Vibrióza dobytka

Vibrióza hovädzieho dobytka je typ infekčného ochorenia, ktoré postihuje pohlavné orgány, v dôsledku ktorého môže dôjsť k potratu zvieraťa, čo povedie k neplodnosti. Ak infikovaná krava porodí potomstvo, plod nebude životaschopný. V ich prirodzenom prostredí môže choroba postihnúť akýkoľvek dobytok bez ohľadu na plemeno.

Pôvodca kampylobakteriózy u hovädzieho dobytka

Pôvodcom vibriózy u hovädzieho dobytka je mikroorganizmus patriaci do rodu Campylobacter fetus. Tento mikroorganizmus je polymorfný, svojím vzhľadom pripomína čiarku, niektorí ho porovnávajú s lietajúcou čajkou. Je dosť zriedkavé nájsť patogén vo forme malej špirály, ktorá má 2-5 kudrliniek.

Baktéria má nasledujúce veľkosti:

 • dĺžka - 0,5 mikrónu;
 • šírka - 0,2-0,8 mikrónov.

Mikróby infekčnej choroby kampylobakterióza sú mobilné; počas reprodukčného procesu nedochádza k tvorbe kapsúl a spór. Pôvodca vibriózy je gramnegatívny, pri disociácii starých kultúr môže byť grampozitívny. Je tiež potrebné poznamenať, že pri vystavení anilínovým farbivám dochádza k zafarbeniu.

Môžete to urobiť pomocou:

 • fuchsin Tsilya;
 • horec fialový;
 • alkoholový roztok modrej;
 • spôsob postriebrenia podľa Morozova.

Počas mikroskopie nájdete patogén v závesnej kvapke. Bičíky sú spravidla viditeľné v krátkej forme patogénu, ktorých dĺžka sa pohybuje medzi 5 - 10 a 15 - 30 mikrónmi. Takéto bičíky sa nachádzajú na jednom alebo oboch koncoch tela.

Plod je povinný parazit, ktorý u zvieraťa vyvoláva potrat a neplodnosť. Patogén sa prenáša sexuálne. Zvyčajne sa nachádza vo vaginálnom hliene infikovanej kravy alebo v semene býkov.

Pozor! Ak je to potrebné, na fotografii alebo videu môžete vidieť, ako vyzerá vibrióza u dobytka.

Zdroje a cesty infekcie

Ako ukazuje prax, vo väčšine prípadov sa patogén prenáša na zdravého jedinca počas sexuálneho kontaktu - počas umelého alebo prirodzeného párenia. Týmto spôsobom je infikovaných až 80% hovädzieho dobytka. Nezrelé teľatá a džbány na mlieko sú tiež vystavené infekcii pri kontakte so zvieraťom, ktoré je už choré na vibriózu.

Okrem toho stojí za to vziať do úvahy skutočnosť, že existujú ďalšie spôsoby prenosu infekcie vibriózou na zdravé zvieratá medzi dobytkom:

 • prostredníctvom pôrodníckych nástrojov, ktoré neboli dezinfikované - gumové rukavice sú najbežnejšou možnosťou;
 • oblečenie pre obsluhujúci personál na farme;
 • cez vrh.

Vibrióza sa aktívne rozvíja na tých miestach, kde dobytok žije preplnene a keď neboli pozorované zohygienické požiadavky počas párenia alebo umelého oplodnenia.

Dôležité! Vek jedinca pre výskum kampylobakteriózy hovädzieho dobytka môže byť akýkoľvek.

Príznaky a priebeh ochorenia

Vibrióza u hovädzieho dobytka sa klinicky prejavuje vo forme komplexu symptómov, medzi ktorými sú sprievodné patológie:

 • vaginitída;
 • endometritída;
 • salpingitída;
 • ooforitída.

Tieto javy prispievajú k porušovaniu reprodukčných funkcií, v dôsledku čoho sa zvyšuje neplodnosť dobytka.

Potrat sa spravidla vyskytuje bez ohľadu na štádium tehotenstva, ale vo väčšine prípadov (a to je viac ako 85%) vo veku 4-7 mesiacov. Existujú prípady, keď k ukončeniu tehotenstva dôjde po 2 mesiacoch, ale obsluha si to spravidla všimne zriedka. Iba v prípade, keď po oplodnení začne 2. estrus, je možné spozorovať prvé príznaky ochorenia na vibriózu. Ak nedošlo k ukončeniu tehotenstva, narodia sa oslabené teľatá, ktoré sú chorobe vystavené v prvých dňoch a do týždňa zomrú.

U býkov sa príznaky vibriózy nepozorujú. Jediná vec je, že sliznica, predkožka a penis sčervenajú, dochádza k hojnému vylučovaniu hlienu. Po chvíli príznaky zmiznú a býk sa stane celoživotným nosičom choroby.

U potratených plodov môžete vidieť opuch v určitých oblastiach, krvácanie v oblasti hrudníka. Obsah abomasum v plode je skvapalnený, zakalený, s hnedým odtieňom. Dosť často sú plody mumifikované.

Poradenstvo! Po potrate dôjde k exacerbácii vaginitídy, objavia sa prvé príznaky metritídy.

Diagnostika vibriózy dobytka

Campylobakteriózu u hovädzieho dobytka je možné diagnostikovať na základe klinických a epizootických údajov a izolácie patogénu. Ak je jalovica pozorovaná ako nadmerná, neplodná, narodenie neživotaschopného teľaťa - je to iba podozrenie na vibriózu. Na objasnenie alebo vyvrátenie diagnózy sú potrebné laboratórne testy, a to bakteriologické.

Na vykonanie bakteriologickej štúdie je potrebné poslať potratený plod alebo jeho časť do laboratória: hlava, žalúdok, pečeň, pľúca, placenta. Materiál na výskum sa musí predložiť najneskôr do 24 hodín po potrate. Z kravy sa v prvých dňoch po potrate odoberú vzorky hlienu z krčka maternice.

Iba po získaní všetkého potrebného materiálu pre výskum je možné stanoviť presnú diagnózu ochorenia.

Liečba vibrózy hovädzieho dobytka

V prípade zistenia alebo podozrenia na vibriózu sa s dobytkom zaobchádza podľa pokynov. Po potrate je potrebné, aby infikované zvieratá injikovali do dutiny maternice rastlinný alebo rybí olej v objeme 30 až 50 ml, do ktorého sa predtým pridal 1 g penicilínu.

Takáto zmes oleja a penicilínu sa musí kravám podať až 4-krát, s odstupom 2–3 dní medzi jednotlivými zákrokmi. Spolu s týmto typom liečby sa odporúča súčasne injikovať penicilín intramuskulárne asi 3krát počas dňa s použitím nasledujúcej dávky - 4 000 jednotiek na 1 kg hmotnosti kravy.

Okrem toho je potrebné vykonať liečbu podľa klinických príznakov. Býkom sa injekčne podávajú antibiotiká do predkožkového vaku. Za týmto účelom vezmite 3 g penicilínu, 1 g streptomycínu, rozpustite v 10 ml čistej vody a zmiešajte s 40 ml rastlinného oleja.

Táto zmes sa vstrekuje cez katéter do hornej časti predkožky, po ktorej sa miesto vpichu masíruje zhora nadol. Liečba pokračuje 4 dni. Súčasne sa vstrekne 4 000 jednotiek penicilínu na každý kg živej hmotnosti býka.

Predpoveď

Ochorenie u hovädzieho dobytka môže byť spravidla akútne alebo chronické a príznaky sa nemusia vždy prejaviť. Ak zvieratá dôkladne prehliadnete, môže sa u infikovaných jedincov zistiť začervenanie sliznice pohlavných orgánov.

U niektorých jedincov možno po 5 - 15 dňoch pozorovať:

 • zvýšená telesná teplota;
 • neustále starosti;
 • hojné vylučovanie hlienu z genitálií.

Zviera sa navyše začne hrbiť v pohybe, chvost je neustále zdvihnutý a na genitáliách sa objaví hnis bahnitého odtieňa.

Prevencia kampylobakteriózy u hovädzieho dobytka

Preventívne opatrenia na boj proti vibrióze u hovädzieho dobytka sa musia vykonávať v súlade s hygienickými a veterinárnymi predpismi.Aby sa zabránilo výskytu infekčnej choroby na farme u hovädzieho dobytka, stojí za to dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • dobytok by sa nemal pohybovať po farme voľne, bez sprievodu a súhlasu veterinára;
 • musia sa prísne dodržiavať veterinárne a hygienické pravidlá týkajúce sa kŕmenia a držania zvierat;
 • na doplnenie stáda stojí za použitie iba tých jedincov, ktorí nie sú náchylní na vibriózu;
 • v prípade, že býky vstúpili na farmu na účely chovu, musia byť zvieratá v karanténe po dobu 1 mesiaca:
 • výrobcovia chovných býkov musia každých 6 mesiacov - 3krát s intervalom 10 dní - podstúpiť štúdiu zameranú na identifikáciu chorôb.

Okrem toho sa často používajú vakcíny na prevenciu chorôb hovädzieho dobytka.

Záver

Vibrióza dobytka negatívne ovplyvňuje budúcich potomkov, spôsobuje potraty a neplodnosť kráv. Pôvodca ochorenia lokalizovaný vo vonkajšom prostredí môže zomrieť za 20 dní, ak je teplotný režim + 20 ° C a viac. Pri nižších teplotách môže patogén žiť až 1 mesiac. Ak teplota dosiahne + 55 ° С, mikróby zomrú za 10 minút, keď sa vysušia - za 2 hodiny. V zmrazenom semene hovädzieho dobytka môže pôvodca vibriózy prežiť až 9 mesiacov.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia