Prečo lýtko hryzie dosky

Teľa zvyčajne nehryzie dosky z rozmaznávania alebo nudy. Môže sa stať, že si nájde inú zábavu. Napríklad pretlačenie čela cez plot. A nie nudné a rezanie rohov sa môže poškriabať.

Prečo lýtko hryzie dosky

Bohužiaľ je oveľa bežnejšie, že teľatá hryzú dosky kvôli zvrátenému apetítu. Posledne uvedené sa vyskytuje pri nedostatku určitých vitamínov alebo minerálov. Stáva sa, že takto sa zvieratá snažia prehlušiť hlad. Ale nie preto, že by sa ich majiteľ rozhodol naučiť ich nejesť, a teda šetriť na krmive. Ak je teľa držané pod maternicou, nemusí mať dostatok mlieka, ak je krava málo plodná alebo má mastitídu.

Príčiny sú však častejšie v chorobách:

 • hypokobaltóza;
 • hypocuprose;
 • bezoárova choroba.

To sú hlavné tri dôvody, prečo teľatá začnú hlodať dosky. A nielen oni. Zvrátenie chuti do jedla zahŕňa konzumáciu mnohých nejedlých vecí.

Hypocobaltose

Vyskytuje sa vtedy, keď je v pôde nedostatok kobaltu a jedná sa o endemické ochorenie. Teľatá sú najcitlivejšie na hypokobaltózu. Známky nedostatku kobaltu sa častejšie zaznamenávajú v období stánku jar-zima.

Vyvíja sa v oblastiach s piesočnatými, podzolickými a rašelinistými pôdami s obsahom kobaltu nižším ako 2 mg / kg. V tráve a sene je to asi 0,6 mg / kg.

Hypokokaltóza sa vyznačuje:

 • zažívacie ťažkosti, keď sa hnačka strieda so zápchou;
 • zmeny mikroflóry v čreve;
 • príznaky všeobecnej anémie;
 • prekrútenie chuti do jedla.

Teľatá sa snažia dohnať nedostatok kobaltu a začnú hrýzť dosky, kôru, drevo a kosti. Olizujte steny a iné zvieratá. Jedia suchú trávu a zem.

Ak však teľa olizuje steny alebo maškrtí z drevených konštrukcií, všeobecne sa prijíma názor, že nemá dostatok vápniku na rast. Kvôli tejto chybe sa telu namiesto solí kobaltu podávajú doplnky vápnika a zhoršuje sa priebeh ochorenia.

Na liečbu sú chlorid kobaltnatý a síran predpísaný v dávke 10-20 mg denne. Podávajú sa v obväzoch, premixoch a tabletách. Môžete si kúpiť kompozíciu obohatenú o soli tohto kovu. Krmivá bohaté na kobalt sa zavádzajú do stravy:

 • strukoviny;
 • vrcholy rutabagov a repy;
 • kŕmne droždie;
 • mäsovo-kostná múčka.

V prípade zanedbávaného ochorenia a prejavov anémie sú predpísané injekcie vitamínu B₁₂. Prevencia je veľmi jednoduchá: teľatá sú vybavené potrebným kŕmením.

Pozor! Predávkovanie kobaltom je nebezpečnejšie ako jeho nedostatok.

Pri nadmernom množstve dochádza k štrukturálnym a funkčným zmenám na sliznici očí, v gastrointestinálnom trakte, pľúcach a v obehovom systéme.

S dobrou znalosťou botaniky možno podľa zloženia rastlín na pastvinách určiť približný súbor látok v pôde.

Hypocuprosis

Vyvíja sa v oblastiach s kyslými rašelinistými pôdami, chudobnými na meď. Najnáchylnejšie sú teľatá, jahňatá a kozliatka. Nedostatok medi nastáva, ak je jeho obsah v pôde nižší ako 15 mg / kg a v krmive nižší ako 5 mg / kg.

U teliat sa môže vyvinúť hypokupróza aj vtedy, ak sa mlieko a mliečne náhrady kŕmia príliš dlho. Pretože nedostatok alebo prebytok ktoréhokoľvek prvku v krmive spôsobuje reťazovú reakciu, môže hypocupróza tiež vyprovokovať:

 • nedostatok železa alebo kobaltu;
 • nadbytok olova, molybdénu, vápniku, síry a anorganických síranov.

Bežné príznaky hypocuprózy:

 • vývojové oneskorenie;
 • zmena štruktúry srsti;
 • anémia slizníc;
 • hnačka;
 • mäknutie kostí a deformácia kĺbov;
 • zvrátená chuť do jedla;
 • prudký pokles hemoglobínu v krvi.

To znamená, že v tomto prípade teľa začne hrýzť dosky nie kvôli hladu.

Diagnóza sa stanovuje na základe laboratórnych testov pôdy, krmiva a krvi.Na liečivé účely sa teľatá kŕmia síranom meďnatým v množstve 50 - 150 mg denne.

Ostatné položky sa odporúčajú. Lepšie v premixoch. Ako preventívne opatrenie je strava vyvážená z hľadiska obsahu medi v množstve 8 - 10 mg / kg sušiny. Ak je v krmive chronický nedostatok medi, na profylaxiu sa teľatám podáva 5-15 mg síranu denne. Pri pestovaní krmovín sa do pôdy pridávajú hnojivá obsahujúce meď.

Pozor! Predávkovanie meďou rýchlo vedie k otravám.

Bezoarova choroba

V skutočnosti jediné ochorenie, pri ktorom teľatá vlastne od hladu hlodajú steny, dosky, guľatinu atď. Posledná uvedená slúži ako spúšť. Mladé zvieratá sa pokúšajú vyplniť si žalúdok lízaním blízkych zvierat. Jazyk kráv je drsný, drží sa ho vlna. Teľa to nedokáže vypľuť a je nútené prehltnúť. Postupom času sa mu v žalúdku tvoria guľky. Proces sa urýchľuje, ak sa v čase tavenia vyskytne otelenie.

Ak guličky nevytvárajú mechanické upchatie čreva, bezoárová choroba je bez príznakov. Jediným nepriamym znakom je pokus o hryzenie nejedlých predmetov.

Liečba liekom neexistuje. Preventívne sú teľatá kŕmené mliekom a do stravy sa dostávajú minerálne doplnky a vitamíny.

Čo robiť, ak lýtko žuje na doskách

Problém, ktorý sa niekedy vyskytne, spočíva v potiahnutí dosiek železom, zapichnutí klincov do nich, natretí dechtom atď. Maskujú ju. Ak je zvrátenie chuti do jedla spôsobené nedostatkom akýchkoľvek prvkov v krmive, najskôr zistite, čo chýba. Za týmto účelom darujte krv na biochemickú analýzu.

Neignorujte a kŕmte. Tiež je vhodné skontrolovať seno a kŕmne zmesi ako základ stravy pre prítomnosť všetkých potrebných látok. Pretože seno zvyčajne pochádza z blízkych oblastí, nedostatok niektorých prvkov v tráve je neustály. Miestni obyvatelia o tom vedia dosť často a môžu dokonca navrhnúť ľudové spôsoby boja.

Po získaní výsledkov analýzy je strava vyvážená podľa chýbajúcich prvkov. Spravidla sa to robí pomocou minerálnych a vitamínových premixov. Komerčne dostupné sú aj obohatené soľné lizy. Môžete nabrať soľ s potrebnými prísadami. Len móda sa neoplatí stíhať. Himalájska soľ neznamená zázračné uzdravenie.

Ak existuje podozrenie na bezoárové ochorenie, kontroluje sa produktivita maternice. Ak krava neprodukuje dostatočné množstvo, teľa sa kŕmi dodatočne. Aby problém neodpisoval ako nuda, pustili ho na celý deň na prechádzku a v noci dali seno. Samozrejme za predpokladu, že teľa je už dosť veľké na to, aby spotrebovalo vlákninu. Ak skutočne ide o hľadanie zábavy, potom nebude na rade.

Môžete však zariadiť kravské dieťa a hračku: pomalý podávač. Teľa sa bude celý deň zabávať tým, že z neho vytiahne malé zväzky sena.

Záver

Ak teľa žuje dosky, je potrebné najskôr skontrolovať výťažnosť mlieka kráľovnej kravy. Je to najjednoduchšie a najrýchlejšie. Potom darujú krv zvierat na biochémiu a podľa výsledkov rozboru upravia stravu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia