Škrabka-škrabka Snowxpert 143021

Snehové záveje v zime výrazne komplikujú pohyb ľudí a automobilov, preto sa každý obyvateľ krajiny snaží so snehom bojovať do tej či onej miery. Je zvykom čistiť cesty, parkovacie miesta a plochy lopatou na sneh. Tento typ ručného náradia má veľa odrôd, ale najpohodlnejšou možnosťou je škrabka na ťahanie. Táto lopata má veľké vedro a je schopná zachytiť veľa snehu, čo zvyšuje produktivitu. Škrabka-ťahať na odpratávanie snehu môžu byť vyrobené z rôznych materiálov so zavedením niektorých dizajnových prvkov. V našom článku sa pokúsime hovoriť o najslávnejších druhoch škrabky, určiť ich výhody a nevýhody a tiež poskytnúť podrobné informácie o tom, ako vyrobiť škrabku vlastnými rukami.

Aký je rozdiel medzi škrabkou a konvenčnou lopatou

Škrabka na ťahanie je modernizovaný analóg lopata na sneh... Jedná sa o jednoduchý dizajn, pri ktorom je veľké vedro bezpečne pripevnené k rukoväti. Šírka lyžice sa pohybuje od 70 do 120 cm.Tieto parametre umožňujú odhŕňať veľké množstvo snehu pri jednom „prejazde“.

U škrabiek je obzvlášť dôležitý dizajn rukoväte. Môže to byť v tvare T alebo U. Výber tejto alebo tej možnosti do značnej miery závisí od rozmerov lopaty: je vhodné premiestňovať veľkú masu snehu dvoma rukami, preto sú široké lopaty často vybavené rukoväťou v tvare písmena U, ktorá vám to umožňuje.

Stojí za zmienku, že všetky vleky sú určené iba na odhŕňanie snehu do hromady. Nie je možné dvíhať a hádzať sneh škrabkou. To je hlavný rozdiel medzi lopatou a konvenčnou lopatou na sneh.

Rozmanité škrabky

Mnoho výrobcov záhradného náradia sa snaží vytvoriť čo najpohodlnejšie, najspoľahlivejšie a zároveň lacné lopaty na sneh. Kvalita, cena a ľahké použitie však vo veľkej miere závisia od materiálu, z ktorého je nástroj vyrobený. Pri výbere lopaty na sneh je tiež dôležité venovať pozornosť jej dizajnu. Niektoré na prvý pohľad nepodstatné nuansy v dizajne konkrétneho modelu sa môžu stať spoľahlivými pomocníkmi pri vašej práci.

Materiál na výrobu

Na výrobu škrabiek na ťahanie používajú výrobcovia kov, plasty a drevo. Trvanlivosť, hmotnosť lopaty, ľahké použitie do značnej miery závisí od materiálu:

Plastové škrabky na ťahanie

Plastové vedrá na ťahanie môžu byť vyrobené z lacného polypropylénu alebo drahšieho polykarbonátu. Náklady na materiál ovplyvňujú náklady na samotnú škrabku. Ale je potrebné pripomenúť, že pri kúpe lopaty budú s najväčšou pravdepodobnosťou oprávnené vyššie náklady: polypropylénové zariadenie je schopné odolať silným otrasom a mrazom až do -400Bez poškodenia, zatiaľ čo lacný polypropylén určite zlyhá pri prvej kolízii s napečeným snehom.

Všetky typy plastových lopatiek majú dve hlavné výhody:

 • Plast nepodlieha korózii a rozkladu.
 • Nízka hmotnosť lopaty uľahčuje čistenie oblasti.

Výrobcovia plastových škrabiek sa snažia čo najviac chrániť svoje nástroje pred rozbitím, takže veľa modelov má pozdĺž okraja lopaty kovovú dosku určenú na rezanie hrúbky snehu. Prítomnosť rukoväte v tvare písmena U je tiež akýmsi spevnením v celkovom dizajne lopaty.

Drevené škrabky na ťahanie

Iba niekoľko výrobcov vyrába drevené zvyšky na odpratávanie snehu. Ide o to, že spolu s nízkou cenou má drevená lopata veľa nevýhod:

 • Škrabka na drevo má značnú hmotnosť.
 • Mokrý sneh sa často drží na drevených povrchoch.
 • Pri kontakte s vlhkosťou drevo absorbuje vodu, v dôsledku čoho sa deformuje, napučiava a zvyšuje svoju váhu.
 • Strom je náchylný na rozpad.
 • Pri pravidelnom používaní sa drevená škrabka odštípe a poškodí.

Drevené škrabky na ťahanie teda majú prijateľné náklady, ale ich použitie nie je najlepšou voľbou na čistenie snehu.

Dôležité! Pravidelným sušením môžete predĺžiť životnosť svojej škrabky na drevo.

Škrabky na sneh

Mnoho výrobcov vyrába škrabky na ťahanie zo zliatin ocele alebo hliníka. Tieto materiály sú pri prevádzke veľmi spoľahlivé. Ich doba používania je prakticky neobmedzená. Navrhované druhy kovov sú pomerne ľahké, sneh sa ich nedrží. Náklady na kovové lopaty na sneh sú k dispozícii.

Pri nákupe kovovej škrabky musíte venovať pozornosť zadnej časti vedra. Pre väčšiu spoľahlivosť a trvanlivosť svedomití výrobcovia zabezpečujú prítomnosť špeciálnych výstuh, ktoré vylučujú deformáciu širokého plechu.

Kov na výrobu rukoväte

Keď je škrabka funkčná, spadne veľmi veľké zaťaženie nielen na samotné uchopovacie lyžice, ale aj na rukoväť. Princíp činnosti škrabky je koniec koncov založený na skutočnosti, že pracovník spočíva na rukoväti, čím pohybuje lopatou a odhŕňa sneh.

Najpohodlnejšie je pracovať so škrabkou s rukoväťou v tvare písmena U. Na jeho výrobu sa môže použiť plast alebo kov. Najspoľahlivejšou možnosťou je ľahká hliníková rukoväť.

Vedierka škrabky, ktoré nie sú príliš široké, je možné vybaviť pravidelnými rovnými stopkami alebo vzormi T-tyčí. V takom prípade môže výrobca použiť nielen plast alebo kov, ale aj drevo.

Rukoväť škrabky vyrobená z kovu môže byť teleskopická alebo sklopná. Teleskopický dizajn umožňuje „prispôsobiť“ veľkosť zariadenia výške konkrétneho pracovníka a rieši niektoré špeciálne problémy. Napríklad výsuvná teleskopická rukoväť umožňuje odpratávanie snehu zo strechy.

Vďaka sklopnej rukoväti je lopata na sneh mimoriadne kompaktná a ľahko sa skladuje. Táto výhoda je vlastná aj výbave s teleskopickou rukoväťou.

Dizajn alebo ergonómia

Niektoré modely škrabiek sa kupujúcemu môžu zdať neobvyklé kvôli ich neobvyklému tvaru. Ale pôvodný vzhľad sa dá ospravedlniť nielen dizajnovým prístupom, ale aj ergonomickými požiadavkami. Zakrivené vedro alebo rukoväť často pomáha pracovníkovi dokončiť úlohu. Veľkosť, tvar, rovina každého prvku má v tomto prípade svoj vlastný význam:

 • Ploché škrabadlo nie je schopné zachytiť veľké množstvo snehu. Pre zachovanie hrúbky snehovej pokrývky výrobcovia zabezpečujú prítomnosť obmedzovačov na zadnej hrane a bočných stenách. Čím sú steny vyššie a vedro hlbšie, tým viac snehu sa môže pohybovať.
 • Zakrivený tvar lopaty umožňuje prekonávať malé prekážky čo najpohodlnejšie, bez akejkoľvek námahy posúvať snehové čiapky.
 • Rukoväť škrabáka je často zakrivená, aby sa sila použitá na pohyb lopaty využívala čo najefektívnejšie.

Takže aj tá „najpodivuhodnejšia“ lopata môže byť mimoriadne pohodlná na použitie. Je pravda, že o tom sa dá presvedčiť iba osobnou skúsenosťou.

Škrabky na kolieskach

Niektoré modely škrabiek sú vybavené kolieskami. Tento prvok mechanizácie umožňuje znížiť zaťaženie osoby počas práce. Aby ste prekonali niektoré prekážky, je možné škrabku mierne zdvihnúť opretú o os kolesa. Práca so škrabkou na kolieskach je jednoduchá a jednoduchá. Fotografie tohto inventára sú uvedené nižšie:

Dôležité! Je veľmi výhodné používať škrabky na kolesách, pretože aj pri maximálnom naplnení lopaty môžete lopatu na kolesách vždy podoprieť a ľahko odtiahnuť na vzdialené miesto skladovania snehu.

Ručné buldozéry sú dôstojnou alternatívou k škrabkám. Sú to kovová čepeľ pevne pripevnená k kolesovému vozíku. Toto zariadenie umožňuje odhŕňať sneh. Bohužiaľ s takýmto zariadením nebude možné zdvihnúť bremeno.

Ďalšia varianta škrabky je rozšírená v zahraničí, ktorá umožňuje upevnenie rukoväte pomocou závesu na kolese veľkého priemeru. Takýto škrabák umožňuje efektívne zhŕňať a posúvať snehovú pokrývku. Dizajn sa vyznačuje vysokou terénnou schopnosťou.

Vysoko špecializované škrabky

Sneh je potrebné v zime odstraňovať nielen z chodníkov a nástupíšť, ale aj zo striech domov a okien automobilov. Pre takéto potreby sú k dispozícii špeciálne zariadenia, ktoré sa tiež nazývajú škrabky.

Snehová škrabka je ploché, úzke vedro namontované na dlhej teleskopickej rukoväti. Táto konštrukcia umožňuje čistenie striech na úrovni podkrovia.

Ďalší originálny dizajn škrabky na čistenie snehu zo strechy v prevádzke si môžete pozrieť na videu:

Škrabka (škrabka) na čistenie skiel automobilov sa vyznačuje svojimi kompaktnými rozmermi a mäkkým výrobným materiálom, prítomnosťou pohodlnej ergonomickej rukoväte. Škrabka musí byť vyrobená zo spoľahlivých polymérnych materiálov, ktoré sú schopné efektívne odstraňovať sneh bez poškodenia skla.

Úvod do niektorých modelov škrabiek

Po dôkladnom pochopení dizajnu, materiálu a účelu škrabiek môžete venovať pozornosť niektorým bežným modelom tohto zariadenia, vyhodnotiť ich náklady, výhody a nevýhody.

SnowXpert 143021

Škrabkový model SnowXpert 143021 možno označiť za jeden z najspoľahlivejších. Vyrába ju známa spoločnosť Fiskars. Škrabadlo je vyrobené z vysoko pevného, ​​mrazuvzdorného plastu. Vedro je široké 72 cm a jeho okraj je chránený kovovou doskou. Rukoväť lopaty je vyrobená z ľahkého a odolného hliníka. V prípade potreby je možné rukoväť výškovo nastaviť. Škrabka na ťahanie SnowXpert stojí asi 3,5 tisíc rubľov. Medzi nevýhody modelu patrí nedostatok schopnosti usporiadať lopatu na kompaktné uskladnenie.

Gardena 3260

Ďalšiu vysoko kvalitnú plastovú škrabku nájdete pod značkou Gardena 3260. Jej pracovná šírka je 70 cm. Okraj škrabky chráni spoľahlivá a odolná čepeľ. Hliníkovú rukoväť na inventár je možné podľa potreby predĺžiť alebo zložiť. Snáď jedinou nevýhodou tohto modelu je predražená cena, ktorá predstavuje 5,5 tisíc rubľov.

SibrTech

Kovová škrabka domácej výroby so zakriveným pracovným povrchom sa vyznačuje prijateľnými nákladmi a spoľahlivosťou. Šírka jeho vedra je 75 cm. Materiál na výrobu je zliatina ocele. Hlavnou nevýhodou modelu je absencia gumovej podložky na rukoväti a absencia strán. Náklady na škrabku sú približne 900 - 1 000 rubľov.

Škrabka na čistenie strechy Instrum-Agro

Škrabka na čistenie snehu zo striech má úzke vedro a teleskopickú rukoväť, ktorej dĺžku je možné zväčšiť až na 6,4 m. Samotné škrabadlo je vyrobené z polypropylénu. Náklady na takýto inventár sú 1,5 tisíc rubľov.

Náklady na škrabky sú pomerne vysoké a zariadenie sa vyznačuje svojou jednoduchosťou. Preto veľa remeselníkov uprednostňuje výrobu vlastných zariadení na čistenie snehu.

Ako urobiť škrabku vlastnými rukami

Na želanie je možné vyrobiť spoľahlivú a odolnú škrabku ručne. To si bude vyžadovať absolútne prístupné materiály, určitý nástroj a trochu času. Ponúkame iba jednu jednoduchú možnosť výroby škrabky pre domácich majstrov:

Na výrobu kovovej lopaty so širokým vedrom budete potrebovať:

 • Plech (najlepšie hliník), veľký 60 * 40 alebo 70 * 40 cm.
 • Kovová páska o hrúbke 3 mm.
 • Stopka.
 • Nity.

Princíp výroby škrabky je nasledovný:

 • Z kovovej pásky odstrihnite 3 kusy. Jeden z nich pripevnite kolmo na hlavnú čepeľ na zadný okraj vedra a dve na jeho boky. Je potrebné upevniť kov pomocou nitov.
 • Na zadnom zvislom okraji urobte otvor pre rukoväť.
 • Na rukoväti urobte z jedného okraja šikmý rez. Pripevnite ho k základni lopaty a zafixujte ho zápustnou samoreznou skrutkou.
 • Rukoväť by mala byť navyše pripevnená k základni vedra pomocou kovovej platne a nitov.

Ďalšiu možnosť pre domácu škrabku nájdete vo videu:

Podrobný výrobný sprievodca pomôže zvládnuť úlohu aj začínajúcim majstrom.

Záver

Škrabka na ťahanie je dôstojnou náhradou za bežnú lopatu na sneh. Jeho hlavným rozdielom je jednoduché použitie a vysoký výkon. S takým jednoduchým vybavením sa dajú veľmi rýchlo a ľahko vyčistiť aj tie najväčšie plochy. Vďaka svojej vysokej účinnosti sa tento typ lopaty používa nielen v súkromných budovách, ale aj vo verejných službách. Každý si určite bude môcť vybrať ten správny model škrabky z najrôznejších modelov na trhu. A ak chcete, môžete si vytvoriť svoj vlastný spoľahlivý inventár pre osobné použitie. Ponúkli sme všetky potrebné informácie na úspešný nákup alebo kvalifikované vyrobenie nástroja vlastnými rukami.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia