo srdcových glykozidov, saponínov a alkaloidov. Je potrebné ho používať na kulinárske a liečivé účely veľmi opatrne, ovocie je obzvlášť nebezpečné.

Druhy zakúpených

Trváca rastlina je zastúpená niekoľkými desiatkami druhov. Medzi nimi sú najslávnejšie a najobľúbenejšie medzi záhradkármi.

Lekáreň

Lekáreň, alebo liečivá, Kupena (Polygonatum odoratum), je rastlina až 65 cm vysoká s kvitnutím v polovici mája. Tento druh je rozšírený v miernom podnebí a je cenený najmä pre svoje liečivé vlastnosti. Na fotografii záhradnej kvetiny kupena môžete vidieť, že jej púčiky sú snehobiele, so zelenými špičkami lístkov.

Nákup v lekárni si zachováva svoj dekoratívny efekt asi päť týždňov.

Whorled

Kakavka kupolovitá (Polygonatum verticillatum) je stredne veľká rastlina až do výšky 60 cm nad úrovňou terénu.Charakteristickým znakom druhu je, že v hornej časti sú závitnice so 4 - 8 samostatnými platňami. Vytrvalá rastlina, ktorá sa nachádza hlavne v Európe v tienistých lesoch.

K rozkvetu zakrpatenej kupeny dochádza v júni a júli.

Mnohokveté

Multiflorous Kupena (Polygonatum multiflorum) je pomerne vysoká trvalka až 1 m nad zemou. Listy rastliny sú usporiadané do niekoľkých radov, malé biele púčiky sa objavujú vo zväzkoch až štyroch kusov.

Multiflower Kupena rastie obzvlášť dobre v tieni na vlhkých pôdach.

Kupena dvojkvetova

Kupena dvojkvetá (Polygonatum biflorum) je trváca rastlina vysoká asi 40 cm so zelenou mierne dospievajúcou stonkou. Od konca mája do júla nesie na každom stopke 1–2 tubulárne púčiky, po ich vädnutí sa tvoria čierne bobule.

Púčiky dvojkvetej kupeny sú bielo-zelenkasté

Kupena polmesiac variegatu

Kosena kosatcovitého tvaru (Polygonatum falcatum) sa vyskytuje hlavne v subtrópoch Japonska a Kórey. Má stonku až 80 cm, podlhovasto kopijovité listy, v strede platní často prechádza svetlý pás. Trváca rastlina má nazelenalé púčiky, až šesť na stopke.

Dekoratívna odroda Variegatum je obzvlášť zaujímavá pre záhradkárov. Fotografia zakúpená v krajinnom dizajne vyzerá obzvlášť pôsobivo, na listoch rastliny sú zreteľne viditeľné početné biele ťahy.

Kupena v tvare polmesiaca kvitne od konca mája do polovice leta

Broadleaf Kupena

Broadleaf Kupena (Polygonatum hirtum) dosahuje 50 cm na výšku. Má veľké oválne listy až do priemeru 7 cm so špičatou špičkou. Kvitne zeleno-bielymi púčikmi vo zvyčajnom čase - v posledných májových dňoch a začiatkom júna.

Kvitnutie širokolistej kupeny trvá asi 25 dní.

Úzkolistá

Kupena úzkolistá (Polygonatum stenophyllum) rastie v severnej Číne a v ruskom Prímorí. Líši sa v úzkych kopijovitých listoch bez dospievania na spodnej strane, kvitne od neskorej jari do polovice leta.

Na výšku stúpa dlhodobá kupena úzkolistá na 50 cm

Kaukazský

Kaukazská kupena (Polygonatum polyanthemum) sa nachádza na Kryme v Dagestane, v Ciskaukazsku a západnom Zakaukazsku. Trvalka stonka stúpa v priemere o 30 cm, dlhé oválne listy sú zospodu pokryté vilmi. Na fotografii rastliny Kupena sú viditeľné biele, rúrkovité púčiky s rozšírením v hornej časti.

Kaukazská kupena kvitne od polovice apríla

Svätý

Holly kupena (Polygonatum acuminatifolium) je pomerne vzácna odroda, ktorá rastie v južnom Primorsku. Stúpa až do výšky 35 cm nad zemou, má zelenú holú stonku bez dospievania, špicaté kopijovité listy so zúžením v dolnej časti. Dáva 2 - 3 púčiky na stopku.

Kvitnutie cezmíny kupenej začína v júni.

Aplikácia zakúpená v dizajne krajiny

Najčastejšie sa kupena v záhrade vysádza na tienistých miestach vedľa papradí, hostiteľov, denných a prvosienok. Trváca rastlina je vhodná pre:

 • na zdobenie prázdnych trávnikov;

  Nízky ker vytvára atraktívny zelený koberec

 • na zdobenie priestoru pri stenách a plotoch;

  Kupena sa nebojí zatienených plôch vedľa budov

 • pre formovanie strednej vrstvy umeleckých kompozícií.

  Pri skupinových výsadbách Kupena priaznivo vydáva kvitnúce trvalky

Dôležité! Kupena pestrá a obyčajná je vhodná na rezanie a často sa používa na kytice a kvetinové aranžmány.

Reprodukčné metódy kúpené

Trváca rastlina v záhrade sa rozmnožuje dvoma spôsobmi - semenami a vegetatívne. Posledná uvedená metóda sa používa častejšie, pretože je jednoduchšia a umožňuje rýchlejšie výsledky.

Pestovanie zo semien

Semená na pestovanie je možné kúpiť v obchode alebo zozbierať zo zrelých trvaliek. Sadivový materiál sa vysieva do pieskovo-rašelinovej zmesi a kladie sa na chladné miesto najmenej na mesiac, najlepšie tri.Potom sa nádoba znova usporiada, aby sa zahriala, a po niekoľkých týždňoch sa vyberie a ochladí na ďalších 50 dní.

Po stratifikácii semien získava Kupena väčšiu výdrž.

Potom sa sadenica konečne vráti na svetlé, teplé miesto a pravidelne sa zalieva. S príchodom leta sa dospelá vytrvalá rastlina presadí na otvorenú pôdu, pričom s kvitnutím treba rátať až po troch rokoch.

Rozdelenie kríkov

Reprodukcia rozdelením kríka je pohodlná a spoľahlivá metóda vhodná pre tých, ktorí už na tomto mieste pestujú dospelý trvalý krík. Na začiatku jari alebo v septembri je rastlina opatrne vykopaná zo zeme a nožom alebo naostrenou lopatou rozrezaná na 2-3 časti. Každá divízia sa prenesie na pripravené miesto a výsadba sa uskutoční štandardným spôsobom.

Rez musí mať zdravé korene a rastové body

Poradenstvo! Miesta rezu v trvácej rastline by mali byť posypané drveným uhlím alebo popolom, aby sa zabránilo rozpadu.

Pristátie kúpené na otvorenom teréne

Vysadiť rastlinu na letnej chate je dosť jednoduché. V takom prípade je potrebné starostlivo preštudovať fotografiu, výsadbu a starostlivosť o zakúpený kvet.

Odporúčané načasovanie

Výsadbu trvácej rastliny na záhrade je najlepšie uskutočniť začiatkom jari alebo koncom leta. V oboch prípadoch bude schopný rýchlo sa zakoreniť v pôde a nebude trpieť chladným počasím.

Výber a príprava miesta

Rastlina uprednostňuje ľahkú, humóznu a dobre zvlhčenú pôdu. Vytrvalé osvetlenie je potrebné mäkké a rozptýlené bez priameho slnečného žiarenia.

Krátko pred vysadením rastliny musí byť vybrané miesto poriadne vyhrabané a zbavené buriny. Ak je to potrebné, pôda sa zriedi pieskom, rašelinou a humusom, aby bola čo najviac výživná a priepustná pre vzduch.

Algoritmus pristátia

Výsadba trvácej rastliny v krajine vyzerá veľmi jednoducho:

 • vo vybranej oblasti je vykopaná plytká jamka pre vodorovný oddenok - dvojnásobok veľkosti podzemného systému sadenice;
 • na dno jamy sú položené drenážne a komplexné minerálne hnojivá;
 • vyplňte otvor zmesou úrodnej pôdy, piesku a rašeliny a zhutnite;
 • prehĺbte korene sadenice asi 10 cm do pôdy, ak je to potrebné, na vrch pridajte viac zeminy;
 • napojená cez špeciálnu drážku vytvorenú okolo rastliny.

Aby sa vlhkosť odparovala pomalšie, možno pôdu okamžite mulčovať rašelinou, slamou alebo drevnou štiepkou.

Vlastnosti starostlivosti o kúpeľ

Výsadba a starostlivosť o kríkovú konvalinku nie je nijako zvlášť náročná. Hlavná pozornosť by sa mala venovať zálievke a včasnému hnojeniu pre bohaté kvitnutie.

Rozvrh napájania a kŕmenia

Vytrvalá rastlina miluje vlhkosť, preto ju v lete treba pravidelne polievať - ​​aspoň raz týždenne. Najlepšie je použiť postrekovaciu metódu, aby nedošlo k erózii pôdy v koreňoch, ktoré sú blízko zeme. Je potrebné brať do úvahy intenzitu prírodných zrážok. V období silných dažďov sa množstvo zálievky znižuje.

Hnojenie pre rastlinu Kupena sa vykonáva raz ročne na jar pred kvitnutím. Trvalka uprednostňuje organické látky, kompost alebo hnoj, môžete tiež použiť minerálne zmesi obsahujúce dusík a fosfor.

Odstraňovanie buriny a mulčovanie

Burina je schopná odňať okrasnej rastline živiny a vlhkosť. S frekvenciou dvakrát mesačne sa vyťahujú ručne, a aby sa znovu neobjavili, mulčujú pôdu. Môžete použiť rašelinu, slamu alebo opadané lístie.

Korene kupeny prechádzajú blízko povrchu, takže sa pre ňu štandardné vytrhávanie buriny nevykonáva

Príprava na zimu

S nástupom jesene sa výhonky vyblednutej rastliny odrežú vo výške asi 5 cm nad zemou. Trvalka je pomerne mrazuvzdorná a znáša teploty pod -20 ° C. Na zimu sa však stále odporúča pokryť korene rastliny vrstvou pilín alebo rašeliny na zateplenie.

Kedy a ako si môžete transplantovať kupón

Kupena rastie pomaly, ale časom silno zhustne, prestane sa rozvíjať a začne tiež zasahovať do susedných trvaliek. Preto je zvykom rastlinu presádzať každých 4 - 5 rokov.

Procedúra sa vykonáva skoro na jar alebo na jeseň. Používajú metódu delenia - krík sa vykopá zo starého miesta a oddenka sa rozreže na kúsky, potom sa nové rastliny prenesú do pripravených jám.

Choroby a škodcovia

Sadovaya kupena je vysoko odolna proti chorobam. Nebezpečenstvo pre rastlinu predstavuje najmä koreňová hniloba. Pretože trvalka uprednostňuje vlhké oblasti, pri nadmernom polievaní môže huba viesť k mäknutiu podzemnej časti. Hnilobu spoznáte podľa sušenia lístia, vzhľadu zúženia na platniach rastliny, spomalenia rastu a zníženia kvitnutia.

Koreňová hniloba spôsobuje hnedé škvrny na listoch

Liečba plesňových ochorení kupeny sa uskutočňuje pomocou fungicídov a kvapaliny Bordeaux. Je tiež potrebné skontrolovať zavlažovací režim a zabezpečiť rastline dobré prevzdušnenie. Ak koreňový systém utrpel príliš veľa, je lepšie odstrániť kupin z webu a spáliť ho.

Zo škodcov pre trvalé rastliny sú nebezpečné:

 • slimáky a slimáky - ulitníky sa usadzujú na širokých listoch a živia sa sviežou zeleňou;

  Nepriamym znakom slimákov na priehradke je prítomnosť priehľadných lepkavých značiek na listoch.

 • piliarky - Husté biele húsenice môžu rýchlo zjesť celú rastlinu, ak nie sú zaškrtnuté.

  Pily sa dajú zbierať ručne - nelepia sa pevne na listoch a ľahko sa drobia

Boj proti ulitníkom a hmyzu sa uskutočňuje pomocou síranu meďnatého a chemikálií. Pri malom poškodení výsadby škodcov môžete rastlinu jednoducho pod miernym tlakom zmyť vodou.

Pozor! Mulčovanie pôdy obzvlášť dobre pomáha slimákom a slimákom, ulitníky sa ťažko pohybujú na nerovnom povrchu.

Liečivé vlastnosti rastliny

Niektoré druhy trvalých záhradných rastlín majú liečivé vlastnosti. V prvom rade je to voňavá, alebo farmaceutická, a mnohokvetá kupena sú najbežnejšie. Na liečivé účely sa používajú okvetné lístky dvojlaločné a listnaté.

Prostriedky založené na záhradnej rastline Kupena majú množstvo prospešných vlastností. Pri správnom použití:

 • pomoc pri liečbe dny, reumatizmu a ischias;
 • odstrániť parazity z čriev;
 • podporovať hojenie rán, popálenín a vredov;
 • slúžiť ako prevencia a pomoc pri liečbe prechladnutia;
 • vyčistiť krv a posilniť steny krvných ciev;
 • zmierniť horúčku a zápal, pomôcť znížiť bolesť;
 • zabrániť rozvoju nedostatku vitamínov a anémii;
 • zlepšiť stav kostí a kĺbov;
 • normalizovať tráviace procesy.

Pre ženy je užitočné používať kupenu na zmiernenie bolestivej menštruácie a na prevenciu rakoviny reprodukčného systému. Muži môžu rastlinu brať na udržanie potencie a na prevenciu urogenitálnych zápalov.

Aplikácia v tradičnej medicíne

Tradičná medicína využíva všetky časti kupeny, jej rizómy, ovocie, kvety a byliny. Na základe rastlinných materiálov môžete pripraviť vodu a alkoholické výrobky so silným liečivým účinkom.

S chorobami žalúdka

Vodný nálev na listoch a stonkách rastliny Kupena má dobrý účinok na zápal žalúdka, spomalené trávenie a ťažkosti v žalúdku. Liečivo sa pripravuje nasledovne:

 • dve veľké lyžice suchých surovín nalejte 500 ml vriacej vody;
 • zakryte viečkom a zabaľte ho uterákom;
 • odložiť na teplé miesto na dve hodiny;
 • prešla cez tenkú tkaninu na filtráciu.

Nápravu musíte piť trikrát denne na prázdny žalúdok, najlepšie v rovnakom čase. Nálev pomáha aj pri opuchoch a ochoreniach obličiek.

Na odreniny a rany

Na rany a odreniny sa zvonka používa odvar zo záhradnej rastliny.Produkt obsahuje veľké množstvo trieslovín, zabraňuje zápalu a podporuje rýchle hojenie. Recept vyzerá takto:

 • tri veľké lyžice suchých koreňov sú rozdrvené;
 • nalejte 500 ml vody;
 • varíme na miernom ohni 20 minút.

Na utieranie pokožky, obkladov a pleťových vôd sa používa prepätý odvar z trvácej rastliny. Kupena dobre vplýva na modriny a podliatiny a podporuje ich skorú resorpciu.

S dnou

Koreň kupeny pri liečbe kĺbov sa používa na zmiernenie nepríjemných prejavov dny. Na terapiu je pripravený jednoduchý odvar:

 • suché suroviny sa melú v množstve 5 g;
 • nalejte 250 ml vriacej vody;
 • varte na miernom ohni za stáleho miešania 15 minút;
 • ochladiť pod vekom a prefiltrovať.

V hotovom výrobku musíte navlhčiť obväz alebo vyčistiť gázu a aplikovať na postihnuté miesto po dobu 40 minút. Protizápalové vlastnosti odvaru zo záhradnej rastliny rýchlo upokojujú bolesť a zlepšujú pohyblivosť.

Tinktura z kupeny sa používa aj pri liečbe kĺbov. Na jeho prípravu potrebujete:

 • nalejte 100 ml lekárskeho alkoholu 100 g čerstvých stoniek a listov rastliny;
 • zmes uchovávajte na tmavom mieste desať dní;
 • prefiltrujte hotovú kompozíciu.

Tinktura z rastliny sa používa na mletie, má hrejivé a analgetické vlastnosti.

Korene rastliny Kupena sú jedovaté, obsahujú však najviac protizápalových látok.

S hemoroidmi

Liečivé vlastnosti koreňa sú žiadané po hemoroidoch. Náprava sa robí takto:

 • 3 litre mlieka sa nalejú do veľkej smaltovanej panvice;
 • nalejte malú lyžicu prášku zo suchých koreňov rastliny;
 • v rúre sa mlieko odparuje, kým nezostane 1 liter pôvodného objemu;
 • hotový produkt sa filtruje.

Musíte brať vývar štyrikrát denne, 30 ml na prázdny žalúdok.

Aplikácie na varenie

Aj keď sú všetky odrody vytrvalých rastlín jedovaté, pri varení sa používa lekáreň a viackvetá kupena. Používajú hlavne mladé výhonky a listy, ktoré obsahujú veľké množstvo škrobu. Suroviny môžu byť marinované s octom a cesnakom, pridané do polievky, dusenej zeleniny alebo hlavných jedál.

Pred varením musia byť stonky a listové dosky spracované pri vysokej teplote, umyté a niekoľko minút blanšírované vo vriacej osolenej vode. Potom sa kvapalina vypustí a surovina sa nechá na stole, kým nevychladne. Tepelné ošetrenie znižuje toxicitu rastliny a robí ju bezpečnou pre použitie v potravinách.

Pozor! Je prísne zakázané používať čerstvé trvalky, hrozí to vážnou otravou.

Obmedzenie a kontraindikácie

Kupena, užitočná, ale jedovatá rastlina, má určité kontraindikácie. Nemôžete ho použiť:

 • počas tehotenstva a laktácie;
 • do 16 rokov;
 • na alergie - sezónne, kontaktné alebo lieky;
 • s exacerbáciami gastrointestinálnych ochorení;
 • za prítomnosti individuálnej neznášanlivosti.

Prvýkrát sa bylinné lieky vyskúšajú s veľkou opatrnosťou. Ak sa objavia vyrážky, svrbenie, opuchy, dusenie a začervenanie, mali by ste rastlinu okamžite prestať používať a poraďte sa so svojím lekárom.

Zber a obstarávanie surovín

Listy a výhonky trvácej kupeny sa zbierajú počas obdobia kvitnutia neskoro na jar a korene rastliny sa vykopávajú v novembri alebo marci. Bobule sa zberajú uprostred leta v období maximálnej zrelosti. Suroviny sa v prípade potreby nakrájajú a rozložia v tenkej vrstve na podnos na teplé miesto v tieni. Rastlinu vysušte dobrým vetraním, ale mimo dosahu priameho slnečného žiarenia.

Na listoch kupeny môžu byť nečistoty a prach, preto sa rastlina pred spracovaním umyje.

Po odparení všetkej vlhkosti sa liečivé prípravky uložia do papierových vrecúšok alebo ľanových vreciek a odložia na tmavé miesto na uskladnenie.Dlhodobý kúpeľ je možné udržiavať v suchej skrinke s teplotou nepresahujúcou 25 ° C, aby sa zabránilo jeho kontaktu s inými liečivými bylinami. Jedovatá rastlina musí byť tiež odstránená mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Ak sú splnené všetky podmienky, dlhodobá kupena si bude môcť uchovať svoje liečivé vlastnosti po dobu troch rokov. Potom bude potrebné zber rastliny zopakovať.

Záver

Výsadba a starostlivosť o kúpeľ na otvorenom poli je pre záhradníka ľahká úloha. Jednoduchá, ale atraktívna rastlina môže zdobiť letnú chatu, zdobiť prázdne miesta a navyše prinesie liečivé výhody pre niektoré ochorenia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia