Zber lístia

Zber lístia v záhrade predstavuje ďalšiu záťaž pre povinné jesenné práce. Preto sa veľa obyvateľov leta pýta, aký opodstatnený je tento postup a či je možné sa zaobísť aj bez neho.

Výhody a nevýhody zberu listov

Ak sa chcete rozhodnúť, či zo svojej záhrady odstránite lístie, musíte zvážiť všetky výhody a nevýhody tohto postupu.

Výhody jesenného upratovania:

 • zabraňuje šíreniu húb, plesní a škodcov;
 • dáva stránke upravený vzhľad;
 • v nepriaznivých podmienkach prostredia sa na lístí hromadia ťažké kovy a iné škodlivé prvky.

Pri rozhodovaní o tom, či odstrániť padlé lístie, vezmite do úvahy nasledujúce nuansy:

 • po páde listov sa vytvorí prírodné hnojivo;
 • padlé listy lákajú dážďovky, ktoré zlepšujú zloženie pôdy;
 • zeleň slúži ako ďalšia ochrana rastlín pred mrazom.

Preto sa stále odporúča lístie odstrániť a v prípade potreby využiť jeho prospešné vlastnosti. Na letnej chate je preventívnym opatrením zber lístia. Výnimkou sú lesné oblasti, kde spadané lístie je súčasťou ekosystému.

Povinné čistenie listov

V niektorých prípadoch je zber jesenného lístia nevyhnutnosťou. Včasné čistenie záhrady je prevenciou pred mnohými chorobami. Ak už existujú príznaky choroby, potom zber listov pomôže zabrániť ďalšiemu šíreniu. Listy sa z trávnika bez problémov odstránia.

Čistenie sadu

Na jeseň sa zdochliny zbierajú pod ovocnými stromami. Zvyčajne ako prvé padnú plody postihnuté chorobami a škodcami.

Záhradné stromy lákajú piliarky, mory, listové červy a mory horské. Plesňové choroby sa tiež stávajú príčinou výskytu zdochlín.

Po zbere je zdochlina vyvezená z miesta, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu chorôb a škodcov.

Plesňové choroby

Ak počas sezóny boli stromy postihnuté chorobami hubového pôvodu, na otázku, či je potrebné listy odstrániť, sa dá iba kladná odpoveď.

Najbežnejším ochorením v záhrade je chrastavitosť, múčnatka, špinenie a kokcykóza. Tieto choroby sú určené mnohými znakmi:

 • Šírenie chrasty spoznáte podľa prítomnosti hnedých škvŕn na plodoch a listoch.
 • Múčnatka spôsobuje na listoch biely povlak, ktorý postupne zhnedne. Vďaka tomu lístie zožltne, vysuší sa a opadne.
 • Škvrny vedú k výskytu hnedých škvŕn na listoch s tmavým okrajom. Postupne odumiera tkanivo listovej dosky, čo vedie k vzniku priechodných otvorov.
 • Pri kokokomykóze sa na listoch objavujú malé červenohnedé bodky, ktoré sa nakoniec zlúčia do jedného veľkého bodu. Na konci leta lístie zožltne, zvlní sa a opadne.

Ak sú príznaky choroby, listy sa zozbierajú a odnesú mimo záhradu. Neodporúča sa ich používať v komposte, pretože huba zostáva životaschopná niekoľko rokov.

Starostlivosť o trávnik

Je bezpodmienečne potrebné odstrániť lístie z trávnika. Pod takou hustou vrstvou rastie trávnatá tráva a odumiera. Na jar sa na trávniku nachádzajú početné plešiny.

Poradenstvo! Pri hromadení by sa mali každý týždeň z trávnika hrabať lístie.

Ak napadol sneh, potom je lepšie počkať, kým sa roztopí.Ak vyčistíte zamrznutý trávnik, zeleň bude krehkejšia a možno ju pošliapať.

Metódy zberu listov

Špeciálne náradie pomáha uľahčiť záhradníctvo na jeseň. Výber zariadenia závisí od typu oblasti, ktorá sa má spracovať, ako aj od jej veľkosti.

Konvenčné hrable

Tradične pomáha odstránenie suchého lístia hrablepozostávajúci z kovového stojana a zubov. Takýto nástroj pomáha rozbíjať hrudy zeme a vyrovnávať povrch zeme.

Najvýhodnejšie je na čistenie záhrady použiť koľajnicu širokú až 20 cm.Úzke hrable vám umožňujú zbaviť sa najneprístupnejších oblastí od prírodných trosiek.

Vidlica

Ďalším nástrojom, bez ktorého sa práca na letnej chate nezaobíde, je vidlička. Ak nie sú hrable, potom sa na čistenie môže použiť vidlička. Najčastejšie sa používajú na odstránenie veľkých zvyškov.

Zúbkované hrable

Hrable vejárového typu sú určené výhradne na zbavenie záhrady lístia. V takomto nástroji sú kovové alebo plastové tyče ohnuté na koncoch v uhle 90 stupňov.

Poradenstvo! Hrable na vetranie sa používajú na ošetrenie trávnika, pretože nepoškodzuje rastúcu trávu.

Kovový nástroj je spoľahlivejší. Pri práci s nerovným povrchom sa odporúča zvoliť plastové vyhotovenie s pružiacim efektom.

Dúchadlá

Na čistenie záhrady boli vytvorené špeciálne zariadenia, ktoré sa nazývajú dúchadlá. Sú schopní na krátku dobu dať do poriadku územie stránky.

Dúchadlo môže robiť nasledovné:

 • haldy listy na vyplnenie kompostovej jamy;
 • odstráňte zvyšky podľa princípu bežného vysávača;
 • nasekajte lístie, vetvičky a trávu.

Dúchadlá sú poháňané benzínovým alebo elektrickým motorom. To, ako zvoliť správne zariadenie, závisí od veľkosti stránky. Benzín dúchadlo má vysoký výkon a umožňuje vám čistiť veľké plochy. Prístroj je však hlučný a silne vibruje.

Elektrické dúchadlo je menej výkonné a slúži na čistenie relatívne malých plôch. Zariadenie pracuje ticho a má nízku hladinu vibrácií.

Pomocou opadaného lístia

Ak ste zeleň odstránili, potom vyvstáva otázka, ako ju v budúcnosti využiť. Ak nie je poškodený chorobami alebo hmyzom, potom sa používa na obohatenie pôdy.

Malo by sa však pamätať na to, že lístie sa pomaly spracováva na hnojivo. Preto sa odporúča vopred ju zomlieť. Čistenie sa vykonáva v suchom počasí.

Lístie je možné použiť v nasledujúcich smeroch:

 • Tvorba humusu. Za týmto účelom sa padlé listy zhromažďujú na jeseň a podbíjajú sa do hustých vriec. Obsah sa zaleje vodou a samotné vrecká sa na niekoľkých miestach prepichnú a zakopú do zeme. Výsledné hnojivo je možné aplikovať od budúcej jari.
 • Mulčovanie. Vytvorenie mulčovacej vrstvy pomáha zabrániť zamrznutiu pôdy v zime. Záhradné postele so zimnými plodinami, ružami, chryzantémami a inými trvácimi rastlinami sú pokryté opadaným lístím.
 • Plnia sa vysoké postele. Opadané lístie sa dá použiť na vytvorenie kvetinových záhonov alebo výplní, kde sa pestujú kvety. Listy sa zmiešajú s kompostom a zvyškami rastlín. Na jar sú postele pokryté zeminou.
 • Výzdoba stránok. Opadané lístie zdobí cestičky v záhrade, vyrábajú sa z neho kytice a iné dekoratívne prvky.

Záver

Čistenie popadaného lístia pomôže udržiavať web v dobrom stave. Určite odstráňte zdochliny a listy napadnuté chorobami alebo škodcami. Zhromaždený materiál sa môže použiť ako hnojivo alebo na vytvorenie záhonov. Používanie záhradného náradia alebo špeciálneho vybavenia pomáha zjednodušiť proces čistenia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia