Po inseminácii má krava biely výtok: príčiny a liečba

U kravy po býkovi sa biely výtok vyskytuje v dvoch prípadoch: tečúce spermie alebo vaginitída. Ak sa vyvinie endometritída, môže sa vyskytnúť aj krvavý (hnedý) hlien. „Bielym“ sa často hovorí obvyklý priehľadný fyziologický odtok počas a po love. V skutočnosti majú žltkastú farbu. Takéto slobody v terminológii spôsobujú značný zmätok v chápaní toho, či je výtok kravy normálny alebo chorobný.

Prečo má krava po zakrytí biely výtok?

Normálny fyziologický výtok z vulvy u kravy je jasný a nažltlý. Vzhľad inej farby a zakalenia hlienu naznačuje prítomnosť zápalových procesov v reprodukčnom systéme zvieraťa. Zvyčajne sa tieto choroby vyvíjajú po otelení. Po párení s býkom môže zápal začať, iba ak bola poškodená sliznica maternice a do tela prenikla infekcia.

Pri prirodzenom párení s býkom sa môže vyvinúť cervicitída v dôsledku poškodenia svalov alebo slizníc cervikálneho kanála. V tomto prípade nie je vylúčený výskyt hnisavých odtokov z vulvy. V tomto prípade bude vzhľad vonkajších pohlavných orgánov ďaleko od normálu. Obzvlášť bude opuchnutá sliznica.

Kolpitída

Predpokladá sa, že pri vaginitíde dochádza k bielemu výtoku. Nie je to tak úplne pravda. Kolpitída, čo je „klasická“ vaginitída, je charakterizovaná vezikulami na sliznici genitálií. Toto je zápal pošvovej sliznice. Často je to dôsledok ďalších problémov v reprodukčnom systéme:

 • cervitída;
 • endometritída;
 • trichomoniáza;
 • kampylobakterióza;
 • poranenia pôrodných ciest.

Vo všetkých prípadoch sa na pošvovej sliznici tvoria bubliny naplnené jedným alebo iným typom exsudátu. Posledné závisí od príčiny vaginitídy.

Komentujte! Alokácia vo veľkých množstvách s vaginitídou u kráv chýba.

Ďalší obraz sa pozoruje pri vestibulovaginitíde. Povaha slizničných sekrétov je tu veľmi rôznorodá.

Takýto biely hlien je možný pri hnisavej vestibulovaginitíde.

Vestibulovaginitída

Takýto biely hlien je možný pri hnisavej vestibulovaginitíde.

Rozdiel od vaginitídy je v tom, že v tomto prípade sa sliznica vestibulu zapáli. Neskôr však zápal prejde do samotnej vagíny. Vestibulovaginitída sa delí podľa troch kritérií: priebeh, povaha a pôvod.

V priebehu ochorenia sa delia na akútne a chronické. Podľa povahy procesu sú to:

 • hnisavý;
 • serózny;
 • katarálny;
 • flegmonózny;
 • záškrt;
 • zmiešané.

Podľa pôvodu sa rozlišujú tri skupiny: neinfekčné, infekčné a invazívne.

Príčiny ochorenia môžu byť:

 • traumatické napríklad pri párení s býkom;
 • infekčné, keď sú infikované sexuálne prenosnou patogénnou mikroflórou;
 • komplikácia po infekčných chorobách.

Výtok bude s každou vestibulovaginitídou, ale nie vždy budú biele alebo žlté. V akútnej seróznej forme bude exsudát takmer priehľadný. Pri akútnom katarálnom zápale je hlien zakalený a viskózny. Akútny hnisavý je charakterizovaný odtokmi bielej, žltej a žltohnedej farby. Možno aj nazelenalá. Pus má silný, nepríjemný zápach.

Pri akútnej flegmonóznej forme je hnisu málo, vysychá pri spodnej časti chvosta.Hnilobná hnedá tekutina sa vylučuje pri akútnej difterickej vestibulovaginitíde.

Pokiaľ ide o objem, exsudát sa najviac podobá obvyklému fyziologickému hlienu pri purulentno-katarálnej a chronickej katarálnej vestibulovaginitíde. Rozdiel je v prímesi hnisu. Samotný výtok môže byť tekutý aj hustý.

Prečo má krava po oplodnení žltý výtok?

S vysokou pravdepodobnosťou sa pri endometritíde objaví žltý výtok. Jedná sa o zápal sliznice maternice, ktorý sa zvyčajne vyskytuje ako komplikácia zložitého telenia. Výsledkom je, že v čase párenia s býkom má choroba čas ísť dosť ďaleko na to, aby exsudát získal žltú alebo dokonca hnedú farbu od prímesi krvi.

Výtok s endometritídou môže byť tiež slizovitý. Povaha odtoku závisí od formy ochorenia: katarálnej, purulentnej alebo fibrinóznej. V prvom sa uvoľňuje hlien, v druhom hnis, v treťom sú v hliene prítomné fibrínové filmy.

Komentujte! Výtok s bežiacou hnisavou vestibulovaginitídou bude tiež bledožltý.

Najnebezpečnejším je vo všetkých prípadoch hnis so zrazenou krvou. Takéto odtoky sa javia ako tmavožlté alebo hnedasté. Táto farba znamená, že zápal sa dostal do krvných ciev a poškodil ich.

Pri fibrinóznej endometritíde môže byť výtok nielen hnedý, ale aj zreteľne krvavý, s hnisavým bielym nepriehľadným hlienom vytekajúcim z maternice.

Čo robiť, ak má krava výtok po býkovi

V takom prípade akcie priamo závisia od vzhľadu a načasovania vypúšťania. Ak krava začne unikať husto bielou tekutinou z vulvy hneď po prirodzenom párení s býkom, pravdepodobne by ste sa nemali obávať. Žiadna infekcia sa nevyvinie tak rýchlo. Za predpokladu, že zviera bolo pred oplodnením zdravé. Ale počas prvých 15 minút môže býčie spermie tiecť z pošvy maternice.

Komentujte! Uistite sa, že je krava zdravá, a to rektálnym masírovaním maternice pred párením s býkom.

V prítomnosti chorôb reprodukčných orgánov bude výtok "zafarbený".

Príroda je veľký zaisťovateľ. Časť ejakulátu, ktorú býk vyhodí počas párenia, by stačila na oplodnenie stoviek kráľovien. Prebytočné spermie sú buď postupne absorbované v tele samice, alebo vytekajú.

Druhá možnosť: priehľadný, hustý a lepkavý hlien, ktorý sa objaví 2-3 dni po párení s býkom alebo oplodnením. Trvanie takéhoto vypúšťania je od mesiaca do dvoch. Naznačujú, že krava sa oplodnila.

Tento výtok sa zastaví po 1 - 2 mesiacoch. Ale aby ste si boli istí, že je krava gravidná, musí byť mesiac po párení rektálne vyšetrená.

Vzhľad zakaleného výtoku 1 alebo viac dní po párení naznačuje vývoj zápalového procesu. V takom prípade je potrebné začať s liečením kravy. Ale zvyčajne sa všetky choroby maternice a pošvy vyvinú po otelení ako komplikácia. Biely, žltý a hnedý výtok pred párením s býkom môže byť u kravy iba vtedy, ak majiteľ zvieraťa nevenoval pozornosť vzniku a vývoju choroby.

Komentujte! Niekoľko dní pred otelením sa tiež môže u kravy objaviť „biely“ výtok.

Ale to sa deje už 9 mesiacov po oplodnení zvieraťa býkom. A hlien nie je biely, ale žltkastý. Môže byť mierne oblačno. Začína vyniknúť asi 2 týždne pred otelením.

Takéto hojné zakalenie nie je za žiadnych okolností normou a s najväčšou pravdepodobnosťou naznačuje pokročilú endometritídu.

Liečba

Pri kolitíde je vagína kravy zavlažovaná dezinfekčnými roztokmi:

 • sóda;
 • peroxid vodíka;
 • furacilín;
 • rivanola.

V prípade vážneho poškodenia sa do vagíny zavádzajú tampóny s dezinfekčnými masťami: streptocídne, Višnevskij, ichtyol a ďalšie podobné látky.

Pri cervicitíde sa vagína kravy zavlažuje roztokom Lugolu alebo manganistanu draselného, ​​potom sa exsudát odstráni a pomocou tampónu sa krčný kanálik lubrikuje ichtyolom alebo jodoform-dechtovou masťou.

Liečba vestibulovaginitídy závisí od ich typu. V prípade serózneho, katarálneho a purulentného zápalu sa krava pošvou polieva roztokom furacilínu, etakridín laktátu alebo 2% roztoku sódy bikarbóny. Ďalej sa na sliznice aplikuje antiseptické mazanie: syntomycín, streptokid, Višnevskij. Pri flegmonózach a záškrtoch je umývanie podobné, ale do masti sa pridá 1% novokaínu v prášku.

Pri endometritíde je zviera umiestnené do zlepšených podmienok ustajnenia. Do maternice kravy sa vstrekne 50 ml 2% studeného roztoku vagotilu alebo 500 ml Lugolovho roztoku. Potom sa obsah maternice evakuuje vákuovou pumpou a do kravy sa umiestnia antimikrobiálne bolusy. Neurotropické lieky, vitamín A a deriváty námeľového oleja sa injikujú subkutánne. Používa sa tiež Mosinova blokáda. Sú zobrazené všeobecné terapeutické prostriedky.

Preventívne opatrenia

Normálne fyziologické sekréty, ktoré naznačujú pravdepodobnosť oplodnenia, často priliehajú k chvostu kravy a priťahujú muchy. Aby sa zabránilo infikovaniu genitálií po párení s býkom, je potrebné dodržiavať hygienu vonkajších pohlavných orgánov: vulva a chvost sa každý deň umyjú teplou vodou a utrú sa dosucha. Majiteľ sa zároveň môže ubezpečiť, že nedochádza k žiadnym problémom, alebo si chorobu všimnúť včas.

Na prevenciu gynekologických problémov u kravy je potrebné dodržiavať podmienky ustajnenia a kŕmenia. Predispozíciu na endometritídu často zhoršuje nedostatok vitamínov a nedostatok pohybu, ktoré znižujú imunitu zvieraťa.

Záver

V prípade kravy po býkovi by biely výtok v ideálnom prípade mal úplne chýbať, ak to nie je prvých pár minút po párení. V zdravej maternici by mal byť hlien priehľadný aj po párení, aj pred otelením.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia