Super lopata na sneh

V zime sa nezaobídete bez dobrej lopaty, pretože každú chvíľu musíte uvoľniť vchodové dvere, garážové brány, auto na otvorenom parkovisku a len každý deň záhradné chodníky od snehových závejov. V jednej sezóne musí byť odprataných veľa ton snehu, čo si vyžaduje veľa času a úsilia. Môžete si to však uľahčiť pomocou dobre zvoleného nástroja. V skutočnosti je v predaji obrovské množstvo rôznych lopat, ktorých kvalita a jednoduché použitie sa líšia. Pokúsime sa ponúknuť prehľad všetkých možných možností, všimneme si výhody a nevýhody rôznych druhov tohto ručného náradia.

Je lopata taká jednoduchá

Nie veľa ľudí vie, že existuje asi 100 rôznych druhov lopatiek. Líšia sa svojim dizajnom a materiálom výroby. Tradične lopata na odpratávanie snehu bol široký kopček pripevnený na rukoväti. Aj naši dedovia vyrábali tento druh ručného náradia z dreva. Drevené lopata na sneh používa sa dnes. Môžete si ho kúpiť alebo vyrobiť sami. Toto klasické zariadenie však už dávno nahradili spoľahlivejšie, praktickejšie a pohodlnejšie lopaty vyrobené z kovu a plastu. Výrobca snehových fréz sa snaží vylepšiť každý konkrétny model tak, aby bol ergonomickejší. V dôsledku neustálej premeny sa výrazne zmenila konštrukcia niektorých lopatiek, objavili sa škrabky, motory, skládky a automatizované snehové frézy.

Materiálové triedenie lopat

Pri výbere lopaty musíte v prvom rade venovať pozornosť materiálu, z ktorého je vyrobená rukoväť a lopatka. Ľahko použiteľné a trvanlivé náradie do značnej miery závisí od materiálu. Na výrobu lopatky výrobcovia často používajú:

 • Plast. Je to plastový nástroj, ktorý sa najľahšie a najpohodlnejšie používa. Sneh perfektne kĺže po svojom hladkom povrchu, je ľahko zachytiteľný a spadnutý. Ani mokrý sneh sa nedrží na plastovej lopatke. Pri výbere plastového inventára by ste mali uprednostniť odolný polykarbonát, ktorý odolá aj silným nárazom a mrazom až do -400C. Polypropylénové nástroje sa súčasne nevyznačujú vysokou pevnosťou, ale majú relatívne nízke náklady. Spoľahlivejšie sú plastové lopaty s kovovým alebo gumovým obložením na okraji, ktoré sú schopné lepšie odpratávať sneh z ciest.
 • Kov. Pri výrobe lopat na sneh používajú výrobcovia hliník, pozinkovanú oceľ a dural. Kovové lopaty sú veľmi spoľahlivé a odolné, ale ťažké, čo prácu značne sťažuje. Hliníkový inventár je najľahší spomedzi ostatných kovových doplnkov. Dural prekonáva svojou silou analógy. Oceľové lopaty pri interakcii so snehom vydávajú charakteristický zvuk, ktorý môže pracovníka podráždiť. Na kovových povrchoch sneh dobre kĺže a ani roztopená zmes na ich povrchu nezdržuje. Okrem značnej hmotnosti má nástroj ešte jednu komparatívnu nevýhodu: vysoké náklady.
 • Drevo. Povrch drevenej lopaty na sneh je vyrobený z preglejky. Mnoho remeselníkov robí tento typ nástroja vlastnými rukami. Drevené lopaty majú relatívne nízke náklady a veľa nevýhod: za vlhkého počasia sa na ne prilepí sneh, strom absorbuje vlhkosť a stáva sa ťažkým. Po práci musí byť drevená lopata vysušená.Životnosť nástroja je krátka. Okrem toho sa výrobcovia snažia chrániť drevený povrch lopatky železnou doskou na okraji.

Pri porovnaní výhod a nevýhod materiálov je možné posúdiť primeranosť nákladov na jeden alebo iný variant lopaty. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu materiál rezu. Dnes veľa výrobcov ponúka nielen tradičné drevené rezance, ale aj ľahké a odolné plastové doplnky. Teleskopické a skladacie konštrukcie sú moderné.

Dizajnové prvky

Mať doma iba jednu lopatu na sneh nie je racionálne. Napríklad je vhodné odstrániť zabalenú ťažkú ​​snehovú pokrývku pomocou nástroja s malou kovovou alebo plastovou lopatkou. Na ľahký, čerstvo napadnutý sneh sa skvelo hodia lopaty so širokým plastovým úchopom, ako škrabka (motor). Iba kovová lopata môže účinne odstraňovať ľad z ciest. Ak vo všetkých vyššie uvedených prípadoch použijete iba jeden typ nástroja, potom to nebude trvať dlho a nebude môcť vykonávať prácu vo vysokej kvalite.

Malé lopaty na sneh majú šírku lopaty asi 35 - 50 cm. Rovina hlavného prvku zachytávača môže byť plochá alebo zakrivená. Je vhodné používať lopaty so zvýšenými okrajmi, aby sa zabránilo samovoľnému zosuvu snehu. S ľadom môžete bojovať pomocou najjednoduchšej kovovej lopaty s pracovnou šírkou 30-35 cm, Tento typ náradia je často vybavený rukoväťou v tvare písmena T z plastu alebo dreva.

Je veľmi výhodné čerstvo napadnutý sneh odstraňovať škrabkou. Tento typ ručného náradia na odstraňovanie snehu má rukoväť v tvare písmena U a veľmi širokú lopatu. Pomocou škrabky, alebo ako sa to nazýva aj motor (vláčenie), môžete sneh odhrnúť na kopu, ale pomocou takého náradia nebude možné ho odhodiť napríklad cez plot. . Lopatový motor na odhŕňanie snehu môže mať šírku pracovnej plochy až 1 m, čo umožňuje zvýšiť produktivitu práce pri práci s tenkou vrstvou napadaného snehu.

Dôležité! Lopatový motor nie je možné použiť na odstránenie ľadu alebo hustého snehu.

V snahe eliminovať nevýhody konvenčných snehových lopat a škrabiek prišli výrobcovia s akýmsi konštruktívnym hybridom, ktorý ľahko odhŕňa sneh a umožňuje ho odhodiť bokom. Takúto jedinečnú lopatu si môžete pozrieť na obrázku nižšie:

Mechanizované zariadenia

Všetky vyššie navrhnuté modely lopat na sneh sú ručné, ich práca je založená iba na využití ľudskej práce. Niektoré mechanizované zariadenia však môžu proces odpratávania snehu zjednodušiť:

 • Lopata s rotorom vám umožní ľahko zvládnuť aj silné snehové záveje. Tento typ náradia je prototypom automatickej snehovej frézy, avšak v prípade použitia mechanizovaného náradia sa človek stáva náhradou za benzínový motor. Je to pracovník, ktorý uvedie lopatu so super snehom do pohybu, v dôsledku čoho sa rotor začne otáčať a posúva vrstvu snehu do strany. Aby práca na odpratávaní snehu bola vysoko kvalitná, je na jednej strane lopaty nainštalovaný obmedzovač. Dizajn takéhoto zariadenia si môžete pozrieť nižšie:
 • Ručný buldozér je špeciálne zariadenie na čistenie snehu v domácom prostredí. Je to pevne zváraná konštrukcia so 4 kolesami, ako podvozok. Na vonkajšom konci snehovej frézy je upevnená čepeľ veľkej šírky, ktorú je možné podľa hrúbky snehovej pokrývky nastaviť otočením v jednom alebo druhom smere. Výhodou ručného buldozéra je, že pracovník sa nemusí neustále ohýbať a zdvíhať ťažkú ​​lopatu. Postačí len stlačiť mini buldozér pred seba a odhrnúť sneh na kôpku.
 • Lopata na kolesách je variáciou konvenčnej škrabky.Osa kolesa umožňuje ľahké zdvíhanie lopaty pri prekonávaní malých prekážok. Nevýhodou tohto nástroja je jeho nízka produktivita.
 • Lopaty na sneh na jednom obrovskom kolese boli vynájdené v Európe a stojí za zmienku, že sú tam veľmi populárne. Takáto novinka sa do našich obchodov zatiaľ nedostala, ale určite niekedy ocení aj jej domáci zákazníci.

Podstata myšlienky spočíva v tom, že zamestnanec bez ohýbania chrbta posúva štruktúru okolo miesta. V tomto prípade je stopka lopaty pripevnená na osi kolesa pomocou závesu a akonáhle je dávka snehu doručená na miesto skladovania, osoba stlačí kľučku a lopatu prevráti. Nevýhodou takejto lopaty je neschopnosť pracovať s veľkou snehovou pokrývkou.

Myšlienky vynálezcov nám teda umožňujú neustále zdokonaľovať obyčajnú lopatu, vybaviť ju skvelými schopnosťami a zvýšiť jej produktivitu. Ak je to žiaduce, každý "Kulibin" bude schopný samostatne vyrobiť drevenú alebo kovovú konštrukciu na odpratávanie snehu. Pre vlastnú výrobu nie je k dispozícii plastová lopata, vzhľadom na povahu samotného materiálu. Z videa je možné vyzdvihnúť niektoré nápady, ako urobiť inventár pre domácich majstrov s rukoväťou:

Podrobné odporúčania pomôžu aj začínajúcim remeselníkom vyrobiť vysokokvalitný, pohodlný a spoľahlivý nástroj.

Skládka snehu na Nive

V niektorých regiónoch krajiny je otázka odpratávania snehu obzvlášť akútna. Počas silných snehových zrážok je ťažobné zariadenie nedostatočné a mnoho ulíc a niekedy dokonca aj celých dedín je blokovaných snehovými závejmi. V takom prípade môžete so snehom bojovať pomocou automobilu a špeciálnej čepele. Takéto zariadenie môže byť navrhnuté pre akúkoľvek značku stroja. Domáci automobilový priemysel ponúka továrenské čepele so spoľahlivým pripojením k Nive.

Skládka je lopata široká až 2 m. Pomocou špeciálneho držiaka sa rýchlo namontuje na bežné miesto automobilu. Proces inštalácie netrvá dlhšie ako 2 minúty.

Takáto čepeľ nemá špeciálne zdvíhacie zariadenia na odhŕňanie snehu. Lopata je navrhnutá tak, aby sa mohla automaticky nakláňať, keď sa vozidlo pohybuje dozadu. Náklady na takúto lopatu pre Nivu, vyrobené v továrni, sú asi 19 tisíc rubľov. Jednoduché zariadenie vám umožní ľahko vyriešiť problém s čistením ciest svojpomocne v malých dedinách.

Ako si vyrobiť skládku „urob si sám“ na Nive

Náklady na špeciálnu čepeľ sú pomerne vysoké a nie každý majiteľ má Nivu, takže informácie o tom, ako vyrobiť čepeľ na odhŕňanie snehu na aute vlastnými rukami, môžu byť užitočné pre mnohých remeselníkov.

Na výrobu čepele budete potrebovať:

 1. Jeden sud s objemom 200 litrov.
 2. 6-metrový úsek profilovej rúry s úsekom 20 x 40 mm.
 3. 2-3 metre okrúhle potrubie, priemer 20 mm.
 4. 6-metrový úsek profilovej rúry s úsekom 40 x 40 mm.
 5. Strešné skrutky a samorezné skrutky do kovu.
 6. Dopravný pás.

Keď budete mať po ruke potrebné materiály a niektoré nástroje, môžete rýchlo a ľahko vyrobiť čepeľ nasledovne:

 1. Zvarte rám skládky z profilu. Jeho šírka by mala byť väčšia ako rozchod kolies vozidla. Príklad zváraného rámu je možné vidieť na obrázku nižšie.
  13
 2. Odrežte dno a veko v 200-litrovom sude, výsledný valec rozrežte na polovicu a výsledné roviny mierne rozlomte.
 3. Pripevnite kovové plechy k rámu pomocou samorezných skrutiek.
 4. Spodný okraj formovacej dosky ošetrte dopravným pásom.
 5. Nájdite miesto možného pripevnenia čepele na automobile. Napríklad kusy profilu v tvare písmena U s otvormi je možné privariť k štandardným očiam automobilu. Zakaždým, keď je to potrebné, je možné profil z čepele priskrutkovať k zváranému profilu.
Dôležité! Páska na okraji konštrukcie zlepší priľnavosť čepele k povrchu vozovky a zníži hladinu hluku počas prevádzky.

Pri vytváraní čepele používajú niektorí remeselníci pružiny, ktoré zmierňujú náraz na vozidlo pri interakcii s rôznymi prekážkami, ako aj trakciu, ktorá pomáha ovládať túto štruktúru.

Ďalšiu možnosť výroby čepele pre domácich majstrov do auta nájdete na videu:

Vo videu špecialista poskytne nielen praktické odporúčania a podelí sa o svoje skúsenosti, ale tiež zdôrazní niektoré obzvlášť dôležité body v dizajne čepele.

Záver

Rozmanitosť modelov na trhu predstavuje pre kupujúceho ťažkú ​​voľbu. Rôzne dizajnové modely s rôznymi cenovými kategóriami vám umožňujú vyriešiť niektoré problémy bodovo. Takže ani v domácich podmienkach nebude možné použiť iba hliníkovú alebo plastovú lopatu. V stodole skutočného majiteľa je vždy miesto pre niekoľko rôznych druhov nástrojov naraz. Iba v takom prípade bude možné vykonávať akýkoľvek typ práce čo najefektívnejšie pri zachovaní celistvosti a kvality zásob. Snažili sme sa nielen zdôrazniť rozmanitosť modelov a určiť vlastnosti materiálov, ale ponúkli sme aj niekoľko možností, ako si lopatu vyrobiť svojpomocne. Možno ruky iného majstra v predvečer zimy vytvoria ďalšiu novú lopatu, ktorá splní všetky osobné požiadavky majiteľa a ľahko si poradí aj s tými najbujnejšími snehovými horami.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia