Hydrangea serrata: odrody s fotografiami a menami, recenzie

Zúbkovaná hortenzia je druh záhradnej kultúry. Je obľúbený najmä medzi domácimi záhradníkmi. A to nie je prekvapujúce, pretože rastlina má veľa výhod, medzi ktorými je predovšetkým vhodná tvorba koruny, odolnosť proti chladu, vysoká fytoimunita a nenáročnosť. Pri základnej starostlivosti kríky rýchlo rastú a každoročne potešia letného obyvateľa bujnými krásnymi kvetmi jemných odtieňov.

Opis serrata hortenzie

Hydrangea serrata je huňatý listnatý ker. Koreňový systém je vláknitý, šíri sa až do hĺbky 40 cm. Vďaka tejto vlastnosti rastlina rýchlo reaguje na hnojenie aj na kontamináciu pôdy. Listové dosky sú zelené, oválne, na konci špicaté. Ich dĺžka je 10 - 12 cm.Na okrajoch sú zárezy ako píla.

Väčšina odrôd zúbkovanej hortenzie kvitne od júla do septembra. V regiónoch s chladným podnebím však môže pučanie klesať až do augusta. Priemer kvetenstva sa pohybuje medzi 8 - 15 cm.

Hydrangea serrata je teplomilná rastlina pôvodom z Ázie.

Ako sa líšia zúbkované hortenzie od veľkolistých

Rozdiel medzi týmito druhmi spočíva v tvare kvetenstva. V hortenzii veľkolistej sú zvyčajne guľovité a pozostávajú výlučne zo sterilných kvetov. Vroubkovaný má kvetenstvo corymbose. V ich strede je veľké množstvo malých kvetov schopných krížového opelenia. Po okrajoch sú väčšie, štvorlisté sterilné kvety, ktoré nemajú reprodukčné orgány.

Dôležité! Zúbkované a veľkolisté hortenzie sú najbližšími príbuznými, takže sú si navzájom veľmi podobné.

Odrody serrata hortenzie

Existuje veľa zúbkovaných druhov hortenzie. Ktorý je lepší, to sa nedá povedať naisto. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Iba po preštudovaní popisov najpopulárnejších druhov môžete pochopiť, ktorá možnosť je najvhodnejšia.

Modrý vták

Jeho charakteristickým znakom sú veľké kvetenstvo. Kvety zahrnuté v ich zložení majú inú farbu. Najjasnejšie sú tie v strede. Sú ružovo-fialové s modrými tyčinkami. Odtieň veľkých kvetov na okrajoch sa líši od bledoružovej alebo svetlofialovej až po sýtomodrú, fialovú. Počas celého obdobia kvitnutia kvetenstvo postupne mení svoj odtieň. Kríky Bluebird kvitnú v každom veku. Siahajú do výšky 1,5 m.

Počas kvitnutia hortenzie serrata Bluebird sála medová vôňa

Koreana

Toto je ďalší poddimenzovaný ker, ktorého výška nepresahuje 150 cm. Farba kvetenstva sa líši od snehovo bielej až po modrú. Závisí to od kyslosti pôdy. Čím je kyslejšia, tým viac bude mať modrý pigment. Koreana zle znáša sucho a potrebuje pravidelnú zálievku.

Hydrangea Koreana je jednou z najobľúbenejších odrôd hortenzie serrata

Preciosa

Bush dorastá až do výšky 250 cm. Má výrazné kvety, neobvyklé listové dosky.Na jar a v lete sú zelené, na jeseň však získavajú bordový odtieň. Kvetenstvo Preciosy nie je o nič menej žiarivé. Na začiatku kvitnutia sú krémovo zelené, potom sýto ružové a pred koncom kvitnutia - karmínové.

Preciosa je vysoký ker, ktorý je potrebné pravidelne strihať.

Zlaté slnečné svetlo

Jedná sa o trpasličiu rastlinu, ktorej výška nepresahuje 1 m. Jej charakteristickým znakom sú veľké špicaté listy žltého odtieňa, ktoré časom zazelenajú. Malé kvety umiestnené v strede sú tmavo ružové a veľké po okraji bledoružové. Zo všetkých druhov zúbkovaných hortenzií je najmenej mrazuvzdorná.

Golden Sunlight je trpasličí ker zúbkovanej hortenzie, ktorý sa dá pestovať v kvetináčoch

Vierle

Je to nízka rastlina s výškou asi 1 m. Odtieň jej kvetenstva je rôzny od lila-modrej po ružovú. Listové taniere sú na jar a v lete zelené, ale na jeseň sa stávajú bordovými alebo fialovými. Vierle neprežije v mokradiach. Pre správny rast a vývoj rastliny ju musíte pravidelne kŕmiť. Rovnako ako Golden Sunlight nie je odolný a na zimu potrebuje prístrešie.

Pri pestovaní vrúbkovanej hortenzie odrody Vierle je dôležité nepreháňať to so zálievkou.

Avelrose

Bush, ktorého výška nepresahuje 1 m, má obrovské množstvo ružových kvetenstiev (môžu byť svetlé alebo tmavé). Charakteristickým znakom tejto rastliny je prítomnosť fialovozelených listových dosiek, ktoré sa koncom leta sfarbia do fialova. Na kyslých pôdach získava kvetenstvo Avelrose modrý odtieň. Rastlina sa cíti príjemne ako v tieni, tak aj na slnečnom svetle. Neznáša prebytočnú vlhkosť.

Odtieň kvetenstva zúbkovaného typu Avelrose závisí od kyslosti pôdy

Hortenzia v krajinnom dizajne

Zúbkovaná hortenzia nemá chyby, a preto ju dizajnéri tak milujú. Kvôli obrovskej rozmanitosti farebnej palety a tvaru kvetenstva tieto rastliny zohrávajú úlohu jasného prízvuku v krajinných kompozíciách. Listové dosky vyzerajú neobvykle, a tak zdôrazňujú krásu kríkov.

Pretože hortenzia má dlhé obdobie kvitnutia, často sa z nej vyrábajú živé ploty, ktoré sa vysádzajú pozdĺž plotu a pri stenách domov.

Nízko rastúce odrody sa pestujú v kvetináčoch.

Kompozície hortenzie sú často umiestnené v samostatných skupinách. Hodia sa však aj k iným okrasným rastlinám. Hortenzia vyzerá dobre vedľa brezy, javoru, akácie a orgovánu, rovnako ako vŕba, vtáčia čerešňa, čučoriedka, jazmín. Vhodné sú pre ňu aj georgíny, ruže, pivonky, hviezdice, rododendrum, azalka, astilba,

Dôležité! Je nežiaduce vysádzať vrúbkované odrody hortenzie blízko ihličnatých vždyzelených stromov. Táto kombinácia vnáša do vnímania kompozície disharmóniu.

Mrazuvzdornosť hortenzie serrata

Zimná odolnosť zúbkovanej hortenzie závisí od odrody. Tu sú ukazovatele, ktoré vydržia najobľúbenejšie typy:

  • Bluebird - 20 ° C,
  • Kórea - 25 ° C;
  • Preciosa - 20 ° C;
  • Zlaté slnečné svetlo - 16 ° C;
  • Vierle - 18 ° C;
  • Avelrose - 23 ° C.

Starostlivosť a kultivácia hortenzie serrata

Aby rastlina mohla správne rásť a vyvíjať sa, je potrebné jej venovať zvláštnu pozornosť. Najskôr je potrebné zvoliť správne miesto na výsadbu, zakoreniť sadenicu. V budúcnosti po tomto nesmieme zabudnúť na neustálu starostlivosť. Bez toho hortenzia prestane kvitnúť a začne bolieť, postupne odumiera.

Výber a príprava miesta pristátia

Zúbkovaná hortenzia neznáša priame slnečné žiarenie. Pod nimi sú jej lupene príliš bledé. Zúbkovaná hortenzia však nie je vhodná pre úplný tieň. Nadmerné zatemnenie môže spôsobiť, že kríky prestanú kvitnúť. Najlepšou možnosťou je polotieň. Hortenziu treba vysádzať na miesta chránené pred silným vetrom. Pristátie v blízkosti budovy je nežiaduce, pretože v takom prípade je možné v zime mrznúť.

Niekoľko dní pred výsadbou je miesto vykopané. Pôdu zarastenú burinou je možné predbežne ošetriť herbicídmi za 2 týždne. Zúbkované hortenzie milujú ľahkú, kyslú pôdu bohatú na humus. Neznášajú vysoký obsah vápna a popola v zemi, pretože znižujú kyslosť.

V prípadoch, keď je pôda ťažká a má zlé zloženie, sa vopred zakúpi hotový substrát na výsadbu v záhradnom obchode. Niektorí obyvatelia leta si ho vyrábajú svojpomocne. Za týmto účelom sa v rovnakých pomeroch zmieša drvená rašelina, rašelina, humus, čierna pôda a piesok.

Pravidlá pristátia

Pristávacia jama je vyrobená vopred. Jeho veľkosť by mala úplne zodpovedať veľkosti koreňového systému rastliny. Optimálna vzdialenosť medzi jamami je 1,5 m.

Samotný postup výsadby zúbkovanej odrody hortenzie je jednoduchý. Voda sa naleje do jamy a umiestni sa sadenica. Potom je pokrytá zemou alebo vopred pripraveným podkladom. Pozemok v blízkosti vysadenej rastliny je mierne podbitý a zaliaty vodou. Nakoniec položte vrstvu mulča s hrúbkou asi 10 cm. Na tento účel sa používajú ihly alebo piliny.

Zúbkovanú odrodu hortenzie sa odporúča vysádzať na jar alebo na jeseň.

Polievanie a kŕmenie

Väčšina odrôd hortenzie zúbkovanej potrebuje pravidelné zavlažovanie. Je obzvlášť dôležité vykonať tento postup počas horúčav a sucha. Rastliny sa polievajú, keď pôda vysychá pri koreni. Voda by mala mať izbovú teplotu. Ak je príliš zima, je potrebné ju zahriať. Chlórovaná kvapalina by sa mala istý čas usadiť. Používanie dažďovej vody sa odporúča.

Pod kríkmi musíte hnojiť dvakrát ročne, najskôr pred a potom po odkvitnutí. Na začiatku jari sa 20 g močoviny rozpustí vo vedre s vodou a výsledná kvapalina sa naleje do hortenzie. Pre každé puzdro sa spotrebujú 3 vedrá roztoku. Po skončení kvitnutia sa hortenzia kŕmi komplexnými minerálnymi hnojivami.

Dôležité! Ak je pôda vyčerpaná, počas leta môžete krík dodatočne nakŕmiť kašičkou. V tomto prípade je však dôležité nepreháňať to, inak by sa tenké konáre mohli pod váhou veľkého množstva veľkých súkvetí pretrhnúť.

Ako orezať zúbkovanú hortenziu

Najvhodnejším obdobím na orezávanie rastlín je marec. Výhonky sú zostrihané tak, aby z nich zostalo 6 - 12 najsilnejších. Zvyšné konáre sú skrátené o niekoľko púčikov (až 5). Prerezávanie zúbkovanej hortenzie na jeseň zahŕňa odstránenie vädnúcich púčikov.

Iba staré kríky potrebujú radikálne prerezávanie. Skracujú sa tak, aby nad zemou zostali pne vysoké až 8 cm. Nie je to nebezpečné a ani užitočné. Po takomto reze vyrastajú nové mladé výhonky, ktoré bohato kvitnú.

Príprava na zimné hortenzie serrata

Na jeseň je potrebné kríky ošetriť chemikáliami proti škodcom hmyzu a všetkým druhom infekcií. Keď všetko lístie spadne z kríka a stane sa úplne nahým, malo by sa postriekať 3% roztokom kvapaliny Bordeaux. Ak potrebujete zúbkovanú transplantáciu hortenzie, potom to možno urobiť na jeseň.

Väčšina zúbkovaných odrôd má veľmi dobrú mrazuvzdornosť, ale napriek tomu stále potrebujú na zimu prístrešie. Najprv musíte do otvoru pridať superfosfát a draselnú soľ. Potom by ste mali výhonky zviazať do zväzku a mierne ich ohnúť k zemi. Na záver zakryte rastlinu dvoma vrstvami netkanej textílie. Postup je najlepšie vykonať pred začiatkom zmrazovania.

Rozmnožovanie

Zúbkovaný typ hortenzie sa môže množiť semenami, delením, vrstvením alebo odrezkami. Posledná metóda je najpopulárnejšia. Odrezky sa zvyčajne odrežú z mladých výhonkov mladých kríkov. Tradične sa používa stredná časť výhonkov, na ktorých nie sú kvitnúce vrcholy a spodné listy.

Aby korene rástli rýchlejšie, odrezok sa umiestni do vody s prostriedkom na vytváranie koreňov (akýkoľvek). Ak to nie je k dispozícii, do vody sa pridá med (1 lyžička na 250 ml). Odrezky sa vysádzajú pod prístrešok a na jar sa už zakorenené rastliny presádzajú na trvalé miesto.

Na reprodukciu vrstvením sa vyberie dospelý ker. S nástupom jari, skôr ako púčiky odkvitnú, sú jeho spodné vetvy stlačené k zemi, zovreté a miesto dotyku je posypané zeminou. Na jeseň sa tieto vetvy zakorenia. Nové rastliny sa na jar presádzajú na trvalé miesto.

Šírenie semien chovatelia zvyčajne praktizujú počas svojich pokusov. Vzorky vypestované zo semenného materiálu často nemajú rodičovské vlastnosti.

Odrezky sú spoľahlivým a efektívnym spôsobom šírenia zúbkovanej hortenzie

Choroby a škodcovia

Nadbytok vápnika v pôde je plný vývoja chlorózy vrúbkovaných listov. Ak zelená hmota začne žltnúť alebo blednúť, je potrebné použiť listové hnojivo, ktoré obsahuje železo. V takom prípade je dôležité okysliť pôdu zavedením rašeliny, drvenej kôry alebo síranu amónneho.

Jedným z najrozšírenejších škodcov sú vošky. Hlavnými znakmi jeho prítomnosti sú poškodenie mladých listov, vývoj plesňových chorôb. Ak je počet vošiek malý, ničia ho prírodní nepriatelia - lasička a lienka. Proti veľkej invázii môžete bojovať domácim odvarom. Vyrábajú to takto: 1 kg surového alebo 200 g čerstvých listov žihľavy, kvetov harmančeka alebo koreňov púpavy sa zaleje vriacou vodou a nechá sa variť 24 hodín. Ak to nefunguje, použite insekticíd.

Záver

Serrata hortenzia je okrasný ker s jemnými kvetmi, ktorý sa často stáva hlavnou ozdobou záhrady. Rastlina nie je vôbec rozmarná pre pestovateľské podmienky a starostlivosť. S tým sa dokážu vyrovnať aj neskúsení obyvatelia leta. Ak budete dodržiavať základné pravidlá poľnohospodárskej technológie, bude rastlina potešovať svojou krásou po mnoho rokov.

Recenzie na serrata hortenziu

Alina Koreneva, 38 rokov, Voronež
Na záhrade pestujem hortenzie viac ako 10 rokov. Počas tohto obdobia ma rastliny každoročne potešia krásnymi a voňavými kvetenstvami. Páči sa mi, že je ker nenáročný, nenáročný na starostlivosť. Na vlhkú zem nanášam hnojivá, aby sa nespálili korene. Minulý rok som používal hnojivá Buiskie. Po nich ružové kvetenstvo získalo sýty modrý odtieň. Potešila ma iba takáto odroda.
Anastasia Grudinina, 44 rokov, Belgorod
Na mojom dvore vždy rástli hortenzie a každý, kto ma prišiel navštíviť, vždy obdivoval krásu kríkov a príjemnú arómu. Mám niekoľko odrôd, vrátane hortenzie serrata. A hoci nekvitne tak bujne ako záhradná hortenzia, má aj ďalšie výhody. Medzi nimi je odolnosť voči chladu a nenáročnosť. Minulý rok vošky zaútočili na krík. Bolo možné sa jej zbaviť pomocou Fitovermu. Po ošetrení sa krík rýchlo zotavil.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia