Zariadenia na prípravu palivového dreva

Teraz si môžete kúpiť nasekané a dokonca aj nasekané palivové drevo, ale náklady na také palivo na vykurovanie domu nebudú oprávnené. Z tohto dôvodu to mnohí vlastníci robia sami. Vybavenie pre príprava palivového drevaako aj ručné náradie.

Odrody strojov na sekanie dreva

Ak je potrebné veľké množstvo tuhého paliva, je rozumné mať k dispozícii štiepkovač, ktorý dokáže hrubé drevo rýchlo rozdeliť na guľatinu. Existujú aj stroje, ktoré drvia konáre stromov na malé triesky. V budúcnosti je také palivo vynikajúce na plnenie do kotla. Pred zakúpením jedného zo zariadení je potrebné sa rozhodnúť pre niekoľko otázok:

  • Stroje na palivové drevo sú rozdelené do dvoch tried: profesionálne a domáce. Pre seba musíte rozhodnúť, ktorý z nich je vhodný na vykonávanie práce. Ak máte v úmysle vyťažiť veľké množstvo palivového dreva na predaj, uprednostňuje sa profesionálne vybavenie. Tieto stroje sú nákladnejšie, ale sú efektívnejšie. Ak je potreba palivového dreva obmedzená na vykurovanie vidieckeho domu alebo kúpeľného domu, bude stačiť vybavenie domácnosti. Tieto stroje sú kompaktné, lacné a ľahko sa prepravujú.
  • Všetky stroje na palivové drevo sú poháňané elektrinou alebo benzínovým motorom. Pre tento parameter je potrebné kúpiť zariadenie, riadené osobnými preferenciami. Elektromobil je lacnejší. Počas prevádzky hluk vychádza iba z nožov. Absencia výfukových plynov umožňuje použitie elektrického zariadenia v interiéroch. Stroje na benzínový pohon sú ťažšie, nákladnejšie a nemôžu byť inštalované v interiéri kvôli výfukovým plynom. Takéto zariadenie je však oveľa výkonnejšie ako elektrické náprotivky. Elektrické zariadenie je pripojené k elektrickej sieti káblom. Nemožno ho použiť v lesnom páse ďaleko od domova. Ak je pre vás ľahšie ťažiť palivové drevo v lese a prepravovať už nasekané guľatiny domov, je lepšie si kúpiť stroj s benzínovým motorom.
  • Ak chcete dostať guľatinu z klinu, použite štiepačku na drevo. Pri jeho výbere musíte venovať pozornosť nožom. Priamy čepeľový stroj rozdelí klin na dve časti. To znamená, že dostanete lamelové palivové drevo. Stroj s priečnymi čepeľami rozdelí klin do niekoľkých trojuholníkových kmeňov. Je to efektívnejšie, ale aj nákladnejšie.

Po zvládnutí základných nuancií sa pozrime, aký druh techniky sa používa na ťažbu palivového dreva. Začnime recenziu strojmi, ktoré vám umožňujú získať hotové protokoly alebo čipy z klínov.

Hydraulické štiepačky dreva

Podľa výkonu hydraulické štiepačky dreva prísť prvý. To vysvetľuje veľkú popularitu tohto zariadenia. Stroj sa skladá z hydraulického valca s olejovým čerpadlom. Systém je poháňaný elektrickým alebo benzínovým motorom. Hydraulický valec je namontovaný na oceľovom ráme. V závislosti od modelu stroja je sekací nôž namontovaný na tyči valca alebo na samotnom ráme. Oceľová päta slúži ako ďalší prítlačný kus.

Princíp činnosti štiepačky dreva je jednoduchý. Klin sa umiestni medzi nákovu a sekáčik. Motor poháňa čerpadlo. Začne čerpať olej, ktorý veľkou silou tlačí na tyč hydraulického valca. Podpich, ktorý sa nachádza medzi sekáčikom a oceľovou pätou, sa rozdelí na guľatinu.Ich počet a tvar závisí od konštrukcie noža.

Štiepačky dreva sú dizajnovo vybavené vertikálnym a horizontálnym hydraulickým valcom. Prvou možnosťou sú zvyčajne stroje na palivové drevo pre domácnosť. Sú menej traumatické, charakterizované nízkou spotrebou energie a nízkymi nákladmi. Vertikálne štiepačky dreva sú profesionálnejšou triedou. Tieto stroje sú výkonné, menej mobilné a sú schopné štiepať až 90 cm hrubé drevo.

Kužeľové štiepačky dreva

Štiepač kužeľového dreva sa nazýva aj skrutkový stroj na palivové drevo. Zariadenie dostalo tento názov kvôli tvaru noža. Ako sekáčik sa používa oceľový kužeľovitý hrot so zaostreným koncom. Počas prevádzky sa otáča vysokou rýchlosťou a pohybuje sa smerom k klinom. Protokol vzhľadom na sekáčik nie je umiestnený po celej dĺžke, ale po stranách. Kužeľ, ako samorezná skrutka, je zaskrutkovaný do klinu a rozdelí ho na dve časti. Výsledné polovice sa opäť dajú na stroj. Proces pokračuje, kým protokoly nedosiahnu požadovanú veľkosť.

Väčšina kužeľových štiepačiek na drevo sú modely pre domácnosť napájané jednofázovým elektromotorom. Existujú tiež výkonnejšie stroje na palivové drevo, ktoré pracujú z trojfázovej energetickej siete. Ďalší štiepač dreva na výrobu kužeľov môže byť vyrobený vo forme trysky pre ručne vedený traktor. S motorom je spojený remeňovým pohonom.

Štiepač dreva

Ťažba palivového dreva pomocou ozubnice a pastorka je rýchla. Vo výbave je pracovný stôl. Na ňu je položený klin. Posunovací mechanizmus sa aktivuje pomocou ovládacej páky. Veľkou silou posúva guľatinu pozdĺž lamiel. Na opačnej strane posúvača je nôž bezpečne pripevnený. Štiepací kotúč sa klinom roztriešti na samostatné polená.

Stroje na ozubenie a pastorok pre domácnosť sú poháňané jednofázovým elektromotorom. Profesionálne vybavenie je vybavené 380 voltovým motorom. Najproduktívnejšie a najvýkonnejšie sú štiepačky benzínového dreva. Existujú kombinované ozubnicové a pastorkové stroje schopné prevádzky z elektrického motora a benzínového motora.

Dôležité! Štiepačky dreva majú vysoké riziko poranenia. Z tohto dôvodu ich svetoví výrobcovia zariadení neuvoľňujú. V predaji nájdete iba modely malých, málo známych firiem.

Stroj na drvenie konárov

Mnoho ľudí si myslí, že stroj na palivové drevo by mal štiepať drevo na guľatinu. Drevnú štiepku je však možné použiť ako tuhé palivo. Je vynikajúci na plnenie kotla. Veľkou výhodou takéhoto palivového dreva je, že nemusíte ničiť celé stromy, aby ste ho získali. Čipy sa získavajú z konárov, ktoré zostali po jesennom alebo jarnom reze.

Stroj sa skladá z drviaceho mechanizmu - drviča. Poháňa ho elektromotor alebo benzínový motor. Elektrické modely sú vybavené jedno a trojfázovým motorom. Existujú aj drviace stroje bez motora. Takéto modely sa považujú za doplnky k ďalšiemu vybaveniu, napríklad k samostatnému traktoru alebo mini traktoru. Pracujú od vývodového hriadeľa cez remeňový pohon.

Princíp činnosti skartovacieho stroja je jednoduchý. Prevádzkovateľ naloží vetvy do bunkra. Spadajú do mechanizmu s nožmi, kde sú nasekané na hranolky. Výsledkom je, že výstupom je hotové tuhé palivo. Voľba hrúbky konárov na spracovanie palivového dreva závisí od výkonu stroja. Profesionálne modely sú schopné štiepať guľaté drevo s priemerom do 12 cm.Niektoré stroje môžu triesky automaticky zabaliť do sietí alebo poslať pozdĺž línie na naloženie do karosérie automobilu.

Video poskytuje prehľad zariadení používaných na ťažbu palivového dreva:

Píla je nepostrádateľným nástrojom na ťažbu palivového dreva

Naši pradedovia vyrúbali drevo a obojručnými pílami pílili kmene na kusy. S takýmto nástrojom je ťažké pracovať a produktivita je nízka. Teraz sa na farme zriedka nachádza ručná píla na ťažbu palivového dreva. Súčasná generácia je zvyknutá na výrub stromov motorovou pílou alebo elektrickou pílou.

Výber motorovej píly na palivové drevo

Ideálnym nástrojom je benzínová píla na rezanie palivového dreva. Môžete si ho vziať so sebou do lesa, pretože nevyžaduje pripojenie k zásuvke. Pri hľadaní odpovede na otázku, ktorú motorovú pílu si kúpiť, musíte postupovať od svojho účelu.

Nástroj je potrebný na domácu prípravu palivového dreva. To znamená, že profesionálna motorová píla okamžite zmizne. Uprednostňuje sa model domácnosti. Tu musíte okamžite zvoliť správny rozmer pneumatík. Jeho optimálna dĺžka je 40 cm. Silnejšie kmene sa stretnú len zriedka. Ako posledná možnosť je ich možné rezať do kruhu. Výkon motora pre takúto pneumatiku je dostatočný do 2 kW. Reťaz na rezanie palivového dreva bude pracovať v krokoch po 0,325 palca. Je navrhnutý pre krátkodobú prevádzku, ale negeneruje vibrácie.

Dôležité! Nákup výkonnej motorovej píly na palivové drevo je nerozumný. Nástroj v tejto práci nevyužije všetku svoju silu a utratíte iba peniaze navyše.

Výber elektrickej píly na ťažbu palivového dreva

Od samého začiatku sa musíte naučiť dôležitú pravdu: nebude fungovať príprava palivového dreva na vykurovanie veľkého domu elektrickou pílou. Po prvé, nástroj nie je navrhnutý na nepretržitú prevádzku bez prerušenia. Po druhé, elektrická píla nebude schopná rúbať stromy v lese, pretože je potrebné elektrické pripojenie.

Nástroj je možné použiť na rezanie malého množstva dreva pre saunu alebo krb. Toto obmedzenie súvisí aj s rýchlosťou otáčania reťaze. U elektrickej píly je to zvyčajne v rozmedzí 5 tisíc otáčok za minútu. Pre reťazovú pílu je tento údaj o 3 - 4 tisíc otáčok za minútu viac. To znamená, že výkon klesá s nižšími otáčkami elektrickej reťaze na pílenie. Kmeň bude musieť byť rezaný dlhšie, čo zvyšuje opotrebenie častí. Výsledkom môžu byť dva následky po ťažbe palivového dreva elektrickou pílou:

  • rýchlo rezajte guľatinu bez odpočinku, ale potom nástroj zlyhá;
  • pílenie guľatiny s odpočinkom, ale veľmi dlho.

Náklady na elektrickú pílu nie sú oveľa nižšie ako na benzínové náradie. Ak ste stále len na pokraji výberu, je lepšie vziať si na prípravu palivového dreva motorovú pílu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia