Krava plemena Jaroslavl: charakteristiky, fotografie, recenzie

V dôsledku zvýšeného dopytu po mliečnych výrobkoch v obidvoch ruských hlavných mestách v provincii Jaroslavľ v 19. storočí začal rozkvet syrárskeho a maslového priemyslu. K úspešnému predaju prispeli aj pohodlné komunikačné trasy medzi Jaroslavľom, Moskvou a Petrohradom. Ale výroba syra a masla si vyžaduje veľa mlieka. V tom čase dediny v Jaroslavli nedokázali poskytnúť priemyselníkom potrebné objemy surovín.

V snahe získať mlieko potrebné na podnikanie sa vytvorili mliekarenské partnerstvá, ktoré spočiatku vyberali jednotlivcov, ktorých potrebovali, z dostupných hospodárskych zvierat severoruských kráv. Kým nebolo možné zohľadniť produktivitu, výber kráv sa uskutočňoval farebne. Býky boli vybrané do exteriéru. Oveľa neskôr sa začal vyberať dobytok Jaroslavľ pre výťažnosť mlieka a obsah tuku.

Na začiatku dvadsiateho storočia dostalo jaroslavské plemeno kráv uznanie od priemyselníkov a začalo sa šíriť po susedných provinciách. Po revolúcii vznikli roľnícke chovné záhrady, kde si majitelia kráv mohli priviesť svoje zvieratá na párenie s plnokrvným býkom, a veľké združenia zaoberajúce sa chovateľskými prácami.

Na konci 30. rokov sa pokúsili prekonať Yaroslavok s ost-frízskymi býkmi. Ale tento prechod viedol k strate hlavnej vlastnosti mlieka u krav Jaroslavľov: obsahu tuku. Kvalita mlieka dramaticky poklesla. V osemdesiatych rokoch sa kravy v Jaroslavli kvôli zvýšeniu výťažnosti mlieka opäť krížili s holštajnským dobytkom. Vďaka tomu vznikol takzvaný Michajlovský typ plemena Jaroslavľ.

Dnes je Yaroslavka, ktorá má selektívnu hodnotu, nahradená zahraničnými plemenami, ktoré viac produkujú mlieko, a jej počet klesá. Celkový počet kráv plemena Jaroslavľ v roku 2007 bol 300 tisíc hláv. To je iba 2,5% z celkového počtu dobytka chovaného v Ruskej federácii. Najväčší počet Jaroslavľského hovädzieho dobytka je sústredený v regiónoch Vologda, Tver, Ivanovo a Jaroslavľ.

Na poznámku! Jaroslavlské plemeno je dobre prispôsobené podnebiu severozápadnej a strednej zóny Ruska a odporúča sa na chov v súkromných farmách.

Popis plemena Jaroslavľ

Jaroslavľské kravy sú zvieratá výrazného mliečneho typu. Yaroslavka má suché, hranaté telo s dobre vyvinutou kosťou. Výška kráv je od 125 do 127 cm, šikmá dĺžka je od 152 do 155 cm, to znamená, že index predĺženia u kráv plemena Jaroslavľ je 121,6 - 122. Hlava je suchá, ladná, ľahká. Tvárová časť hlavy je predĺžená. Krk je dlhý a tenký. Hrudník je hlboký, ale úzky, lalok je zle vyvinutý. Kohútik je vysoký. Krížová kosť je zdvihnutá nad bedrovú chrbticu, čo vytvára nežiaduce hornú líniu pre mliečne plemeno. Zadok je široký. Nohy sú tenké, krátke. Obvod metakarpu je 17–18 cm, index kostí je 13,6–14. Vemeno je stredne veľké, miskovitého tvaru.

Na poznámku! V Jaroslavli sú predné laloky vemena často lepšie vyvinuté ako zadné.

Ovisnutý alebo strešný zadok je chybou exteriéru.

Farba kráv plemena Jaroslavľ je hlavne čierna s bielou papuľou. Ale recesívna červená farba je veľmi zriedkavá. Ak je pezhina na hlave povinným znakom Jaroslavľa, potom sú ostatné značky žiaduce, ale nie nevyhnutné. Yaroslavs môže mať často tmavé „okuliare“ okolo očí a pezhinu na bruchu, nohách a špičke chvosta.

Produktívne vlastnosti Jaroslavľského plemena kráv

Váha dospelých Jaroslavov je malá: 350 - 450 kg. Býci, ktorí majú slušnú svalovú hmotu, môžu počtom kráľov prekonať dvojnásobok hmotnosti. Hmotnosť jaroslávskeho býka je 700 - 900, niekedy 1200 kg.Fotografia ukazuje, že aj mladý býk s elegantnou kostrou má slušné množstvo svalov.

Výstraha! Býci by si nemali škrabať na čele.

U hovädzieho dobytka boli z hľadiska ľudskej orientácie vybrané iba kravy, aby sa od nich dalo prijímať mlieko. Len málo ľudí sa zaujímalo o povahu býkov, ktorí chodili na mäso. Preto sú býci takmer pri všetkých plemenách hovädzieho dobytka s pokojnou dispozíciou kráv často zlomyseľní a agresívni. Škrabanie na čele vnímajú ako pozvánku na zápas.

Teľatá sa rodia s hmotnosťou 25 - 30 kg. Kvalita mäsa Yaroslavok je horšia ako kvalita mäsa čierna a biela dobytok, ale býci sa rýchlo kŕmia a dosahujú hmotnosť 350 kg za jeden a pol roka. Porážková úžitkovosť mäsa z jatočného tela 1,5-ročného teľaťa je 52 - 57%. Pri kompetentnej strave počas obdobia výkrmu môže výťažnosť mäsa dosiahnuť 60%. Jemné chudé mäso jaroslavských hláv má dobrú chuť.

Produktivita mlieka počas laktácie môže dosiahnuť 5 000 litrov. Mlieko má vysokú chuť a obsahuje 4% tuku.

Dôležité! Yaroslavs veľmi dobre reaguje na krmivo.

Keď sa diéta zlepší, kravy okamžite reagujú zvýšením dojivosti. Je pravda, že existuje aj odvrátená strana mince: keď sa pokúsite nakŕmiť jaroslavské ženy nekvalitným senom alebo koncentrátmi, kravy sa vám okamžite „odvďačia“ znížením produktivity.

Medzi výhody tohto plemena je možné okrem chuti získanej z produktov živočíšnej výroby poznamenať odolnosť voči chorobám, vrátane leukémie.

Na poznámku! Je lepšie kupovať plnokrvnú kravu Jaroslavľa v špecializovaných chovných farmách.

Recenzie majiteľov Jaroslavľského plemena kráv

Artem Kazantsev, od. Mosolovo
Keď som si vybral domov dobytok, chcel som malú kravu, aby zaberala menej miesta. A bolo by pekné, keby to bolo v jedle nenáročné. Bolo mi radené Jersey... Pozrel som sa na ceny tohto plemena a rozhodol som sa, že to zvládnem. A potom som narazil na inzerát na predaj jaroslavskej kravy. Ukázalo sa, že rast kravy Jaroslavľu je takmer ako dres. Mlieko je len o niečo menej tučné ako mlieko zo zámoria. A dojivosť môže byť ešte vyššia. Bolo desivé, že je Jaroslavka náročná na krmivo, ale ukázalo sa, že naša tráva a seno sú pre túto kravu celkom vhodné. Kúpil som jalovicu. Prvé otelenie stále nič. V druhom začali kŕmiť 2 vedrá denne. Manželka jedla kúpu separátora plešatá. Sľuby, ak si nekúpim, klepú mi maslo na hlavu. Vie.

Sergej Kistanov, poz. Povalyaevy Yards
Úprimne povedané, rozhodol som sa kúpiť plemeno Jaroslavľ kvôli jeho vzhľadu a kvôli tomu, že také iné v našej dedine nemá nikto iný. Nemôžete zmiasť „náhodou“. Keď som porovnával vlastnosti Yaroslavky s inými plemenami kráv, bolo tam niečo lepšie, niečo horšie. Okrem vzhľadu bol rozhodujúcim faktorom obsah tuku v mlieku. Už ma unavuje voda, ktorú vylievajú susedia z ich holštajnských slonov. Menej je lepšie, ale tučnejšie.

Záver

Jaroslavľský dobytok je vhodný na chov na pozemkoch pre domácnosť. Malá veľkosť kravy a dobrý výťažok mäsa z býka robia toto plemeno výnosným pre súkromné ​​vlastníctvo. Yaroslavka viac ako dopláca na svoju náročnosť na výživovú hodnotu krmiva vysokokvalitným mliekom, ktorého obsah tuku je jeden z najvyšších.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia