Ako urobiť hrable vlastnými rukami

Každú jeseň dostávame jedinečnú príležitosť obdivovať padanie lístia a vychutnať si šuchot suchého lístia pod našimi nohami. Červené, žlté a oranžové „vločky“ zdobia trávniky a trávniky, ale s príchodom dažďov sa krása vytratí a jasný koberec sviežich listov sa zmení na masu hniloby. Preto sa majitelia predmestských oblastí snažia listy včas odstrániť, položiť na kompost alebo spáliť. Hrable sú dlhodobo najlepším pomocníkom pri zbere lístia. Tento „jednoduchý“ záhradný nástroj je ľahko použiteľný a lacný. Dnešný trh so záhradným náradím však dokáže prekvapiť rôznymi rôznymi modelmi. Aby ste sa nenechali zmiasť a vybrali si najvýhodnejšie hrable pre zber listov musíte sa oboznámiť so všetkými návrhmi. Pokúsime sa podať popis všetkých známych modelov a dať im najobjektívnejšie vlastnosti.

Jednoduchý nástroj s jedinečnou históriou

Každý pozemok pre domácnosť má hrable a ich majitelia ani len nepomyslia na to, že tento poľnohospodársky nástroj bol dlho nenahraditeľný a má veľmi zaujímavú a dlhú históriu. Koniec koncov, raz sa hrable nenazvali nástrojom v tvare písmena T, ktorý je mnohým známy, ale všetky tie objekty, ktoré dokázali niečo zachytiť a pohnúť. Napríklad ľudská ruka, kuchynská lyžica alebo akýkoľvek hák sa v staroveku nazývali hrable.

Takýto jednoduchý, ale jedinečný nástroj, ako sú hrable, je rozšírený po celom svete. V stredoveku prijali hrable do služby Japonci. Bojový hrable bol vyrobený výhradne z kovu a volal sa Kumade (medvedia labka). Ich dĺžka bola 2 m. Na vejárovitej priečke boli 3 - 5 ostrých zubov, každý s dĺžkou 7 cm. Súhlasíte s tým, že také hrable mohli skutočne predstavovať skutočnú hrozbu pre zdravie nepriateľa.

O hrable je veľa porekadiel a porekadiel. Spomínajú sa v mnohých literárnych dielach. Zakaždým, keď zoberieme do ruky stopku s priečkou v tvare T, aby sme zhromaždili lístie, urovnali pôdu alebo „učesali“ trávu na trávniku. Hrable samozrejme od svojho vzniku prešli zásadnými zmenami, napriek tomu si zaslúžia pozornosť, pretože ich história je porovnateľná s históriou človeka a za dlhé roky automatizácie pracovných procesov sa za toto jednoduché zariadenie nedostala žiadna dôstojná náhrada. bol nájdený.

Rozmanitosť modelov a ich funkčnosť

Konštrukcia všetkých hrable je približne rovnaká: nástroj sa skladá z drieku a priečnika so zubami. Dĺžka rukoväte, šírka priečnika a jeho tvar, materiál výroby, počet zubov v každom konkrétnom modeli môžu byť odlišné. Pohodlnosť použitia poľnohospodárskeho zariadenia do značnej miery závisí od týchto charakteristík. Všetky druhy podložiek a svoriek sú tiež zamerané na vylepšenie nástroja. Rôzne inovácie a úpravy ovplyvňujú nielen funkčnosť, ale aj cenu hrable. Preto sa pri rozhodovaní o kúpe svojej záhrady musíte pokúsiť nájsť model s optimálnou sadou kvalít a zodpovedajúcou cenou.

Klasifikácia hrable v závislosti od materiálu výroby

Jednou z najdôležitejších vlastností je materiál, z ktorého sú hrable vyrobené. Od toho závisí životnosť, váha, a teda jednoduché použitie, náklady na nástroj. Na trhu nájdete hrable od:

 • Maľované železo.Majú možno jedinú výhodu - nízku cenu. Inak majú ich vlastnosti iba negatívne vlastnosti. Takéto hrable sú veľmi ťažké a nepohodlné s nimi pracovať. Zuby sa rýchlo ukážu a záhradný nástroj sa stane nepoužiteľným.
 • Stať sa. Tento materiál je tiež dosť ťažký, ale odolnejší a odolnejší voči opotrebovaniu.
 • Tvrdený hliník. Takéto hrable má veľa výhod. Vynikajú svojou odolnosťou a nízkou hmotnosťou (700 - 800 g). Sú vhodné na prácu na záhrade, ale takýto nástroj nebude fungovať na vyrovnanie pôdy.
 • Plast. Takéto hrable sú ideálne na zber lístia, zvyškov, rednúcej trávy, ale, bohužiaľ, nebudú schopné pracovať s pôdou. Plast je dosť krehký, takže ani nízka cena za takýto nástroj sa nedá vždy ospravedlniť. Je veľmi výhodné pracovať s takýmto nástrojom, pretože jeho hmotnosť je iba 400-500 g.
Dôležité! Naši predkovia používali drevené hrable. Sú odolné a ľahké, ale dnes je dosť ťažké nájsť takýto nástroj na trhu.

Pre väčšinu záhradníkov zohráva otázka nákladov na nástroj jednu z najdôležitejších rolí. Poďme si teda porovnať cenu tradičného T-hrable s 10 zubami. Napríklad taký poľnohospodársky nástroj vyrobený zo železa s postrekom bude stáť asi 40 rubľov. Plastový analóg bude stáť ešte menej: asi 25 rubľov. Náklady na oceľové hrable sú niekoľkonásobne drahšie a môžu sa pohybovať od 150 do 300 rubľov. Zhruba rovnaké budú stáť hrable z kaleného hliníka.

Pri kúpe hrable pre vašu záhradu musíte venovať pozornosť nielen materiálu priečnika, ale aj materiálu rezu. Niektorí výrobcovia vybavujú svoje náradie odrezkami z plastu, sklenených vlákien (laminát) a niektorých ďalších pokrokových materiálov. Vďaka tejto funkcii je nástroj pohodlný, ale aj nákladnejší. Drevené odrezky sú spolu s takýmto vybavením stále obľúbenejšie kvôli vysokej spoľahlivosti, dostupnosti a nízkym nákladom.

Dôležité! Hrable môžu byť vybavené teleskopickou rukoväťou, ktorá v prípade potreby môže meniť svoju dĺžku.

To je výhodné, ak plánuje použitie nástroja naraz niekoľko ľudí rôznych výšok. Náklady na kovovú teleskopickú rukoväť sú v priemere 300 rubľov.

Rozmanitosť modelov

Väčšina modelov sa líši presne priečkou, takzvaným nadstavcom, ktorý je pripevnený k rukoväti. Už sme diskutovali o materiáloch na jeho výrobu a súladu s nákladmi, teraz sa pokúsime zistiť klasifikáciu a účel konkrétnych modelov.

Rovné, tradičné hrable

Aj takéto hrable poznajú školáci. Tento typ záhradného náradia je najbežnejší. Je to priečnik, kolmý na ktorý sú pripevnené zuby. Môžu byť skrútené (skrútené) alebo mierne zakrivené. Počet zubov na jednom priečnom nosníku sa môže pohybovať od 5 do 20 kusov. Najbežnejšou možnosťou je model s 10 a 12 zubami. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vzdialenosti medzi zubami: čím je menšia, tým menšie sú úlomky trávy a lístia.

Na zber listov v ťažko dostupných rohoch miesta je vhodné použiť nástroj s úzkym priečnikom (10 - 20 cm), ale je problematické pomocou takéhoto nástroja zbierať odpadky a listy na veľkej ploche. Najvýhodnejším a často používaným priečnikom je šírka 30 - 50 cm. Hrable so širším záberom sú objemné a nie vždy sa dajú pohodlne používať.

Dôležité! Na vyrovnanie terénu sa odporúča špirálový radličkový zhrňovač.

Na prácu so zemou sa častejšie používajú rovné tradičné hrable. Je vhodné rozdeliť hrudy a vyrovnať pôdu pomocou takýchto dýz vyrobených z kovu. Na zber lístia a trávy sa častejšie používajú plastové, priame dýzy.

Zúbkované hrable

Najlepšou voľbou na čistenie trávnika sú lopatky ventilátora.S ich pomocou môžete jemne a rýchlo naberať trosky, trávu, spadnuté lístie. Tenké a pružné hroty nepoškodia výsadbu a zabezpečia povrchové prevzdušnenie pôdy.

Vonkajšie takýto nástroj pripomína ventilátor alebo plochú latu z plastových alebo kovových tyčí. Dýza v takomto nástroji má spravidla trojuholníkový tvar, ktorý vám umožňuje pohodlne zbierať úlomky zo stien budovy alebo plotu.

Mnoho modelov lopatiek s ventilátorom je vybavených špeciálnym prídavným zariadením, ktoré umožňuje nastavenie pracovnej šírky. To je veľmi výhodné pri práci na webe, avšak pri nákupe takého nástroja musíte venovať pozornosť kvalite a spoľahlivosti tohto zariadenia. Najčastejšie je vyrobená z plastu, ktorý nie je odolný.

Šírka uchopenia u modelov v tvare ventilátora je 40 - 60 cm Vďaka špeciálnej podložke je možné tento parameter zmenšiť alebo zväčšiť, čím sa zmení vzdialenosť medzi zubami. To je veľmi výhodné, ak potrebujete vykonať niekoľko druhov prác s rôznymi frakciami segmentov rastlín. Počet zubov na takomto záhradnom náradí sa pohybuje od 18 do 24 kusov.

Dôležité! Hrable na lopatky nie sú vhodné na prácu s pôdou.

Hrable-transformátory

Takýto nástroj možno nazvať zložitým, pretože to znamená prítomnosť rukoväte so špeciálnym držiakom, na ktorý môžete inštalovať vymeniteľné trysky rôznych tvarov a šírok. Sada takého záhradného náradia môže obsahovať nástavec na lopatu, motyku, niekoľko druhov hrable a rozrývač. Materiál na výrobu takého zložitého nástroja je často plast. Náklady na hrable-transformátor sú pomerne vysoké. Ďalšou nevýhodou nástroja je, že pri častej výmene prídavných zariadení môže rukoväť rýchlo zlyhať.

Špecializovaný

Pre dôkladnú starostlivosť o trávnik existujú vysoko špecializované modely hrable, ktoré vám umožňujú vykonávať konkrétnu úlohu:

 • Hrable prevzdušňovače mať ostré polmesiacové zuby, bezpečne pripevnené k priečniku. Tento nástroj umožňuje odstraňovať mach a lístie z trávnika miernym rezom cez trávnik, aby sa lepšie okysličili korene trávy. Tento nástroj sa odporúča používať v nízko položených oblastiach s vysokou úrovňou pôdnej vlhkosti.
 • Frézovacie hrable sú úpravou prevzdušňovačov. Na jednej strane sú na priečniku zafixované rovnaké kosákovité ostré zuby, na druhej strane na priečniku je rad husto rozmiestnených zubov na zbieranie drobného lístia, trávy, okruhliakov.
 • Široké hrable na trávnik s obmedzovačom sú driek so širokou priečkou (viac ako 60 cm). Na základni sú husto umiestnené dlhé hroty, ktoré vám umožnia rýchlo pozberať pokosenú trávu alebo lístie. Ďalším znakom tohto nástroja je prítomnosť obmedzovača vo forme niekoľkých kovových tyčí umiestnených kolmo na zuby zo strany rukoväte. Nedovolia, aby sa zhromaždená tráva prevrátila na zadnú časť brvna. Takýto vysoko špecializovaný nástroj vám umožňuje rýchlo a efektívne zbierať trávu z ľubovoľného trávnika.

Pred zakúpením teda stojí za zváženie, aké operácie sa majú so zakúpeným nástrojom vykonať. Najuniverzálnejšie sú v tomto prípade rovné hrable. Sú vhodné na prácu s trávnikom a pôdou. Vyznačujú sa nízkymi nákladmi a trvanlivosťou. Je vhodné čistiť trávnik pomocou lopatiek na vetranie, ale pri práci so zemou musíte ešte doplniť sortiment záhradného náradia obyčajnými rovnými hrable. Ak je trávnik pýchou miesta, môžete si tiež kúpiť vysoko špecializovaný nástroj na starostlivosť oň, ktorý vám pomôže kompetentne sa starať o výsadbu.

Ako urobiť hrable

Moderný spotrebiteľ uprednostňuje nákup hotového tovaru, ale existujú aj takí „Kulibins“, ktorí sa usilujú vyrábať všetko vlastnými rukami. Napríklad výroba tradičného plochého hrable je celkom jednoduchá. Vyžaduje to:

 • Vyberte si plochý kovový kus dlhý asi 50 cm, takýto pás je potrebné mierne ohnúť v horizontálnej rovine. Výsledná časť bude základňou priečnika.
 • Na vykonanom základe načrtnite pripájacie body zubov, ktoré môžu byť z jednej strany nabrúsené kúsky drôtu alebo nechtov, dlhé 8 - 9 cm.
 • Pozdĺž značiek vyvŕtajte malé otvory. Zahrejte do nej žeravé kladivové zuby z obyčajného kovu. Po ochladení kovu sa odporúča dodatočne zvariť každý zub k základni.
 • Z kúska rúrky o priemere 35 mm, dlhej 20 cm, vyrobte úchytku. 8 cm tejto rúrky rozdeľte na 2 rovnaké časti, čím získate „fúzy“ na pripevnenie základne k rukoväti. Po zahriatí kovu do červena by sa tieto „fúzy“ mali zriediť pod uhlom 40-500 a mierne sploštiť.
 • V okrúhlej časti držiaka vyvŕtajte otvor pre upevňovací prvok, ktorý spojí základňu a rukoväť.
 • „Fúzy“ privarte k základni zubami.
 • Vložte hrable do okrúhleho otvoru a zafixujte ich klincom.

Dnes sú domáce hrable exotickejšie ako norma, pretože náklady na hotový nástroj sú dosť dostupné a nástroj nájdete v najbližšom obchode. Ale niekedy existujú situácie, keď je potreba alebo jednoduchá túžba vyrobiť hrable svojpomocne. V takom prípade môžete použiť naše odporúčania a schému umiestnenú vyššie v článku.

Pokyny na výrobu lopatiek pre fanúšikov vlastnými rukami sú jasne uvedené vo videu:

Ľahký hrable, ktoré mnohí poznajú, teda možno bezpečne označiť za jedinečný nástroj, ktorý ľudia už dlho používajú nielen na obrábanie pôdy, ale aj na sebaobranu na vojenské účely. Dnes, rovnako ako predtým, na vyrovnanie pôdy, zber lístia, pokosenú trávu a buriny človek používa hrable, ktorých dizajn prešiel niektorými zmenami. Stali sa ešte pohodlnejšími a funkčnejšími ako doteraz. Zároveň sa na trhu s modernými záhradnými nástrojmi nenašla nijaká kardinálna náhrada tohto náradia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia