Ako vykopať zem ručne: lopatou, rýchlo, ľahko, zázračnou lopatou, na jar, na jeseň, foto, video

Pre niekoho je zeleninová záhrada príležitosťou poskytnúť svojim rodinám chutné a prírodné produkty, pre iného zaujímavý koníček a pre niekoho dokonca skutočný prostriedok na prežitie. V každom prípade je obrábanie pôdy pri pestovaní zeleninovej záhrady najdôležitejšou a na prácu náročnou časťou všetkých prác. V niektorých prípadoch nie je také ľahké vykopať záhradu lopatou, ale na malých plochách je táto metóda stále jednou z hlavných metód obrábania pôdy.

Výber správneho nástroja

S rozvojom moderných technológií však už bolo dlho vynájdených veľa vylepšení bežnej lopaty. Umožňujú niekde proces urýchliť a inde zjednodušiť tak, aby ručné kopanie pôdy nebolo také ťažké a následky fyzickej námahy až tak neovplyvnili všeobecné blaho.

Vidlica

Jedným z najstarších zariadení, ktoré sa často používa na vykopanie zeleninovej záhrady, je obyčajná vidlička. Na vykopanie zeme sa však tradične používajú kopacie vidly. Od bežných vidiel sa líšia výkonnejšími a kratšími zubami, ktoré svojím prierezom pripomínajú skôr lichobežník. Najčastejšie nie sú zvárané, ale kované.

Vidlica je oveľa pohodlnejším nástrojom na obrábanie pôdy ako dokonca lopata. Nie nadarmo sa mnohé z nasledujúcich moderných vylepšených zariadení vyrábali presne na princípe vidly. Koniec koncov, umožňujú vám súčasne zvýšiť vrstvy pôdy, uvoľniť ich bez toho, aby ste prerezali korene buriny. Celkové zaťaženie tela sa zároveň výrazne zníži vďaka tomu, že značná časť pôdy prechádza zubami, a nie je potrebné ju odtrhávať od zeme.

Vďaka tomu sú vidlice obzvlášť vhodné na vyhrabávanie obzvlášť vlhkej a ťažkej pôdy, ktorá sa môže príliš silno lepiť na kovové časti obrobku. Preto sa najčastejšie používajú na vykopanie hlinených alebo kamenistých pôd.

Použitie vidly je navyše viac ako opodstatnené, aby sa dala ľahko vykopať časť záhrady porastenej trávou. Pretože na trávnatý trávnik záhrady prenikajú ostré zuby oveľa ľahšie ako pevná lopatka. Zároveň neprerezávajú korene vytrvalých burín, ale ich vytrhávajú na povrch Zeme ako celok. To umožňuje neskôr účinnejšiu kontrolu buriny. Veľa burín, napríklad pšeničnej trávy, môže ľahko klíčiť aj z malých kúskov rizómov, ktoré zostali v zemi.

Vidly sú tiež nevyhnutné pre dvojstupňové kopanie staveniska, keď je potrebné s ich pomocou uvoľniť druhú, najnižšiu vrstvu zeme.

Na vykopanie záhrady s vidlami stačí vynaložiť minimálne úsilie. Ale pre veľké pozemky bol vynájdený ešte viac zariadení šetriacich prácu, o čom bude reč nižšie.

Lopata

Lopata je samozrejme bezkonkurenčným nástrojom z hľadiska všestrannosti, pretože s jej pomocou môžete nielen vykopať takmer akúkoľvek oblasť, ale aj vykopať dieru alebo priekopu takmer akejkoľvek veľkosti. Pomocou lopaty môžete vykopať aj záhradné záhony, kvetinové záhony a obrastať vytrvalými burinami, panenskou pôdou, ktorá sa už niekoľko rokov neobrábala. Z ručného náradia si s panenskou pôdou dokáže azda iba lopata úplne poradiť. Vidlička môže byť dobrým doplnkom, ale príliš hustý trávnik sa dá prekonať iba dobre nabrúsenou lopatou.

Pozor! Najspoľahlivejším a najtrvanlivejším nástrojom na kopanie panenských krajín je titánová lopata.

Ak chcete rýchlo vykopať záhradu s lopatou s minimálnym úsilím, mala by byť dĺžka jej rukoväte taká, aby jej koniec dosiahol po lakeť, keď je čepeľ ponorená do zeme, o 20 - 25 cm. Niekedy je použité. Môže však byť menej pohodlné kopať s ním. Je vhodný pre tých, ktorých prsty nemajú veľkú silu.

So zaoblenou čepeľou lopaty sa dá tiež ľahšie pracovať, pretože sa zasúva do zeme ľahšie ako rovná.

Zázračná lopata "Krtko"

Neustále úsilie o dokonalosť a uľahčenie ťažkej práce pri rozkopávaní pôdy na pozemku viedlo k vzniku rôznych zariadení, medzi ktorými je zázračná lopata najobľúbenejšia. Má veľa rôznych modifikácií, ale všetky sú vytvorené podľa rovnakého princípu.

Zázračná lopata Krtko je agregát pozostávajúci z dvoch protiľahlých vidlíc, šírky od 43 do 55 cm, počet zubov sa môže pohybovať od 6 do 9. Hlavné pracovné vidlice sú pohyblivé a sú priskrutkované k rámu, na ktorom sú umiestnené protiľahlé zuby. Je k nej pripevnená opierka nôh, ktorá umožňuje ľahké zatĺkanie lopaty do zeme bez dodatočného zaťaženia chrbta. Potom sa rukoväte rukoväte nástroja sklopia najskôr smerom k sebe a potom nadol. Pri poslednej akcii tlačia pracovné vidlice vrstvu pôdy cez protiľahlé zuby, čím pôdu zbavia buriny a zároveň ju uvoľnia. Správne vykopať pôdu pre záhradu znamená pokúsiť sa zbytočne nemiešať hornú a spodnú vrstvu pôdy.

Dôležité! Výhodou vykopania zeme „krtkom“ v porovnaní s obyčajnou lopatou je, že úrodná pôda sa jednoducho uvoľní, ale nezmení jej umiestnenie v priestore a navyše neklesá dole.

Napriek značnej váhe zázračnej lopaty "krtek", asi 4,5 kg, nie je ťažké s ňou pracovať. Dá sa to ťahať iba po webe. Ale väčšina úsilia preniknúť do zeme nastáva práve kvôli váhe samotného nástroja.

Vo videu jasne vidíte, ako vykopať zem zázračnou lopatou:

Vďaka pohodlnejšej práci sa navyše urýchli proces kopania zeleninovej záhrady. Za 1 hodinu môžete spracovať od 1 do 2 akrov pôdy, v závislosti od jej hustoty. Zároveň sa únava, najmä v oblasti chrbta a paží, cíti minimálna. Preto je zázračná lopata „krtko“ obľúbená najmä medzi ženami a staršími ľuďmi, pre ktoré bolo takmer nemožné predtým vykopať záhradu.

Obmedzenia majú aj práce so zázračnou lopatou „Krtko“. Bude pre ňu ťažké vykopať panenské krajiny, je viac prispôsobený na vykopanie záhonov alebo kvetinových záhonov v krajine, mierne zarastenej burinou.

Navyše kvôli pomerne vysokej rukoväti bude pre nich ťažké pracovať v nízkom skleníku.

Rozrývač „Bager“

Princíp používania dvojitých vidlíc na zdvíhanie a uvoľňovanie pôdy sa používa v mnohých prevedeniach, najmä v rozrývači rýpadla. V porovnaní s krtkom má rýpadlo konštrukčné rozdiely:

 • Vidlice sú navzájom spojené pod uhlom na pántoch, pričom tu nie je pevné lôžko.
 • Zariadenie má spočiatku dva hriadele, ktoré sú potom navzájom spojené v rukoväti.
 • Stupačka zaberá viac miesta, vďaka čomu je náradie širšie a práca je ešte ľahšia.

Ale všetky tieto rozdiely nie sú zásadné, vo všeobecnosti sa princíp fungovania rozrývača „Digger“ príliš nelíši od zázračnej lopaty.

Dôležité! Pre svoju veľkú šírku je pre nich celkom výhodné vykopať veľké plochy pôdy, napríklad pripraviť zeleninovú záhradu na sadenie zemiakov.

Ale z rovnakého dôvodu môže byť jednotka pre úzke záhony alebo kvetinové záhony málo použiteľná.

Lopata "Tornádo"

Tornado je pomerne známa značka, pod ktorou sa vyrába veľa záhradného náradia. Lopata „tornádo“ vo svojej štruktúre a princípe činnosti sa prakticky nelíši od zázračnej lopaty „krtka“.

Ale je tu aj populárny ripper „tornádo“, čo je dlhá tyč so zaoblenými dlhými rukoväťami na jednom konci a ostrými zubami, skrútenými v smere hodinových ručičiek. Umožňuje vám kopať a uvoľňovať pôdu do hĺbky 20 cm. Rukoväť nástroja sa dá ľahko nastaviť na dĺžku podľa výšky osoby pracujúcej s „tornádom“.

Vzhľadom na malú veľkosť nástroja je pre nich obzvlášť vhodné pracovať na malých pozemkoch, pod stromami alebo kríkmi, na malých kvetinových záhonoch alebo úzkych záhonoch. Aplikácia „Tornado“ umožňuje pracovať aj mierne zarastenými trávnatými plochami pozemku, ale pre veľké plochy je málo použiteľná.

Otočné divy

Trochu podobný princíp činnosti sa používa pri otáčaní zázračných vidlíc. Skladajú sa z dlhého hriadeľa s dlhou rukoväťou v tvare T. Hlavná tyč je tiež nastaviteľná v dĺžke, aby sa čo najviac prispôsobila výške osoby, ktorá s ňou pracuje.

Na spodok lišty sú pripevnené vidlice, ktoré sa ponoria do zeme a potom sa otáčajú silou rukoväte použitej ako páka.

Pri práci s otočnými zázračnými vidlicami sú tiež eliminované sily smerujúce k chrbtu alebo nohám. Prirodzene sa zvyšuje aj produktivita práce. Ale nástroj nie je vhodný na prácu s tvrdým alebo kamenistým podkladom.

Fokinova plochá fréza

Tento úžasný nástroj bol vynájdený nie tak dávno, na konci minulého storočia. Ale pre svoju ľahkosť a všestrannosť si už pre seba dokázal získať veľkú popularitu.

S plochým rezačom Fokin môžete pomerne ľahko vykonávať nasledujúce druhy prác:

 • kyprenie pôdy;
 • drvenie kúskov zeme;
 • tvorba postelí;
 • prerezávanie a odstraňovanie buriny;
 • hilling;
 • rezanie drážok v zemi na výsev rôznych plodín.

V tomto prípade existuje niekoľko modelov plochých fréz, ktoré sa líšia veľkosťou čepele. Rezačka roviny je teda vhodná ako na spracovanie relatívne veľkých pozemkov (až do niekoľkých stoviek metrov štvorcových), tak aj na úzke miesta, kam sa pomocou iného nástroja ťažko dostanete.

Ručný kultivátor

Ručné kultivátory sú celou triedou nástrojov určených na vykopanie zeleninovej záhrady, uvoľnenie a vytvorenie záhonov.

Celkovo existujú 3 hlavné typy ručných kultivátorov:

 • rotačné alebo v tvare hviezdy;
 • kultivátory-rozrývače;
 • odstraňovače koreňov.

Ako naznačuje názov, v kultivátoroch prvého typu je na centrálnej náprave namontovaných niekoľko rozrývačov v tvare hviezdy.

Stlačením na rukoväť a súčasným jazdením po zemi sa pôda uvoľní pri súčasnom ničení buriny. Ale tieto modely nie sú vhodné na prácu na zložitých druhoch pôdy, najmä ak sú pokryté tvrdou hlinenou kôrkou.

V posledných prípadoch je potrebné vyhľadať pomoc u kultivátora-rozrývača. Má niekoľko pomerne krátkych, ale veľmi tvrdých a ostrých zakrivených zubov, ktoré sa pohybujú pozdĺž stredovej osi. S ich pomocou je táto jednotka s vynaložením určitého úsilia schopná vyrovnať sa s pomerne hustými a ťažkými pôdami.

Odstraňovače koreňov sú ideálne na bodové kyprenie pôdy, odstraňovanie buriny silným a hlbokým podzemkom, ako aj na vykopávanie otvorov pri výsadbe sadeníc záhradných plodín.

Ako hlboko potrebujete kopať zem

Existuje niekoľko prístupov k obrábaniu pôdy. Niektorí záhradníci sa domnievajú, že zem sa musí vykopať ročne, minimálne do hĺbky bajonetu lopaty, to znamená 25-30 cm.

Iní, ktorí sa zasadzujú o prirodzenejší a organickejší prístup k pestovaniu rastlín, považujú za potrebné každoročne iba mierne uvoľniť hornú vrstvu zeme, hlbokú až 4 až 5 cm. To by malo stačiť na siatie a počiatočný vývoj semien. . V budúcnosti si korene rastlín urobia svoju vlastnú cestu, využívajúc prirodzené priechody v pôde. Je pravda, že pri druhej metóde je potrebné každý rok na posteliach vytvoriť významnú vrstvu organického mulča, ktorá má hrúbku najmenej 10 - 15 cm.

V každom prípade, pokiaľ máme do činenia s panenskou pôdou, teda s kúskom pôdy husto porasteným trávou, musí sa spočiatku aspoň raz vykopať. To je potrebné v prvom rade na odstránenie rizómov buriny, čo neumožňuje plné rozvinutie mladých výhonkov kultúrnych rastlín.

Ako rýchlo a ľahko vykopať zeleninovú záhradu

Na rýchle vykopanie záhrady je vhodné dodržať nasledujúcu technológiu:

 1. Najskôr si pomocou čapov a natiahnutého lana vyznačte približné hranice budúcej záhrady.
 2. Potom je pozdĺž jednej zo strán vykopaný priekopa, hlboká asi ako bajonet lopaty. Šírka priekopy sa v tomto prípade rovná aj šírke lopatovej lopatky.
 3. Všetka vyťažená pôda sa okamžite zbaví koreňov buriny a možných mechanických prísad (kamene, úlomky).
 4. Zem z prvého výkopu je umiestnená na samostatnom mieste, aby ju bolo možné neskôr použiť.
 5. Paralelne s prvým je vykopaný ďalší priekop, z ktorého je predchádzajúca drážka vyplnená zemou.
 6. Podľa tejto schémy pokračujú v rozkopávaní pôdy, kým nebude dokončené značenie pozemku pripraveného pre záhradu.
 7. Potom je posledný priekopa naplnená vopred uloženou zeminou z prvého výkopu.

Ako rýchlo vykopať panenskú pôdu

Panenské krajiny sa zvyčajne nazývajú pozemky, ktoré sa neobrábajú 10 alebo viac rokov. Spravidla sú pokryté hrubou vrstvou trávnika, čo sťažuje sejbu aj starostlivosť o záhradné rastliny. Ale na druhej strane sa na odpočinutej zemi nahromadilo veľa látok užitočných pre rast a vývoj rastlín, ktoré môžu slúžiť v prospech záhradníka. V krajine bude možné rýchlo vykopať panenskú pôdu, možno nie okamžite, ale výsledok bude stáť za námahu.

Existuje niekoľko spôsobov spracovania panenských krajín, ale iba jeden možno nazvať rýchlym - vytváranie hromadných postelí. V takom prípade je povrch budúcich postelí pokrytý lepenkou alebo inými materiálmi a uličky sú ošetrené herbicídmi. Potom zhora sú budúce postele pokryté vopred pripravenou úrodnou pôdou. Používa sa na siatie semien alebo na výsadbu sadeníc.

Táto metóda je napriek svojej rýchlosti veľmi náročná na materiál, pretože pôda na výsadbu bude musieť byť osobitne vyťažená zboku. Ak to čas dovoľuje, môžete urobiť inak. Stačí pokryť plochy určené pre postele vrstvou lepenky, stlačiť ich ťažkými predmetmi a nechať pôdu dozrieť po celú sezónu. V tomto prípade na jeseň celá bylinná časť hniloby zhnije a krajina bude pripravená na spracovanie pomocou ktoréhokoľvek z vyššie uvedených nástrojov.

Panenskú pôdu v krajine môžete vykopať aj vlastnými rukami jednoduchým otočením pokosených vrstiev drnu so zelenou trávou. Vo výsledných trhlinách sú zasadené zemiaky, ktoré sú po vzídení sadeníc hojne mulčované akýmikoľvek organickými látkami.

Na jeseň môžete na bývalej panenskej pôde zberať zemiaky a získať pôdu, ktorá je celkom vhodná na ďalšie spracovanie.

Ako správne vykopať zem pod záhradou

Existuje niekoľko základných pravidiel, ako správne kopať zem lopatou, aby nespôsoboval žiadne zvláštne škody na zdraví:

 • Nemali by ste sa pokúšať vykopať celý kus zeme naraz, najmä ak je jej rozloha dosť výrazná a skúsenosti s fyzickou námahou po zime sa znižujú na nulu.
 • Lopata musí byť inštalovaná zvisle k zemi, aby bajonet s minimálnym úsilím mohol vstúpiť do zeme do svojej maximálnej hĺbky.
 • Na lopatke by ste nemali naraz nasávať príliš veľa pôdy. Je lepšie robiť viac malých, ale častých pohybov.
 • Nie je potrebné kopať v pôde, ktorá je po zime stále vlhká alebo zamrznutá. To môže viesť k ešte väčšiemu zhutneniu Zeme. Je lepšie trochu počkať, kým pôda trochu nevyschne.
 • Pred výsevom alebo výsadbou sadeníc by ste nemali kráčať po už rozkopanom kúsku pôdy, aby ste neznížili všetko vynaložené úsilie na nulu.

Ako vykopať zarastené miesto lopatou

Existuje iný spôsob, ako vykopať miesto porastené trávou. Na tento účel je vopred ošetrený jedným z herbicídov. Po niekoľkých týždňoch je web vykopaný podľa technológie popísanej vyššie. O týždeň neskôr sa aplikuje komplex minerálnych hnojív a pôda sa opäť kyprí.

Pozemok je pripravený na sejbu a výsadbu.

Ako kopať zmrznutú zem lopatou

Ako už bolo spomenuté vyššie, nemá zmysel vykopávať zamrznutú pôdu na vybudovanie zeleninovej záhrady, pretože po tomto postupe sa pôda môže ešte viac zhutniť. Ale ak existujú nejaké zvláštne okolnosti, ktoré vás nútia kopať zamrznutú zem, môžete použiť nasledujúce techniky:

 • Na mieste budúcich kopaní urobte oheň a po vyhorení vykopajte už teplú zem.
 • Použite zbíjačku alebo krompáč a až po odstránení horného zamrznutého horizontu pokračujte v kopaní lopatou.

Musím na jeseň vykopať záhradu

Jesenné kopanie pôdy je zvlášť potrebné pre počiatočný rozvoj zarasteného pozemku alebo panenskej krajiny. V takom prípade je najlepšie vykopať zem vo veľkých vrstvách a nechať ju v tejto podobe pred zimou. Mráz preniká do vytvorených trhlín a spoľahlivejšie zmrazuje semená buriny, čo im na jar bráni v ďalšom vývoji. Najlepšie je kopať pôdu na jeseň súčasným používaním fosforečných hnojív do pôdy, aby boli na jar k dispozícii pre korene rastlín.

Okrem toho je po jesennom kopaní pôda spravidla dobre nasýtená kyslíkom.

Ale ak je záhrada dlhodobo vyvíjaná, potom nemá žiadny zvláštny význam ju na jeseň vykopať. Je lepšie ho položiť ďalšou vrstvou mulča, ktorá po prehnití poslúži ako dobré hnojivo pre rastliny na jar a v lete.

Záver

Vykopať záhradu pomocou lopaty znamená vykonať dôkladnejšie a spoľahlivejšie obrábanie pôdy pred výsadbou kultúrnych rastlín. A množstvo vylepšených modelov lopatiek a vidličiek vám umožní vykonať túto prácu čo najskôr a s minimálnym úsilím.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia