DIY snehová fréza pre ručne vedený traktor + výkresy

Ak je na farme ručne vedený traktor alebo motorový kultivátor, snaží sa majiteľ kedykoľvek v roku využívať vybavenie na maximum. Napríklad v zime môže jednotka rýchlo vyčistiť veľkú snehovú plochu. Na vykonanie týchto prác je však potrebné použiť predvoľbu pre ručne vedený traktor. Priemyselne vyrobené doplnky nie sú lacné, takže si ich remeselníci často vyrábajú sami. Zbierajte doma snehová fréza pre ručne vedený traktor existujú štyri typy.

Rozdiel medzi domácimi snehovými frézami podľa návrhu

Domáce snehové pluhy sa považujú za všestranné. Môžu byť použité ako prívesné prídavné zariadenia pre malotraktor, ručne vedený traktor alebo motorový kultivátor. Ak nie je k dispozícii hnacie zariadenie, mechanizmus na odstraňovanie snehu je vybavený motorom. Z takého domáceho produktu sa získa snehový pluh. Bez ohľadu na použité hnacie zariadenie, konštrukcia každého typu snehová fréza zostáva nezmenený:

  • Radlica - používa sa iba ako prídavné zariadenie pre ručne vedený traktor alebo minitraktor. Pripevnite ho k držiaku umiestnenému na ráme ťažného mechanizmu.
  • Šnekový pluh môže fungovať ako tryska alebo ako samostatný stroj, ak je konštrukcia vybavená motorom. Takáto snehová fréza pre ručne vedený traktor sa považuje za najefektívnejšiu.
  • Rotačná snehová fréza sa tiež nazýva vzduchová alebo ventilátorová snehová fréza. Je tiež schopný pracovať s vlastným motorom alebo ho použiť ako prílohu.
  • Šnek alebo kombinovaná snehová fréza má najkomplexnejšiu konštrukciu. Kombinuje skrutku a rotorový mechanizmus vo vnútri jedného krytu.

Kombinovaná snehová fréza pre ručne vedený traktor je najproduktívnejšia, ale je veľmi ťažké ju vyrobiť. Najčastejšie remeselníci uprednostňujú šnekové trysky.

Prestavba samostatného traktora na buldozér

Najjednoduchšie domáca snehová fréza v prípade samostatného traktora sa berie do úvahy radlica. Lopata je vzorka. Je pripevnený k háčikovému držiaku na ráme stroja, výsledkom čoho je malý buldozér. Čepeľ je vybavená mechanizmom, ktorý umožňuje meniť uhol natočenia lopaty a posúvať tak snehovú hmotu do strany.

Vyrobte si takú snehovú frézu pre Samostatne vedený traktor môže byť z kusu potrubia s priemerom 270 mm alebo zo starej plynovej fľaše. Za týmto účelom je obrobok označený pozdĺž línií, aby vytvoril tri segmenty. Jeden z prvkov je vyrezaný brúskou, po ktorej sú na zadnej strane privarené tyče a mechanizmus prívesu.

Princíp čepele je jednoduchý. Keď sa ručne vedený traktor so snehovou frézou pohne dopredu, lopata zhrabne snehovú pokrývku. A keďže je namontovaný pod určitým uhlom, sneh sa rovnomerne posúva smerom k okraju cesty. Ak sa musí ručne vedený traktor vrátiť do východiskovej polohy, čepeľ sa zdvihne a zapne sa rýchlosť spiatočky. Aby sa pokračovalo v zbere, lopata sa opäť spustí na zem a na prvý prevodový stupeň sa pohne dopredu.

Poradenstvo! Aby sa chodník nepoškodil lopatou, na jeho spodnú časť je umiestnený gumový nôž z dopravného pásu. Pre lepšie držanie na klzkom povrchu primeru sú gumové kolesá ručne vedeného traktora nahradené kovovými výstupkami.

Snehová fréza Auger

Snehová fréza pre vedúci traktor so šnekovým prevodom má vysoký výkon. Tryska sa skladá z kovového polkruhového telesa - vedra. Vo vnútri sa závitovka otáča na ložiskách. Jeho dizajn pripomína časť mlynčeka na mäso. Kruhové nože sú na hriadeli privarené špirálou. Pozostávajú z dvoch polovíc, ktoré sa postupne zbiehajú do strednej časti.Na tomto mieste na hriadeli sú obdĺžnikové platne - čepele. Striktne nad nimi je v hornej časti tela vytvorený široký otvor - tryska, ktorá je spojená s odbočnou rúrkou s vypúšťacím rukávom a vodiacim štítom. Na spodku vedra je pripevnený pevný nôž na rezanie vrstiev snehu.

Dôležité! Na uľahčenie pohybu snehovej frézy je spodná časť lyžice vybavená lyžinami pripomínajúcimi lyže.

Blok motorov snehových fréz typu šneku funguje nasledovne:

  • Počas pohybu dýzy vpred stacionárny nôž prerezáva snehovú pokrývku a padá do vnútra vedra. Šnek tu drví hmotu nožmi a súčasne ju posúva do stredu tela.
  • Nože sa otáčajú šnekom a zachytávajú prichádzajúci sneh. Ďalej to vytláčajú cez trysku.
  • Obsluha nastavuje smer odhadzovania snehu pomocou priezoru.
Pozor! Vzdialenosť vrhania snehu závisí od rýchlosti závitovky.

Na spojenie takýchto snehových pluhov s ručne vedeným traktorom sa používa prívesný mechanizmus. Krútiaci moment z motora na šnek sa prenáša remeňom alebo reťazovým pohonom.

Telo snehovej frézy sa vyrába ľahko. Je ohnutá z ľubovoľného plechu. Boky je možné rezať aj z hrubej preglejky. Náboje sú v strede priskrutkované. Sem sa vložia ložiská namontované na hriadeli šneku. Je ťažšie vyrobiť bubon so samotnými nožmi. Na fotografii navrhujeme vidieť výkresy snehovej frézy pre ručne vedený traktor s vlastnými rukami, alebo presnejšie, diagram samotného šneku.

Konštrukcia pozostáva z hriadeľa, na ktorom sú po okrajoch privarené čapy. Sú vybavené ložiskami uzavretého typu. K jednému z čapov je pripevnené reťazové koleso. Na spojenie s opaskom je možné použiť kladku.

Kruhové nože sú vyrezané z kovu. Najskôr sa vyrábajú krúžky, potom sa pília a naťahujú rôznymi smermi, aby sa vytvorili špirálové zákruty. Nože sú pripevnené k hriadeli smerom k čepeliam.

Existuje niekoľko možností na vytvorenie nožov:

  • disky z dopravného pásu alebo pneumatík automobilov sú vhodné na čistenie uvoľneného a čerstvo napadaného snehu;
  • oceľové disky s plochým okrajom si poradia s spečeným a mokrým krytom;
  • zúbkované kovové disky sú schopné drviť zamrznuté vrstvy.

Pre vyrobený šnek s ľubovoľnými nožmi je dôležité, aby medzi závitmi bola rovnaká vzdialenosť. Ak tak neurobíte, snehové frézy sa budú hádzať okolo.

Snehová fréza

Na odstránenie malého množstva sypkého snehu sa pre ručne vedený traktor používa snehová fréza vejárového typu. Hlavným pracovným prvkom dýzy je rotor. Fotografia zobrazuje jeho kresbu.

Schéma ukazuje, že rotor je hriadeľová konštrukcia, na ktorej sú namontované dve ložiská. Obežné koleso je obežné koleso s lopatkami. Na výkrese je ich päť, ale môžete dať dva, tri alebo štyri kúsky. Krútiaci moment sa prenáša z osobného traktora cez remenice s klinovým remeňom.

Náboj ložiska rotora je upevnený na konci guľatého telesa snehovej frézy. Často sa vyrába z kovového suda. Za týmto účelom odrežte časť nádoby vysokej 15–20 cm spolu s dnom. Obežné koleso je namontované na hriadeli rotora, ktorý zasahuje do krytu. Na bočnej polici hore je vyrezaný otvor, kde je privarená odbočná rúra s vodiacim štítom. Aby bolo možné z ručne vedeného traktora vyrobiť snehové frézy, je prídavné zariadenie spojené s rámom jednotky a je vybavený remeňovým pohonom.

Princíp činnosti snehovej frézy je založený na nasávaní snehu. Vodiace lopatky sú privarené k prednej časti karosérie. Pri pohybe vpred s nimi tryska zachytáva sneh. Lopatky ventilátora ho rozomlejte a zmiešajte so vzduchom. Výsledná hmota je silným prúdením vzduchu vytlačená cez odbočné potrubie a vyletí na stranu vo vzdialenosti až 6 m.

Poradenstvo! Nevýhodou ventilátorovej snehovej frézy je nemožnosť použitia na zabalenom kryte, ako aj úzky záber oblasti v jednom prejazde.

Kombinovaná snehová fréza

Zvážte podrobne, ako vyrobiť snehovú frézu urob si sám šnekový typ, nemá to zmysel. Tento dizajn sa skladá z dvoch spojených príloh. Ako základ sa berie šneková fréza pre ručne vedený traktor, po ktorej sa finalizuje. Podľa uvažovaných pokynov je vyrobená dýza ventilátora, iba vodiace lopatky v prednej časti skrinky nie sú zvárané. V tomto okamihu je pripojený k zadnej časti lyžice snehovej frézy.

Počas prevádzky šnek rozdrví sneh a podáva ho do krytu trysky ventilátora. Tu vytvárajú lopatky obežného kolesa silný prúd vzduchu, ktorý tlačí hmotu cez výtlačné puzdro.

Video ukazuje domácu snehovú frézu:

Ohlasy

Pri zhrnutí výsledkov snehových fréz si prečítajme recenzie remeselníkov, ktorí nezávisle vytvorili takéto vzory.

Michail, Kemerovo
Mojou prvou snehovou frézou bol nástavec ventilátora pre ručne vedený traktor. Fungovalo to výborne, ale keď mi chýbalo odhrnúť čerstvý sneh, musel som zobrať lopatu. Neznesie ľadovú hmotu. Aby som nevyhodil rotor, dodatočne som zostavil skrutkovú trysku a všetko spojil do jednej konštrukcie. Teraz kombinovaná snehová fréza veslovala všetko.
Sergey, obyvateľ súkromného sektoru
Kúpil som si za svoj ručne vedený traktor skrutkovaciu trysku za veľa peňazí. Funguje skvele. Za hodinu vyčistím veľkú plochu blízko nádvoria. Ľutujem, že som si nevybral model so šnekom so zúbkovanými nožmi. Sú to tiež dobré kotlety, ale je ťažké vyrovnať sa s hustou kôrkou ľadu.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia