Snehová škrabka na kolieskach

Odpratávanie snehu v zime sa stáva veľkou záťažou pre mnohých obyvateľov súkromného sektoru. V období silných snehových zrážok musíte oblasť čistiť denne, niekedy aj niekoľkokrát denne. Vyžaduje si to veľa času a úsilia. Proces odpratávania snehu je možné uľahčiť a urýchliť čiastočnou mechanizáciou procesu. Takže obvyklé lopaty a škrabky môžete meniť pomocou náradia na kolieskach. Jednoduchý doplnok v podobe koliesok vám pomôže ľahko presunúť ťažké snehové gule bez väčšej námahy. Snehová škrabka na kolieskach sa dá kúpiť alebo vyrobiť ručne. Dobré rady pri výbere inventára a podrobný návod, ako ich vyrobiť, nájdete v našom článku.

Ako si vybrať dobrú škrabku na kolesá

Výrobcovia záhradného náradia nás neustále prekvapujú svojimi novými výrobkami. Jedným z nich je škrabka na kolesá. Tento typ lopaty je určený na efektívne odpratávanie snehu. Rovnako ako bežná škrabka má veľkú snehovú podložku a rukoväť alebo stopku. Vlastnosťou takéhoto vybavenia je os kolesa, ktorá je upevnená na spodnej časti lopaty. Materiál výroby a prevedenie takejto škrabky sa môžu líšiť pre každý konkrétny model. Pokúsme sa podrobne porozumieť širokej škále škrabiek na kolesá.

Ktorá škrabka je najspoľahlivejšia

Trvanlivosť a použiteľnosť škrabky na kolesá vo veľkej miere závisí od materiálu, z ktorého je vyrobená:

 • Plastová lopata je veľmi ľahká a pohodlná, ale, bohužiaľ, iba vysoko kvalitný polymérny materiál vydrží silné mrazy. Náklady na kvalitné plastové lopaty sú dosť vysoké.
 • Kovové škrabky sú schopné úspešne fungovať aj niekoľko desaťročí, nevýhodou kovu je však objemnosť konštrukcie a jej veľká hmotnosť. Zo všetkých kovových doplnkov sa najlepšie osvedčili škrabky vyrobené z hliníka a duralu.
 • V obchode nenájdete drevené škrabky, ale veľa remeselníkov si takéto zariadenie vyrába svojpomocne. Jeho nevýhody sú krehkosť, značná hmotnosť. Je tiež potrebné zvážiť, že mokrý sneh má tendenciu držať sa na drevenom povrchu.

Pri nákupe škrabky na kolieskach musíte správne posúdiť súlad ceny a kvality. Ak je rozpočet pridelený na nákup prísne obmedzený, potom je lepšie zakúpiť kovový inventár. O jeho kvalite niet pochýb a cenovka takejto lopaty je celkom prijateľná. Kvalitnejšia plastová lopata bude pohodlnejšia na použitie, ale jej nákup bude stáť asi 2-5 tisíc rubľov.

Rozmanitosť modelov

Vybrať pohodlný a efektívny škrabkový motor na kolesách nie je také ľahké, pretože trh ponúka obrovské množstvo rôznych modelov. Každý z nich má svoje vlastné výhody, nevýhody, vlastnosti.

Najčastejšie sú plastové škrabky vybavené malými kolieskami, ktoré pomáhajú miernym nakláňaním lopaty premiestňovať sneh zo zberu do skladu. Na fotografii nižšie môžete vidieť taký škrabák na malých kolieskach:

Stojí za zmienku, že takéto zariadenie bude efektívne fungovať iba na rovnom povrchu s malou vrstvou snehu, pretože priepustnosť pre malé kolesá je malá.

Domáci a zahraniční výrobcovia najčastejšie ponúkajú plastové škrabky na malých kolieskach. Leví podiel na hodnote značky možno investovať do ceny tohto inventára. Takže lopatka široká 80 cm vyrobená z mrazuvzdorného plastu od firmy Fiskars vyjde kupca na 4-5 tis.rubľov, zatiaľ čo podobný inventár domácej výroby stojí iba 2 tisíc rubľov.

Škrabka s veľkými kolesami sa niekedy označuje ako ručný buldozér. Tvar jeho vedra je neštandardný. Je to zakrivený, široký kovový povrch. Je k nemu pripevnený rázvor a rukoväť, ktorá umožňuje manévrovanie s konštrukciou. Takýto škrabák dokáže bez väčšej ľudskej námahy odhrnúť na úložisko veľké množstvo snehu, ale na takomto vedre nebude možné bremeno zdvihnúť.

Dôležité! Náklady na škrabku na dvoch veľkých kolesách sú 5 tisíc rubľov. Vysoké náklady sú odôvodnené vynikajúcou kvalitou a trvanlivosťou zásob.

Škrabky môžu byť vybavené dvoma alebo štyrmi kolesami. Pohodlie použitia a priechodnosť lopaty závisia od ich priemeru. na čistenie snehu.

Štvorkolesový dizajn má jednu významnú nevýhodu: lyžica je v určitej výške od zeme, čo neumožňuje čo najčistejšie odpratávanie snehu. Tuhý základ všetkých kolies neumožňuje sklápanie alebo zdvíhanie škrabky. Vďaka tejto vlastnosti je škrabka vhodná iba na prácu na rovnom povrchu.

Ďalšia verzia stierača kolies bola vynájdená nie tak dávno v Európe. Jeho konštrukcia poskytuje iba jedno koleso s veľkým priemerom. Rukoväť je pripevnená k svojej osi pomocou závesu. Na jednom konci rukoväte je pripevnené vedro na zber snehu a na druhom konci rukoväť. Na fotografii môžete vidieť takúto štruktúru a princíp jej fungovania:

Stojí za zmienku, že je skutočne výhodné pracovať s takýmto škrabadlom: veľké koleso má dobrú schopnosť bežkovania a veľká páka umožňuje odhadzovať sneh z vedra s minimálnym úsilím. Na prvý pohľad je objemný dizajn ľahko demontovateľný a pri skladovaní nezaberie veľa miesta.

Mnoho majiteľov súkromných usadlostí do dnešného dňa už ocenilo dôstojnosť snehové škrabky na kolesách. Práca s takýmto nástrojom vám umožňuje zmierniť záťaž na plecia, ruky a chrbát pracovníka. Počas prevádzky sa váha snehu prenáša na koleso. Práve tomuto detailu je potrebné pri zakúpení škrabky venovať osobitnú pozornosť. Kolesá musia byť vyrobené z odolného materiálu. Najlepšie zo všetkého je, že gumové kolesá odolávajú nárazom, zaťaženiu a nízkym teplotám. Ich priemer by mal byť čo najväčší, pretože od toho závisí priechodnosť konštrukcie a ľahké použitie.

Rukoväť škrabky je ďalším dôležitým predmetom pozornosti. Škrabka so širokým vedrom by mala mať rukoväť v tvare písmena U. To umožní najefektívnejšie úsilie na presun lyžice, ale také zariadenie neumožní zdvihnutie lopaty a zníži manévrovateľnosť konštrukcie. Rukoväť v tvare U a rukoväť v tvare T musia mať pogumovanú základňu na uchytenie nástroja. Vďaka špeciálnej protišmykovej povrchovej úprave bude vaša práca pohodlná a pohodlná.

Dôležité! Veľké bremená na rukoväti môžu nástroj rýchlo zničiť, je preto lepšie zvoliť vybavenie s rukoväťou z odolného a ľahkého hliníka.

Výroba škrabky je jednoduchá

Ak vo vašej peňaženke nie sú absolútne žiadne peniaze a sneh sa stále viac valí po dvore, potom je čas vyrobiť si motor na jeho čistenie sami. Výrobný proces takého nástroja je jednoduchý a nevyžaduje špeciálne znalosti ani skúsenosti. Takže ponúkneme remeselníkom dve možnosti výroby škrabiek na kolesách.

Ručný buldozér

Na vytvorenie ručného buldozéra budete potrebovať:

 • Dve kolieska. Dajú sa kúpiť alebo vziať zo starého kočíka, vozíka.
 • Oceľový plech. Je lepšie použiť plechy s hrúbkou najmenej 1 mm. Plech je možné nahradiť rúrkou s priemerom 30-40 cm, bude ho treba rezať.
 • Oceľová rúra, priemery 20-40 mm.
 • Otočné očko.

Na výrobu škrabky ako z ručného buldozéra potrebujete okrem materiálov aj brúsku a zvárací stroj. Pre lepšie pochopenie možno postup výroby škrabky popísať postupne:

 • Pracovnú plochu môžete vyrobiť z oceľového plechu alebo rúry.Optimálne rozmery pracovnej plochy sú 70 x 40 cm Kus požadovaných rozmerov musí byť vystrihnutý z plechu a ohnutý. Ak sa rozhodne použiť rúrku, ale je potrebné ju rezať brúskou a trochu narovnať.
 • Odrežte 2 kovové platne s rozmermi 20 x 10 cm. Do výsledných častí urobte 3 otvory, jeden nad druhým. Dosky na zadnej strane kancelárskej sponky zvárajte vodorovne vo vzdialenosti 5-7 cm od seba.
 • Z oceľovej rúrky vyrežte rukoväť, ktorá zodpovedá výške pracovníka.
 • Na spodnom konci rukoväte zvarte ďalšiu kovovú dosku zvisle s povrchom zeme a pod uhlom 120 - 1300 k osi rukoväte. Na ňom bude pripevnená os a čepeľ kolesa.
 • Zvarte rukoväť na hornom konci rukoväte.
 • Z rúrky s priemerom 30 mm odrežte kúsok dlhý 60 cm. Výsledná rúrka sa musí použiť ako os kolesa.
 • Na doske navarenej na rukoväti urobte otvor, zasuňte os kolesa a bezpečne ju zvarte.
 • Na voľnom konci zvislej dosky upevnite otočný záves. Upevnite jeho druhú chlopňu na zadnú stranu povrchu čepele.
 • Z hrubého drôtu urobte háčik. Vložte ho do otvorov vodorovne umiestnených dosiek, čím fixujete polohu čepele.

Konštrukciu takejto škrabky na kolieskach si môžete pozrieť na fotografii:

Výroba takejto škrabky vlastnými rukami nie je vôbec zložitá. S touto úlohou sa môže vyrovnať každý. Pre väčšiu presnosť výroby sa odporúča najskôr vytvoriť výkresy a premyslieť postupnosť akcií.

Ďalšiu možnosť výroby škrabky na kolieskach vlastnými rukami môžete vidieť na videu:

Video tiež ukazuje jednoduchosť a efektívnosť použitia takéhoto inventára.

Záver

Vďaka úsiliu inžinierov a len amatérskych remeselníkov prešiel dizajn konvenčnej lopaty na sneh zmenami. Dnes na trhu nájdete rôzne možnosti tohto vybavenia vrátane lopatiek na kolesách. Majú vysokú návštevnosť a produktivitu. Takéto škrabky je možné zakúpiť v obchode, na trhu, ale pri nákupe nástroja by ste mali venovať osobitnú pozornosť jeho kvalite. Vlastne vyrobený inventár bude určite najpohodlnejší a najspoľahlivejší na použitie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia