Perlátory trávnika: mechanické, elektrické a benzínové

Krásny, dobre upravený trávnik vždy poteší každú osobu. Tráva v okolí však nebude vyzerať ideálne, ak bude iba pokosená. Perlátor trávnika pomáha dosahovať dobré výsledky, vďaka čomu môžete každú zarastenú plochu premeniť na ideálnu zelenú plochu.

Čo je to prevzdušňovač a v čom sa líši od vertikutátora

Na starostlivosť o trávniky sa používa prevzdušňovač a vertikutátor. Druhý nástroj sa nazýva aj vertikutátor. Teraz sa pokúsime zistiť, aký je medzi nimi rozdiel.

Prevzdušňovač je druh trávnatého hrebeňa... Inými slovami, nástroj sa dá nazvať hrable, len so špeciálnymi zubami. Pri česaní trávy zarezávali do pôdy a zanechávali malé ryhy. Prostredníctvom týchto štrbín sa zvyšuje prístup kyslíka a vlhkosti do pôdy. Koreňový systém rastlín sa začína lepšie rozvíjať a tráva na trávniku získava zdravý vzhľad. Pomocou prevzdušňovača sú z trávnika odstránené všetky zvyšky, tráva je preriedená, veľká buriny.

Vertikutátor alebo vertikutátor robí takmer rovnakú prácu ako prevzdušňovač. Nástroj uvoľňuje pôdu, zhromažďuje malé zvyšky, pokosenú trávu, mach. Funkcia je takmer rovnaká, iba vertikutátor je výkonnejší.

Pri výbere medzi dvoma nástrojmi by sa mal uprednostniť prevzdušňovač, ak je pôda trávnika veľmi mäkká. Na silne zhutnenej pôde je lepšie použiť vertikutátor. Mnoho moderných modelov sa vyrába pomocou technológie 2 v 1. Je výhodné kúpiť si jeden nástroj vrátane prevzdušňovača a vertikutátora. Takéto kombinované zariadenie je schopné pracovať na akomkoľvek druhu pôdy.

Dôležité! Perlátor od rozrývača odlíšite podľa pracovného mechanizmu. Prevzdušňovač kyprí pôdu pletacími ihličkami alebo špeciálne tvarovanými zubami. Tenké konce pracovného mechanizmu mechanickým pôsobením prerazia zem. Vertikutátor má namiesto zubov frézy. Tieto nože kosia trávu a uvoľňujú pôdu.

Zoberme si ako príklad bežný domáci nástroj. Pracovnú časť vidlíc predstavujú odolné dlhé lúče. Toto je najjednoduchší perlátor. Poďme sa teraz pozrieť na hrable. V niektorých modeloch nástrojov sú zuby vyrobené s trojuholníkovými klinmi. Tento zhrňovač je jednoduchý ručný vertikutátor.

Kombinované modely prevzdušňovača trávnika majú 2 vymeniteľné šachty. Potrebujeme vertikutátor - vložili hriadeľ s rezačkami, vyžaduje sa prevzdušňovač - pracovný mechanizmus nahradia hriadeľom s pletacími ihlami.

Spoznávanie odrôd prevzdušňovačov

S rastúcim dopytom po nástrojoch na starostlivosť o trávnik vyvinuli výrobcovia mnoho modelov prevzdušňovačov vertikutátora. Všetky sa líšia veľkosťou, tvarom, sú určené na vykonávanie rôznych objemov práce, ale podľa typu použitia sú mechanické a s motorom.

Mechanické modely

Mechanický prevzdušňovač sa často nazýva manuálny. Použitie náradia je opodstatnené pri starostlivosti o malý domáci trávnik s rozlohou do 2 árov. Výhodou nástroja sú nízke náklady, tichý chod, nízka hmotnosť. Čo je však najdôležitejšie, mechanický prevzdušňovač nevyžaduje na svoju prácu elektrinu ani benzín, čo je tiež úspora nákladov.

Jedinou významnou nevýhodou mechanického prevzdušňovača je rýchla únava z jeho používania. Na dôkladné ošetrenie trávnika bude potrebné vynaložiť veľa fyzickej sily.Zlý výkon nástroja neumožňuje jeho použitie na veľkých plochách.

Za najproduktívnejšie mechanické prevzdušňovače a vertikutátory sa považujú modely vyrobené vo forme malého vozíka s kolesami. Pri pohybe po trávniku sa spolu s kolesami začne otáčať hriadeľ s nožmi, ktorý spôsobí prerazenie a vyrezanie malých drážok v zemi. Veľkosť nástroja môže byť veľmi odlišná. Čím širšia je šachta, tým väčšiu plochu trávnika je možné spracovať na 1 prechod.

Medzi mechanickými prevzdušňovačmi vertikutátora sa rozlišuje samostatná skupina primitívnych nástrojov na ručné a nožné použitie:

  • Ručný nástroj je hrable, ale nie všetky. Hrachové prevzdušňovače sa vyznačujú jemnými zubami. Existujú modely s trojuholníkovými zubami, pričom každý rezný prvok je zakrivený do tvaru noža. Takéto hrable možno pripísať vertikutátoru.
  • Perlátor nôh je najjednoduchšia verzia dierovača. Na podrážke topánky sú pripevnené dva kovové cvočky s hrotmi. Pri chôdzi na trávniku človek prepichne tŕne pôdu.

Nie je ľahké pracovať s mechanickými prevzdušňovačmi ako vertikutátormi, ale je nerozumné kupovať drahé elektrické alebo benzínové modely pre malú oblasť.

Elektrické modely

Elektrická jednotka vyzerá ako obyčajná kosačka na trávu. Takýto prevzdušňovač sa používa na starostlivosť o trávnik až do 15 akrov.

Elektrický model je rozumnejšie porovnávať s benzínovým náprotivkom. Výhodou jednotky je nižšia úroveň hluku počas prevádzky, účinnosť, prijateľné náklady na výrobok a menšia hmotnosť.

Hlavná nevýhoda elektrických perlátorov vertikutátorov v súvislosti s elektrickou sieťou, nízky výkon elektrického motora, malá hĺbka spracovania pôdy.

Poradenstvo! Aby ste pri pripájaní do zásuvky neťahali predlžovací kábel, musíte pri kúpe jednotky venovať pozornosť modelom batérie.

Batériové auto je mobilné. Stačí nabiť batériu a môžete ísť pracovať na trávnik umiestnený ďaleko od domova. Modely batérií však majú aj svoje nevýhody. Tou hlavnou je obmedzená doba prevádzky. Drobnou nevýhodou sú vysoké náklady na prevzdušňovač napájaný zo zásuvky.

Benzínové modely

Najproduktívnejšie spomedzi prevzdušňovačov sú benzínové modely. Z hľadiska výkonu benzínové jednotky výrazne prekonávajú elektrické náprotivky. Vyznačujú sa väčšou hĺbkou prieniku zubov do zeme. Stroj je schopný spracovať trávniky s rozlohou viac ako 15 árov. Benzínový vertikutátor je asi 4-krát drahší ako elektrický náprotivok. V každom prípade je jeho kúpa pre váš domov nepraktická. Takéto modely sú určené pre podniky poskytujúce služby.

Kritériá pre výber prevzdušňovača vertikutátora

Agregáty nemožno vybrať iba podľa ich typu. Existuje veľa dizajnových prvkov a odtieňov, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

  • V elektrických a benzínových perlátoroch výkon motora hrá obrovskú úlohu v produktivite. To, koľko je jednotka schopná spracovať územia bez odpočinku, záleží na zdroji motora.
  • Rýchlosť prevzdušňovania závisí od šírky pracovného mechanizmu... Čím viac stroj zachytí pás trávnika, tým menej bude treba vykonať, a tým sa skráti čas spracovania.
  • Plastové telo stroja je ľahké a nehrdzavie, ale môže prasknúť pri náhodnom údere. Kovové puzdrá výrazne zvyšujú hmotnosť jednotky a sú náchylné na koróziu, avšak pokiaľ ide o mechanickú pevnosť, prekonávajú plast.
  • Provzdušňovače môžu byť s lapačom trávy alebo bez neho... Tu sa musíte riadiť objemom a pohodlnosťou práce.
  • Podľa typu nožov môžu byť modely iba vertikutátory, prevzdušňovače alebo kombinované 2 v 1. Je samozrejme efektívnejšie míňať peniaze za kombinovanú jednotku.

To sú všetky hlavné nuansy, ktoré si vyžadujú pozornosť pri výbere stroja na starostlivosť o trávnik.

Kedy robiť vertikutáciu a prevzdušňovanie

Vhodný čas na vertikutáciu trávnika je polovica jari, niekde začiatkom apríla. Je povolené vykonať tento postup koncom jesene. Po vertikutácii môžu na trávniku zostať holé časti pôdy bez vegetácie. To neznamená, že za to môže vertikutátor. Je to tak, že na týchto miestach by tráva mohla zmiznúť kvôli hromadeniu vody alebo pôdu vykopali mačky alebo psy. Tento problém sa rieši dodatočným výsevom holej pôdy.

Najlepší čas na prevzdušnenie je polovica mája alebo začiatok septembra. Potreba prevzdušňovania je určená koreňmi trávnatej trávy. Za týmto účelom nožom vyrežte kúsok trávnika a pomocou pravítka zmerajte hĺbku prieniku koreňov do pôdy. Ak je tento údaj menší ako 50 mm, trávnik vyžaduje prevzdušnenie. Voľba času prevzdušňovania závisí aj od druhu trávy. Niektoré rastú na jar a iné na jeseň. Prevzdušňovanie je potrebné iba počas intenzívneho rastu rastlín.

Pokiaľ ide o prácu so samotným nástrojom, najskôr budete musieť na trávniku preskúmať prítomnosť kameňov a iných pevných predmetov. Nože sa môžu okolo nich lámať alebo zdeformovať. Ak je stroj vybavený zberačom trávy, nezabudnite ho asi po 5 minútach vyčistiť. Pre pohodlie zbierania trávy použite záhradný vozík. Obsah zbernej škatule je do nej vytrepaný.

Video zobrazuje prevzdušnenie trávnika:

Záver

Vo výsledku je potrebné poznamenať, že použitie prevzdušňovača vertikutátora nezlepší stav zanedbaného trávnika okamžite. Budú potrebné ďalšie ďalšie opatrenia týkajúce sa kosenia, kŕmenia a polievania trávy. Samotný proces prevzdušňovania a vertikutácie však zlepší rast vegetácie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia