Syfunkulóza u hovädzieho dobytka: príznaky infekcie a liečby

Dobytok nie je náchylný iba na infekčné choroby v prípade nepriaznivých podmienok. Oslabené neudržiavané zvieratá sú často napádané parazitmi. Syphunculatosis u hovädzieho dobytka je ochorenie spôsobené niektorými druhmi ektoparazitov, to znamená hmyzom, ktorý žije na koži hospodárskych zvierat.

Čo sú sifunkulatóza

Môžeme povedať, že je to rovnaké ako vši u ľudí. Inými slovami, ide o napadnutie vošmi dobytka. Všetci paraziti tohto typu patria do podradu Anoplura, predtým nazývaného Siphunculata. Odtiaľ pochádza názov choroby. Na hovädzom dobytku je parazitovaných viac druhov vší. Aby sa nešpecifikovalo zakaždým druh hmyzu, všetky vošky sa nazývajú sifunkulatóza.

Celkovo žije v Európe najmenej 50 druhov vší. Na dobytku nájdete 4 druhy vší a 1 voš. Pretože v anglicky hovoriacej tradícii sa voš nazýva žuvacie / červené voš, infekcia týmto parazitom sa často nazýva aj sifunkulatóza.

Vlasoid (Bovicolabovis)

Líši sa od vší v hlave, ktorá je širšia ako hrudník, a v zásobovaní potravinami. Rovnako ako iné hospodárske zvieratá parazitujúce na hovädzom dobytku patrí do radu Phthiraptera. Patrí ale do podradu Mallophaga, zatiaľ čo vši sajúce krv sú členmi podradu Anoplura. Veľkosť 1-2 mm. Hlava je tmavočervená, telo bledožlté. Z hlavy a veľkosti pochádza anglický názov voš „malá červená voš“.

Stanovište na majiteľovi: hlava, krk, chrbát, zadok. Tento hmyz sa živí vlnou, pokožkou, sekrétmi tukov. Nepije krv. Životný cyklus s neúplnou transformáciou trvá v priemere 42 dní.

Takto vyzerajú vši na makrofotografii.

Hovädzí dobytok (Haematopinus eurysternus)

Je „voškou“, ale v anglicky hovoriacej tradícii „voškou s krátkym hlavou“. Dĺžka 1,5 mm. Farba je hnedá, s lesklým chitínovým krytom. Krvavé sanie. Hlavným biotopom pre dobytok je hlava a krk.

Voš modrá modrá (Linognathus vituli)

Dĺžka tela 2 mm. Farba brucha je tmavo modrá. Prvý pár nôh je kratší ako ďalšie dva. Kladie vajcia na hostiteľa. Vajcia sú tmavej farby a nemusia byť na kabáte viditeľné.

Obdobie od odloženia do uvoľnenia nymfy je 2 týždne. Životný cyklus 2 - 3 týždne. Životnosť imaga je asi mesiac.

Bežné biotopy:

  • hlava;
  • krk;
  • ramená;
  • krupiér.

Ak je sifunkulatóza vážne zanedbávaná a populácia rastie, tento druh ektoparazitu sa nachádza všade na tele hovädzieho dobytka.

Voš malá (Solenopotes capillatus)

Sedavý organizmus s dĺžkou 1 - 2 mm. Toto je najmenšia vši, ktorá saje krv a ktorá spôsobuje sifunkulózu u hovädzieho dobytka. Farba je modrastá. Stanovište: papuľa, čelo, oči, krk. Vývojový cyklus „od vajíčka k vajíčku“ je 27 - 29 dní.

Voš chvostová (Haematopinus quadripertusus)

Najväčší z parazitov, ktoré spôsobujú sifunkulatózu u hovädzieho dobytka. Veľkosť dospelého človeka je 4-5 mm. Má tmavú hrudnú dosku a rovnako veľké nohy. Bežné biotopy: hlava a chvost. Očakávaná dĺžka života je asi mesiac. Od okamihu znášania vajíčka po vyliahnutie víly 9 - 25 dní. Priemerný životný cyklus je asi 2 - 3 týždne. Živí sa krvou.

Dospelá samica Haematopinus quadripertusus (A: dorzálna a B: ventrálna), čierny pruh zodpovedajúci 1 mm

Dospelý samec Haematopinus quadripertusus (A: dorzálny a B: ventrálny), čierny prúžok zodpovedá 1 mm

Spôsoby infekcie sifunkulózami

Vši sú neaktívny hmyz a bez hostiteľa môžu žiť iba 7-10 dní. Infekcia sa zvyčajne vyskytuje:

  • pri kontakte zvierat v stáde dobytka;
  • keď je teľa v kontakte s maternicou;
  • v dôsledku kontaktu zdravého jedinca s infikovanou vlnou.

Posledné uvedené je typické pri prechode dobytka, keď zvieratá škriabu po rôznych predmetoch, aby sa zbavili zimnej vlny.

Komentujte! Denné čistenie mŕtvej vlny kefkou významne zníži riziko infekcie syfunkululózou.

Jedným zo spôsobov infekcie sifunkulózou dobytka

Známky infekcie dobytka sifunkulatózou

Keďže v literatúre v anglickom jazyku je každý nelietavý a neskákajúci malý parazit na hovädzom dobytku automaticky klasifikovaný ako voš, je každý z nich príčinou sifunkulatózy. Známky sú podobné aj kvôli skutočnosti, že všetok tento hmyz spôsobuje svrab u dobytka. Diagnóza nie je zložitá: vši sú viditeľné voľným okom. V pokročilých prípadoch vidno zhrubnutú nepružnú pokožku. Dermatitída sa vyskytuje v dôsledku uhryznutia. Srsť je krehká, matná a rozstrapatená.

Komentujte! Keď sú vši postihnuté, na krku, tvári, ušiach sa vytvorí holá pokožka.

Chvostové vši okolo oka kravy

Nebezpečenstvo sifunkulatózy

Samotné uhryznutie vši nie je nebezpečné. Ale parazity vstrekujú sliny do rán, čo dráždi pokožku a spôsobuje svrab. V dôsledku poškriabania sa patogénna mikroflóra dostane do tela cez poškodenú pokožku. Vši môžu tiež prenášať leptospirózu a brucelózu, ktorých pôvodcovia vylučujú. Ale leptospira vstupuje do krvi rovnakým česaním, pretože v procese česania dobytok vtiera výkaly vší do kože.

Kvôli nepríjemnému svrbeniu spôsobenému voškami dobytok výrazne znižuje produktivitu. Klesá nielen výťažok mlieka, ale aj prírastok hmotnosti.

Pacient s hovädzím dobytkom so synfuculózou

Liečba sifunculatosis u hovädzieho dobytka

Metódy liečby sifunkulatózy závisia od počtu hospodárskych zvierat. To, čo je vhodné pre súkromného vlastníka, často nie je vhodné pre poľnohospodára s veľkým stádom dobytka.

Liečba syfunkulózy vo veľkých kŕdľoch

Prípravky pre priemyselné farmy s dobytkom sú rozdelené do 3 typov:

  • na povrchovú úpravu;
  • nesystémové lieky aplikované na pokožku a pôsobiace iba na ektoparazity;
  • injekcie a inhalácie systémového účinku, ktoré ničia nielen ekto, ale aj endoparazity.

Niektoré nesystémové lieky si vyžadujú jednorazové použitie, iné je potrebné užívať dvakrát v intervale 2 týždňov. Raz sa použijú tie prostriedky, ktoré pôsobia dlho, pretože vajíčka vší sú dobre chránené pred vonkajšími vplyvmi. Ak insekticíd ovplyvňuje parazita iba cez črevný trakt, bude potrebné ďalšie ošetrenie, aby sa usmrtili nymfy, ktoré sa z vajíčok dostali po 9 - 14 dňoch.

Komentujte! Pri používaní systémových injekčných liekov je potrebné mať na pamäti, že majú na vši horší účinok ako na vši.

Voš na makro pri zväčšení makra: žltá šípka - víly, biela - dospelí

Opatrenia

Pri liečbe sifunkulatózy u hovädzieho dobytka nie je potrebné používať injekcie systémových liekov od 1. novembra do 1. februára. Dobytok môže byť napadnutý aj larvami gadfly. Systémové lieky na ne tiež pôsobia. Po smrti v gastrointestinálnom trakte alebo v spinálnom kanáli môžu rozkladajúce sa larvy spôsobiť otravu krvi u hovädzieho dobytka. Naposledy v roku sa prevencia sifunkulatózy môže uskutočniť počas jesenného odstavenia.

Liečba sifunkulatózy na súkromnom nádvorí

Pri pozornom prístupe k zvieratám je výskyt vší zriedkavým javom. Ak sa krava nakazí syfunkulózou, bude možné urobiť zvyčajnými prostriedkami proti blchám pre domáce zvieratá. Predávajú sa v akomkoľvek obchode s domácimi zvieratami. Na ošetrenie dobytka musíte zvoliť prášok alebo sprej. Koncentrát môžete kúpiť aj v ampulkách a zriediť ho vodou.

Krava je vyvedená z maštale a zviazaná v krajnom rohu, kde dobytok zvyčajne nechodí. Vši nemôžu lietať a skákať, takže je nepravdepodobné, že by sa prežili jednotlivci doplazili späť do stodoly. Zviera sa ošetrí liekom proti blchám a nechá sa stáť na vodítku 1 až 2 hodiny.

Keď umierajúce a unikajúce vši padajú z dobytka, majiteľ musí úplne vyčistiť stánok steliva a celú miestnosť ošetriť insekticídmi. Je lepšie používať lieky s dlhým trvaním účinku na báze pyretroidov.

Komentujte! Výrobky alfa-cypermetrín sú vhodné na ošetrenie domácich miláčikov.

Po 2 týždňoch sa musí spracovanie zvieraťa a priestorov opakovať.

Prevencia syfunkulózy u hovädzieho dobytka

Dobytok ochorie na sifunkulatózu v prípade zlých podmienok a oslabenia imunitného systému. Preto hlavné preventívne opatrenia spočívajú v banálnom udržiavaní čistoty v stodole a pravidelnej dezinsekcii priestorov. Posledná sa vykonáva každé 2 týždne za teplého počasia.

Vši sa ľahko vyčesávajú zo zvieracích chlpov pomocou hrebeňa a štetcov. Inými slovami, krava by sa mala čistiť každý deň bez toho, aby po bokoch a nohách zostali sušené kôry hnoja. Takéto kôry sú vynikajúcou ochranou pre ektoparazity a umožňujú im bezpečnú reprodukciu.

Prvé ošetrenie vší v roku sa vykonáva pred pasením dobytka na pastvine. To sa deje pomocou systémových liekov, ktoré chránia pred všetkými parazitickými organizmami. Opakované ošetrenie sa vykonáva podľa pokynov, v závislosti od trvania účinnej látky. Liečba a prevencia sifunkulatózy sa naposledy vykonáva na jeseň, počas odstavovania teliat od kráľovien.

Záver

Syphunculatosis u hovädzieho dobytka je priamym dôsledkom nehygienických podmienok v maštali. Vyčistené a dobre upravené kravy zvyčajne nemajú vši, pretože pri pokuse o presun k novému majiteľovi budú parazity vyčesané spolu s odumretou pokožkou a čiastočkami vlasov.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia