Starostlivosť o kravu po otelení

Po otelení kravy trvá asi 14 dní, kým sa zviera zotaví. V tejto dobe potrebuje osobitnú starostlivosť. Je tiež potrebné mať na pamäti, že otelenie nejde vždy bez problémov. V nasledujúcom mesiaci je lepšie pozorne sledovať stav zvieraťa. Dojenie bude trvať celkom asi 3 mesiace. Preto sa nedá povedať, že po otelení sa všetky ťažkosti skončia.

Vlastnosti stavu kravy po otelení

Otelenie je fyziologický proces a zvyčajne si nevyžaduje pozornosť človeka. Zásah je nevyhnutný iba pri komplikáciách. Po narodení teľaťa ho musí krava olízať. To spustí tok mlieka a novorodenec dostane stimulačnú masáž.

Po otelení bude mať krava kontrakcie, až kým nepríde pôrod po narodení. Potrebuje vytlačiť placentu. Po ukončení procesu bude maternica nejaký čas opuchnutá, potom sa však vráti do normálu.

2 týždne po otelení bude mať krava lochiu. Hlien má spočiatku hnedú farbu, s upchatou krvou, postupne budú svetlejšie a priehľadnejšie. Ak sa lochia trochu skvapalní a stane sa rovnomerne hnedou farbou, krava má popôrodné komplikácie.

Opuch vemena tiež ustúpi po 2 týždňoch. Zmäknuté panvové väzy sa tiež zahoja asi za 14 dní. Spravidla by mala byť krava do pol mesiaca v normálnom fyziologickom stave.

Teľa zvyčajne nezostane pod kravou, ale niekedy to môže byť spôsob, ako napraviť popôrodné problémy.

Čo robiť po otelení kravy

Pol hodiny po odchode placenty sa na kravu pripája sladená alebo slaná voda. Môžete piť plodovú vodu. Vo veterinárnych lekárňach dnes nájdete špeciálne elektrolyty pre kravy po otelení.

Pozor! Pretože medzi narodením teľaťa a uvoľnením placenty môže trvať niekoľko hodín, môže sa zvieraťu podať voda bez čakania na koniec procesu.

Seno je suchý produkt a je možné ho vopred umiestniť do žľabu. Krava bude jesť, keď bude chcieť.

Po uvoľnení placenty sa skontroluje jej celistvosť. Ďalej sa vyčistí všetka špinavá podstielka, ktorá sa zničí spolu s biologickým odpadom. Stánok je vyložený čerstvou slamou. Používanie druhého z nich je pohodlnejšie, pretože nepoškodzuje kravu, keď sa konzumuje, a umožňuje tekutine dobre prechádzať.

Prvýkrát musíte dojiť kravu 30-40 minút po otelení. Koža vemena je predbežne očistená od fyziologických tekutín. Výsledné kolostrum sa okamžite pripája na lýtka.

Po vystúpení placenty sa vymyje celá zadná časť kravy: pohlavné orgány, vemeno, zadné nohy a chvost. Je dobré vyčistiť celú kravu.

Takto vyzerá pôrod po otelení.

Ako sa starať o kravu po otelení

Teľnú kravu je potrebné sledovať. Vývoj niektorých patologických procesov trvá niekoľko dní. Je potrebné sledovať dynamiku zotavenia zvieraťa.

Osobitná pozornosť sa venuje vemenu. Denne sa maže zvlhčovačom alebo masťou, aby sa obnovila pružnosť tkanív. Pred dojením sa mliečna žľaza umyje teplou vodou. Po dojení sa bradavky lubrikujú masťou. Je dodržaný režim dojenia a zviera je postupne distribuované.

Komentujte! Je potrebné dodržiavať kŕmny režim a pravidlá prechodu kravy na plnohodnotnú stravu.

Pravidlá kŕmenia

Prvý deň po otelení sa krave podáva iba voda a kvalitné seno. Niekedy možno sušenú trávu zmiešať so senom. Do 3 dní sa okrem sena nakŕmi aj 1 - 1,5 kg koncentrátov:

 • pšeničné otruby;
 • ovsené vločky;
 • múčka zo slnečnicových semien;
 • kŕmne zmesi.

Všetky koncentráty sú poskytované vo forme chatterboxu.

Od 4. dňa po otelení začnú postupne zavádzať šťavnaté krmivo. Do 12. dňa je prevedená na plnohodnotnú stravu.

Pozor! Prechod na plnohodnotnú stravu v skoršom termíne môže spôsobiť ochorenie vemena.

Miera kŕmenia závisí od niekoľkých faktorov:

 • tučnosť kravy;
 • dojivosť;
 • obsah tuku v mlieku;
 • doba laktácie.

Čím viac zviera dáva mlieko, tým viac krmiva potrebuje. V percentách vyzerá štruktúra stravy takto:

 • seno - 20-25;
 • šťavnaté krmivo - 40-50;
 • koncentráty - 30-35.

V priemere na 100 kg hmotnosti potrebuje krava 2 kg sena a 8 kg šťavnatého krmiva. Koncentráty sa uvádzajú s prihliadnutím na výťažnosť mlieka: 100 - 400 g na každý liter mlieka.

Frekvencia kŕmenia závisí od produktivity. Zvieratá s nízkym výnosom, ktoré dávajú 4000 000 kg ročne, sa kŕmia dvakrát denne na začiatku a na konci laktácie. Vysoko výnosné a nové teľa - 3-4 krát denne. Krmivo sa nastavuje ihneď po dojení v určitom poradí: koncentráty-šťavnaté-hrubé.

Pozor! Dojenie aj kŕmenie prebiehajú súčasne.

Kvalitné seno počas suchých období je dôležitým faktorom pre úspešné otelenie

Lámanie a ďalšie dojenie

Laktácia zahŕňa 4 fázy:

 • otelenie a zotavenie - 2-3 týždne;
 • výroba mlieka - 2-3 mesiace;
 • vrchol / vysoký - pred začiatkom 6. mesiaca nového tehotenstva;
 • spustenie.

Ak sa teliatko odoberie ihneď po otelení, krava sa od prvého dňa podojí 4 - 6-krát denne. Na zmiernenie opuchov môže pomôcť aj časté dojenie pomocou masáže vemena. Procedúra sa vykonáva striktne v určitých hodinách a v pravidelných intervaloch. Preto je lepšie zastaviť na 4 alebo 6 krát dojenia. Krávy s vysokým výnosom sa dojia častejšie ako kravy s nízkym výnosom. Ak je vemeno preplnené, mlieko môže samovoľne tiecť.

Fáza dojenia začína potom, ako sa zvieratá prevedú na plnohodnotnú stravu. Vykonáva sa s cieľom zistiť maximálnu produktivitu čerstvej kravy. Na tento účel sa používa „spôsob platby vopred“. To znamená, že v závislosti od produktivity konkrétneho zvieraťa sa do stravy pridáva 1-3 krmivo. Jednotky Zvyšujte kŕmenie, kým krava prestane reagovať zvýšeným dojením.

Komentujte! Razda sa vykonáva so šťavnatým krmivom a koncentrátmi.

Počas tejto fázy sa vysoko produktívne kravy dojia 3-4 krát denne. Nízka úroda - nie viac ako 3. Na vrchole laktácie zvieratá „zhasnú“ asi 3. mesiac po otelení. Dojenie dvakrát denne je prípustné, ak krava dáva viac ako 10 litrov mlieka denne.

Komentujte! Ďalšia inseminácia sa uskutoční na konci fázy lámania.

Možné ťažkosti

V prípade úspešného otelenia môžu vzniknúť iba dva problémy: edém vemena a mastitída v dôsledku príliš vysokej produktivity. Prvý z nich často odíde sám, ale pomôcť sa dá aj zvieraťu. Za týmto účelom sa pri každom dojení vemeno masíruje pomocou zmäkčujúcich mastí.

U vysokej produktivity a nedostatočnej frekvencie dojenia sa u kravy môže vyvinúť mastitída. V takom prípade jeho vzhľad vyvoláva spontánny tok mlieka. Vemeno je hrubé a zapálené.

V nefunkčnom hoteli je o niečo viac možností:

 • oneskorený pôrod;
 • prolaps maternice;
 • popôrodná paréza;
 • subinvolúcia maternice;
 • popôrodná sepsa;
 • poranenia pôrodných ciest.

Prvé 4 choroby sú takmer vždy priamym dôsledkom porušenia podmienok zadržania a kŕmenia.

Oneskorené narodenie

Maximálna prestávka medzi telením a uvoľnením placenty u kravy je 6 hodín. Po uplynutí tejto doby sa pôrod považuje za oneskorený. Príčiny ochorenia sú atónia maternice, edém choriových klkov alebo zápalová hyperémia. Predisponujúcimi faktormi sú chyby v podmienkach držania a kŕmenia, ako aj trauma pôrodných ciest.

Oneskorený pôrod môže byť:

 • kompletný;
 • neúplné;
 • čiastočné.

Typ ochorenia sa stanovuje na základe vaginálnych a všeobecných vyšetrení, ako aj podľa anamnézy. Ak sa placenta po otelení oneskorí o viac ako 6 hodín, musíte pozvať veterinára.

Niekedy sa následkom nefunkčného telenia musí pôrod po narodení odstrániť manuálne

Výhrez maternice

Vyskytuje sa v prípade ťažkého otelenia, traumy alebo sucha pôrodných ciest alebo oneskoreného pôrodu. Provokujúce faktory:

 • nesprávna strava;
 • obezita;
 • preťaženie maternice;
 • veľmi veľké ovocie.

Prognóza závisí od toho, ako dlho je maternica mimo kravy, a od stupňa poškodenia sliznice. Vo vzduchu orgán veľmi rýchlo napučí. Sliznica je poškodená o steny stánku, podlahu a ďalšie okolité predmety. Čím viac škôd, tým horšia prognóza.

Všetky možné faktory vedúce k sepse po otelení: prolaps maternice, špinavá podstielka a ostré žľazy

Popôrodná paréza

Navonok sa vyznačuje skutočnosťou, že krava po otelení nemôže vstať. Končatiny strácajú citlivosť. Známky ochrnutia gastrointestinálneho traktu a ďalších vnútorných orgánov sa objavia neskôr. Spravidla sa vyskytuje u kráv s vysokým výnosom 2-3 dni po otelení. Predpokladá sa, že provokujúcim faktorom je v súčasnosti koncentrácia krmiva.

Komentujte! Paréza sa tiež môže vyvinúť okamžite v čase telenia alebo 2 - 3 týždne pred ním.

Subinvolúcia maternice

Involúcia je návrat orgánu do pôvodnej veľkosti. Subinvolúcia - spomalenie obnovenia predchádzajúcej veľkosti orgánu.

Oneskorenie vývoja maternice po telení nastáva v dôsledku nedostatku aktívneho pohybu počas tehotenstva a nevhodnej stravy. Často sprevádzané dysfunkciou vnútorných orgánov.

Pri subinvolúcii sa pozoruje krava:

 • atónia maternice;
 • oneskorenie lochie alebo ich pridelenie v malých častiach;
 • 4 alebo viac dní po otelení uvoľnenie hnedej tekutej lochie;
 • zvýšenie obdobia prideľovania lochie.

V dôsledku intoxikácie tela k produktom rozkladu hnilobných lochií sa u kravy vyvinie mastitída. Dochádza tiež k porušeniu reprodukčných cyklov.

Ošetrenie by mal vykonávať veterinárny lekár, pretože pri liečbe subinvolúcie maternice sa používajú námeľové prípravky. Lochia sa odčerpáva pomocou vákuovej pumpy. Tento postup sa musí vykonať opatrne, aby sa ďalej nepoškodilo maternica a vagína.

Popôrodná sepsa

Existujú 3 typy: pyémia, septikémia a septikopyémia. Vyskytuje sa v dôsledku prenikania rôznych kokov alebo klostrídií do krvi. Priechodné cesty:

 • porušenie integrity mäkkých tkanív akéhokoľvek typu;
 • ťažké alebo abnormálne telenie;
 • emfyzém plodu;
 • prolaps maternice;
 • oneskorený pôrod.

U kráv 3 typov prevláda pyémia, teda sepsa s metastázami. Hnedý hnilobný exsudát sa hromadí v maternici, steny sa zhrubnú. Celková teplota tela kolíše.

Poranenia pôrodných ciest

Zranenia sa vyskytujú pri ťažkom otelení alebo pri nadmernej veľkosti teliat. Môže im ich spôsobiť aj personál, ktorý krave pomáha teliť. Hlavným príznakom traumy je krvácanie. Pri liečbe úrazu sa nezaobídete bez veterinára. Činy neskúseného vlastníka sú s väčšou pravdepodobnosťou škodlivé. Ani v tomto prípade neexistujú preventívne opatrenia.

Naťahovanie lýtka má často za následok traumu v pôrodných cestách

Poradenstvo veterinárnych lekárov

Na zmiernenie opuchov a prevenciu mastitíd po otelení a pred každým dojením sa vemeno kravy masíruje zvláčňujúcou a zvlhčujúcou masťou. Zvlhčovače pokožky je možné zakúpiť hotové v obchode. Masť Zorka, navrhnutá špeciálne na zvlhčenie pokožky vemena, je už dávno zavedená.

Keď je placenta zadržaná, je lepšie ešte pred uplynutím maximálnej doby, krava si musí vyčistiť vonkajšie pohlavné orgány. Oxytocín sa používa epidurálne v dávke 20 - 30 IU. Podkožne 0,5% roztok proserpínu alebo 0,1% roztok karbacholínu. Tieto lieky prispievajú k kontrakcii maternice a odstráneniu placenty.

V prípade prolapsu maternice musíte okamžite pozvať veterinára. Majiteľ kravy nebude môcť sám opraviť orgán. Pred príchodom veterinára musí byť maternica chránená pred zbytočným poškodením. Za týmto účelom sa maternica najskôr umyje osolenou teplou vodou, potom sa zavlažuje dezinfekčným studeným roztokom a zabalí sa do plachty. Môžete použiť veľkú novú plastovú tašku, ak ju máte po ruke. Majiteľ musí tiež pripraviť rampu, na ktorú je možné umiestniť kravu. Pred príchodom veterinára ich je potrebné urobiť iba z dôvodu úspory času. Ďalej na majiteľovi kravy nezávisí, pretože sám a bez anestézie, maternice, nebude schopný napraviť.

V prípade parézy musí majiteľ pokryť sakrálnu oblasť kravy niečím teplým. To je zvyčajne slama pod vrecovinou. Pred zabalením sa dolná časť chrbta a krížová kosť dôkladne premasírujú a vmasírujú. Ako preventívne opatrenie sa zvieraťu počas suchého obdobia nepodáva veľa koncentrátov. Osladená voda je spájkovaná.

Subinvolúcii je ľahšie predchádzať ako liečiť. To nie je pre majiteľa ťažké, pretože hlavnou metódou je zabezpečenie aktívneho cvičenia pre kravu. Po otelení sa na zviera pripája plodová voda alebo osolená teplá voda s otrubami. Novonarodené teľatá sa držia pod kravou 2-3 dni.

Je ťažké vyliečiť pyémiu sami, pretože je potrebný komplex postupov s použitím rôznych liekov. Majiteľ je schopný zabrániť popôrodnej sepse:

 • zabezpečiť kompletnú stravu;
 • dodržiavajte hygienu počas a po otelení;
 • okamžite liečiť popôrodné komplikácie.

Ak sa pyémii nedá vyhnúť, predpísaný priebeh liečby sa úplne zachová.

Na lokálnu liečbu mastitídy môžete použiť špeciálne injekčné striekačky s antibiotikami

Záver

Ak sa krava bezpečne otelila, majiteľ nemá prakticky žiadne vážne problémy. Aby sa zabránilo patologickému teleniu a popôrodným komplikáciám, je potrebné dodržiavať pravidlá kŕmenia a chovu dobytka.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia