Kosačka na trávu pre domácich majstrov z práčky

Otázka dopytu po kosačke na trávu vyvstáva v lete od letných obyvateľov a majiteľov súkromných dvorov s veľkým priľahlým územím. Teraz nie je ťažké kúpiť nástroj na rezanie zelenej vegetácie. Ale remeselníci sa vždy snažia dostať zo situácie sami. Za krátky čas sa dá kosačka na trávu vlastnými rukami zostaviť zo starého elektrického motora a iných improvizovaných prostriedkov.

Zariadenie domácich kosačiek na trávu

Ak chcete pokosiť svoj malý dvor, nemali by ste kupovať drahé vybavenie. Tu možno nájsť dve riešenia:

 • nákup kosačky na trávu mechanického typu;
 • vyrobte si vlastnú elektrickú alebo benzínovú jednotku.

Prvá možnosť je jednoduchšia, ale vyžaduje veľa úsilia. Koniec koncov, mechanická kosačka musí byť neustále tlačená rukou.

Dôležité! Mechanická kosačka na trávu je určená na údržbu pozemku o výmere 100 - 500 m2.

Samostatne vyrobenú jednotku s elektrickým alebo benzínovým motorom je tiež potrebné tlačiť ručne, ale proces kosenia trávy je ľahší a rýchlejší. Tu však tiež musíte nájsť optimálne riešenie pre seba. Elektromotor sa dá ľahšie nájsť. Môže byť odstránený zo starých domácich spotrebičov: vysávač, práčka, ventilátor. Kosačka s elektromotorom je však neustále pripútaná k zásuvke a kábel bude za ňou neustále ťahaný.

Benzínový motor je možné demontovať z motorovej píly. Takáto kosačka sa ukáže ako mobilná a výkonná. Nevýhodou je neustála príprava palivovej zmesi pre dvojtaktný motor, hlasný hluk a výfukové plyny.

Základom domácej kosačky na trávu je oceľový plech s minimálnou hrúbkou 3 mm, privarený k rámu z kovových rohov. Zhora je k tejto plošine pripevnený motor a zdola je nainštalovaný nôž. K rámu kosačky je privarená rukoväť v tvare U. Pod plošinou sú pripevnené štyri kolesá.

Ak voľba domácich výrobkov padla na elektrický motor, potom musíte poznať dizajnovú vlastnosť tohto zariadenia. Elektromotory sú k dispozícii s prírubovým uložením a pätkami. Prvá možnosť je pre kosačku najúspešnejšia. Príruba je umiestnená na konci motora. To znamená, že je umiestnený vertikálne na posteli. Pracovný hriadeľ vyčnieva kolmo na zem. Zostáva len jednoducho nasadiť nôž.

Ak sa používa nožný elektromotor, musí byť namontovaný vodorovne. Potom, aby ste preniesli krútiaci moment na nôž, budete musieť navrhnúť kladkový systém. Takýto motor môžete nainštalovať vertikálne. V takom prípade musia byť na oceľovej plošine kosačky privarené dva stĺpiky a k nim musia byť priskrutkované pätky motora.

Mechanické kosačky na trávu

Mechanická kosačka na trávu má najjednoduchšie zariadenie. Jadrom techniky je telo. Vo vnútri je nainštalovaný systém nožov. Dve kolesá a pracovná rukoväť sú pripevnené k telu. V mechanickej kosačke nie je žiadny motor. Pohyb sa deje vďaka tlačným silám obsluhy. Počas pohybu kosačky sa začnú točiť nože, ktoré kosia trávu.

Teraz sa pozrime podrobnejšie na všetky komponenty mechanickej kosačky:

 • Žacie nože sú zostavené do bloku. Skladá sa z jedného pevného a súpravy pohyblivých prvkov. Stacionárna čepeľ musí byť blízko trávnika, takže je pripevnená k spodnej časti puzdra. Pohyblivé čepele sú navinuté do špirály a pripevnené k bubnu. Celý tento mechanizmus sa otáča okolo osi. Mechanické kosačky sa často nazývajú vretenové alebo valcové kosačky. Nie je tu veľký rozdiel. Je to tak, že názov vyšiel z bubna.Pevná čepeľ je vyrobená z tvrdšej ocele ako pohyblivé časti. Počas rotácie sa nože dostanú do kontaktu a sami sa naostria. Táto možnosť je však vhodná iba pre kontaktnú jednotku kosačky na trávu. Na kosačke s bezkontaktnou jednotkou je medzera medzi pevným a pohyblivým nožom asi 0,05 mm. Samotné nože nie sú naostrené, ale mechanizmus sa ľahšie rozbieha po tráve a vydáva menej hluku.
 • Priemery kolies vypočítava výrobca na základe veľkosti výkonnej kosačky. Tu sa berie do úvahy šírka, ako aj dezén, ktorý zabraňuje skĺznutiu po tráve. Rýchlosť otáčania bloku nožov závisí od kolies.
 • Rukoväť je zvyčajne sklopná, aby sa kosačka ľahšie prepravovala.
 • Telo mechanickej kosačky zakrýva čepele. Môže byť vyrobený z plastu alebo ocele.

Nástroj funguje veľmi jednoducho. Muž rukoväťou tlačí kosačku pred seba. Otáčanie kolies poháňa blok nožov. Tu je ešte jeden dôležitý detail, ktorý stojí za zmienku. Nože sa otáčajú niekoľkokrát rýchlejšie ako kolesá. Môže za to prevodový stupeň. Jeho prevodové stupne prenášajú krútiaci moment z kolies na bubon.

Rotujúce nože chytia zelenú vegetáciu a pritlačia ju na nehybný prvok, čo spôsobí rez.

Všetky výkonné kosačky na trávu sú nastavené takmer rovnako. Podľa modelu môže byť šírka kosenia v rozmedzí 30–40 cm, výška kosenia sa pohybuje od 12 do 55 mm. K úprave dochádza plynulo alebo v krokoch, ktoré sa zvyčajne pohybujú od 3 do 7 kusov. Na bubne je nainštalovaných 4 alebo 5 pohyblivých nožov. Hmotnosť nástroja je v rozmedzí 6-10 kg.

Samostatná montáž kosačky zo starej práčky

Pri výrobe kosačky na trávu pre domácich majstrov z práčky to znamená použitie iba elektromotora spolu so štartovacím relé a kondenzátorom. Je žiaduce, aby výkon motora bol najmenej 180 W.

Poradenstvo! Motor zo sovietskej práčky je ako stvorený pre kosačku na trávu. Jeho pôsobivá hmotnosť dodá domácemu produktu stabilitu, pretože s kolesami bude na zem silnejšie tlačiť.

Kolesá kosačky sa zmestia z vozíka alebo kočíka. V extrémnych prípadoch ich môžete sami vystrihnúť z hrubého PCB a uprostred vystrihnúť sedlo pre ložiská. Priemer kolies je zvolený tak, aby výška noža od zeme bola asi 5 cm, aj keď je možné túto vzdialenosť udržiavať pripevnením podvozku k nosičom. Je žiaduce dodať 4 kolesá. Vystačíte s tromi, ale ovládanie takejto kosačky bude ťažšie. Manévrovateľná kosačka na trávu sa ukáže byť na dvoch kolesách, na takúto jednotku si však budete musieť zvyknúť.

Pre plošinu je najlepšou možnosťou oceľový plech s rozmermi 30x50 cm, Niekedy remeselníci z dôvodu nedostatku tohto materiálu zostavia z dosiek drevenú dosku.

Na výrobu noža vyberte tvrdú, ale nie krehkú oceľ. Ak má farma použitú pílu na drevo, urobí z nej dobrý rezací prvok.

Teraz sa pozrime na to, ako si vyrobiť kosačku na trávu svojpomocne z vybraných materiálov:

 • Začneme vyrábať kosačku na trávu s rámom. Je zváraná z rohu s časťou 40x40 mm. Nápravy kolies sú pripevnené zdola. Hotový podvozok z kočíka alebo vozíka úlohu výrazne zjednoduší. Môže byť použitý ako rám na pripevnenie plošiny z oceľového plechu.
 • Rukoväť je ohnutá písmenom „P“ z oceľovej kruhovej rúry s priemerom 15–20 mm. Pre väčšie pohodlie rúk môžete na hornú časť tuby natiahnuť gumovú hadicu. Rukoväť je privarená k rámu. Aby sa neodlomil, kĺby sú vystužené vreckovkami z kúskov oceľového plechu.
 • V strede plošiny je vyvŕtaný otvor z oceľového plechu. Jeho priemer je ľubovoľne vyrobený o niekoľko milimetrov väčší ako je hrúbka hriadeľa elektromotora.
 • Zo spodnej časti plošiny je priskrutkovaná ochranná mriežka. Je to potrebné pre bezpečnosť v prípade, že nôž samovoľne odletí z hriadeľa. Medzera medzi roštom a rezným prvkom je udržiavaná na asi 1 cm. Minimálna medzera 2 cm musí byť dodržaná k zemi.
 • Elektromotor je umiestnený zvisle na plošine, čím vnáša hriadeľ do pripraveného otvoru. Motor je skrutkovaný. Na driek sa nasadí naostrený nôž a pevne sa upne maticou. K motoru je pripojený dlhý elektrický kábel. Aby ste ho navinuli na rám, budete musieť zvárať pár čapov. Alternatívne je možné kábel z motora vytiahnuť nakrátko pomocou zástrčky a pripojenie k sieti je možné vykonať pomocou dlhého nosiča.

Nôž domácej kosačky na trávu musí byť najskôr ručne otočený. Ak sa nikde nelepí, môžete ho skúsiť zapojiť a začať kosiť trávu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia