Hovädzí dobytok

V súkromných farmách zriedka nájdete dobytok mäsového smeru, ktorý sa kupoval za účelom chovu. Častejšie kupujú býky na výkrm. Najčastejšie ide o zvieratá rovnakých plemien, ktoré sa chovajú na najbližšej mliekarenskej farme. Ak je farma zameraná na produkciu mlieka, je pre majiteľa výhodnejšie predávať teľatá bez toho, aby rušili zamestnancov pri starostlivosti o malé teľatá. Preto aj na výkrm majitelia súkromných usadlostí berú mliečne zvieratá.

Špecializované hovädzie plemená kráv majú množstvo výhod: rýchlo rastú, poskytujú jatočný výťažok z jatočného tela, kvalita ich mäsa je lepšia ako u dojníc. Ale na udržanie chovného stáda musíte mať celú farmu. A druhá na chov mladých zvierat na mäso.

Všeobecné charakteristiky

Hovädzie zvieratá z hovädzieho dobytka vyzerajú ako silné svalnaté zvieratá. Ich hmotnosť je vyššia ako hmotnosť mliečneho dobytka, ale kostra je celkom ladná. Svaly na nich pôsobia dojmom veľmi veľkých mohutných zvierat. Všeobecná norma pre hovädzie kravy:

 • malá hlava;
 • krátky silný krk;
 • dobre vyvinutý kohútik;
 • dlhé telo;
 • široký, rovný chrbát;
 • široký chrbát;
 • zvýšená krížová kosť;
 • chvost nasadený vysoko;
 • široký okrúhly hrudník;
 • dobre vyvinutý lalok;
 • krátke nohy.

Štruktúra mäsových zvierat je taká, aby množstvo odpadu bolo čo najmenšie. Preto sa plemená hovädzieho dobytka kvôli krátkym nohám (nepotrebné tubulárne kosti metakarpu a metatarzu) nelíšia v pôsobivom raste ako holštajnská mliekareň, ale ich hmotnosť je oveľa vyššia.

Zaujímavé! Holsteinské kravy môže dosiahnuť 160 cm v kohútiku.

Hovädzie kravy produkujú mlieko iba pre teľatá, a preto majú veľmi malé vemená, aj keď pravidelného tvaru.

Chov hovädzieho mäsa pochádza z Anglicka v 18. storočí. Vtedy sa cielene chovali plemená dobytka, ktoré aktívne získavali svalovú hmotu. Najlepšie hovädzie plemená hovädzieho dobytka dodnes vysledujú svoj pôvod z hovädzieho dobytka vo Veľkej Británii. Nielen Spojené kráľovstvo sa pokúšalo chovať hovädzí dobytok, ale najpopulárnejšie plemená hovädzieho dobytka na svete sú Hereford a Aberdeen Angus. Oba sú z ostrovov.

Hereford

Vďaka vysokej adaptácii na rôzne klimatické podmienky je dnes distribuovaný do celého sveta vrátane Austrálie a Južnej Afriky. Jedná sa o mohutné zvieratá, ktoré sú už rozdelené do troch typov:

 • červené rohaté;
 • bezrohá červená;
 • čierny.

Výrobcovia mäsa uprednostňujú hovädzí dobytok, pretože sa s ním ľahšie pracuje. Z tohto dôvodu je pôvodný rohatý Hereford minulosťou.

Čierny Hereford vznikol v dôsledku pridania krvi plemena Aberdeen-Angus alebo Holstein k červenému dobytku.

Na poznámku! Pri prvom krížení Herefordu s Aberdeen-Angus sa získa potomok, ktorý nesie meno „Black Baldi“.

Toto je priemyselný kríž, ktorý pri prvej generácii poskytuje zvýšený výťažok mäsa. Ak budete pokračovať v spätnom krížení, môžete získať čierny Hereford. Takto to bolo prijaté. Čierny typ je o niečo väčší ako červený, a preto ho priemyselníci uprednostňujú. Okrem toho je tiež bezrohý.

Hmotnosť Herefordovcov sa pohybuje od 900 do 1 200 kg, kravy vážia až 850 kg. Smrtiaci výkon z jatočného tela dosahuje 62%.

Aberdeen Angus

Pôvodné škótske plemeno dobytka. Majú dobré adaptačné schopnosti a môžu žiť aj v severných oblastiach. Vyznačujú sa veľmi rýchlym vývojom. Býky dosahujú hmotnosť 1 tonu, kravy sú stredne veľké, priemerne vážia 550 kg.Plemeno dobytka Aberdeen-Angus na produkciu hovädzieho mäsa a jeho vonkajšie vlastnosti pripomínajú skôr dojný dobytok. Majú tenkú, voľnú pokožku, ladné kosti. Štruktúra kráľovien pripomína skôr dojnicu, ktorá nie je dojená a vykrmovaná na zabitie. Jediná vec, ktorá naznačuje ich mäsový účel, je dobre vyvinutý lalok.

Tieto dve anglické plemená konkurujú dvom francúzskym plemenám.

Charolese

Veľmi staré francúzske plemeno pôvodne určené na prácu s jarmo. Ťažné zvieratá na prepravu ťažkých bremien musia mať značnú svalovú hmotu. Táto vlastnosť je zakorenená u charolského dobytka. Vďaka schopnosti získavať svaly skôr ako tukové tkanivo sa Charolais neskôr stala jedným z najvyhľadávanejších mäsových plemien. Moderná hmotnosť dospelých charolských býkov je 1,1 tony, kravy - 0,9 tony.

Na poznámku! Pre dlhodobú tvrdú prácu nepotrebujete „nafúknuté“ krátke svaly, ale dlho vytrvalé.

Charolské kravy preto nevyzerajú svalnato, na rozdiel od býkov, ktorí boli za posledných 100 rokov vyberaní pre kvalitu svalovej hmoty. Charolské mäsové plemeno kráv privezených do Ruska všeobecne pripomína skôr obyčajnú ruskú kravu. Vrátane tučnosti. Nič však prekvapujúce. Odkiaľ sa vezme energia a svaly, ak budete riadiť dobytok 20 km rýchlosťou klusového koňa, teda 20 km kráľovných Charolais s teliatami by mali podľa pastierov prekonať za 2 hodiny.

Vážnou nevýhodou Charolais je ťažké telenie, preto ho nemožno odporučiť na chov v súkromných farmách. Bezproblémový pôrod u zvierat je jednou z hlavných podmienok chovu hospodárskych zvierat. Len na prvý pohľad sa zdá, že nie je vôbec ťažké stráviť niekoľko dní v roku v blízkosti pôrodného zvieraťa. V skutočnosti je starostlivosť o dobytok veľmi vyčerpávajúca a pre majiteľa najlepšia voľba - „Prišiel som ráno a bol som rád, keď som sa pozrel na novorodenca“, zvyšok urobila maternica. Tento prístup nefunguje pre Charolais.

Limousin

Názov dostal podľa francúzskej provincie Limousin, v ktorej bol chovaný. Býci majú výrazné vlastnosti plemena hovädzieho mäsa. Kravy sú ladnejšie. Hmotnosť býkov je 1100 kg, kravy sú 600 kg s výškou malého zvieraťa asi 125 - 130 cm.

Limuzíny vytrvalo odovzdávajú svoje vlastnosti pri krížení s inými plemenami. Sú to zvieratá s tenkými, silnými kosťami a značným množstvom svalov. Vyznačujú sa dobrým zdravím. Vhodný pre ruské podnebie, pretože odoláva mrazom do 30 stupňov za predpokladu dostatočného množstva vlákniny.

Na poznámku! Zvláštnosťou bylinožravcov je, že sa vyhrievajú na sene, obilie je tu zbytočné.

Limuzíny sa vyznačujú ľahkým a bezproblémovým otelením a vysokým výnosom teliat: až 95%. Bezproblémové otelenie sa vysvetľuje skutočnosťou, že teliatka sa rodia veľké (32 - 34 kg), ale nie široké.

Toto je jedno zo „starých“ plemien hovädzieho dobytka chovaných v Rusku. Chová sa v strednom Rusku od roku 1961. Hospodárske zvieratá nie sú nenáročné na kŕmenie a sú vhodné na chov v súkromnom záhrade.

Pri analýze druhov hovädzieho dobytka nemožno nespomenúť belgickú modrú.

Belgický

Toto najlepšie hovädzie plemeno kráv vzniklo náhodou. V genotype obyčajného dobytka sa v dôsledku mutácie „zlomil“ gén zodpovedný za obmedzenie rastu svalovej hmoty. Nepoužilo sa žiadne genetické inžinierstvo. Podobný jav existuje aj u psov.

Oba psy sú vipety, ale čiernemu chýba gén, ktorý obmedzuje budovanie svalov.

Presne rovnaká mutácia sa vyskytla aj u belgického dobytka. Ale ak je Whippet Wendy odmietnutá z chovu, potom sa s dobytkom stalo všetko naopak. Chovatelia využili takúto veľkú príležitosť a mutáciu udržali.

Fotografie plemena belgického hovädzieho dobytka sú pôsobivé.

Vynára sa otázka, ako sa tieto zvieratá môžu množiť. Ale v chove zvierat sa už dlho praktizuje iba umelé oplodnenie. Kráľovné tohto plemena nie sú schopné samy sa teliť a podstupujú cisársky rez.Jedna maternica vydrží 6 - 10 operácií.

Tieto býky si vyžadujú osobitné podmienky na držanie. Na pastvinách nemôžu priberať ako zvyčajne. Sú držané v škatuliach s prístupom do malej ohrady.
Ale výhodou tohto plemena je jeho nízkotučné diétne mäso. Živé organizmy sú navrhnuté tak, aby bolo pre nich výhodnejšie ukladať tuk ako budovať svalovú hmotu. V prípade „zlomeného“ génu telo naopak „odmieta“ hromadiť tuk, „uprednostňuje“ svaly.

Zaujímavé! Nedávno bolo toto hovädzie plemeno kráv prinesené do Ruska.

Je však nepravdepodobné, že by sa belgický dobytok niekedy objavil na súkromných farmách kvôli problémom s chovom.

Sovietskych plemien

V Rusku nechovali hovädzí dobytok. Všetky domáce plemená hovädzieho mäsa pochádzajú z čias Sovietskeho zväzu a v skutočnosti sú krížencami miestnych národných plemien so zahraničným hovädzím dobytkom.

Hovädzí dobytok v Rusku predstavuje hlavne Kazašský bielovlasý plemeno odvodené od Herefordovcov.

Kazašský bielovlasý

Toto nenáročné plemeno váži menej ako jeho predok, Hereford. Kazašskí býci s bielou hlavou vážia až 850 kg, kravy - 500. Kazašský dobytok je však schopný prežiť a priberať na váhe tam, kde nemôže prežiť žiadne európske plemeno. Hospodárske zvieratá sú prispôsobené nielen nesprávnej strave, ale aj zimovaniu v chladných stepiach. Z hľadiska domácnosti je kazašský hovädzí dobytok s bielou hlavou ziskovejší ako iný hovädzí dobytok, pretože nevyžaduje špeciálnu starostlivosť a jeho plodnosť je 96%.

Na plemene prebiehajú práce na šľachtení s cieľom zvýšiť jeho produktivitu mlieka. Dnes už existujú dve linky. Ak je výťažok mlieka čisto mäsovej linky 1 - 1,5 tony mlieka na laktáciu, potom je mliečna linka schopná vyprodukovať 2,5 tony mlieka. V prípade nákupu mliečnej linky kazašská s bielou hlavou si bude môcť majiteľ zabezpečiť nielen mäso, ale aj zohnať mlieko na dennú potrebu.

Ak vám kazašský dobytok z nejakého dôvodu nevyhovuje, môžete zvážiť ukrajinské mäsové plemená.

Ukrajinské mäso

Hlavné zloženie rodičovských plemien je zahraničné o tri štvrtiny. Na chove ukrajinského hovädzieho dobytka sa zúčastňovali šarolské, simmentálne a kianske psy. Z miestnych jedincov bol iba sivý ukrajinský dobytok.

Hospodárske zvieratá sú nenáročné z hľadiska chovu a sú schopné sa zaobísť s pastvinami. Je pravda, že tieto zvieratá jedia takmer všetky rastliny, čo predstavuje nebezpečenstvo pre ovocné plodiny.

Zvieratá sú vysoké. Býci môžu v kohútiku dosiahnuť 150 cm a vážiť 1,2 tony. Kravy dorastajú až do 130 cm a hmotnosti 550 kg. Ich výťažnosť mäsa je nadpriemerná: 50-64%. Ale hlavnou výhodou tohto plemena je jeho hrubá pokožka, ktorá sa používa na výrobu kožených topánok a iných domácich predmetov. Nevýhodou je, že plemeno je relatívne nové. Schválené v roku 1993. Aj keď dnes celkový počet hospodárskych zvierat dosahuje 10 tisíc, málokto o tom počul a ešte menej ich videlo.

Volynskaya

Ďalšie ukrajinské plemeno je takmer rovnakého veku ako predchádzajúce. Rozdiel medzi volynským a ukrajinským mäsovým rokom. Volynskaja bola chovaná v roku 1994. Genetická základňa použitá na chov tohto dobytka sa však mierne líši:

Výsledkom bol červený oblek všetkých odtieňov: od čerešňovej až po svetločervenú.

Priemerná hmotnosť býkov je 1 tona, kráv - 500-550 kg. Letálna produkcia z jatočného tela je vyššia ako u ukrajinského mäsa a pohybuje sa od 60 do 66%.

Zvieratá silnej konštitúcie s mocnými kosťami, ktoré nie sú pre hovädzí dobytok charakteristické. Hlava je malá, krk je krátky a mohutný. Kohútik a lalok sú dobre vyvinuté. Telo je kratšie ako telo ostatných hovädzích plemien, vzadu široké, s guľatým hrudníkom. Na rozdiel od iného hovädzieho dobytka tiež nie sú svaly pod kožou príliš výrazné. Aj keď je koža mäsa Volynskaya strednej hrúbky.

Záver

Pred výberom hovädzieho plemena kráv na nádvorie je lepšie oboznámiť sa s fotografiou a popisom hospodárskych zvierat, pretože nie všetky sú poslušné a pre majiteľa bezpečné.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia