Kombajn na výrobu brusníc

Kombajn na zber brusníc je malé šikovné zariadenie, pomocou ktorého môžete zbierať bobule oveľa rýchlejšie a lepšie ako klasickým spôsobom - ručne. Odporúča sa mať ho pre každého zberača brusníc. Kombajn je možné jednoducho kúpiť, pretože sú komerčne dostupné a komerčne dostupné. Môžete si ho však vyrobiť aj sami, vlastnými rukami z dostupných materiálov, nie je to nič zložité a nezaberie vám to veľa času.

Ako si vyrobiť DIY brusnicový kombajn

Každý, kto niekedy zbieral brusnice, vie, aké ťažké je zbierať malé bobule ručne a ako dlho trvá naplnenie koša po vrch. Je oveľa jednoduchšie nevytrhávať ich osobitne, ale použiť na zber jednoduché zariadenie - brusnicový kombajn.

Nie je ťažké ho vyrobiť vlastnými rukami, pretože na to nepotrebujete žiadne špeciálne vedomosti a zručnosti. Najlepšie je ako materiál na výrobu použiť odolné suché drevo alebo plech z tenkého kovu. Na výrobu kombajnu budete potrebovať:

 • kus pozinkovanej ocele alebo cínu;
 • drevené dosky, ktorých hrúbka nepresahuje 1 cm;
 • tuhý hrubý drôt na výrobu zubov;
 • kus dreva alebo kus kovovej platne na pero;
 • nožnice na kov;
 • píla na železo alebo skladačka;
 • vŕtačka;
 • rýchlo schnúce lepidlo;
 • samorezné skrutky.

Kroky na výrobu domáceho kombajnu na výrobu brusníc:

 1. Z hrubého papiera si podľa nákresu vystrihnite vzor.
 2. Dajte to na plech.
 3. Nožnicami vystrihnite požadované časti.
 4. Postupne ich ohýbajte, aby ste ich spojili do jedného celku.
 5. Z drôtu urobte zuby v požadovanom množstve.
 6. Na ich zabezpečenie budete potrebovať spojovací materiál, ktorý je možné vyrobiť z malého dreveného kvádra.
 7. Vyvŕtajte do nej otvory 1,5 - 2 cm hlboké a široké pozdĺž priemeru tyčí.
 8. Vyrobte si rukoväť z dreva alebo kovu takej veľkosti, aby vám pohodlne padla do ruky.
 9. Ohnite drôt, konce namažte vrstvou lepidla a vložte do otvorov upevňovacieho pásu, zatlačte nadol a počkajte, kým sa nezlepia.
 10. Výslednú štruktúru priskrutkujte k telu pomocou samorezných skrutiek.
 11. Vytvorte rukoväť a tiež ju pripevnite k inej lište.
 12. Spojte telo a bočné steny pomocou samorezných skrutiek.
 13. Pomocou klieští ohýbajte okraje tela v blízkosti zubov umiestnených na okraji.

Druhá verzia kombajnu na zber bobúľ, ktorú je možné postaviť doma, je vyrobená z dreva. Je to ešte jednoduchšie vyrobiť: stačí nastrihať pásy na požadované rozmery a spojiť ich dohromady pomocou lepidla alebo samorezných skrutiek. Zuby je možné opatrne píliť pomocou priamočiarej pílky alebo pílky na kov na prednej hrane tela a odrezať ich. Aby drevo vydržalo dlhšie, možno ho nalakovať a vysušiť. Prípadne si môžete vyrobiť hroty z kovových tyčí.

Kresba kombajnu brusníc

Aby ste ľahšie pochopili, z akých častí sa kombajn brusníc skladá a ako ho zostaviť, môžete sa pozrieť na obrázok nižšie. Je potrebné vyrobiť všetky súčasti, ktoré tiež držia výkres, aby do seba dobre zapadli.

Princíp činnosti

Toto malé zariadenie nepoškodzuje zrelé bobule a samotné rastliny počas prevádzky a zaisťuje rýchly a šetrný zber plodov brusníc. Ručný kombajn na výrobu brusníc vyzerá ako veľké vedro alebo lopatka so zubami alebo oblúkovými rezačkami na prednom okraji: používajú sa na vypáčenie a zber bobúľ z konárov.Vzdialenosť medzi nimi by mala byť o niečo menšia ako veľkosť priemernej brusnice: to stačí na to, aby plody medzi nimi prešli a odišli. Bobule sa zbierajú s týmito hrotmi, potom spadnú do nádoby (telo zariadenia), ktorá sa nimi postupne plní. Keď sa to stane, plodinu je možné nasypať do koša.

Brusnicový kombajn je veľmi ľahko použiteľný a efektívny: vetvičky a listy rastlín prechádzajú cez zuby, takže sa nezamotávajú ani netrhajú. Zariadenie má zaoblený tvar, takže sa ním dajú zbierať brusnice rastúce v malých priehlbinách. Ďalšia výhoda brusnicového kombajnu: jeho použitie vám umožňuje zrýchliť proces zberu bobúľ 3 - 5 krát v porovnaní s konvenčnou manuálnou metódou.

Zber brusníc pomocou kombajnu

Zber bobúľ pomocou brusnicového kombajnu vlastnej výroby je veľmi jednoduchý - stačí dať hroty pod konáre brusníc a opatrne ich zdvihnúť nad rastliny: bobule sa ľahko odlomia a zvinú do veľkej nádoby. Naučiť sa rýchlo zbierať brusnice pomocou kombajnu trvá len pár hodín. Avšak napriek jednoduchosti vyžaduje technológia zberu brusníc určité pravidlá. Napríklad, aby ste kombajn prudko neurobili, ak sú jeho zuby zapletené do vetvičiek a listov. Ak ho stiahnete, môžete odtrhnúť výhonky alebo, čo je ešte horšie, celú rastlinu vytrhnúť za korene, po ktorých vyschne.

Je tiež dôležité vziať do úvahy načasovanie zberu plodov brusníc. Experimentálne sa zistilo, že je oveľa lepšie zbierať bobule, keď dosiahnu úplnú zrelosť, a nie skôr. Samotné bobule môžu samostatne dozrieť, ale tie nedozreté sa rýchlejšie pokazia, nebudú také chutné, aromatické a zdravé. Okrem toho je zber nezrelých bobúľ ťažší, sedia pevnejšie na konároch, takže zber bude vyžadovať určité úsilie a trvať dlhšie. Ak sa stalo, že sa spolu s bobuľami odlomilo určité množstvo listov a vetvičiek, nemusíte sa ich okamžite zbaviť: dajú sa zhromaždiť, vysušiť a potom uvariť spolu s obyčajným čajom a vypiť ako vitamín alebo liečivý nápoj.

Záver

Kombajn na zber brusníc je veľmi jednoduché zariadenie z hľadiska dizajnu a používania, ktoré sa odporúča mať na farme pre každého skúseného alebo začínajúceho zberača týchto bobúľ. Je ľahké to urobiť sami z materiálov, ktoré sú vždy po ruke, pomocou jednoduchého podrobného výkresu. Brusnicový kombajn bude skvelým pomocníkom pri zbere drobných bobúľ, urýchli proces, urobí ho pohodlnejším a kvalitnejším.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia