Ako sa vyrába snehová fréza z vyžínača + výkresy

Vybavenie na odpratávanie snehu v obchode je drahý a nie každý si to môže dovoliť. Východisko zo situácie možno nájsť zberom domáca snehová fréza z vyžínača, ktorý pomôže vyčistiť dvor od čerstvo napadaného snehu.

Prestavba vyžínača na snehovú frézu

Zariadenie takého domáceho produktu je také jednoduché, že nemusíte vytvárať zložité výkresy a brúsiť detaily. Musíte len vyrobiť obežné koleso, ktoré je pripevnené k vyžínaču namiesto noža, a celú túto štruktúru umiestniť do puzdra.

Návod na montáž snehovej frézy

Nie každý vyžínač je vhodný na výrobu snehovej frézy. Ak má farma elektrický alebo krovinorez so zakrivenou lištou, v ktorej sa krútiaci moment prenáša na nôž pomocou ohybného kábla, potom nemusí byť potrebné vôbec zahájiť proces premeny. Faktom je, že takéto modely vyžínačov majú nízku spotrebu. Výkon snehovej frézy bude zlý a motor sa bude neustále prehrievať.

Dobrá snehová fréza bude pochádzať z výkonného vyžínača s priamym výložníkom. Takáto elektrická alebo benzínová kosa sa vyznačuje prenosom krútiaceho momentu na nôž pevným hriadeľom a prevodovkou.

Zariadenie na odhŕňanie snehu je jednoduché. Pracovným prvkom je dýza, ktorá je umiestnená namiesto noža. Je to obežné koleso s lopatkami. Na výrobu tejto časti potrebujete oceľ s hrúbkou 1,5 mm. Obežné koleso musí byť umiestnené v kryte - slimáku. Na jeho výrobu sa používa rúrkový segment s veľkým priemerom, zvyčajne do 300 mm.

Poradenstvo! Skvelý kryt snehovej frézy pochádza z pivného suda. Prítomnosť dna vás ušetrí od zbytočných prác spojených so zváraním zátky na potrubí.

Opätovné vybavenie vyžínača vlastnými rukami na snehovú frézu sa zaobíde bez zložitých výkresov, ale mala by byť k dispozícii aspoň najjednoduchšia schéma. Pomôže to dosiahnuť všeobecné porozumenie dizajnu.

Teraz sa pozrime podrobne na to, ako vyrobiť snehovú frézu pre domácich majstrov z elektrického alebo krovinorezu:

  • Výroba snehových fréz začína u karosérie. Ak máte šťastie na pivný sud, musíte z neho odrezať kúsok dlhý 150 mm. Obrobok je potrebný spolu so spodnou časťou, pretože na ňom bude pripevnený vyžínač.
  • V strede dna je vyvŕtaná diera. Jeho priemer by mal byť dostatočný na to, aby prešiel okolo pracovného hriadeľa vyžínača, na ktorý sa nasadí nástavec v tvare obežného kolesa. Okolo veľkého otvoru označte upevňovacie body prevodovky. Spravidla sú to tri body. Podľa označenia sú vyvŕtané otvory pre skrutky.
  • Teraz musíte pre snehovú frézu urobiť východ - deflektor, cez ktorý bude vyhodený sneh. V bočnej poličke kufríka je vyrezaný otvor. Môže byť vyrobený podľa vašich predstáv štvorcových alebo okrúhlych. Priemer otvoru je 100 mm. Odbočná rúra je k nej privarená neskôr. A teraz musíte z oceľového plechu vystrihnúť polotovar v tvare polkruhu. Táto zátka sa používa na zváranie 1/3 konca tváre tela slimáka. Zástrčka zabráni snehu vyletieť zo slimáka dopredu, ale nasmeruje ho do deflektora. Odvzdušňovací otvor by mal byť vycentrovaný na prednom kryte.
  • Ďalej musíte pre snežný pluh vyrobiť rotor, teda samotné obežné koleso, ktoré bude hádzať sneh. Ako základ sa berie kotúčový vyžínač. Najskôr sú však z ocele vyrezané štyri čepele s rozmermi 250 x 100 mm. Obrobky sú vyrobené v ideálnom prípade rovnakej veľkosti, aby sa zabránilo nerovnováhe. Hotové čepele sú na disk privarené krížom.
  • Teraz je rad na dokončení deflektora. Otvor na tele je už pripravený, teraz k nemu musíte zafixovať potrubie. Môže byť ohýbaný z pozinkovanej ocele. Odbočka je vyrobená z výšky 100 mm a privarená k telu.K nemu je pripevnené koleno podobnej dĺžky, aby sa sneh odhadzoval nabok. Je lepšie vytvoriť deflektor. Na takom potrubí nemusíte robiť koleno. Môže sa čerpať z plastovej stoky s priemerom 100 mm.
  • Posledným kusom, ktorý je ešte potrebné vyrobiť, je vodiaca lopatka. Je vyrezaný z oceľového plechu. Mali by ste dostať obrobok s veľkosťou 300x400 mm. Po stranách sú boky preložené s výškou 20 mm. Hotová čepeľ je z prednej strany privarená k spodnej časti tela.
  • Všetky časti snehovej frézy sú pripravené, zostáva ich iba zostaviť do jednej konštrukcie. Najskôr je trimovacie zariadenie priskrutkované k špirále. Vo vnútri krytu vychádza hriadeľ. Nasadí sa na ňu domáca tryska s čepeľami.

Po namontovaní rotačnej konštrukcie na rám sa snehová fréza pre domácich majstrov od vyžínača bude považovať za pripravenú. Z rohov stačí zvariť pravidelný obdĺžnik. Drevené bežce sú zospodu pripevnené k rámu. Na lyžiach je ľahšie pretlačiť snehovú frézu cez sneh. Ovládacou rukoväťou je natívna lišta zastrihávača.

Video ukazuje príklad snehovej frézy z vyžínača:

Čo je lepšie pripevniť na vyžínač: šnek alebo rotor

Pri výrobe snehovej frézy z vyžínača existujú dve možnosti inštalácie pracovného mechanizmu: šnek a rotor. Pozrime sa, aký je rozdiel medzi návrhmi, ako aj ich pozitívnymi a negatívnymi stránkami.

Mechanizmus šneku

Pokiaľ ide o účinnosť, skrutka prekonáva rotor. Mechanizmus tvoria skrutkové kruhové nože. Pri otáčaní prerezávajú aj zatuchnutý, mokrý a ľadový kryt. Špirálové zákruty posúvajú nazhromaždenú hmotu smerom do stredu tela, kde ju lopatky tlačia cez deflektor. Ak pripojíte takúto dýzu k vyžínaču, bude schopná odhadzovať sneh do strany až do vzdialenosti 3 m. Je však potrebné vziať do úvahy, že mechanizmus šneku vytvára veľké zaťaženie motora. Platí to najmä pri odhŕňaní tvrdého snehu. Pre toto prídavné zariadenie je možné použiť iba výkonný zastrihávač.

Je ťažké vyrobiť si trysku svojpomocne kvôli konštrukcii šneku. Budete musieť presne zmerať vzdialenosť medzi jednotlivými zákrutami. Ak je iná, snehová fréza sa bude počas prevádzky rozhadzovať. Stále je potrebných veľa sústružníckych prác. Šnekový dopravník sa otáča na ložiskách, takže musíte brúsiť čapy a náboje. Ako možnosť šneková lopata môžete si ho kúpiť v obchode, ale doma bude potrebné ho prispôsobiť trimmeru.

Rotačný mechanizmus

Výhodou otočného mechanizmu je ľahká montáž. Koniec koncov, mechanická časť prakticky zostáva natívna. Obežné koleso je vyrobené z kruhovej frézy, ktorá sa hodí k vyžínacej hlave. Dosah vrhania snehu pre takúto konštrukciu môže dosiahnuť 6 m.

Nevýhodou rotora je jeho použitie iba na uvoľnenom a čerstvo spadnutom kryte. Mokrý sneh sa bude držať slimáka a medzi lopatkami sa môžu klinovať kúsky ľadu.

Mechanickú časť snehovej frézy si môžete zvoliť podľa ľubovôle. Ale v každom prípade musíte pamätať na to, že vyžínač nie je určený na také veľké zaťaženie. Počas prevádzky by mal byť motor odstavený, aby sa neprehrial.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia