Kutilská údenáreň údená zo sudu: diagramy + kresby

Svojpomocne údená údená udiareň zo suda umožňuje varenie polotovarov pri nízkych teplotách doma. Každý to zvládne, hlavnou vecou je podrobnejšie zvážiť všetky spôsoby výroby a postupovať podľa určitého algoritmu akcií.

Výhody údenej udiarne za studena údeného

Z pozitívnych aspektov domácej udiarne údených výrobkov na údenie za studena stojí za zmienku nasledujúce faktory:

 • jednoduchosť výroby;
 • schopnosť zhromažďovať vlastnými rukami;
 • úspora nákladov;
 • rôzne možnosti vykonania;
 • vysoký stupeň účinnosti jednotky;
 • schopnosť pracovať na plný výkon;
 • dizajn je vhodný na údenie mäsa aj rýb;
 • nie je potrebné ďalšie spracovanie výrobkov.

Princíp fajčenia za studena v sude

Na rozdiel od horúceho fajčenia sa fajčenie studené vyskytuje pri nízkych teplotách. Pokiaľ ide o trvanie, proces môže trvať 2 týždne, všetko bude závisieť od veľkosti polotovarov, spôsobu morenia, predbežných opatrení, typu výrobkov. Napríklad spracovanie zeleniny a ovocia dymom sa vykonáva niekoľko hodín, zatiaľ čo varenie mäsa a rýb bude trvať niekoľko dní až 2-3 týždne.

Trvanie varenia priamo závisí od použitých výrobkov.

V procese fajčenia za studena je dôležité kontrolovať množstvo paliva. Nemalo by byť dovolené, aby došlo k prerušeniu varenia, prestávkam, je tiež potrebné sledovať ukazovatele teploty dymu. Ak dôjde k takýmto chybám, potom výrobky po fajčení budú nielen nepríjemne chutiť, ale tiež nezískajú príjemnú arómu.

Domáca udiareň údená za studena zo suda je konštrukciou udiarenskej komory a kúreniska. Na ich pripojenie sa používa komín.

Odrody údeného za studena údené zo suda

Existuje niekoľko hlavných druhov údených udiarní za studena. Každý z nich má svoj vlastný princíp fungovania a výrobnej technológie.

Elektrické

Dopyt po tomto type udiarne sa vysvetľuje rýchlosťou prípravy polotovarov. Stáva sa to v dôsledku liečby dymom a paralelne s elektrickými vlnami. Ak chcete vyrobiť studenú udiareň zo suda vlastnými rukami, budete potrebovať sadu najjednoduchších materiálov a nástrojov.

Trvanie fajčenia je kompenzované vysokou kvalitou hotového výrobku

So samostatným kúreniskom

Tento typ jednotky na údenie surovín za studena zabezpečuje prítomnosť voľného priestoru vo veľkých rozmeroch. Na vybavenie kúreniska je potrebná určitá vzdialenosť od udiarenskej skrinky. Zariadenie bude ukotvené na mieste, kde sa vytvára dym.To sa deje pomocou komína - potrubia / hadice veľkého priemeru.

Komín môžete umiestniť nad aj pod zem.

S generátorom dymu

Na rozdiel od prevedenia so samostatným kúreniskom nevyžaduje verzia s generátorom dymu veľa priestoru. Zariadenie na generovanie a dodávanie dymu je umiestnené tesne pod udiarenskou skriňou. Vďaka tomu dym rovnomerne vstupuje do vnútra udiarne, spracovanie výrobkov je oveľa efektívnejšie.

Výhodou udiarne s generátorom dymu je schopnosť pracovať s minimálnou kontrolou, pomocou triesok, pilín na vzhľad dymu

Príprava nádoby

Na výrobu údenej udiarne za studena musíte zvoliť hlaveň s objemom 200 litrov. Takýto kontajner je vhodný na použitie, má dostatočnú kapacitu výrobkov, nezaberá veľa miesta na danom mieste. Pred použitím je potrebné vykonať niekoľko prípravných opatrení:

 • očistiť od zvyškov farby;
 • horieť zvnútra;
 • naplniť vodou;
 • nechajte niekoľko dní;
 • dôkladne osušte.

Ak ignorujete tieto manipulácie, potom budú výrobky po fajčení horkej chuti a nepríjemného zápachu.

Klasická údená udiareň údená zo sudu s objemom 200 litrov

Nie je ťažké vyrobiť štandardnú udiarenskú udiareň údenou vlastnými rukami zo suda. Je dôležité vedieť, ako to funguje, a aké kroky je potrebné pri jeho zostavení urobiť.

Princíp činnosti, schémy a výkresy

Jednotka so samostatným kúreniskom sa ľahko vyrába a ľahko používa. Pre kvalitné spracovanie polotovarov je potrebné palivové drevo sledovať, musia horieť bez prerušenia počas celého procesu údenia.

Na urýchlenie montáže udiarne sa odporúča rozhodnúť o diagrame, výkrese

Existuje veľa možností, hlavný rozdiel medzi nimi je v rozmeroch konštrukcie.

Horáreň pre udiareň sa často vyrába pod zemou.

Nástroje a materiály

Na výrobu udiarne z 200 litrového suda studeného fajčenia budete potrebovať nasledujúce materiály:

 • kovové nádoby s objemom 200 litrov;
 • bridlicová / vlnitá fólia;
 • žiaruvzdorné tehly;
 • rúry s malým priemerom;
 • gril na údenie;
 • malé kovové plechy;
 • pílka na kov pre prácu s kovom;
 • lopata;
 • zváračka;
 • elektrická vŕtačka.

Označenie a vyrezanie nádoby

Aby štruktúra vyzerala úhľadne a fungovala na plný výkon, je potrebné zamerať sa na označenie hlavne definujúce:

 • miesta, kde sú rezané dno a vrch;
 • otvor na usporiadanie komína.

Značenie pri výrobe udiarne umožňuje eliminovať nerovnosti rezu, robiť obrobok rovnomerný a čistý

Je potrebné prísne rezať nádobu podľa označenia, inak bude "trpieť" tesnosť udiarne - dym bude vychádzať.

Výroba rukovätí a viečok

Ak použitá hlaveň nie je vybavená vekom, môžete to urobiť sami. Na odrezanú časť nádoby pozdĺž okrajov stačí privariť tenký kovový pásik, aby sa udiareň lepšie utesnila. Alternatívne je na tieto účely vhodný kovový plech, ktorý sa môže použiť taký, aký je, alebo z neho môžete vytvoriť vrchnák zodpovedajúceho priemeru zvarením pásky pozdĺž okrajov.

Veko a rukoväť na fajčiari robia proces fajčenia pohodlným a bezpečným

Pre pohodlie a bezpečnosť používania udiarne je potrebné zabezpečiť rukoväť na veku. Môže byť vyrobený z dreva alebo kovu. Namontujte ho cez 2 priechodné otvory.

Stáť

Prítomnosť stojana pre jednotku umožňuje zvýšiť jej stabilitu a vylúčiť prevrátenie počas prevádzky. Na výrobu spoľahlivého stojana sú potrebné rúry malého priemeru, spojené dokom pomocou zváracieho stroja. Okrem toho bude jednoduchšie viesť komín do udiarne zdvihnutej nad zemou.

Stojan na sudy - jednoduché a efektívne riešenie stability udiarne

Ako vyrobiť kúrenisko a komín

Proces usporiadania kúreniska zabezpečuje prítomnosť malého priekopy, kde bude na jednom konci umiestnená samotná kúrenisko, a na druhom konci udiareň s polotovarmi.

Poradenstvo! S veľkosťou priekopy by ste to nemali preháňať, 30 cm je celkom dosť.Ak je kúrenisko vyrobené v jame, potom by jeho hĺbka mala byť pol metra.

Keď je vykopaná priekopa alebo jama, sú pokryté listami z bridlice / vlnitej lepenky. Ale pre pohodlie vyhadzovania palivového dreva na kúrenie je v jame vyrobené veko, ale nemalo by ho pevne zatvárať. Aby oheň nehasol, potrebujete prístup vzduchu.

Ak máte v úmysle používať udiareň veľa rokov, potom by mal byť priekop vyložený žiaruvzdornými tehlami.

Pre komín je potrebné vykopať priekopu; teplota dymu na výstupe bude závisieť od jeho dĺžky. Bridlicová / vlnitá lepenka, dosky sú položené zhora. Komín je privedený k sudu, kde sa bude fajčiť jedlo.

Zostavenie konštrukcie

Na fajčiarske výrobky môžete použiť hotový rošt alebo vyrobený vlastnými rukami z drôtu. Ak sa použije plech, musí sa z neho vystrihnúť kruh s rovnakým priemerom ako je priemer nádoby (zvnútra). Na cirkuláciu dymu do obrobku musí byť vyvŕtaných viac otvorov.

Z drevenej nádoby je možné vyrobiť aj udiareň zo suda na údenie výrobkov za studena so samostatným kúreniskom

Na zachytávanie tuku v spodnej časti udiarne sú pripevnené úchytky pre paletu. Nemal by byť inštalovaný v blízkosti hlavne, inak nebude dym schopný voľne prenikať do hornej časti nádrže. Po vytvorení štyroch otvorov oproti sebe sú tyče pripevnené tak, aby držali paletu.

Ako sa vyrába studená údená elektrická udiareň zo suda

Elektrická verzia udiarne vyhráva, pokiaľ ide o výrobky na varenie. Proces je 2 - 3-krát rýchlejší ako v štandardnom prevedení.

Princíp činnosti

Spracovanie polotovarov v udiarni sa deje v dôsledku vystavenia nielen dymu, ale aj pôsobeniu elektrických vĺn. Vďaka tomu majú dlhšiu trvanlivosť. Aby bol proces fajčenia úspešný, je potrebné vykonať správne pripojenie vykurovacieho telesa, ktoré bolo inštalované v kovovej nádobe.

Nástroje a materiály

Ako zdroj tepla pre domácu udiareň je vhodné vykurovacie teleso z elektrického sporáka. Hlavná vec je, že pri demontáži dlaždice je vykurovací článok spolu s neporušenými drôtmi. Na fajčenie stačí 10 kg polotovarov.

Budú potrebné nasledujúce nástroje:

 • Bulharčina;
 • elektrická vŕtačka;
 • nity / skrutky s maticami.

Zostavenie konštrukcie

Proces výroby elektrickej udiarne z hlavne poskytuje nasledujúci algoritmus akcií:

 1. Príprava nádoby. Je potrebné ho vyčistiť kovovou kefou a umyť a vysušiť.
 2. Označenie dverí a ich usporiadanie. Niektoré budú na stohovanie polotovarov v udiarni a druhé - na čistenie uhlia a pilín. Je vhodné rezať otvory pomocou brúsky, najskôr vyrezať jednu stranu a zafixovať ju pomocou pántov a potom ju ďalej zušľachťovať.
 3. Do otvoru vyvŕtaného v hornej časti hlavne je namontovaný komín s tlmičom. Dajú sa kúpiť v špecializovanom obchode.
 4. Inštalácia tesnení. Upevnením tenkých kovových platní sa eliminuje medzera medzi telesom udiarne a dverami. Na upevnenie sa používajú nity / skrutky s maticami. Aby sa zabránilo náhodnému otvoreniu dverí, používajú sa magnety.
 5. Inštalácia držiakov pod mriežku. Na rôzne vzdialenosti je možné poskytnúť niekoľko výčnelkov.
 6. Montáž pre termočlánok. Najskôr je potrebné urobiť otvor v hornej časti hlavne a potom zariadenie zafixovať. V blízkosti je možné nainštalovať mechanický teplomer.
 7. Pripevnenie kľučky k dverám.
 8. Inštalácia vykurovacích telies na dne nádrže.

Ako sa vyrába studená údená udiareň zo suda pomocou generátora dymu

Výhodou tohto typu udiarne je riadená výroba a dodávka dymu do fajčiarskej komory. Generátor dymu je možné použiť ako hotový z obchodu alebo zostavený ručne.

Princíp práce a výkresy

Umiestnenie udiarne vybavené generátorom dymu nevyžaduje veľa voľného miesta. Zariadenie generujúce dym je inštalované vedľa hlavne.

Aby proces montáže domácej udiarne prebehol rýchlo a efektívne, musíte si pripraviť výkres

Nástroje a materiály

Pri práci na výrobe udiarne s generátorom dymu musíte pripraviť:

 • sud s objemom 200 litrov;
 • potrubie s priemerom 6 cm a dĺžkou pol metra;
 • spojka pre závit 40-60 mm;
 • brúska;
 • vŕtačka;
 • spojovacie prvky.

zhromaždenie

Podrobný návod:

 1. Vykonajte prípravné opatrenia vyčistením hlavne od zvyškov farby.
 2. Z rúrky urobte pohár zúžením jednej z bočných strán a vytvorením závitu pre spojku. Druhý koniec potrubia musí byť utesnený. Vložte dva prvky do jednej štruktúry.
 3. V spodnej časti hlavne zvarte manžetu, na ktorú bude nainštalovaný generátor dymu.
 4. V hornej časti budúcej udiarne vyvŕtajte niekoľko otvorov pre tyče.
 5. Na rukáv pripevnite pohár naplnený pilinami na fajčenie.
 6. Namontujte rošt alebo zaveste háčiky.
 7. Uzavrite hlaveň mokrým vrecovinou, plachtou.

Čo sa dá fajčiť v studenom fajčiarskom sude

V udiarni z 200 litrového suda studeného a horúceho údenia môžete variť úplne akékoľvek jedlo: mäso, ryby, syry, klobásy, slaninu. Dá sa údiť ovocie aj zelenina. Na získanie požadovaného účinku je potrebné neporušiť technológiu spracovania polotovarov dymom, dodržiavať zvolený recept.

Predtým, ako údite ryby, musíte ich osoliť. Existuje veľa možností, najštandardnejším je spracovanie surovín s hrubou soľou. Stačí ju len dobre posypať kúskami rýb a udržiavať pri izbovej teplote 4 dni. Aby bol mrazený polotovar solený, je potrebné predĺžiť čas o ďalšie 1-2 dni.

Potom by mali byť ryby 10 hodín namočené v nádobe s vodou. V tejto fáze je dôležité úplne odstrániť prebytočnú soľ. Keď je výrobok namočený, utrie sa obrúskom a zavesí sa na chladné miesto na sušenie. Ak sa fajčenie vykonáva v letnej sezóne, odporúča sa dbať na ochranu pred muchami a inými nežiaducimi „hosťami“, aby sa predišlo negatívnym následkom. Sušené kúsky rýb sa posielajú do suda na fajčenie.

Teplota v miestnosti, kde sa pripravujú polotovary, by mala byť v rozmedzí +6 ° C. V teplejších podmienkach je vysoká pravdepodobnosť ich zhoršenia a v studenom vzduchu nebude proces solenia surovín fungovať správne.

Odborné poradenstvo

Údeniny si môže každý uvariť doma, ak budete postupovať podľa nasledujúcich odporúčaní:

 1. Ovládajte proces rozpadu. Aby boli výrobky rovnomerne spracované dymom, nemali by sa piliny pripaľovať, ale iba by mali tĺcť.
 2. Vyvarujte sa občasnému tlejeniu. Tento proces musí byť neprerušovaný, triesky sa musia pravidelne nalievať do kúreniska, generátora dymu. V opačnom prípade také poruchy výrazne ovplyvnia chuťové vlastnosti hotových výrobkov.
 3. Filter musí byť pravidelne navlhčený, ak je súčasťou jednotky.
 4. Pre dlhodobé zadržiavanie dymu v udiarenskej komore musí byť na vrchu zakryté vlhkou vrecovinou.
 5. Sud sa odporúča po každom použití umyť. V opačnom prípade ich nahromadené sadze počas ďalšieho kladenia spôsobia, že budú horké a bez chuti.
 6. Aby uhlíky nebránili prúdeniu dymu do hlavne, musia sa pravidelne odstraňovať.
 7. Umiestnite udiareň pre domácich majstrov z fajčenia za studena pod baldachýn. Je to pohodlné aj praktické. Fajčiť môžete mäso alebo ryby za každých poveternostných podmienok.
 8. Chuť a aróma hotového údeného mäsa je výrazne ovplyvnená typom paliva. Prednosť by malo mať ovocné drevo, nad ihličnanmi by sa nemalo vôbec uvažovať kvôli množstvu emitovanej živice. Najlepšie sa osvedčili piliny z čerešne, jablka, duba, jelše.Juniper dodá produktom šmrnc, na jeden prejazd stačí jedna vetva. Ak použijete štiepky z ihličnatého dreva, potom výrobky vyniknú horkosťou, neatraktívnym vzhľadom, vôňou. Môžu sa použiť brezové vetvy, ale až po odstránení kôry.
 9. Je potrebné vhadzovať palivo do kúreniska v rovnakých dávkach, aby bolo možné dosiahnuť nepretržité tlejenie a rovnomerné prúdenie dymu do fajčiarskej komory.

Záver

Domáce kutily údené za studena údené zo suda sa vyrábajú ľahko. Hlavnou vecou je zvoliť vhodný kovový kontajner, rozhodnúť sa o možnosti návrhu a jasne postupovať podľa podrobných pokynov na jeho výrobu. Môžete fajčiť úplne odlišné výrobky, od mäsa po ovocie. Aby ste zjednodušili proces montáže, musíte sa vopred rozhodnúť o schéme údeného údeného domu za studena zo suda, zvoliť potrebné materiály.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia