Prečo krava po otelení nemá mlieko?

Krava po otelení nedáva mlieko, pretože počas prvého týždňa produkuje mledzivo. Je životne dôležitý pre teľa, ale nie je vhodný pre človeka. Navyše bez prvého neexistuje ani druhý. A kravu musíte začať distribuovať od prvého dňa po otelení. V opačnom prípade nebudete musieť počítať s dobrou produktivitou.

Koľko mlieka dáva krava po prvom otelení

Prvé jalovice vždy produkujú málo mlieka v porovnaní s následným otelením. Je pravda, že toto „málo“ sa líši v závislosti od budúcej dojivosti kravy.

Zlá produkcia priamo súvisí s evolučnou adaptabilitou zvierat na divoký život. Samica v záujme šetrenia zdrojov tela vyprodukuje presne toľko mlieka, koľko potrebuje svoje mláďa. A ani o kvapku viac. Príroda s človekom „nepočítala“ ako s ďalším nákladom.

Novonarodené teľa nepotrebuje veľa potravy. Prvý deň môže prvé teľa vyprodukovať iba 3 - 4 litre mledziva.

Mláďa rastie, potrebuje viac mlieka a krava mu dáva potrebné jedlo. Ale na vrchole laktácie poskytne prvé teľa asi 1,5-krát menej ako dospelý, viac ako raz otelené zviera. Presné množstvo závisí od plemena a individuálnych vlastností.

Potom sa lýtko prepne na pravidelné kŕmenie a laktácia klesá. U plemien hovädzieho hovädzieho dobytka alebo u mačiek s nízkou produkciou tento stav pretrváva po celý život.

Aj dojnica produkuje málo mlieka ihneď po otelení. Jeho počet sa neskôr zvyšuje. Ale aby sa dosiahol maximálny výťažok mlieka, zviera sa začne distribuovať od prvého dňa, čím napodobňuje nedostatok potravy pre teľa. To umožňuje súčasne uchovávať mledzivo s maximálnym množstvom imunoglobulínov. Niektorí skúsení majitelia kráv používajú „krížové“ kŕmenie mledzivom. Teľa teda môže dostať tie protilátky, ktoré matka nemá.

Dodatočné kŕmenie mledziva teliatou od inej kravy zlepší imunitu mledziva.

Komentujte! Maximálne množstvo mlieka, ktoré krava dáva, až po 3. otelení.

Môže sa krava oteliť bez toho, aby naplnila vemeno

Pod vplyvom hormonálnych zmien v tele sa vemeno kravy, prísne povedané, nenapĺňa, ale napučiava. A stupeň tohto opuchu závisí od individuálnych charakteristík organizmu zvieraťa. Preto sa znak skorého otelenia, opuchnuté vemeno, zďaleka nie vždy nájde. Iné je aj načasovanie: od 3-4 týždňov u jalovíc po 0 hodín u starých kráv. V niektorých prípadoch je vemeno už naliate počas telenia.

Je to veľmi zriedkavé, ale stáva sa tiež, že pred a počas telenia nie sú vôbec žiadne opuchy. Podľa pozorovaní chovateľov hospodárskych zvierat je to najhoršia možnosť zo všetkých. V dôsledku hormonálneho narušenia sa môže vemeno po otelení naplniť a to v niekoľkých fázach. Mledzivo sa však začína vylučovať. V budúcnosti je výroba mlieka štandardná. Tento jav môže byť spôsobený miernym hormonálnym narušením. Ale keď krava olizuje novorodenca spolu so zvyšným hlienom, dostane hormóny potrebné na produkciu mlieka. Preto by ste sa nemali ponáhľať oddeliť novonarodené teľa od maternice.

Olizovanie teliat stimuluje tok mlieka v krave

Prečo krava nedá mlieko po otelení?

Hlavné dôvody, pre ktoré krava po otelení nedáva mlieko, sú zvyčajne spôsobené abnormalitami alebo chorobami po pôrode.Fyziologické možno charakterizovať výrazom „škodlivé“.

Fyziologické príčiny

Stáva sa, že krava po otelení nedáva mlieko bez zjavného dôvodu. S najväčšou pravdepodobnosťou do nej skákali „divoké“ inštinkty jej predkov. V bežnom stáde maternica nedala mlieko telíčku niekoho iného. V takom prípade krava „stláča“ bradavky a „odmieta“ dojiť. Podobná situácia nastáva, keď sa cudzinec pokúša podojiť zviera. U plemien dojníc sú tieto inštinkty takmer zničené, ale u odchovaných alebo domorodých zvierat sa to stále nachádza. Kontrolné opatrenia sú tu pomerne jednoduché: počas dojenia je v blízkosti kravy povolené teľa. Niekedy stačí, ak je teľa blízko za priečkou.

Druhým dôvodom môže byť chronický smäd kravy. To neznamená, že majitelia držia zviera mimo vody. Ak chýba šťavnatá tráva alebo náhrada krmiva, krava pije toľko, aby si udržala vlastné telo. „Vypúšťa“ oveľa menej tekutín na výrobu mlieka, ako by to bolo možné, keby existovali potraviny, ktoré obsahujú veľa tekutín v strave. Aj u starých dojených kráv v suchom období sa dá výťažok mlieka znížiť na 4 litre denne. Za týchto okolností nemusí nedávno otelené zviera vôbec produkovať mlieko. Alebo to bude stačiť iba na lýtko.

Ďalším fyziologickým dôvodom sú následky predtým prenesenej mastitídy. Často sa stáva, že zrasty v bradavkách po zápale spôsobujú, že krava je spomalená. Získať mlieko od takého zvieraťa je ťažká úloha. Najmä pokiaľ ide o mledzivo prvý deň po otelení. Je oveľa hrubší a neprechádza dobre cez úzky kanálik vsuvky. Môže sa zdať, že sa takáto krava otelila, ale nemá mlieko. Je tam, ale v prvých dňoch ho môže dostať iba teľa. Niekedy má zmysel naučiť takého jedinca kŕmiť niekoľko cudzích mláďat.

V dôsledku silného opuchu nemusí krava dávať mlieko, pretože bolí pri dotyku s vemenom. Takéto kráľovné niekedy zaháňajú lýtko. Či sa to dá považovať za patológiu, je ťažká otázka. Opuch vemena pred otelením je normálny. Nazýva sa to „bulk“. Predpokladá sa, že krava sa čoskoro otelí, ak sa všetky kožné záhyby na vemene vyrovnajú.

Ale opuch môže byť veľmi silný. Potom je zviera jednoducho zranené, neumožňuje dotknúť sa vemena a "upne" kolostrum.

Dôvodom niekedy je, že krava „nie je ochotná“ dojiť v nevhodnom dojacom stroji. Mohlo by sa to poškodiť. Krava môže mať nepravidelné struky. Stroj môže byť veľmi starý a spôsobiť dojenie zvieraťa.

Patologické príčiny

S patológiami je situácia horšia, pretože sa pohybujú od jednoduchého hormonálneho prerušenia až po infekčné choroby, ktoré sú pre človeka nebezpečné. Dôvody, prečo krava nedáva mlieko, môžu byť:

  • hormonálna nerovnováha;
  • metabolické ochorenie;
  • niektorá z popôrodných komplikácií;
  • mastitída;
  • brucelóza;
  • iné infekčné choroby.

Akákoľvek nevoľnosť a dokonca aj príliš suché krmivo vedie k zníženiu výťažnosti mlieka. Ale krava po otelení nedáva mlieko z relatívne málo dôvodov.

Hormonálna nerovnováha

Možné s nedostatkom prolaktínu, hormónu zodpovedného za produkciu mlieka. Ovplyvnené sú kravy v akomkoľvek veku. Produkcia prolaktínu priamo závisí od množstva oxytocínu v tele zvieraťa. Ale je veľmi ťažké určiť nedostatok tohto hormónu bez špeciálnych testov. Ak sa u ľudí nedostatok oxytocínu prejavuje celým zoznamom psychologických symptómov, potom je to so zvieratami ťažšie. Je nepravdepodobné, že by majiteľ kravy venoval pozornosť podráždenosti niektorej kravy. Bude viniť zlú povahu alebo hľadanie jeho miesta v stáde. Najmä pokiaľ ide o jalovicu.

Môže teda nastať situácia, keď sa jalovica otelí a vemeno pred objavením teliat nebolo plné. Mlieko tiež nemusí byť. To znamená, že v tele jalovíc prvého lýtka nie je dostatok prolaktínu.Situáciu sa môžete pokúsiť napraviť injekčným podaním oxytocínu, ktorý stimuluje produkciu prolaktínu hypofýzou.

Nesprávne kŕmenie vyvoláva metabolické poruchy a popôrodné komplikácie. Jedným z príznakov týchto problémov je rozvoj mastitídy. Posledné uvedené môžu tiež vzniknúť „samy osebe“ v dôsledku poškodenia vemena a penetrácie patogénov do rán.

Dvojčatá v krave sú tiež nežiaducou hormonálnou nerovnováhou počas lovu, kvôli možnému prepätiu hormónov sú takéto zvieratá odmietnuté z ďalšieho chovu: dnes priniesli dvojčatá a zajtra „odmietajú“ dať mlieko

Mastitída

Prebieha v miernom alebo závažnom štádiu. Súkromní vlastníci si chorobu zvyčajne všimnú, keď sa krava už otelí a vemeno zostane pevné a mlieka je málo. Ľahkú fázu nemožno určiť bez analýzy. Expresná kontrola je k dispozícii aj súkromnému vlastníkovi, ale zvyčajne sa zanedbáva. Na farmách sa po otelení od každého struku odoberú vzorky mledziva pred prijatím novorodenca do vemena.

Ak je zápal prsníka spôsobený neinfekčnými príčinami, liečba sa zvyčajne vykonáva masážou a častým cmúľaním. V prítomnosti Staphylococcus aureus sa odporúčajú antibiotiká.

Brucelóza

Najnepríjemnejší dôvod nedostatku mlieka. Choroba sa vyvíja pomaly, v počiatočnom štádiu nie sú žiadne príznaky. Z tohto dôvodu sa od majiteľov mliečneho dobytka vyžaduje, aby boli testovaní na brucelózu. Okrem výsledkov laboratórnych testov sa v počiatočnom štádiu choroba prejavuje potratom v neskoršom štádiu. Preto, ak sa krava telí v predstihu a nemá mlieko, je potrebné čo najskôr skontrolovať zviera na brucelózu.

Tehotenstvo trvá 9 mesiacov a spontánne potraty sa zvyčajne vyskytujú iba 8 - 9 mesiacov. Pretože nejde o normálne otelenie a potrebné hormonálne pozadie nebolo stanovené, mlieko sa netvorí.

Pozor! Nie je potrebné pokúšať sa podojiť potratenú kravu.

To je nebezpečné predovšetkým pre majiteľa zvieraťa. Brucelóza sa dobre prenáša prostredníctvom surového mlieka.

Majiteľ často nechce uveriť, že jeho navonok zdravá a vysoko výnosná krava je nevyliečiteľne chorá.

Čo robiť, ak sa krava otelila, ale nie je mlieko

Bolo by žiaduce určiť príčinu nedostatku mlieka. Ale ak bolo telenie normálne a včas a nedošlo k mastitíde, potom laktáciu môže spôsobiť injekcia oxytocínu. Chyby v kŕmení, ktoré vedú k metabolickým poruchám, sa už nedajú opraviť. Môžete iba stimulovať tok mlieka.

Musíme si však uvedomiť, že „hlavnou úlohou“ oxytocínu je kontrakcia hladkého svalstva maternice počas otelenia. Pre laika je najjednoduchším spôsobom injekčné podanie hormónu subkutánne alebo intramuskulárne. V takom prípade je potrebná dvojnásobná dávka v porovnaní s intravenóznym alebo epidurálnym podaním. Predávkovanie oxytocínom však nemalo žiadne vedľajšie účinky. Dávka pre kravu s intramuskulárnou injekciou je 30-60 IU. Jedna injekcia. Liečivo sa vstrekuje aj vtedy, ak má krava príliš slabé kontrakcie.

Komentujte! Zavedenie oxytocínu ihneď po otelení uľahčuje uvoľnenie placenty.

Mastitída sa nedá vyliečiť okamžite. V tomto prípade je teľa zaliate mledzivom od inej kravy a maternici podajú antibiotickú liečbu. Posledne menované môžu mať miestny alebo všeobecný charakter. V prvom prípade sa do bradaviek vstrekuje antibakteriálna masť. V tomto okamihu je nemožné nechať mláďa k vemenu.

Ak sa mastitída rozšírila do celého laloku alebo do celého vemena, je lepšie použiť intramuskulárne injekcie antibiotík. Je vhodné vypustiť obsah vemena každé 2 hodiny.

Ak bolo telenie predčasné, je nepravdepodobné, že by teľa prežilo. Vzorky tkaniva z mŕtvoly musia byť dodané do laboratória na testovanie.

Zadržaná placenta, aj pri včasnom pôrode teliat, môže byť skorým príznakom brucelózy.

Poradenstvo veterinárnych lekárov

Okrem liečby mastitídy neexistujú žiadne špeciálne odporúčania od veterinárnych lekárov.Niekedy je dokonca nemožné pochopiť, prečo navonok úplne zdravé zviera nedáva mlieko. Odporúčania sú preto možné, iba ak existujú zjavné dôvody.

Ak krava nie je dojená kvôli edému, podajú sa jej diuretiká. Aby nedošlo k preťaženiu pečene a obličiek silnými liekmi, je spájkovaný odvar z kôpru. Najlepšie je variť iba semená. Pôsobia silnejšie močopudne. Paralelne sa vemeno masíruje pohybmi nahor. Zadné laloky sú mierne vyrazené v smere od bradaviek po chvost. Predné - dopredu do žalúdka.

Pozor! Nemôžete silno drviť, spôsobí to bolesť.

Aby sa zabránilo silnému opuchu, musí sa krava odobrať z koncentrátov počas posledného mesiaca tehotenstva. Po dvoch týždňoch by malo byť vemeno späť do normálu.

Na liečbu mastitídy je liek Percutan vhodný. Je to forma spreja na vonkajšie použitie. Používajú sa nielen na mastitídu, ale aj na dezinfekciu menších kožných lézií. Používajte mlieko z nespracovaných zdravých lalokov. Infikovaní stafylokokmi sa odstránia a zničia. Telu to tiež nemôžete dať.

Všetky manipulácie môžu spôsobiť problémy pre majiteľa kravy, ktorý nemá špeciálne schopnosti. V takom prípade je lepšie pozvať veterinára.

Záver

Ak krava po otelení nedáva mlieko, ale vyzerá zdravo, podáva sa ako prvá pomoc injekcia oxytocínu. Opuch môžete zmierniť aj sami. Zvyšok problémov s nedostatkom mlieka si vyžaduje zásah odborníka a presnú diagnózu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia