Hortenzia drsná: odrody, výsadba a starostlivosť, recenzie, fotografie

Hortenzia drsná je rastlina s krásnymi kvetmi, patrí do rovnomennej rodiny. Je orientálneho pôvodu a vo voľnej prírode rastie na pobreží Číny a Japonska. V 19. storočí sa hortenzia dostala do Európy, kde sa okamžite zamilovala do mnohých milovníkov záhradného dizajnu.

Popis drsnej hortenzie

Väčšina druhov čeľade Hortensia sú kríky vysoké až 3 m a široké 2 m. Niektorí z jej zástupcov majú stromovitý tvar, okrem toho sa medzi nimi vyskytujú aj vinice. Kríky hortenzie majú silné vetvy. Majú veľké kvetenstvo bieleho alebo fialového odtieňa.

V strede sa skladajú z mnohých malých kvetov, po obvode sú obklopené niekoľkými veľkými bielymi so štyrmi okvetnými lístkami.

Listy môžu byť pomerne veľké - až 35 cm dlhé a 25 cm široké. Ich farby sa počas sezóny menia. Mladé lístie je tmavozelené, zamatové. Koncom leta mení farbu na tmavo oranžovú. Koreňový systém je výkonný, rozvetvený.

Rastlina je veľmi odolná: hortenziu je možné pestovať v sťažených podmienkach a pri relatívne nízkych teplotách. V miernom podnebí sa dá pestovať takmer všade. Kvitne koncom leta alebo začiatkom jesene.

Odrody drsnej hortenzie

V súčasnosti existuje niekoľko odrôd drsnej hortenzie. Okrem toho neustále pracujeme na získavaní nových. Najobľúbenejšie odrody tejto kultúry sú uvedené nižšie.

Makrofil

Výška tejto hortenzie je 1,5 m. Má drsné listy, dospievajúce s jemnými chĺpkami. Ich dĺžka dosahuje 35 cm, šírka - až 20 cm Kvetenstvo je pomerne veľké - u niektorých exemplárov dosahuje priemer 20 cm. Hrubá hortenzia makrofilná je uvedená na fotografii nižšie.

Sférické kvetenstvo tejto odrody má rôzne odtiene, všeobecne farba rastliny závisí od kyslosti pôdy.

Dôležité! Čím je pôda zásaditejšia, tým bledšie sú kvety hortenzie. Na kyslých pôdach sú modré, na zásaditých pôdach ružové alebo orgovánové.

Sargent

Výška plodiny môže dosiahnuť 4 m. Je to jedna z najobľúbenejších odrôd so zamatovými listami. Hlavnou črtou tejto odrody je gradientná zmena farby v rámci jedného kvetenstva a plynulý prechod z odtieňa orgovánu na ružový (a potom na modrý) po celej ploche celého kríka. Na niektorých rastlinách môžu byť navyše okvetné lístky buď biele, alebo môžu mať biely okraj.

Kvitnutie je dosť neskoré a dlhé, začína sa v septembri a trvá až do prvého mrazu

Horúca čokoláda

Odroda uvedená na trh pomerne nedávno. Má obrovské kvetenstvo - až 30 cm v priemere.

Listy tejto odrody tiež menia svoju farbu, ale na rozdiel od klasickej zmeny zo zelenej na oranžovú má prechod zo striebornej na olivovú

Časom sa mení aj farba výhonkov: pri znižovaní teploty sa sčervenajú.

Dôležité! Odroda Hot Chocolate, dokonca aj bez lístia, má vysoký dekoratívny efekt vďaka stonkám charakteristickej farby.

Hrubá hortenzia v krajinnom dizajne

Hrubá hortenzia je široko používaná v krajinnom dizajne. Veľké kry možno použiť ako monokultúru na veľkých plochách.Z nich vytvoríte husté živé ploty, použite ich ako obrubníky pre široké cesty.

Ako samostatný dizajnový prvok bude drsná hortenzia pôsobiť nad rámec akejkoľvek konkurencie, pretože pozornosť priťahujú jasné a nádherné kvety.

Výroba lavičky s odrodou Macrofila je bežným používaním v prostredí parkov

Je tiež dobré použiť drsnú hortenziu ako centrálny prvok veľkého kvetinového záhonu, obklopeného kríkmi svetlých a veľkých rastlín, ktorých kvety budú s ňou v kontraste. Vyzerá dobre obklopená pestrými letničkami.

Zimovanie drsnej hortenzie

Hortenzia má dobrú zimnú odolnosť, avšak pri mrazoch okolo -30 ° C sa odporúča izolovať kruh blízkeho kmeňa, aby boli korene rastliny chránené pred zamrznutím. Ako krycí materiál je možné použiť opadané listy stromov alebo piliny.

Výsadba a starostlivosť o drsnú hortenziu

Výsadba a starostlivosť o drsnú hortenziu nie je nijako zvlášť náročná. Jediná vec, ktorej by sa mala venovať osobitná pozornosť, je zalievanie, pretože rastlina potrebuje veľa vlahy.

Výber a príprava miesta pristátia

Ideálnym miestom pre drsnú hortenziu je oblasť chránená pred vetrom v polotieni. Pôda musí byť výživná a mať pH najmenej 5,0 (byť mierne kyslá).

Predbežná príprava miesta pre drsnú hortenziu spočíva v jej vyčistení od buriny a aplikácii minerálnych hnojív (až 20 g superfosfátu na 1 m² M). To sa musí vykonať dva týždne pred výsadbou. Zvyčajne sa vykonáva na jar.

Pred výsadbou by sa mala sadenica drsnej hortenzie ošetriť rastovým stimulantom ponorením koreňov, napríklad do Epinovho roztoku. Bezprostredne pred inštaláciou do jamy sa odporúča postriekať ju 0,2% roztokom manganistanu draselného, ​​aby sa dezinfikovala pred plesňami a škodcami.

Pravidlá pristátia

Pristátie sa vykonáva podľa tejto schémy:

 1. Vykopajú jamu hlbokú 60 cm a priemer 70 cm.
 2. Na dno je položená drenážna vrstva z veľkého drveného kameňa alebo rozbitej tehly.
 3. Zaspite v jame 15-20 cm pôdnej zmesi.
 4. V ňom je nainštalovaná sadenica.
 5. Na vrch posypeme zeminou a zľahka utlačíme.
 6. Zalievanie sa vykonáva 20 - 30 litrami vody.

Po výsadbe nie je rastlina napojená týždeň, potom prejdite na štandardný harmonogram zavlažovania.

Prvé zalievanie drsnej hortenzie sa vykonáva ihneď po výsadbe

Odporúča sa okamžite mulčovať krík vrstvou rašeliny vysokej 5-10 cm.

Polievanie a kŕmenie

Hrubá hortenzia je kultúra milujúca vlhkosť. Zalievanie sa vykonáva každé 3-4 dni. Ich norma je od 30 do 50 litrov vody pod jedným kríkom. Mulčovaciu vrstvu je vhodné obnovovať každých 1-1,5 mesiaca.

V prvom a druhom roku po výsadbe sa drsná hortenzia nekŕmi. Od tretieho roku sa odporúča nasledujúci rozvrh kŕmenia:

 1. Apríl - dusíkaté hnojivá na pestovanie zelenej hmoty (močovina).
 2. Jún - minerálne doplnky draslíka a fosforu (superfosfát).
 3. Júl - organické látky (zhnitý hnoj, kompost, roztok kuracieho hnoja).
 4. September je komplexné hnojivo obsahujúce draslík, fosfor, horčík a bór.

V druhom prípade je vhodné zakúpiť špecializovanú kŕmnu zmes pre okrasné rastliny.

Prerezávanie

Rastlina sa neštiepi prvé 2-3 roky. V budúcnosti sa bude tvarovanie a dezinfekcia koruny vykonávať dvakrát za sezónu. Prvý sa vykonáva bezprostredne po topení snehu.

Na jar sa okrem odstránenia nezimovaných výhonkov všetky minuloročné skracujú na najnižší púčik

Sanitárny rez sa vykonáva na jeseň. Je to súčasť prípravy rastliny na zimu.

Príprava na zimu

Na konci jesene je rastlina asanovaná, poškodená a sú z nej odstránené príliš staré výhonky. Potom sa vykoná zavlažovanie vodou a kruh kmeňa sa mulzuje vrstvou slamy, pilín alebo spadaného lístia vysokého do 20 cm. V prípade obzvlášť chladného podnebia je ochranná vrstva pokrytá fóliou alebo agrofibrom. na vrchu.

Dôležité! Hneď ako sa sneh roztopí, mali by sa fólia a vrstva mulča odstrániť na jar, aby ste sa nepreťažili.

Rozmnožovanie

Hrubá hortenzia sa množí všetkými dostupnými spôsobmi:

 • semená;
 • odrezky;
 • vrstvenie;
 • rozdeľujúce krík.

Na rozdiel od mnohých okrasných plodín sa množenie semien drsnej hortenzie využíva pomerne často, pretože takto pestované rastliny začínajú kvitnúť pomerne skoro.

Najefektívnejšou metódou rozmnožovania, ktorá dáva maximálne množstvo sadivového materiálu, sú odrezky. Získavajú sa z bočných konárov.

Dĺžka strihu by mala byť minimálne 15 cm a stačí na ňu iba jeden púčik

Zakorenenie sa vykonáva v substráte pozostávajúcom z rašeliny a piesku po dobu jedného mesiaca. Pôda musí byť udržiavaná vlhká. Akonáhle rez dosiahne dĺžku 30 - 40 cm, presadí sa na trvalé miesto.

Choroby a škodcovia

Imunita drsnej hortenzie je veľmi vysoká. Rastlina je zriedka postihnutá chorobami a škodcami. Ak sa tak stane, dôvodom bude pravdepodobne nesprávna poľnohospodárska technológia.

Najbežnejším problémom drsnej hortenzie je chloróza listov. V tomto prípade sa farba dosiek začne meniť na žltú, ale žily vždy zostávajú zelené.

V priebehu času sú listy pokryté tmavohnedými alebo hnedými škvrnami, neskôr sa na ich mieste objavia otvory.

Príčinou ochorenia je nedostatok železa. Na ošetrenie by sa mali poškodené miesta odstrániť a zvyšné časti rastliny sa ošetria 4,5% roztokom síranu železnatého.

Na druhom mieste z hľadiska frekvencie výskytu je známa múčnatka - choroba spôsobená hubami z čeľade Erisyphus.

Na listoch sa objavujú bledosivé škvrny, ktoré časom stmavnú.

Na boj proti múčnatke sa používajú rôzne lieky (zmes Bordeaux, síran meďnatý, uhličitan sodný atď.), Ale na drsnú hortenziu je najlepším liekom Fundazol. Používa sa 3-4 krát, pričom sa postrekujú celé rastliny v intervaloch 1 týždňa.

Zo škodcov je drsná hortenzia najčastejšie napadnutá roztočom pavúkom - malým zástupcom článkonožcov, ktorý sa živí šťavou z rastlín. Je menší ako milimeter a je niekedy problematické ho zistiť.

Symptomatológia lézie kliešťa je veľmi charakteristická - na spodnej časti listov sa objavujú pavučiny s malými bielymi bodkami.

Najlepším liekom na tohto škodcu sú silné akaricídy: Actellik, Askarin, Iskra.

Dôležité! Použitím takýchto prostriedkov sa ničia aj ďalšie parazity - vošky, ploštice a nosatce.

Záver

Hortenzia drsná je nádherná rastlina so širokou paletou farieb a tvarov. Okrem krásnych kvetov sú veľmi ozdobné aj veľké listy, ktoré na konci sezóny menia farbu. Rastlina je široko používaná v krajinnom dizajne.

Recenzie hortenzie drsnej

Andrey Bely, 40 rokov, Oryol
Hortenzia drsná je jednou z najkrajších rastlín, ktorá v našom podnebí krásne rastie a reprodukuje sa. Jeho veľké kvetenstvo vyzerá veľmi atraktívne a extravagantne. Túto plodinu pestujem už viac ako jeden rok a môžem povedať, že je to medzi trvalkami veľmi odolná a stabilná rastlina. Ani chladné zimy nemajú veľký vplyv na jeho vzhľad a intenzitu kvitnutia. Dokonale znáša odrezky a dá sa dať takmer každému tvaru. Starostlivosť o ňu je zároveň veľmi jednoduchá a nemožno ju zložito porovnávať napríklad s floxmi, ba čo viac, s ružami alebo pivonkami. Hrubú hortenziu odporúčam každému, kto chce získať krásnu rastlinu za minimálne náklady.
Anna Mikheeva, 37 rokov, Nižný Novgorod
Drsná Hortense sa ku mne dostala náhodou. Nevedel som, čo s tým a dať ho do rohu záhrady, hlavne som nemyslel na to, čo bude ďalej. Len čo však došlo na rozkvet tohto krásneho kríka, rozhodol som sa ho okamžite presadiť na atraktívnejšie miesto a okolo neho usporiadať záhon.O tri roky neskôr hortenzia vyrástla a stala sa centrom nádhernej kompozície, ktorá okrem nej zahŕňa aj astry, kosatce a mak. Teraz je mojou pýchou obrovský kvetinový záhon v strede stránky a všetci hostia mi ju závidia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia