Ako správne orať s ručne vedeným traktorom: s pluhom, s rezačkami, s adaptérom, video

Moderné mechanizačné prostriedky umožňujú orať pomerne veľké pozemky. Takéto zariadenia sú navyše vysoko mobilné, čo umožňuje ich použitie na miestach, kde je nemožný prístup k traktorom a iným veľkým poľnohospodárskym strojom. Orba s ručne vedeným traktorom vám navyše umožňuje samostatne vykonávať prácu, a to nie na iných osobách.

Výber správneho modelu

Pred zakúpením samostatného traktora musíte určiť, na akú prácu bude jednotka použitá. Najjednoduchšie zariadenia sú ľahké (do 100 kg) a sú vybavené motormi s výkonom 4–8 hp. od. a sú vybavené malou sadou pracovných príloh.

Umožňujú vám vykonať minimálny požadovaný zoznam prác:

 • orba;
 • diskovanie;
 • trýznenie;
 • jazdné hrebene.

Niektoré zariadenia sú univerzálne. Umožňujú použitie ďalších zariadení, napríklad:

 • vyorávač zemiakov;
 • snehová fréza;
 • motorové čerpadlo;
 • kosačka na trávu.

Malé ručne vedené traktory s motorom 4 až 5 hp. od. a šírka pracovnej plochy 0,5 - 0,6 m sú vhodné na orbu malého pozemku, ktorý nepresahuje plochu 15 - 20 hektárov. Pre väčšie pozemky je potrebné vážnejšie vybavenie. Ak veľkosť pozemku presahuje 20 akrov, je účelnejšie použiť jednotku s objemom 7-8 litrov. od. a pracovnou šírkou 0,7 - 0,8 m. Pozemky do 1 hektára sú obrábané motorovými blokmi s motormi s objemom 9-12 litrov. od. a šírka pracovnej oblasti až 1 m.

Dôležité! Čím je pôda ťažšia, tým silnejšie je použitie stroja.

Pri výbere ručne vedeného traktora musíte venovať pozornosť nielen parametrom agregátu, ale aj jeho výrobcovi. Kvalitné modely sú vybavené motormi známych výrobcov (Forza, Honda, Subaru), majú kotúčovú spojku a redukčné prevodovky. Takéto modely sú najspoľahlivejšie a pri použití vysoko kvalitného paliva a oleja slúžia pomerne dlho.

Lepšie orať: s ručne vedeným traktorom s pluhom alebo kultivátorom

Orba je najjednoduchšia operácia na spracovanie pôdy. Ak je plocha malá a pôda dostatočne voľná, je možné použiť kultivátor. Tieto zariadenia sú ľahšie a manévrovateľnejšie ako ručne vedené traktory s pluhom a ich menej výkonné motory spotrebúvajú menej paliva. Ak je pôda ťažká alebo sa má obrábať panenská pôda, potom sa nezaobídete bez ručne vedeného traktora. Na rozdiel od motorových kultivátorov môžu tieto samohybné jednotky spracovávať pozemky pomocou prídavných zariadení: pluh, disk, rezačka.

Motobloky sú spravidla vybavené gumovými pneumatickými kolesami, čo umožňuje ich použitie ako traktora napríklad pri ťahaní prívesu.

Môže samostatne vedený traktor zorať panenskú pôdu

Na rozdiel od kultivátora, ktorý pracuje iba na voľných pôdach, sa ručne vedený traktor dá použiť na orbu ťažkej pôdy, a to aj v panenských krajinách. Schopnosť používať rôzne prídavné zariadenia umožňuje používať rotačný pluh, ktorý je najvhodnejší na prácu na zanedbaných miestach.

Ako správne orať s ručne vedeným traktorom s pluhom

Ak to podmienky dovoľujú, odporúča sa pozdĺž pozdĺžnej strany pozemku obrábať ručne vedený traktor. Prvá brázda sa často orie pozdĺž napnutého lana, aby bola rovná. V budúcnosti bude každá ďalšia brázda oraná tak, že jedno koleso pôjde po okraji orby predchádzajúceho radu. To vedie k rovnomernej a rovnomernej orbe celej plochy.

Ako správne nastaviť pluh vedúceho traktora na orbu

Proces nastavenia pluhu pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Ručne vedený traktor je v závislosti od požadovanej hĺbky orby zavesený nad zemou v rovnakej výške. Môžete to urobiť tak, že ho postavíte na stojan z dosiek alebo tehál.
 2. Nainštalujte záves na zariadenie podľa prevádzkového návodu. Hrot pluhu by mal byť zvislý a poľná doska by mala byť po celej dĺžke v kontakte s pôdou.
 3. Ak je to potrebné, upravte uhol sklonu poľnej dosky.
 4. Vytvorte jednu alebo dve brázdy podľa typu orby.

Keď je brázda pripravená, je potrebné nastaviť uhol stopky pluhu. Pretože jedno z kolies bude nasledovať zaoranú brázdu, samotný pojazdný traktor sa bude valiť, stojan však musí zostať zvislý. Na nastavenie uhla sklonu stojana je potrebné umiestniť pod ľavé koleso ručne vedeného traktora stojan v rovnakej výške, aký bol pri nastavovaní hĺbky.

Potom musí byť stĺpik pluhu umiestnený kolmo na zem.

Ktoré kolesá je lepšie orať s ručne vedeným traktorom

Väčšina motoblokov je vybavená gumovými pneumatickými kolesami. Toto umožňuje stroju pohybovať sa po zemi a po cestách bez toho, aby ich poškodil. Na bežný pohyb a dokonca aj na prepravu prívesu s bremenom je adhézia gumových kolies na vozovku celkom dosť, pluh však pri orbe ponúka oveľa vážnejší odpor. Preto sa na mieste gumové kolesá zvyčajne nahrádzajú grousmi - celokovovými valcami s navarenou rybinovou kosťou z kovových dosiek. Tieto zariadenia výrazne zvyšujú hmotnosť kráčajúceho traktora, vďaka čomu sa takéto kolesá doslova zahryznú do zeme.

Prax ukazuje, že použitie výstupkov ako vrtule znateľne zlepšuje trakciu so zemou a zvyšuje ťažnú silu, zatiaľ čo gumové kolesá, dokonca aj s veľkým vzorom, sú náchylné na kĺzanie. Je to zvlášť viditeľné pri oraní ťažkej pôdy alebo panenských krajín. Ďalším nebezpečenstvom použitia pneumatických gumových kolies na orbu je, že sa ráfik môže jednoducho „otočiť“ a komora pre kolesá sa stane nepoužiteľnou.

Ako nastaviť hĺbku orby na samostatnom traktore

Hĺbku orby je možné nastaviť zdvihnutím alebo spustením pluhu. V stĺpiku pluhu je v dizajne niekoľko otvorov, do ktorých je vložená nastavovacia skrutka. Otvory sú v rôznych výškach. Na zaistenie požadovanej hĺbky orby je nastavovacia skrutka prevlečená cez požadovaný otvor a zaistená maticou.

Akej rýchlosti sa treba držať pri orbe s ručne vedeným traktorom

Prevodovka ručne vedeného traktora spravidla umožňuje meniť rýchlosť pohybu. To sa deje preto, aby bola jednotka univerzálnejšia a mohla sa pohybovať v dopravnom režime pri vyššej rýchlosti. Avšak pri orbe, najmä ak sa práce vykonávajú ručne na hustých a ťažkých pôdach, je prepravná rýchlosť príliš vysoká a nebude poskytovať silu potrebnú na ovládanie pluhu v požadovanej hĺbke.

Typická rýchlosť manuálnej orby je 5 km / h.To umožňuje oráčovi pohybovať sa pokojným tempom za samostatným traktorom. Táto rýchlosť sa však môže zdvojnásobiť, ak na upevnenie pluhu použijete namiesto pojazdného rámu traktora transportný a pluhový modul.

Pozor! Použitie tohto článku výrazne zvyšuje plynulosť jednotky, zvyšuje sa kvalita orby, ručne vedený traktor je menej zaťažený. To znižuje mobilitu a manévrovateľnosť, ale pri prácach na veľkých plochách to nie je významné.

Ako orať záhradu traktorom s pojazdom

V závislosti od ročného obdobia a cieľa existujú dva spôsoby, ako obrábať pôdu v záhrade ručne vedeným traktorom.

 1. Stroskotanec... Pri tomto spôsobe orby sa švy otáčajú v opačných smeroch vzhľadom na stredovú os pozemku. Práce začínajú od pravého okraja poľa, choďte ním až na koniec, potom jednotku priveďte k ľavému okraju a vráťte sa po ňom do východiskového bodu. Potom sa s pravým kolesom namontuje do brázdy ručne vedený traktor a začne sa orba druhého radu. Cykly sa opakujú, kým sa nezorá posledná brázda, ktorá by mala prebiehať presne pozdĺž stredovej osi miesta.
 2. Vsval... Orba parcely touto metódou sa začína orbou centrálnej brázdy pozdĺž osi. Potom sa pravý výbežok umiestni do brázdy a vráti sa na pôvodné miesto. Potom sa cyklus opakuje. Orba sa vykonáva v oboch smeroch od stredovej osi, čím sa postupne vyplní celá plocha. V tomto prípade sa ukázalo, že vrstvy sú obrátené navzájom k sebe vzhľadom na stredovú os miesta.

Prvý spôsob sa najčastejšie používa pri jarnej orbe, umožňuje vám rovnomerne zapustiť hnojivá do pôdy, rozložiť alebo rozhádzať po povrchu. Pri orbe druhou metódou zostávajú hlbšie brázdy, preto sa pred zimou často orú. V takom prípade zem silnejšie zamrzne, čo zabíja škodcov a sneh zostáva dlhšie v hlbokých brázdach, čím udržuje pôdnu vlhkosť.

Ako orať panenskú pôdu s ručne vedeným traktorom

Orať pannu s pluhom je pomerne závažná skúška tak pre ručne vedený traktor, ako aj pre jeho majiteľa. Ťažká napečená zemina prepletená s koreňmi trávy vytvára veľmi vysoký odpor, ktorý často vedie k zlomeniu závesu a ďalším nepríjemným následkom. Preto je lepšie rozvíjať panenské krajiny s ťažkou technikou, konkrétne s traktorom. Ak to stránka neumožňuje a jedinou možnosťou je vykopať pôdu ručne vedeným traktorom, je lepšie zvoliť nasledujúci pracovný postup:

 1. Plochu očistite čo najviac od buriny, suchej trávy, od všetkého, čo môže prekážať vedúcemu traktoru.
 2. Prejdite oblasťou s plytkou frézou, aby ste zničili hornú vrstvu drnu.
 3. Nastavte pluh do malej hĺbky (asi 5 cm), obráťte plochu.
 4. Zvýšte hĺbku orby. Miesto znova zorajte.

Je potrebné poznamenať, že pojem „panenská zem“ je dosť svojvoľný. Toto je zvyčajne názov pre neupravenú pôdu, ale pokiaľ ide o hustotu a zloženie, môže sa výrazne líšiť. Nie všetky panenské krajiny preto možno orať pluhom. Niekedy je účelnejšie na tento účel použiť frézy, ak prejdú oblasťou 3-4 krát, potom sa aj vážna hustá pôda dá doslova rozdrobiť na páperie.

Video o tom, ako orať s ručne vedeným traktorom s pluhom:

Ako správne orať s ručne vedeným traktorom s nožmi

Príchod fréz pre ručne vedené traktory značne zjednodušil postup obrábania pôdy mnohým záhradníkom. Namiesto tradičných prác, ako je orba a bránenie, sa objavila zložitá operácia, ktorá umožňuje získať voľnú pôdnu štruktúru vhodnú na siatie. To výrazne znížilo náklady na pracovnú silu a poskytlo značné časové úspory.

Pozor! Podstata metódy mletia pôdy spočíva v použití špeciálnych kovových fréz ako pracovného telesa a vrtule. Každá fréza sa skladá z niekoľkých kovových nožov pripevnených na osi otáčania kolies ručne vedeného traktora.

Ako sa nastavuje hĺbka orby pomocou ručne vedeného traktora s nožmi

Maximálna hĺbka kultivácie u ručne vedeného traktora (takto je správnejšie nazvať proces orby rezačkou) závisí v najväčšej miere od priemeru rezačky a je zvyčajne polovičná oproti tejto hodnote. Pokusy orať do veľkej hĺbky budú mať za následok, že sa kultivátor jednoducho zahĺbi. Hĺbku do pôdy je potrebné pomocou otvárača regulovať v požadovaných medziach.

Dôležité! Ak sa kultivátor ponorí aj v malej hĺbke (zaborí sa do zeme), odporúča sa zvýšiť počet nožov.

Ako vykopať zeleninovú záhradu s ručne vedeným traktorom s nožmi

Štandardný proces obrábania pôdy ručne vedeným traktorom sa zvyčajne vykonáva v 2 etapách.

 1. Nastavte otvárač do malej hĺbky. Stránka je spracovaná po celej ploche, obchádza ju v kruhu a postupne sa posúva smerom k stredu. V takom prípade pracuje kultivátor pri nízkych otáčkach alebo na prvom prevodovom stupni.
 2. Nastavte radličku na požadovanú hĺbku kultivácie. Pozemok sa kultivuje na celej ploche pri vysokých rýchlostiach alebo pri 2 rýchlostiach.

Spravidla sú na to, aby ste vykopali predtým spracovanú plochu ručne vedeným traktorom, stačiť 2 priechody.

Výstraha! Ťažké pôdy môžu vyžadovať medzikus s otváračom nastaveným na polovicu požadovanej hĺbky.

Ako orať panenskú pôdu s ručne vedeným traktorom s rezačkami

Orba panenskej pôdy ručne vedeným traktorom s rezačmi sa vykonáva v niekoľkých etapách. Prvý prejazd pri nízkej rýchlosti s minimálnym prehĺbením porušuje celistvosť drnu a ničí najsilnejšiu povrchovú vrstvu. Pri druhom a ďalších prejazdoch sa prehĺbenie prehĺbi a otáčky motora sa postupne zvyšujú. Celkovo môžu byť potrebné 3-4 ošetrenia, čo veľmi závisí od hustoty a štruktúry pôdy.

Obrábanie pôdy ručne vedeným traktorom vo videu:

Ako orať zeleninovú záhradu s ručne vedeným traktorom s adaptérom vpredu

Použitie predného adaptéra v skutočnosti robí z traktora s vlastným pohonom mini traktor so všetkými následnými následkami. Takéto jednotky sa dajú použiť na najrôznejšie poľnohospodárske operácie, ako aj na prepravu tovaru. Je oveľa jednoduchšie ovládať ručne vedený traktor s predným adaptérom a vďaka dodatočnej hmotnosti sa zvyšuje priľnavosť jednotky k zemi.

Pohodlie konštrukcie umožňuje operátorovi neplytvať energiou pri sledovaní pluhu a jeho neustálom vedení. Ručne vedený traktor s adaptérom vpredu umožňuje prácu na veľkých plochách, ale nie je tak obratný ako bežná manuálna pohonná jednotka. Preto je v podmienkach obmedzeného priestoru použitie takýchto jednotiek ťažké.

Samotný postup orby sa nelíši od obvyklého. Mnoho adaptérov je vybavených špeciálnym závesom, ktorý umožňuje používať páky na reguláciu hĺbky pluhu. Orať môže so svojím mini traktorom jazdiť iba jedným kolesom pozdĺž brázdy, pričom si zachováva rýchlosť a priamy pohyb. Po dosiahnutí hranice miesta obsluha zdvihne prídavné zariadenie s pluhom do prepravnej polohy, urobí otočenie o U a opäť pluh spustí do pracovnej polohy. Takto sa postupne spracúva celá oblasť.

Musím na jeseň orať záhradu traktorom?

Jesenná orba je voliteľná, ale tento postup má veľa pozitívnych účinkov.

 • Hĺbka zamŕzania pôdy sa zvyšuje, zatiaľ čo burina a škodcovia zimujúce v pôde a ich larvy hynú.
 • Zoraná pôda lepšie udrží sneh a vodu a zostane dlhšie vlhká.
 • Zlepšuje sa štruktúra pôdy, takže jarná orba je rýchlejšia a s menšou námahou.

Počas jesennej orby navyše veľa záhradkárov zavádza do pôdy organické hnojivá. Počas zimy sa čiastočne rozložia, čo zvýši úrodnosť pôdy.

Prečo ručne vedený traktor neorá: dôvody a riešenie problémov

Ručný traktor má určitú silu a je navrhnutý na prácu s určitým typom prídavného zariadenia.Pokusy nezávisle zmeniť čokoľvek na dizajne jednotky často vedú k negatívnym výsledkom. Okrem toho môže existovať niekoľko dôvodov zlej obsluhy ručne vedeného traktora s pluhom.

 • Kolesá sa krútia, pluh stojí. To naznačuje nedostatočné priľnutie kolies k zemi alebo príliš veľkú hĺbku pluhu. Je potrebné zmenšiť hĺbku orby a gumené kolesá vymeniť za výstupky. Dodatočnú priľnavosť k zemi je možné dosiahnuť zvýšením hmotnosti ručne vedeného traktora; prídavné závažia sa zavesia na kolesá alebo spredu.
 • Pluh sa sám zaborí do zeme alebo vyskočí zo zeme. S najväčšou pravdepodobnosťou sú uhly sklonu stojana alebo poľnej dosky nesprávne nastavené. Ručne vedený traktor je potrebné zavesiť pomocou pluhu a vykonať potrebné nastavenia.
 • Nesprávna voľba rýchlosti orby. Vybrané empiricky.

Okrem týchto dôvodov sú možné poruchy ručne vedeného traktora, ktorý nemusí vyvinúť požadovaný výkon, môže mať poruchu v prevodovke alebo podvozku, môže byť ohnutý rám alebo záves.

Záver

Orba s ručne vedeným traktorom sa už dávno stáva bežnou záležitosťou moderných záhradníkov. Tieto jednotky výrazne šetria čas a úsilie a umožňujú vám vykonávať prácu na obrábaní pôdy oveľa efektívnejšie. Dôležitou vlastnosťou takýchto zariadení je ich všestrannosť, ktorá umožňuje nielen orať zeleninovú záhradu s ručne vedeným traktorom, ale aj ju použiť na iné rovnako dôležité práce.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia