Krava má na očiach bradavičnatý výrastok: príčiny a liečba

Rast, ktorý sa objavil pred kravou, neveští nič dobré. Takéto formácie vzhľadom pripomínajú karfiol. V skutočnosti je príčinou výskytu takýchto bradavíc hovädzí papilomavírus.

Model hovädzieho papilomavírusu vyzerá ako lopta

Príčiny výrastkov a hrčiek v očiach dobytka

Spomedzi niekoľkých stoviek druhov papilomavírusov je pre kravy špecifických 7. A iba jeden z nich ovplyvňuje výlučne pokožku. Iné typy môžu vytvárať výrastky na vemene a spôsobiť benígne nádory v tkanivách zvierat. Tri typy rakoviny vyvolávajú rakovinu gastrointestinálneho traktu a močového mechúra. Ale výrastky na pokožke hlavy sú hlavne „zásluhou“ kmeňa vírusu BPV-3.

Choroba sa prenáša veľmi ľahko. Mierne poškodenie kože je postačujúce. Prvý hrboľ obyčajne rastie tam, kde vírus vstupuje do kože. Teľa sa môže nakaziť od matky pri cicaní mlieka.

Výrastky v oblasti hlavy a krku sa objavujú v dôsledku česania kože pod kravy na plote ohrady. Existuje tiež názor, že dobytok sa často nakazí papilomatózou počas napájadla v jazere porastenom trstinou. Môže k tomu dôjsť v dôsledku mikroporezov tenkej kože na perách a sklére očí listami rastlín. Pôvodca choroby je vo vonkajšom prostredí dobre zachovaný. Pretože inkubačná doba je 2 mesiace, zvyčajne má celé stádo čas na infikovanie sa papilomatózou.

Často sa papilómy objavujú najskôr na očných viečkach kvôli tomu, že kravy poškriabajú oči a snažia sa zbaviť múch

Prírastok sa nemusí nevyhnutne prejaviť u všetkých kráv. Spôsoby prenikania vírusu do tela sú známe, zatiaľ však nie je objasnené, prečo a ako sa objavujú papilómy.

Papilomatózou trpia väčšinou mladé zvieratá do 2 rokov. Takže výskyt výrastkov môže byť spojený so stále krehkou imunitou teliat. Okrem toho je pravdepodobnejšie, že hospodárske zvieratá chované v nehygienických podmienkach ochorejú.

Predpokladá sa, že pri kožných výrastkoch sa vírus koncentruje v samotnej bradavici a nešíri sa krvou. Ale vzhľad hrčiek na rôznych miestach tela kravy naznačuje šírenie pôvodcu papilomatózy krvou. Môže sa usadiť v tkanivách, ktoré sú pre neho „potrebné“, a rýchlo tak vytvárať nové formácie.

Trvanie rastu kožných útvarov je asi rok. Potom zrelý rast zmizne, hoci vírus v tele zostáva. Existuje ďalší spôsob vývoja papilómov. Objavujú sa jeden za druhým, až kým si telo nevyvinie odolnosť voči vírusu. Kvôli tejto rozmanitosti a relatívnemu samoliečeniu hospodárskych zvierat stále prebiehajú debaty o tom, ako s vírusom zaobchádzať. A o tom, či to vôbec treba liečiť.

Bradavice sa nachádzajú nielen na hlave a očiach, ale aj na krku, chrbte, bokoch a hrudníku.

Vzhľad

Výrastky spôsobené papilomavírusom existujú v dvoch typoch: veľa malých tyčiniek pripevnených k tenkej stonke, polkruhové útvary, ktorých povrch vyzerá ako hlava karfiolu. Kožné výrastky u kravy patria k druhému typu.

Povrch týchto púčikov má zvyčajne svetlú až tmavošedú farbu. Normálne by mali byť suché. Ak papilómy krvácajú alebo vytekajú z krvi, znamená to, že ich niekde poškodila krava.

Kožné lézie druhého typu, ktoré narástli do nedôstojných veľkostí, pripomínajú skôr hniezdo „mimozemšťana“ ako karfiol

Liečba nahromadenia pred kravou

Liečba bradavíc vo väčšine prípadov spočíva v ich odstránení.Odborníci sa líšia iba metódami a časom vyrezávania výrastkov.

Veterinári z Gruzínskej univerzity sa domnievajú, že papilómy by sa mali odstrániť hneď, ako sa objavia. A opakujte postupy, kým púčiky neprestanú rásť. To znamená, že krava si vytvorí imunitu. Je pravda, že odstránenie výrastkov v očiach môže byť ťažké kvôli umiestneniu papilómov na jemných viečkach.

Vo veterinárnej učebnici vydavateľstva „Merck and K“ sa odporúča počkať, kým výrastky nedosiahnu svoju maximálnu veľkosť alebo sa dokonca začnú znižovať. Podľa autora tejto učebnice je možné bradavicu odstrániť až po ukončení jej vývojového cyklu. Táto teória je opodstatnená. Prax ukazuje, že odstránenie nezrelej usadeniny môže spôsobiť rýchly rast nasledujúcich látok.

Najnebezpečnejšie u kráv sú hrčky v očiach, pretože pri príliš veľkom raste môžu poškodiť rohovku. A na týchto miestach sa opäť objavia papilómy. Zvieratá si škrabú oči, poškodzujú pokožku bradavíc a vyvolávajú rast vzdelania.

Pozor! Jednou z nuancií liečby papilomatózy je, že nemôžete používať imunostimulanty.

Ak je krava už infikovaná papilomavírusom, stimulácia imunitného systému spôsobí rýchly rast bradavíc. Je ťažké vysvetliť, s čím to súvisí, pretože majitelia postihnutých zvierat túto skutočnosť potvrdili empiricky.

Terapeutické očkovanie

Na ošetrenie už existujúcich výrastkov sa používa vakcína založená na kmeňoch BPV-4 E7 alebo BPV-2 L2. Spôsobuje skorú regresiu bradavíc a ich odmietnutie telom.

Zvieratá, u ktorých bradavice zaberajú príliš veľkú časť tela, sa odporúčajú poslať na zabitie.

Preventívne opatrenia

Medzi preventívne opatrenia tradične patrí dodržiavanie veterinárnych a sanitárnych pravidiel pri chove kráv. Prax ukazuje, že to nefunguje dobre.

Účinnejším liekom je preventívna vakcína. Používa sa iba na kravy, ktoré ešte nemajú výrastky. Veterinárny lekár môže drogu vyrobiť na mieste. Nástrojom je suspenzia tkanív papilómu. Vírus je usmrtený pridaním formalínu. Vakcína je účinná, ak sa používa proti rovnakému typu vírusu. To vysvetľuje potrebu vyrábať ho v „remeselníckych“ podmienkach. Porast sa musí odobrať krave zo stáda naplánovaného na vakcináciu.

Pozor! Teľatá je potrebné očkovať už vo veku 4 - 6 týždňov.

Kravy, ktoré sa živia kapradinami, sú ohrozené rakovinou súvisiacou s papilomavírusom, ale rast nie je ovplyvnený.

Záver

Ak je pred kravou výrastok malý a nenarúša jej život, je lepšie sa bradavice nedotknúť. Odstránenie alebo pokus o popálenie „ľudovými“ prostriedkami môžu poškodiť očnú guľu. Je potrebné odstrániť papilómy, iba ak znižujú kvalitu života zvierat, ovplyvňujú ďalšie dôležité orgány a spôsobujú nepríjemné pocity.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia