Ako si vybrať mechanickú lopatu na sneh

Sneh je vhodné na malej ploche odhrnúť jednoduchou lopatou alebo škrabkou. Týmto nástrojom je ťažké vyčistiť veľkú plochu. V takejto situácii je lepšie mať po ruke mechanickú lopatu na sneh, ktorá niekoľkokrát znižuje zložitosť procesu. O aký nástroj ide a čo to je, sa teraz pokúsime zistiť.

Ktoré lopaty na sneh sú elektrické náradie

Mechanické lopaty na sneh majú veľa populárnych mien. Názov inventára najčastejšie obsahuje slovo „zázrak“ alebo „super“. Nekomplikovaná konštrukcia tohto zariadenia na odhŕňanie snehu výrazne znižuje náklady na pracovnú silu. Je to spôsobené tým, že nemusíte zbierať sneh lopatou a hádzať ho rukami do strany. Škrabka sa jednoducho zatlačí pred seba. Vstavaný mechanizmus zachytáva snehovú vrstvu a nezávisle ju odhodí do strany.

Neexistujú jasné definície príslušnosti žiadneho zariadenia na odhŕňanie snehu k mechanickým lopatám. Môže byť ručný a poháňaný motorom. Často sa označuje aj ako mechanické lopaty elektrické snehové frézy slaby prud. V priemysle táto definícia zahŕňa akýkoľvek inventár, ktorého mechanizmus vám umožňuje presunúť hromadnú hmotu na iné miesto.

Ak vo všeobecnosti charakterizujeme mechanické lopaty, potom do tejto kategórie možno priradiť nástroje s nasledujúcimi parametrami:

  • inventár sa vyznačuje nízkou hmotnosťou nie väčšou ako 15 kg;
  • lopata sa pohybuje v dôsledku tlačného úsilia osoby a špeciálny mechanizmus zhromažďuje a odhodí sneh;
  • nástroj je určený na prácu na malých plochách, napríklad na priľahlom území k domu alebo garáži;
  • ktokoľvek môže ovládať mechanickú lopatu bez školenia a vekového limitu, samozrejme, s výnimkou malých detí;

Náklady na akékoľvek mechanické lopaty sú v rozmedzí 10 tisíc rubľov. Všetko, čo je drahšie, sa dá primerane kategorizovať ako snehová fréza.

Rôzne mechanické lopaty

Lopata na sneh dostala tento názov vďaka špeciálnemu mechanizmu, ktorý poťah zozbiera, rozomelie a odhodí nabok. Najčastejšie ide o skrutku. Svojím vzhľadom pripomína špirálu z kruhových nožov. V elektrických lopatách je niekedy namiesto skrutky namontovaný rotor s obežným kolesom. Táto technika sa nazýva inak: vzduchový alebo vírivý stroj, vysávač atď. Najčastejšie sa rotačné lopaty nachádzajú v domácej výrobe, takže ich nebudeme brať do úvahy. Pokiaľ ide o šnek nástroj, potom je to manuálne a napájané z elektriny.

Ručná mechanická lopata

Vzhľad manuálnej lopaty na pohon pripomína škrabku alebo zmenšenú čepeľ traktora. Šnek je pripevnený vpredu. Spravidla má 2 alebo tri otáčky špirály. Mechanizmus funguje celkom jednoducho. Muž za rukoväťou tlačí čepeľ pred seba. Nože šneku sa dotýkajú tvrdého povrchu a začnú sa otáčať od tlačných pohybov. Špirála zachytáva sneh a stlačením na čepeľ ho odhodí nabok.

Pozor! Pri práci s lopatou na ručný šnek je potrebné dodržať optimálny sklon nástroja. Bez dotyku s tvrdým povrchom sa nôž nebude otáčať. Ak je rukoväť lopaty vysoko zdvihnutá, šnek narazí na zem a zasekne sa.

Otočný šnek je schopný odhadzovať sneh do strany do maximálnej vzdialenosti 30 cm, čo výrazne obmedzuje použitie ručného náradia. Je vhodné použiť skládku na vyčistenie stopy akejkoľvek dĺžky, ale úzkej, maximálne pre 2 - 3 prejazdy. Je to tak kvôli skutočnosti, že po každom vyčistenom páse zostáva nahromadenie snehu vymrštené šnekom na boku. To znamená, že pri ďalšom prechode sa hrúbka krytu zväčšuje. Ťažšie to bude s čepeľou prevrátiť a náradie nemusí tretí pás vôbec zabrať.

Dôležité! Lopata na ručný šnek je určená na sypký odhŕňanie snehu. Šnek nebude krájať napečené a zľadovatené vrstvy.

Mechanická lopata na elektrický pohon

Elektrické lopaty pomáhajú znižovať náklady na prácu pri odpratávaní snehu. Zariadenie je jednoduché. Vo vnútri karosérie sa nachádza elektromotor spojený cez prevodovku so šnekom. Na vrchnej časti tela je rukáv s priezorom na odhadzovanie snehu.

Väčšina modelov funguje iba v jednom režime. Elektroskop nejde sám. Je potrebné ho stále tlačiť, ale závitovka rotujúca od motora vo vysokých otáčkach umožňuje rýchlo odstrániť sneh. Okrem toho sa výboj vyskytuje niekoľko metrov do strany, čo závisí od výkonu elektromotora. Tento parameter navyše obmedzuje pracovnú šírku, ktorá je u väčšiny modelov v rozmedzí 20 - 30 cm.

Obmedzenie výkonu motora priamo súvisí s hmotnosťou lopaty. Čím efektívnejší je motor, tým väčšia je jeho hmotnosť. Na nástrojoch pre domácnosť sa zvyčajne inštalujú elektromotory s výkonom od 0,7 do 1,2 kW. Existujú aj výkonnejšie elektropaty. Ich hmotnosť presahuje 10 kg. Takéto snehové frézy sú vybavené výkonným motorom do 2 kW a vyznačujú sa pracovnou šírkou až 50 cm.

Elektrické lopaty pre domácnosť sú podobne obmedzené na aplikácie malých rozmerov. Ich plusom je urýchlenie a uľahčenie procesu odhŕňania snehu. Druhým dôležitým obmedzením sú vlastnosti snehovej pokrývky. Elektrická lopata si neporadí s hrúbkou vrstvy väčšou ako 25 cm. Náradie nedokáže odstraňovať sneh vo vrstvách. Ak je zasunutý do veľkého snehového záveja, bude výstup cez odbočné potrubie neprístupný. Elektrická lopata nebude môcť napredovať, uviazne a sneh spod šneku bude lietať rôznymi smermi.

Upečený alebo zľadovatený kryt je pre prístroj tiež príliš tvrdý. Faktom je, že šnek je často vyrobený z plastu alebo gumy. Pravdepodobnejšie je, že sa nože o ľad trú, ako ho sekajú. Podobne sa nedá mokrý sneh odstrániť ani elektrickou lopatou. Prilepí sa v rukáve a na šneku. Je tiež dôležité pamätať na to, že nástroj je napájaný elektrinou. Voda z mokrého snehu môže spôsobiť skrat v prístroji.

Ďalším obmedzením elektropata je použitie iba na rovnom, tvrdo povrchovom teréne. Nástroj je ideálny na čistenie spevnených chodníkov, betónových alebo kachľových povrchov. Radšej nepracujte s elektrickou lopatou na zemi, štrku alebo len na nerovnom povrchu. Plastový šnek uchopí kamene a zamrznutú zem a spôsobí jeho zaseknutie a zlomenie.

Výber mechanickej lopaty na domáce použitie

Pred uprednostnením konkrétneho modelu mechanickej lopaty musíte nájsť odpovede na niekoľko dôležitých otázok:

  • aké množstvo práce treba vykonať;
  • kvalita snehu, typická pre tento región: mokrý alebo sypký, často zamrzá, sú tu silné snehové zrážky alebo ojedinele zrážky;
  • ak sa dáva prednosť elektropatovi, musíte premýšľať o jeho skladovacom mieste, kto bude tento nástroj pracovať a udržiavať, a či bude možné prenášať nosič z domu na určené miesto čistenia.

Malo by sa pamätať na to, že elektrická lopata je schopná vyrovnať sa s hromadením sypkého snehu do hrúbky 25 cm. Bežný šnekový dopravník nezaberie vrstvu s hrúbkou väčšou ako 15 cm.

Poradenstvo! V zasnežených oblastiach je mechanická lopata málo použiteľná. Tu je lepšie uprednostniť výkonnú snehovú frézu alebo jednoduchú lopatu.

Akýkoľvek typ mechanickej lopaty je určený na odpratávanie snehu z plochy nie väčšej ako 50 m2... Môže to byť: detské ihrisko alebo cesta pred vstupnými dverami do areálu, vchod do garáže, dvor, detské ihrisko, územie susediace s domom. Elektrická lopata dokáže odstrániť sneh z veľkej plochej strechy priemyselnej budovy alebo výškovej budovy.

Ak je nástroj potrebný na čistenie úzkych ciest, potom stačí bežná lopatka so šnekom. Na širšej ploche bude musieť byť sneh mnohokrát posunutý, preto je lepšie tu použiť elektrickú lopatku, pretože odhadzovanie snehu sa zväčšuje až o vzdialenosť 5 m.

Dôležité! Elektrické náradie môže pracovať nepretržite asi pol hodiny. Po uplynutí tejto doby potrebuje motor asi 30 minút odpočinku.

Ak voľba padla na elektrické náradie, potom existuje možnosť: modely napájané z batérie alebo zo zásuvky. Prvý typ lopaty je pohodlný vďaka svojej prenosnosti. Batéria však výrazne zvyšuje váhu nástroja, takže je nerozumné klasifikovať ho ako mechanické lopaty. Elektrické lopaty napájané zo zásuvky sú ľahké, ale ich výkon je obmedzený dĺžkou prenášania.

Je dôležité venovať pozornosť kvalite drôtu, z ktorého bude predlžovací kábel vyrobený. Kábel s opletením z umelej hmoty za studena praskne a látkový poťah je nasiaknutý vodou. Najlepšie je použiť drôt s gumovou alebo silikónovou ochrannou vrstvou. Deťom sa nedá spoľahnúť na elektrické náradie. Je to traumatické. Na želanie môže dieťa pracovať s obyčajnou šnekovou lopatou.

Recenzia populárnych silových lopat

Ako zhrnutie sa pozrime na modely mechanických lopatiek.

FORTE QI-JY-50

Ručný šnekový dopravník Forte má pracovnú šírku 56,8 cm a sneh sa odhadzuje vpravo. Hmotnosť zariadenia na odhŕňanie snehu nie je vyššia ako 3,82 kg. Ručný šnekový list je vhodný na odpratávanie snehu z koľají na ťažko dostupných miestach a na malých plochách.

Patriot Arctic

Model s mechanickým šnekom sa vyznačuje pracovnou šírkou 60 cm. Výška čepele je 12 cm. Šnek je kovový, zvláda však iba sypký sneh. Hmotnosť nástroja - 3,3 kg. Sklopná rukoväť a kompaktné rozmery umožňujú prepravu čepele v kufri automobilu.

Video poskytuje prehľad mechanickej lopaty:

HYUNDAI S 400

Manévrovateľná elektrická lopata sa vyznačuje šírkou záberu 40 cm, zatiaľ čo výška vrstvy snehu môže dosiahnuť 25 cm. Dosah odhadzovania snehu cez objímku je od 1 do 8 m. Jednotka je vybavená elektrickým pohonom s výkonom 2 kW. motor so systémom ochrany proti prehriatiu. Existuje jedna rýchlosť skrutky. Pre ľahký pohyb sú na ráme namontované malé kolieska.

BauMaster STE-3431X

Kompaktnú elektrickú lopatu poháňa motor s výkonom 1,3 kW. Šírka uchopenia vedra je 34 cm. Maximálne uchopenie hrúbky snehovej vrstvy je 26 cm. Sneh sa odhadzuje vo vzdialenosti 3 až 5 m. Nože šneku sú vyrobené z gumy. Rukávový štít sa otáča o 180 °o... Hmotnosť jednotky - 10,7 kg.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia