Rastové stimulanty pre dobytok: mená, recenzie

Mnoho ľudí si myslí, že kŕmenie teliat pre rýchly rast je nevyhnutné pomocou hormonálnych liekov. Je to možné, ale to nevylučuje potrebu správne vyváženej stravy. Navyše, veľa „rastových stimulátorov“ je vlastne súborom vitamínov a minerálov.

V prípade hovädzieho dobytka je tiež potrebné oddeliť pojmy „rast v kohútiku“ a „rast svalov“. Prvá možnosť je voliteľná a niekedy škodlivá. Druhá je na žiadosť majiteľa.

Výhody a nevýhody používania rastových stimulantov pre dobytok

Z hľadiska chovu hovädzieho dobytka pri použití stimulantov vrátane rastových hormónov neexistujú pre gobie žiadne nevýhody. Niektoré pevné plusy:

 • zvieratá rýchlo priberajú;
 • podmienky kŕmenia sú znížené;
 • smrteľný výstup z jatočného tela je viac.

Nikoho nezaujíma stav kĺbov, kostí a väzov budúcich steakov. Iná situácia je s pôvodom a mliečnym dobytkom. Tieto zvieratá nepotrebujú veľkú svalovú hmotu. Tu už vidíte nielen klady, ale aj zápory rýchleho rastu a rozvoja.

Použitie rastových hormónov u gravidných kráv povedie k vývoju príliš veľkého plodu. Vďaka tomu nie sú vylúčené komplikácie počas telenia a dojný dobytok by mal rodiť potomkov ročne. Preto stojí za zváženie pri pohľade na reklamy na rastové hormóny pre dobytok. Ak výrobca tvrdí, že výrobok je vhodný na použitie pre gravidné zvieratá, je s najväčšou pravdepodobnosťou neúmyselný.

Ešte horšie sú umelé rastové stimulanty pre chov teliat chovaných pre kmeň. U mladých zvierat najrýchlejšie rastú tubulárne kosti. Kvôli nim dochádza k nárastu výšky v kohútiku. Merania ukazujú, že u mladých zvierat sa kostra vyvíja nerovnomerne: teraz je kohútik vyšší, potom krížová kosť, potom sa rast na nejaký čas spravidla zastaví.

Počas takýchto zastávok majú šľachy, ktoré držia kĺby pohromade, čas „dobehnúť“ kosti. Plne formované zviera má dobrú ODA.

Ale ak sa použili stimulanty, rovnováha medzi vývojom kostí a svalov sa narušila. Použitie hormónov dodáva príliš veľa svalovej hmoty stále slabým kostiam a kĺbovým väzom. Ďalšie stimulanty vyvolávajú zrýchlený rast kostí. Výsledkom sú slabé kĺby a skrátené šľachy.

Ak je malé teľa kŕmené príliš intenzívne, pod veľkou váhou a kvôli rýchlemu rastu, šľachy nemajú čas na normálny vývoj, v tomto prípade sa často objavia kontraktúry

Pred stovkami rokov si ľudia zároveň všimli, že zviera na dobrom a bohatom jedle rastie väčšie ako jeho príbuzní. Preto je najlepším stimulátorom rastu teliat určených na chov alebo na produkciu mlieka vyvážená strava. Do vysoko kvalitného krmiva môžete pridať kŕmne antibiotiká, čo umožní telu zvieraťa zbytočne nemrhať energiou na boj s chorobami.

Teľacie krmivo pre rýchly rast

Prvým krokom je kŕmenie teliat prírodným kravským mliekom. Prvé dva týždne sa mladé zvieratá vyvíjajú veľmi rýchlo a priberajú, kŕmia sa iba mliekom. V prvých 2 hodinách života by mal novorodenec prijať asi 10% svojej hmotnosti kolostrom. Postupne sa denná dávka mlieka zvyšuje a zvyšuje sa na 12 litrov.

Neskúsení majitelia dobytka majú nesprávny dojem, že najlepšie je kŕmiť malé teľa mliekom a senom.

Túto teóriu často dodržiavajú fanúšikovia „prírodného životného štýlu“. Teľatá divokých túr napokon nedostali žiadne iné jedlo, okrem trávy a mlieka. Ale divoké prototypy sú vždy menšie ako ich domestikované náprotivky. „Experimentátori“ sú presvedčení svojimi vlastnými skúsenosťami, že teória je nesprávna, a menia názor. Najlepším krmivom pre rýchly rast teliat sú obilné koncentráty. Začínajú sa pridávať od 3. týždňa života mláďaťa. Pri bohatom kŕmení mliekom a výživnými krmivami je denný prírastok hmotnosti mladého dobytka asi 1 kg.

Najlepšie je použiť komerčne pripravené krmivo pre teľatá. Antibiotiká a hormóny, ktoré každého desia, chýbajú. Tieto prísady sa podľa potreby podávajú oddelene.

Pozor! Nezamieňajte antibiotiká s kokcidiostatikami.

Kvalitné štartovacie krmivo pre mladé zvieratá obsahuje výživné látky potrebné na rýchly rast a naberanie svalovej hmoty. V prvom rade je to bielkovinový a vitamínový a minerálny komplex.

Počiatočné pelety sa môžu teľatám podávať od chvíle, keď vyskúšajú niečo iné ako mlieko.

Krmivo pre štartér

Určené pre teľatá od 0 do 6 mesiacov. V Rusku si môžete kúpiť krmivo z výroby Krasnodar: "Vitula", "Venera", "Elegance".

Prvé dva sú určené pre teľatá do 3 mesiacov. Granule sa pridávajú postupne a do veku 90 dní sa upravia na 1,6 kg za deň. Elegancia je ďalšou etapou. Používa sa vo veku 3 - 6 mesiacov. Maximálna denná dávka je 3,5 kg. Neskôr, aby sa znížili náklady na výkrm, sa teľatá postupne prenášajú z Elegance na bežné krmivo s vitamínovými a minerálnymi premixmi.

Rovnaký výrobca ponúka 2 prísady do krmiva ako urýchľovače rastu: CattlePro Littlegoby a CattlePro BestVil. Vyzerajú ako obyčajné granule. Produkt „BestVil“ sa používa po šiestich mesiacoch po zmiešaní s hlavným krmivom. Doplnková látka nahrádza 15 - 30% hlavnej dávky zrna. Littlegoby sa používa pre teľatá od 3 do 6 mesiacov, ak sa drahé štartovacie krmivo nahradí lacnejším zrnom. Podiel tejto prísady je tiež 15-30%.

Všetky výrobky od tohto výrobcu obsahujú kokcidiostatiká, ktoré zabraňujú rozvoju kokcidiózy. Aj keď krmivo neurýchľuje prírastok hmotnosti u teliat, absencia parazitov je sama o sebe stimulátorom rastu.

Existujú aj ďalšie rastové stimulátory, ktoré nesúvisia s kŕmnymi alebo kŕmnymi doplnkovými látkami.

Rastové prípravky pre dobytok

Medzi stimulátory rastu teliat patria:

 • vitamínové formulácie na injekcie;
 • antibiotiká;
 • hormonálna.

Ktorá odroda zvoliť, ktorá stimuluje rýchly rast, závisí od situácie. Ale najčastejšie sa používajú vitamíny a krmivá antibakteriálne látky.

Vitamínové a minerálne komplexy

Doplnky výživy sú rovnaké vitamínové a minerálne komplexy, ktoré sa musia používať nielen na výkrm. Na svete neexistujú regióny, ktoré by boli ideálne vyvážené vo všetkých potrebných zvieracích prvkoch. V každej konkrétnej oblasti pobytu musí dobytok pridávať chýbajúce látky do krmiva. Toto sa ale zisťuje pomocou laboratórnych testov, preto nie je možné vo všeobecnom článku uviesť konkrétne názvy vitamín-minerálnych stimulantov rastu dobytka. Najčastejšie ide o vitamínové a minerálne injekčné roztoky. Po vypočutí jedného z týchto biostimulantov - Catosal.

Často sa verí, že ak máte Catosal, môžete teľa kŕmiť najlacnejším obilím a zviera skutočne nerozmaznávať inými prísadami.

Catosal

V skutočnosti obsahuje iba 2 aktívne zložky: derivát fosforu a derivát vitamínu B₁₂. Používa sa ako tonikum, pretože urýchľuje metabolizmus a zlepšuje imunitu.

Catosal sa vyrába vo forme injekčnej kvapaliny. Teľatám sa injikujú subkutánne, intramuskulárne alebo intravenózne. Neexistuje však žiadna aplikačná schéma pre výkrm hovädzieho dobytka.Užívateľské recenzie na Catosal sú skeptické. A to nie je prekvapujúce. Žiadny stimulant nedáva magické výsledky. Pre dobrý rast hovädzieho dobytka je potrebné súbežne s injekciami Catosalu zvieratá dobre kŕmiť a zásobovať nimi súborom vitamínov a minerálov.

Eleovite

Ďalší injekčný roztok vitamínov. Zloženie tohto produktu je bohaté: 12 vitamínov. Forma uvoľňovania: kvapalina na injekciu. Farba je žltkastá alebo hnedastá. Má špecifický zápach. Vitamíny, ktoré tvoria Eleovit, sa podieľajú na metabolizme tukov, bielkovín a sacharidov. Používa sa na liečbu chorôb, ktoré sú spojené s metabolickými poruchami. Výrobca nezmieňuje rýchly rast. Dávka pre dobytok: dospelé zvieratá - 5-6 ml, teľatá - 2-3 ml. Intramuskulárne alebo subkutánne injekcie.

Pozor! Súčasne so začiatkom injekcií Eleovit je strava vyvážená, pokiaľ ide o fosfor, vápnik, bielkoviny, horčík a stopové prvky.

Kŕmte antibiotikami

Okrem kokcidiózy môžu teľatá ochorieť aj na ďalšie infekcie. Kokcidiostatiká v krmive v tomto prípade nepomáhajú. Na ochranu mladých zvierat pred inými chorobami pri chove zvierat sa používajú kŕmne antibiotiká. Pokusy ukázali, že zvieratá kŕmené týmito veterinárnymi liekmi prekonali kontrolnú skupinu, pokiaľ ide o produktivitu, o 2 - 14%.

Komentujte! Iný názov pre kŕmne antibiotiká je pôvodný, teda nerafinovaný.

Do potravy teliat sa pridávajú nerafinované prípravky obsahujúce bielkoviny a vitamíny. Kŕmne antibiotiká zahŕňajú:

 • biomycín;
 • chlórtetracyklín;
 • oxytetracyklín.

Jedná sa o „čisté“ látky, ktoré nedávajú v tejto forme. Komerčne dostupné natívne antibiotiká sú známe skôr pod značkami a aditívami než ako lieky.

Teľatá sú kŕmené natívnymi aditívami, ak ponúkajú podobné antibakteriálne činidlo na injekciu v hermeticky uzavretej fľaši, je to už antibiotikum na liečbu

Biomycín

Môžete si ho kúpiť pod názvom „Biokorm-1“. Svetlohnedý prášok, ktorý zostáva aktívny 6 mesiacov. Obsah účinnej látky v 1 g produktu „Biokorm-1“ je 900 - 1 000 jednotiek. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, ktoré sa často považujú za stimulanty rastu. Dopĺňa nedostatok základných stopových prvkov.

Chlórtetracyklín

Obchodný názov "Biokorm-4". Hnedočierny prášok s trvanlivosťou 3 mesiace, 1 g obsahuje až 30 000 IU účinnej látky. Okrem antibiotika je prítomný aj vitamín B₁₂.

Oxytetracyklín

Predávané ako pôvodný terramycín. Kultúra sa pestuje na drvenom obilí. V hotovej forme je to svetlohnedý prášok s ostrou vôňou plesní. Čas použiteľnosti je šesť mesiacov. 1 g obsahuje 3-4 tisíc jednotiek oxytetracyklínu. Okrem antibiotika sú vo veľkom množstve prítomné aj bielkoviny, tuky, látky neobsahujúce dusík a vitamíny skupiny B. Dobrý stimulant rastu.

Pozor! Dávky natívnych antibiotík sa počítajú na základe hlavnej účinnej látky.

Hormonálne stimulanty

Hlavný hororový príbeh spotrebiteľov mäsových výrobkov. Skutočným hormonálnym stimulantom je v skutočnosti génová mutácia, ktorá spôsobuje, že teľa produkuje myostatín. Toto je tiež hormón, ale zastavuje rast svalovej hmoty. Zmena génu viedla k úplnému zablokovaniu jeho práce. V živočíšnej ríši je táto mutácia pomerne častá, ale bola stanovená iba u plemena hovädzieho dobytka: belgická modrá.

Teľa iného plemena ako belgická modrá nebude mať taký výsledok, bez ohľadu na to, ako ho budete kŕmiť a aké stimulanty rastu používate.

Umelé stimulanty hormonálneho rastu nedajú požadovaný efekt bez vysokoproteínových koncentrátov a „tréningu“, teda aktívneho pohybu.

Nukleopeptid

Hlavnou funkciou tohto hormonálneho lieku je stimulácia svalového prírastku. Získava sa zo sleziny dobytka. Navonok je to zakalená tekutina. Farebná škála je od svetložltej po žltohnedú. Po pretrepaní ľahko pení. Pri dlhodobom skladovaní v pokoji sa vytvorí zrazenina, ktorá sa po pretrepaní ľahko rozpadne.Balenie: 5, 10, 100 ml. Injekčné liekovky sú hermeticky uzavreté polymérnym vekom.

Dôležité! Čas použiteľnosti otvorenej fľaše nie je dlhší ako 24 hodín.

To isté platí pre tie balenia, z ktorých bola tekutina odobratá injekčnou striekačkou cez viečko.

Mechanizmus akcie

Látky obsiahnuté v nukleopeptide stimulujú vylučovanie štítnej žľazy a androgénnych hormónov. Výrobca neuvádza viac ako fyziologické množstvo.

Štítne žľazy majú komplexný účinok:

 • aktivovať syntézu rastového hormónu;
 • stimulovať vývoj a rast lýtok;
 • urýchliť množinu svalovej hmoty;
 • majú anabolický účinok.

Liek tiež zvyšuje odolnosť tela voči chorobám. Teľa, ktoré nebolo choré, bude vždy väčšie ako to, ktoré bolo vážne choré v mladosti.

Pri použití nukleopeptidu sa svalová hmota zvyšuje o 12-25%. Vylepšená je aj konverzia krmiva. Nástroj je možné používať súbežne s natívnymi antibiotikami a vitamínovými a minerálnymi premixmi.

Nukleopeptid urýchľuje metabolizmus, takže teľatá musia byť kŕmené čoraz častejšie ako tie, na ktoré sa stimulant rýchleho rastu nepoužíval

Gamavit

Hormonálny prípravok na báze denaturovanej emulgovanej placenty a nukleinátu sodného. Východiskovým materiálom pre tieto látky sú kvasinkové kultúry. Gamavit sa vyrába v tekutej forme. Zvyčajne sa používa injekčne.

Produkt obsahuje biologické látky, ktoré zvyšujú imunitu a optimalizujú metabolické procesy. Používa sa na prevenciu a liečbu:

 • hypovitaminóza;
 • anémia;
 • pyometra;
 • otravy;
 • toxikóza;
 • invazívne a infekčné choroby.

Používa sa tiež ako tonikum v pooperačnom období. Gamavit je užitočný aj pri príprave zvierat na výstavy a súťaže. Ale anotácia nikde nehovorí o tom, že stimuluje rast. Možno nepriamo. Výrobca tiež inzeruje výrobok ako stimulátor rastu.

Majitelia produktívnych hospodárskych zvierat sa pokúsili prebodnúť teľatá a prasiatka gamavitom pre rast. Názory sa rozchádzali. Majitelia kurčiat, ktorí drogu spájali na kurčatách, hovoria, že vtáky dobre priberali. Majitelia prasiatok a teliat sa domnievajú, že namiesto stimulanta je možné rovnako úspešne vstreknúť destilovanú vodu. Výrobca tvrdí, že sa objavilo veľa falzifikátov a človek musí byť pri kúpe opatrný.

Pravidlá používania urýchľovačov rastu dobytka

Všetky rastové stimulanty sa používajú nielen pre hovädzí dobytok, ale aj pre iné zvieratá. V závislosti od typu cicavca sa mení aj schéma použitia.

V prvých mesiacoch života teliat sa stimulanty nepoužívajú. Mladé zvieratá sú kŕmené kvalitnými predjedlami, senom a mliekom. Pri kŕmení býka budú potrebné stimulanty rýchleho rastu.

Kvôli širokej škále urýchľovačov rastu neexistuje jednotná schéma ich použitia. Ku každému stimulantu musí byť priložený návod. Ak nie, je droga s najväčšou pravdepodobnosťou určená na iné účely. Rýchly rast s týmto liekom je buď náhoda, vedľajší účinok alebo sebaklam.

Nukleopeptid sa používa na rýchle kŕmenie gobií. A existuje návod na použitie produktu práve na tento účel. Na stimuláciu imunity sa nukleopeptid injikuje intramuskulárne alebo subkutánne v množstve 0,1 - 0,2 ml / kg živej hmotnosti raz za 24 hodín počas 3 dní.

Ak sa použije ako stimulátor rastu pre výkrm teliat, injekcie sa podávajú subkutánne do stredu krku. Dávka je 0,1-0,2 ml / kg. Na jedno miesto sa nemôže vstreknúť viac ako 30 ml. Injekcie sa podávajú 4-krát v intervale 15 dní.

Pozor! Pri použití nukleopeptidu musí byť teľa kŕmené stravou s vysokým obsahom bielkovín.

Hlavným pravidlom používania produktov na rýchly rast sú vysoko bielkovinové koncentráty ad libitum. Na rýchly rast môžete použiť tie najlepšie a najdrahšie stimulanty, ale ak teliatko nekŕmite, nenarastie.Jednoducho nebude mať kde vziať „stavebný materiál“ pre svoje telo.

Aby ste získali dobrú svalovú hmotu, budete musieť lýtka dobre kŕmiť, funguje tu zásada „aby ste veľa zarobili, musíte veľa investovať“.

Názor veterinárnych lekárov

Účinok rastových stimulátorov na rýchly prírastok svalov teliat je trochu prehnaný. Na rast býkov majú vplyv:

 • genetika: nikdy nebude mliečne teľa priberať na váhe tak rýchlo ako hovädzie teľa;
 • vysokokvalitná strava: ak sa pokúsite ušetriť peniaze a nakŕmiť teľa lacným obilím v nedostatočnom množstve, dokonca aj belgická modrá goby vyrastie ako úbohé teľa;
 • poskytovanie potrebných mikroelementov a vitamínov zvieratám: pri avitaminóze alebo nedostatku akýchkoľvek prvkov sa rast zvierat často zastaví;
 • dobré podmienky na bývanie: teľa, ktoré premrhá svoju silu v boji o prežitie, rastie pomaly.

A iba ak sú splnené tieto podmienky, môžete sa pokúsiť urýchliť prírastok hmotnosti býkmi pomocou umelých prostriedkov.

Pozor! Pred použitím akýchkoľvek stimulantov na rýchly rast je potrebné vykonať odčervenie.

Používanie stimulátorov rýchleho rastu pri injekciách s dobytkom je zvodné, ale môže byť nebezpečné. Nadbytočné vitamíny získané orálne nebudú absorbované a budú sa z tela vylučovať prirodzene. Po vstreknutí vitamínového prostriedku sa do tela dostane aj nepotrebný. Stimulanty rastového hormónu môžu narušiť vašu prirodzenú rovnováhu. Výsledkom nebude zrýchlené priberanie, ale problémy s produkciou hormónov.

Záver

Kŕmenie teliat pre rýchly rast je nevyhnutné v prvom rade kvalitnými výrobkami obsahujúcimi veľké množstvo bielkovín. Žiadne hormóny a antibiotiká nepomôžu zvieraťu pribrať, ak nemá z čoho „budovať“ svalové tkanivo.

Recenzie rastových stimulantov pre dobytok

Stanislav Blinov, 37 rokov, Brjansk
Keď som sa rozhodol, že budem býkov kŕmiť mäsom, spočiatku mi ani len nenapadlo, že ich budem musieť kŕmiť rok a pol. Teraz na farme si môžete kúpiť iba dvojdňové alebo o niečo staršie. Neskôr sa všetko rozoberie. Počul som o stimulantoch rastu, rozhodol som sa vyskúšať. Toto mäso však nie je na to, aby som ho jedol. Najprv som skúsil nukleopeptid. Ukázalo sa, že hormóny z injekcie jednoducho nefungujú. Potom som si uvedomil, že ak užívate hormonálne lieky, musíte býka kŕmiť ako kulturista. Prinajmenšom žiadny proteínový kokteil. Všetky krmivá by preto mali obsahovať veľa bielkovín. A toto je drahé. Potom mi poradili Catosala. Povedali, že je to takmer zázračný liek. Tiež som si moc nevšimol výsledku. Samotná fľaša je ale veľmi drahá. Plusom pre Catosal je, že zvyšuje chuť do jedla.
Almaz Yusupov, 42 rokov, Zelenodolsk
Teľatá musia byť kŕmené mliekom najmenej sedem mesiacov. Samozrejme je potrebné aj obilie, ale teľa by malo dostávať mlieko čo najdlhšie. A čoskoro nemôžete preložiť do náhradných látok. Kvôli náhradníkom sa hanobia. A rýchlo rastú iba tí škriatkovia, ktorí nikdy neboli chorí alebo týraní. Verím, že najlepším podporovateľom rastu je dobrá genetika a správne kŕmenie. Napríklad drvič by mal byť dávaný čo najjemnejší. Takto sa lepšie vstrebáva.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia