Prečo býci žerú zem

Býci jedia zem v dôsledku nedostatku akýchkoľvek prvkov v ich strave. Najčastejšie ide o endemické porušenia, ale v dôsledku zlepšenia dopravných spojení môže tento problém dnes nastať v ktoromkoľvek regióne.

Prečo býci žerú zem

K zvrhnutiu chuti do jedla u akýchkoľvek cicavcov dochádza, keď je v strave nedostatok stopových prvkov. V prírode si zvieratá tento nedostatok kompenzujú vďaka vode z riek, ktoré tečú zďaleka. Riečna voda, ktorá preteká rôznymi regiónmi, je nasýtená látkami obsiahnutými v pôde.

Hospodárske zvieratá, ktorých výber krmiva a vody je obmedzený, nedostatok minerálov kompenzujú konzumáciou pôdy. Najbohatšou na mikro- a makroelementy je hlina. Zvyšok pôdy bezvýsledne upcháva býkovi žalúdok.

Býk žerúci zem je známkou niektorých chorôb súvisiacich s metabolickými poruchami:

 • ketóza;
 • osteodystrofia;
 • hypokobaltóza;
 • hypocuprosis.

„Čistý“ nedostatok vitamínov zvyčajne nevedie k zvráteniu chuti do jedla.

Komentujte! Hypovitaminóza A v kombinácii s nedostatkom mnohých ďalších prvkov vedie k rozvoju osteodystrofie.

Ketóza

Najbežnejším typom ketózy je nedostatok sacharidov v strave kráv a prebytok tukov a bielkovín. Vývoj choroby však môže byť spôsobený chronickým nedostatkom celého radu chemikálií:

 • mangán;
 • meď;
 • zinok;
 • kobalt;
 • jód.

Zvrátená chuť do jedla je príznakom ľahkej formy ketózy, keď je všetko dosť jednoduché na nápravu. Diagnóza sa stanoví po laboratórnych vyšetreniach krvi a moču. Liečba sa vykonáva pridaním chýbajúcich prvkov do krmiva.

Goby často žerie Zem z nudy alebo hladu, pretože tu ešte nie je tráva

Osteodystrofia

Choroba u dospelých zvierat. Teľatá neochorejú. Osteodystrofia u býkov sa zvyčajne zaznamenáva v období státia pri absencii cvičenia a ožarovania ultrafialovými lúčmi.

Nedostatky obsahu sa prekrývajú so zimným nedostatkom vitamínov a chemikálií:

 • soli kyseliny fosforečnej;
 • vápnik;
 • vitamín A;
 • kobalt;
 • mangán.

Vývoj osteodystrofie je tiež uľahčený porušením pomeru týchto prvkov. Provokujúcim faktorom je prebytok CO₂ v miestnosti a bielkoviny v strave.

Pri osteodystrofii sa vyvíja osteoporóza a mäknutie kostí (osteomalácia). S týmito chorobami sa vápnik vyplavuje z tela zvieraťa, vyvíja sa „lízanie“ alebo zvrátenie chuti do jedla. Býk prepustený po zime na prechádzku začína žrať pôdu a snaží sa vyrovnať deficit chýbajúcich mikro- a makroprvkov.

Po stanovení diagnózy sa zvieratám vyváži strava a pridajú sa potrebné minerálne a vitamínové premixy.

Hypocobaltose

Ochorenie je typické iba pre určité oblasti, v ktorých pôde nie je dostatok kobaltu. Hypokokaltóza sa nachádza v oblastiach, kde je krajina dobre umývaná dažďami, alebo v močaristých oblastiach. V snahe vyrovnať deficit kobaltu hospodárske zvieratá žerú nielen pôdu, ale aj ďalšie zle jedlé predmety, vrátane kostí iných zvierat.

Diagnóza sa stanovuje s prihliadnutím na biochemický krvný test a kontrolu obsahu požadovaného kovu v pôde, krmive a vode. V prípade nedostatku sú zvieratám predpísané soli kobaltu a krmivá s vysokým obsahom tohto prvku.

Podzolské pôdy sú typické pre severné oblasti s bohatými zrážkami.

Hypocuprosis

Vyvíja sa v oblastiach s chudobnou meďou. Vďaka hypocupróze býk zožiera zem, pretože sa inštinktívne snaží dohnať nedostatok kovu v tele. Dospelé zvieratá sú menej náchylné na hypocuprózu ako mladé zvieratá.Príznaky sú zreteľnejšie u teliat, pretože nedostatok medi ovplyvňuje predovšetkým vývoj a rast teliat. Dospelý dobytok je diagnostikovaný na základe biochémie krvi.

Toto ochorenie je chronické a v pokročilých prípadoch je prognóza zlá. Na liečivé a profylaktické účely sa do krmiva pre býky pridáva síran meďnatý.

Čo robiť, ak býci jedia zem

Najskôr stojí za to darovať krv na biochemickú analýzu. Z nejakého dôvodu majitelia býkov odobratých na výkrm radšej diagnostikujú „podľa babičkinej zásady“: zjedia pôdu, čo znamená, že nie je dostatok kriedy. Niekedy sa „diagnóza“ mení na nedostatok vitamínov. Posledné uvedené v pôde chýbajú. A býk, ktorý neprijíma potrebné látky v krmive, pokračuje v požieraní pôdy.

V malom množstve nie je zem nebezpečná. V každom prípade ho kravy spolu s vytrhnutými rastlinami často prehĺtajú. Ale pri nerastnom hladovaní býci zjedia príliš veľa pôdy. Zvyčajne nechápu typy pôdy, jedia ju na úrovni inštinktov. „Pasie sa“ na čiernej pôde alebo piesku, zviera nedoplní nedostatok stopových prvkov a bude naďalej jesť zem. Výsledkom bude mechanická nepriechodnosť čriev. Hlina bude tiež škodlivá, ak jej býk zje príliš veľa.

Pozor! Nenechajte býka, aby sám zjedol zem.

Nie je nič ťažké dosiahnuť, aby býk nežral zem. Po obdržaní výsledkov analýzy sa do krmiva pridá predzmes s chýbajúcimi prvkami. Niekedy to naozaj môže byť vápnik, ale v takom prípade je lepšie zmiešať kriedu s krmivom a nepodávať ju v čistej forme.

Záver

Keďže býci žerú zem s nedostatkom prvkov, úlohou majiteľa je zabezpečiť im plnohodnotnú stravu. Niekedy stačí, aby ste sa nebáli použiť hotové kŕmne zmesi špeciálne určené pre dobytok.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia