Domáci dojací stroj

Dojací stroj pre kravy doma môže byť vyrobený špecialistom, ktorý rozumie tomu, ako funguje a z akých zložiek sa skladá. Remeselná jednotka môže poraniť vemeno. Ak sa rozhodne zastaviť na domácich výrobkoch, musia byť uzly pre dojací stroj zakúpené vo výrobnom závode. Doma sú diely zostavené do jednej konštrukcie.

Ako funguje dojací stroj

Predtým, ako zistíte princíp činnosti a začnete vyrábať, musíte pochopiť, aké sú hlavné komponenty dojacieho stroja:

 • cumlíkové poháre - 4 kusy;
 • hadice na čerpanie mlieka a vstrekovanie vzduchu;
 • kovová nádoba na mlieko;
 • čerpadlo s elektromotorom;
 • zberateľ.

V závislosti od modelu je zariadenie vybavené pulzátorom alebo namiesto neho pracuje piestové čerpadlo. Druhý typ jednotky pozostáva zo sady ventilov, ktoré sú vybavené zberačom mlieka (plechovka) a čerpadlom. Ich striedavé uvedenie do činnosti je spojené so smerom pohybu piestu.

Dudlíky majú zložité zariadenie. Základom je kovové alebo plastové puzdro. Vo vnútri sú gumené vložky. Elastický prvok pevne prilieha okolo ceckov vemena kravy Medzi telom a vložkami je uzavretá komora.

Dôležité! Nemôžete sa pokúsiť vyrobiť si okuliare doma. Pri domácom dojacom stroji sa používajú iba továrenské diely.

Na každé sklo sú pripojené dve hadice. Hrubá sacia trubica na mlieko je spojená s gumovou vložkou. K telu pohára je pripojená tenká hadica. Prostredníctvom neho sa vstrekuje vzduch do utesnenej komory.

Princíp činnosti push-pull inštalácie je nasledujúci:

 • Poháre sa nasadzujú na struky vemena kravy, čerpadlo sa zapína;
 • Spočiatku sa vo vnútri gumovej vložky pohára (sacej komory) udržuje nízky tlak. Keď čerpadlo poháňa pulzátor alebo ventil (v závislosti od konštrukcie), vákuum začne pulzovať. Pri súčasnom vytvorení nízkeho tlaku v zapečatenej medzistene a sacej komore vyteká mlieko z cumlíka vemena kravy.
 • Mlieko preteká hrubými hadicami cez zberač do plechovky.

Odtok mlieka sa zastaví, keď sa tlak vo vnútri uzavretej komory medzi stenami vyrovná s atmosférickou úrovňou.

Takmer všetky jednotky sú vákuové a fungujú na rovnakom princípe. Technické parametre a podrobnosti sa líšia pre rôzne modely.

Existuje niečo ako diskontinuita dojenia. Princíp dvojtaktného dojacieho stroja je založený na neustálom odsávaní mlieka z vemena kravy. Jednotka má iba dva režimy prevádzky: nasávanie mlieka a kompresiu strukov. Trojtaktné zariadenia fungujú na podobnom princípe, existuje iba tretí pokojový režim. Pre kravu je táto možnosť fyziologicky pohodlnejšia, pretože pripomína ručné dojenie.

V zásade sú moderné dojacie stroje dvojtaktné. Sú ľahšie, ľahšie sa prepravujú. Trojtaktné modely sú výkonné, zvyčajne stacionárne.

Stroje sa líšia v spôsobe dojenia kravy:

 1. Sacie modely odsávajú mlieko. Výhodou tejto technológie sú struky a vemeno kravy. Proces je bližšie k ručnému dojeniu.
 2. Uvoľňovacie modely fungujú kvôli podtlaku a dodatočnému pretlaku.

Sacie zariadenia sa vyrábajú v priemyselnom meradle a lisovacie jednotky sa vyrábajú na zákazku.

Dojacie jednotky sa líšia v spôsobe prepravy mlieka. Doma a na malých farmách sa používajú mobilné zariadenia s plechovkou. Na veľkých farmách sa mlieko zhromažďuje do veľkého stacionárneho kontajnera a prepravuje sa dlhými potrubiami.

Výhody a nevýhody domáceho dojacieho stroja pred zakúpeným

Keď ste sa rozhodli vyrobiť si dojací stroj doma, musíte si porovnať klady a zápory domácej a továrenskej jednotky. Na základe výsledkov urobte konečné rozhodnutie.

Domáce výhody:

 • nižšie náklady, s výhradou samostatnej montáže jednotiek doma;
 • možnosť úpravy diagramu dojacieho stroja vlastnými rukami podľa vašich požiadaviek;
 • dokončenie jednotiek s prihliadnutím na osobné požiadavky;
 • samoobsluha v budúcnosti dojacej jednotky a jej oprava doma.

Nevýhody domácich výrobkov:

 • neexistuje žiadna záruka spoľahlivej prevádzky zariadenia, jemného dojenia vemena kravy;
 • pre správnu inštaláciu jednotiek doma sú potrebné znalosti a skúsenosti;
 • úspory sú malé, pretože sa budú musieť kúpiť všetky uzly;
 • inštalácia zložitých častí si bude vyžadovať technické riešenia.

Výhody prefabrikovanej dojacej jednotky:

 • záruka spoľahlivej činnosti zariadenia, zníženie rizika poranenia vemena kravy;
 • záručný servis od výrobcu;
 • zakúpená inštalácia je okamžite pripravená na prevádzku bez skúšobných postupov;
 • estetický vzhľad, kompaktnosť zariadenia.

Nevýhody továrenského dojacieho stroja:

 • vysoká cena nie je vždy dostupná pre súkromného vlastníka kráv;
 • niektoré konštrukčné jednotky nemusia vyhovovať požiadavkám zákazníka;
 • kvôli servisu musíte niekedy pozvať zástupcu servisného strediska;
 • pozáručné opravy sú pre majiteľa nákladnejšie.

Po zvážení všetkých kladov a záporov bude jednoduchšie rozhodnúť sa, čo je lepšie, vyrobiť si manuálny dojací stroj alebo kúpiť hotový dojací stroj.

Ako si vyrobiť dojací stroj vlastnými rukami

Ak chcete zostaviť domáce výrobky doma, musíte spočiatku kúpiť všetky komponenty. Budete potrebovať:

 • vákuová pumpa;
 • závesný mechanizmus;
 • pulzátor;
 • môcť;
 • sada hadíc na čerpanie mlieka a vstrekovanie vzduchu.

Po zakúpení všetkých častí začnú vyvíjať projekt. Ako základ môžete brať dojací stroj. Schéma je úplne skopírovaná alebo vykonáva vlastné opravy. Najskôr sú určené s dizajnom rámu a potom sú na ňom umiestnené všetky uzly.

Funkčnosť dojacieho stroja na kravy závisí od výberu príslušenstva. Zostava musí spĺňať technické špecifikácie. Kvalita ovplyvní životnosť prístroja. Je vhodné venovať pozornosť nákladom. Niektoré časti domáceho výrobcu nie sú horšie ako dovážané náprotivky, ale sú lacnejšie.

Vákuová pumpa je hlavnou pracovnou jednotkou domáceho prístroja. Na jeho práci závisí kvalita sania mlieka zo struku kravského vemena. Výber čerpadiel je obrovský. Najskôr sa uprednostňujú dôveryhodní výrobcovia. Z hľadiska cenovej politiky volia zlatú strednú cestu. Kvalitné čerpadlo nemôže byť lacné. Príliš drahá jednotka je pre pozáručný servis náročná.

Aby doma zostavený dojací stroj na kravy pracoval stabilne, začnú vyberať čerpadlo podľa technických parametrov. Prvý krok je určený výkonom. Na dojenie dvoch kráv stačí 500 W čerpadlo. Ak farmu tvorí veľké množstvo hospodárskych zvierat, vyberie sa čerpacie zariadenie s výkonom 4 kW alebo viac. Tu je dôležité dodržiavať jednoduché pravidlo: čím väčší je počet kráv, tým silnejšia je pumpa. Veľká zásoba však tiež nie je potrebná. Nevyžiadaná energia sa prejaví v zbytočnej spotrebe energie.

Druhým dôležitým technickým parametrom je funkčnosť.K dispozícii sú vákuové a olejové čerpadlá. Pre domáci dojací stroj je vhodná prvá možnosť. Olejové jednotky spôsobujú kravám vysoké rušenie. Ďalej je potrebné neustále sledovanie hladiny oleja. Ak je systém bez tlaku, mlieko sa znehodnotí.

Závesná jednotka je rovnako dôležitou súčasťou prístroja. Je to on, kto bude v kontakte s vemenom kravy. Tu nemôžete uložiť. Je lepšie zakúpiť zavesenú jednotku od známeho výrobcu. Je vhodné zvoliť priehľadné poháre, aby ste videli proces podojenia strukov kravského vemena. Dôležité sú vysoko kvalitné gumové vložky a mäkké silikónové prísavky. Čím lepšie sú tieto prvky, tým menej energie je potrebné na to, aby motor nasával mlieko. Kravské struky a vemená sú navyše menej trením.

Pulzátor a kolektor sú vybrané podľa vášho uváženia. Bude to vyžadovať osobné skúsenosti a odporúčanie predajcov. Jednotky sa predávajú v samostatných verziách a kombinované - impulzné kolektory. Druhá možnosť je výhodnejšia pre domáci dojací stroj. Kombinovaná jednotka je lacnejšia, ľahko sa inštaluje a udržiava. Výrobca nehrá špeciálnu rolu. Importované impulzné kolektory majú však dlhšiu životnosť, ale sú nákladnejšie. Domáce modely sa rýchlejšie opotrebúvajú, ale cena je nižšia. Nechajte majiteľa kráv rozhodnúť sa, čo je pre neho výhodnejšie.

Hadica na prepravu mlieka je vybraná priehľadná z potravinárskeho polyméru. Nepriehľadná hadica je vhodná pre vzduch, ale je podobne vyrobená z netoxických materiálov. Potrubia musia byť pevné a odolné.

Kontajnery na zber mlieka sú k dispozícii z plastu, hliníka a nehrdzavejúcej ocele. Hliníková plechovka je ľahká, ale časom sa zhoršuje z dôvodu vlhkosti. Oxidačné produkty sa dostávajú do mlieka. Nerezová oceľ je ideálny materiál, iba nádoba je ťažká. Plastový výrobok neoxiduje, je ľahký, ale pri náraze praskne. Výber typu plechovky závisí od preferencií majiteľa.

Po zakúpení všetkých komponentov nebude ťažké zostaviť dojací stroj pre kravy vlastnými rukami:

 • podľa vypracovaného projektu je rám zváraný;
 • čerpadlo, motor sú priskrutkované k rámu, remenice sú spojené pásom na prenos krútiaceho momentu;
 • čerpacie zariadenie je pokryté kovovým plášťom;
 • hadice na mlieko sú spojené s čerpadlom na čerpanie mlieka do plechovky;
 • hadice sú spojené so spúšťacím kolektorom, je pripojená závesná jednotka;
 • vo veku plechovky je vyvŕtaný otvor, je nainštalovaný ventil, ktorý je zodpovedný za nastavenie tlaku.

Na konci montáže sa pokúsia spustiť čerpadlo.

Video ukazuje dojací stroj vlastnými rukami podrobnejšie:

Dojací stroj pre domácich majstrov z vysávača

Vákuové čerpadlo môže nahradiť vysávač, ale tlak v domácom produkte musí byť pulzný, inak by sa poranilo vemeno kravy. Elektroventil je umiestnený na zostavenom prístroji z vysávača napájaného pulzným napätím. Počas prevádzky bude ventil odvádzať vzduch z hadice a vytvárať pulzujúci tlak.

Na videu príklad výroby vákuovej pumpy z vysávača:

Domáci dojací stroj z kompresora

Kompresor sa premení na vákuové čerpadlo. Na vstupe do prijímača sa z odpaliska vytiahne spätný ventil. Ak chcete odstrániť gumový nikel, musíte odskrutkovať zástrčku.

Proces výroby dojacieho stroja z kompresora vlastnými rukami je podrobnejšie uvedený vo videu:

Ťažkosti a nuansy pri výrobe domáceho dojacieho stroja pre kravy

Ťažkosti s zostavením dojacieho stroja na kravy doma vznikajú pri nedostatku vedomostí a skúseností. Urobené chyby sa prejavia predovšetkým na zvierati. Ak je krava vystrašená alebo zranená, v budúcnosti nastanú problémy s normálnym dojením.

V domácom dojacom stroji je dôležité brať do úvahy všetky nuansy, aby sa z hľadiska technických parametrov nelíšil od továrenského dizajnu. Berú dokonca do úvahy hladinu hluku motora a spôsob, akým sa jednotka pohybuje okolo stodoly.

Záver

Optimálne je zostaviť si dojací stroj pre kravy doma, keď je v továrni niekoľko rozbitých jednotiek. Pracovné časti sú odstránené z každej inštalácie a inštalované na hotovom ráme. Nákup všetkých nových jednotiek nie je ekonomicky životaschopný a niekedy bude dokonca drahší ako nové zariadenie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia