Teleskopická snehová škrabka

S príchodom zimy majú majitelia súkromného sektora a pracovníci verejných služieb nový záujem - Odpratávanie snehu... Okrem toho je potrebné vyčistiť nielen chodníky, ale aj strechy budov. Na vykonávanie týchto prác bolo vynájdených veľa nástrojov. Každá snehová škrabka má iný tvar, veľkosť a materiál, z ktorého je vyrobená.

Odrody snehových lopatiek

Najbežnejším a najznámejším nástrojom na odstraňovanie snehu pre každého sú lopaty. Tvary a vzory tohto najjednoduchšieho inventára sa neustále vylepšujú. Moderné modernizované lopaty majú sklopné rukoväte, sú vyrobené z ľahkých materiálov a sú dokonca vybavené kolesom.

Začnime našu kontrolu zariadení na odhŕňanie snehu dreveným nástrojom. Táto lopata sa vyznačuje širokou naberačkou a dlhou rukoväťou. Namiesto škrabky je možné použiť klasický model. Aby sa zabránilo odretiu okraja naberačky z preglejky, je orámovaná oceľovou páskou.

Dôležité! Nevýhodou drevenej snehovej frézy je absorpcia vlhkosti. Lopata sa stáva ťažkou z mokrého snehu.

Kovové lopaty sú spoľahlivejšie, ale pohodlie ich použitia závisí od materiálu výroby. Bežná oceľ nie je vhodná na náradie. Snehom nasiaknutý vodou sa bude neustále naberať na lopatke a navyše bude náchylný na koróziu. Pozinkované lopaty nehrdzavejú, ale pokiaľ ochranný náter zostane neporušený. Hliník je vynikajúcim materiálom pre lopatu na sneh. Takáto kovová naberačka je odolná proti korózii, ľahká a zle drží na snehu.

Dôležité! Mnoho ľudí považuje nedostatok hliníkových lopatiek za silný rachot, ktorý sa ozýva pri odhŕňaní snehu.

Kompozitný plast je obľúbeným materiálom pre moderné lopaty na sneh. Sneh sa na taký kopček nedrží, je celkom odolný, a hlavne má ľahkú váhu. Plastové lopaty nekorodujú ani neabsorbujú vodu z mokrého snehu. Okraj naberačky je chránený pred oderom oceľovou hranou. Pri opatrnom prístupe plastová lopata vydrží päť rokov.

Dôležité! Pri silnom mraze sa zvyšuje krehkosť plastu. Lopatka nesmie byť zrazená alebo zdeformovaná, inak by praskla.

Skladacia plastová lopata je najčastejšie žiadaná nadšencami automobilov. Náradie sa zmestí do kufra a môžete ho kedykoľvek nosiť so sebou. Rukoväť sa skladá z dvoch častí spojených kĺbovým mechanizmom. Na zaistenie funkčného stavu prvkov je na rukoväti zasunutie objímky.

Ďalšia varianta skladacej lopaty sa líši dizajnom rukoväte. Bol vyrobený teleskopicky. Takýto inventár je podobne vhodný na prepravu v kufri auta. Lopatku si môžete zobrať so sebou do tašky v taške.

Videli ste lopatu na sneh na kolesách? Áno, existujú také príklady. Presnejšie, dizajn má jedno koleso s veľkým priemerom. Je pripevnená k rukoväti na osi v mieste, kde sa nachádza kĺbový spoj dvoch prvkov rukoväte. Úlohu naberačky zohráva plastové vedro, ktoré je lopatou a zároveň škrabkou. Na druhom konci rukoväte sú pripevnené úchytky na bicykel. Počas práce človek obieha okolo miesta náradie a sneh sa zhŕňa do vedra. Pre vyloženie stačí stlačiť rukoväte nadol. V tejto dobe sa vedro so snehom zdvihne a odhodí ho vpred.

Škrabky na sneh

Po lopatách sú druhým obľúbeným nástrojom na odhŕňanie snehu škrabky.Tento typ inventára má podobne jednoduchý dizajn s rukoväťou alebo zložitý mechanizmus na kolesách.

Začnime revíziu modelov s najjednoduchším škrabadlom, ktoré sa prezýva škrabka. Nástroj na odhŕňanie snehu má aj iný názov - škrabka. Škrabka sa skladá zo širokého vedra, ku ktorému je pripevnená rukoväť v tvare písmena U. Počas prevádzky je škrabka tlačená dopredu rukami. Sneh sa zhromažďuje vo vedre, ktoré sa potom vykladá vyklápaním škrabky.

Dôležité! Plastová brzda je vhodná len pre sypký sneh. Škrabka neprekoná upečenú alebo ľadovú hmotu.

Pre tých, ktorí chcú škrabku použiť ako lopatu, prišli výrobcovia s upraveným náradím. Dizajnovým prvkom je tvar lopatky. Vedro môže lopatu a odhadzovať sneh.

Škrabka šneku je mechanizovaný nástroj na odstraňovanie snehu. Jeho výhodou je, že nie je potrebné vykladať sneh. Pracovným mechanizmom škrabky je skrutka so špirálovými nožmi. Počas rotácie pripomínajú mlynček na mäso. Muž tlačí škrabku pred sebou. Otočný šnek zhrabáva sneh a odhodí ho nabok. Nástroj je účinný iba na odstránenie uvoľneného snehu do hrúbky 15 cm. Nezaberie hrubú a napečenú vrstvu.

Na odpratávanie veľkých snehových plôch bol vytvorený ručný buldozér na štyroch kolesách. Dizajn škrabky pripomína vozík s rukoväťou. Čepeľ je pripevnená vpredu. Uhol riadenia je regulovaný tyčou. Táto výkonná škrabka zvládne aj zľadovatený sneh.

Manuálny buldozér na dvoch kolesách sa ľahko manévruje. Škrabku ľahko zdvihnete pomocou rukoväte, aby ste prekonali nerovnosti na ceste. Existujú modely s nastaviteľným a nenastaviteľným otáčaním čepele.

Elektrické snehové škrabky

Elektrické škrabky pomáhajú účinne bojovať proti snehovým závejom. Môžu byť konštruované ako kompletné snehové frézy alebo ako malé rezačky s predĺženou rukoväťou. Pracovným mechanizmom je šnek. Za jeho otáčanie je zodpovedný elektrický motor. Špirálové nože naberajú sneh, drvia ho a potom ho cez rukáv odhodia ďaleko nabok.

Na čistenie sa používajú elektrické škrabky sneh zo strechy, ale je nemožné s takýmto nástrojom vyliezť na šikmú strechu. Snehové frézy a ručné drviče čistia veľké ploché strechy výškových budov a priemyselných budov.

Teleskopické snehové škrabky na šikmé strechy

Odpratávanie snehu zo strechy vždy predstavovalo veľa problémov. Je ťažké vyliezť jednoduchou lopatou na klzkom povrchu, ale zo šikmej strechy môžete vo všeobecnosti odletieť. Na vyriešenie tohto problému existuje špeciálna konštrukcia roztiahnuteľných škrabiek na rukoväte. Teleskopická rukoväť umožňuje škrabke dosiahnuť najvyšší bod šikmej strechy priamo zo zeme. Osoba roztiahne rukoväť podľa princípu skladacieho rybárskeho prútu na požadovanú dĺžku. Samotný dizajn škrabky môže byť vyrobený vo forme kusu obdĺžnikového plastu, ktorý je kolmo pripevnený k rukoväti. Nevýhodou takejto škrabky sú vysoké náklady na pracovnú silu a tiež riziko poranenia hlavy snehom padajúcim zo strechy.

Teleskopická škrabka má pohodlnejšiu konštrukciu, ktorej pracovná časť je vyrobená vo forme rámu. Na spodný preklad je pripevnený dlhý pás z plachty, plastu alebo akejkoľvek syntetickej tkaniny. Osoba počas práce tlačí rám pozdĺž povrchu krytiny zdola nahor. Spodný prvok rámu odrezáva vrstvu snehu a pozdĺž závesného pásu sa zosúva dole na zem.

Práca so škrabkou na rám vyžaduje minimálnu prácu. Nástroj môže tlačiť aj starší človek alebo tínedžer. Rám nepoškodí strešnú krytinu. Ak sa blížite k hrebeňovej tyči, musíte byť opatrní. Silným zatlačením na škrabku sa dá odtrhnúť a potom budete určite musieť vyliezť na strechu.

Nevýhodou teleskopického škrabáka je jeho obmedzený rozsah.Škrabka je potrebná iba na odstránenie snehu zo strechy. Už to nebude užitočné pre žiadnu prácu.

Pravidlá pre výber zariadenia na odhŕňanie snehu

Nesprávne vybraný nástroj môže nielen oddialiť čas odpratávania snehu, ale spôsobiť aj bolesti chrbta, ako aj bedrového kĺbu. Pred zakúpením alebo výrobou škrabky sa musíte oboznámiť s nadchádzajúcim objemom práce. Potom sa určí typ nástroja, berúc do úvahy jeho konštrukčné vlastnosti:

  • Dôležitým parametrom je váha. Najmä - to platí pre lopaty. Lepšie uprednostniť plastové alebo hliníkové modely. Čím je lopata ľahšia, tým menšie úsilie musíte vynaložiť na odhadzovanie snehu. Škrabky a čepele na kolesách sú na cestách jednoduchšie. Časť ich hmotnosti spočíva na ľudských rukách.
  • Veľkosť vedra ovplyvňuje rýchlosť čistenia. Čím je širší a hlbší, tým viac snehu bude schopný zachytiť pri jednom prejazde. Je však potrebné mať na pamäti, že to bude vyžadovať viac úsilia, čo prispieva k rýchlej únave. Jednoduché ovládanie nástroja závisí od veľkosti a tvaru rukoväte. Zlá rukoväť preťaží ľudské telo pri práci, dokonca aj s malým vedierkom.
  • Tvar a dizajn vedra ovplyvňuje pohodlie náradia a kvalitu čistenia. Pracovná časť všetkých škrabiek a lopat je vybavená jednou alebo tromi stranami. Prvý typ lopaty je skôr určený na odhŕňanie snehu. Vrhanie s takouto lopatou je nepohodlné, pretože jedna zadná časť nie je schopná pojať veľa sypkého snehu. Dodatočné bočnice druhého typu naberačky zabraňujú vypadávaniu snehovej hmoty po stranách. Existujú domáce škrabky aj bez zadnej strany. Nebudú môcť odhadzovať sneh, ale iba ho posúvať vpred. Pri výbere škrabky na škrabku alebo plastovej lopaty sa musíte ubezpečiť, že sú tu výstuhy. Zvyšujú pevnosť lopatky a navyše slúžia ako lyže. Tieto pruhy uľahčujú cestovanie vedra v snehu.
  • Okraje sa zvyčajne inštalujú na lopaty a škrabky. Hliníkový pás sa používa na plastové a drevené lopatky. Chráni pracovnú plochu pred oderom. Plastové hrany sú odnímateľné. Takéto dýzy sa rýchlo opotrebúvajú, ale sú potrebné na jemné čistenie dlažbových dosiek, strešných krytín, maľovaných predmetov. Oceľová hrana je určená na odstraňovanie zamrznutého a napečeného snehu.

Ak vezmeme do úvahy všetky uvažované nuansy, ukáže sa, že si vyberiete pohodlný a efektívny nástroj pre prácu.

Video poskytuje prehľad lopat na sneh:

Mnoho majiteľov je zvyknutých vyrábať si svoje vlastné zariadenia na odhŕňanie snehu. Dopadne nie horšie ako náprotivok továrne a niekedy ho dokonca prekoná.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia