Krava padla na nohy a nevstáva: prečo a ako sa zdvihne

Situácia, keď krava klesla na nohy a nemôže vstať, sa často vyskytuje pri chove dobytka a majiteľa zvieraťa vždy uvrhne do paniky. A niečo je. Dobytok sa na ležanie nehodí tak dobre ako kone alebo slony. Kravy sú ale tiež veľké „zvieratá“. Pri dlhom ležaní vyvíja telesná hmotnosť tlak na vnútorné orgány. V dôsledku toho sa vyvíja emfyzém a patológia obličiek, pečene a gastrointestinálneho traktu. Ak zviera nie je rýchlo vychované, uhynie. Nie je veľa dôvodov, prečo krava padne na nohy, a väčšina z nich súvisí s narušeným metabolizmom.

Prečo krava nestojí

Anatómia hovädzieho dobytka je taká, že keď sa zdvihne z polohy na brušku, najskôr vyrovná zadné a až potom predné nohy. Ak zviera nemôže zdvihnúť zadné končatiny, zostane ležať. Zvyčajne, keď zlyhajú zadné nohy kravy, majitelia najskôr predpokladajú popôrodnú parézu. Vo väčšine prípadov majú pravdu, ale niekedy môže krava padnúť na nohy dlho pred otelením alebo niekoľko mesiacov po ňom. Niekedy aj mladým býkom odobraným na výkrm začnú nohy zlyhávať. Tu nie je možné nijako odpisovať otelenie.

Okrem parézy, metabolických porúch je najbežnejším dôvodom to, že u kráv sa vyskytujú problémy s ODA. Zviera môže v dôsledku vývoja padnúť na nohy:

  • hypovitaminóza E
  • nedostatok selénu;
  • ochorenie bielych svalov;
  • nedostatok fosforu;
  • ketóza;
  • rachitída;
  • artritída.

Za zlých podmienok môže veľa kráv spadnúť na nohy v dôsledku zápalu kĺbov alebo problémov s kopytami. Ak nerovnováha v strave nie vždy závisí od majiteľa, potom je obsah výlučne na jeho svedomí.

V prípade metabolických porúch spôsobuje nedostatok jedného prvku v tele reťazovú reakciu. Krava nemôže klesnúť na nohy jednoducho s nedostatkom vitamínu E alebo s nedostatkom selénu. To však má za následok vývoj chorôb bielych svalov, v dôsledku ktorých svaly zvierat odmietajú pracovať.

Komentujte! Práve nedostatok vitamínov a minerálov je najčastejšou príčinou pádu na nohy u veľmi mladých kráv.

Ak sa u teľaťa objaví krivica s nedostatkom vitamínu D, potom sa u dospelej kravy objaví osteomalácia. Posledne menovaný môže byť tiež iba príznakom hypofosfatázie - genetického ochorenia.

Krava spolu s mliekom vydáva veľa vápniku. „Berie“ si to z vlastných kostí. Aj keď sa majiteľ snaží doplniť tento prvok pre svoju sestru, obsah vápnika s vekom stále klesá. Nedostatok kovu v kostiach vedie k zmenám. A znak nedostatku vápniku súvisiaceho s vekom - krava začína zle vstávať na zadných nohách. Časom sa problém zhoršuje a zviera už nemôže vôbec stáť.

Z exotickejších dôvodov, prečo krava nestojí na zadných nohách, je možné vyčleniť tlak plodu na nervy v krížovej kosti. Pri hlbokom tehotenstve môže plod v maternici zvnútra tlačiť na krížovú kosť ležiacej kravy.

Teľatá môžu spadnúť, keď náhle prejdú z mliečnej stravy na krmivo. V takom prípade je kniha upchatá obilím a niekedy zemou, keď sa zviera pokúša jesť trávu. Často sa to deje u býkov určených na výkrm, ktoré sa kupujú vo veku 2 - 3 mesiacov. Pretože ich gastrointestinálny trakt ešte nie je vyvinutý, teľa nie je schopné asimilovať obilie. Upchatie knihy spôsobuje bolesť a chuť ľahnúť si. Ďalej teľa oslabuje a zomiera.

Najbežnejším prípadom problémov s nohami u kráv sú neupravené kopytá. Aj obyvatelia mesta takmer každý vie, že kone treba obúvať a strážiť im kopytá. Ale pre kravy a malé hospodárske zvieratá je tento okamih veľmi zle pokrytý. Mali by sa však sledovať aj kopytá. Kravy je tiež potrebné strihať každé 3 mesiace. Inak by sa zarastená kopytná stena mohla zabaliť dovnútra a začať tlačiť na podrážku. Ak medzi ne spadne kameň, povedie to k zakriveniu, veľmi podobné znakom ako osteomalácia. Pretože je stopovanie veľmi bolestivé, krava zle a váhavo vstáva a radšej si ľahne.

Dôvodom, prečo krava padla na nohy, je niekedy zanedbanie starostlivosti o kopytá.

Ochorenie bielych svalov

Ide o metabolické ochorenie, ktoré postihuje mladé zvieratá do 3 mesiacov veku. Vzniká v dôsledku nedostatku celého komplexu prvkov, ale hlavným prvkom je nedostatok vitamínu E a selénu. Choroba sa vyvíja postupne a celoživotná diagnóza je vždy predbežná.

Pretože teľa slabne pomaly, majiteľ môže zapomínať na nepohodlie zvieraťa. Majiteľ sa pristihne až potom, čo mláďatá už padli na nohy. V tejto fáze je ošetrenie zbytočné a teľatá sú odosielané na zabitie.

V počiatočných štádiách ochorenia sa zvieratám poskytuje vysokokvalitné krmivo s veľkým množstvom vitamínov a chýbajúce prvky sa injikujú.

Komentujte! Čo presne chýba „štandardnej“ strave, sa zisťuje v laboratóriu pomocou chemickej analýzy.

Vitamín E sa podáva intramuskulárne. Kurz 4 dni 1-2 krát denne. Nasledujúcich 5 dní sa injekcie podávajú každý druhý deň v dávke 3 - 5 mg / kg telesnej hmotnosti. Potom - raz týždenne v rovnakej dávke ako v predchádzajúcom cykle.

Nedostatok fosforu

Krava môže spadnúť na nohy, ak je nedostatok fosforu. Samotný prvok však za to nebude „vinný“. Jeho nedostatok má za následok celý reťazec metabolických zmien. Hospodárske zvieratá môžu stáť na nohách, ale radšej ležia, kĺby na končatinách sa zväčšujú. Postoj sa mení: krava prekríži predné nohy.

Je zlé korigovať rovnováhu fosforu v krmive kŕmnymi fosfátmi. V Rusku sa vyrábajú iba dva typy premixov: defluorovaný fosfát a monokalciumfosfát. Nie sú vhodné pre suché kravy, ktoré vyžadujú nízky pomer vápnika k fosforu. Tieto premixy sú pre prežúvavce a v iných obdobiach života málo použiteľné. Hovädzí dobytok nemá v žalúdku dostatok kyseliny chlorovodíkovej na extrakciu fosforu z fosforečnanov kŕmených vápnikom.

Môžete vyhľadávať fosforečnan vápenatý na predaj v Kazachstan.

Ketóza

Zjednodušene povedané, ide o otravu bielkovinami. Spôsobené prebytkom bielkovinových krmív v strave. V miernej forme sa u kravy pozoruje zvrátenie chuti do jedla a príznaky intoxikácie. Pod silným útlakom zvieratá radšej ležia.

Majiteľ si často myslí, že krava padla na nohy, keď je v ketóze, hoci ju možno prinútiť vstať. Ale ak sa choroba rozvinie po otelení, potom sa otrava bielkovinami často mýli s popôrodnou podstielkou alebo parézou. Liečba vykonaná s nesprávnou diagnózou, ako sa očakávalo, nefunguje. Definícia „padla na nohy“ v tomto prípade znamená, že zvieraťu neboli odobraté zadné končatiny a je pre neho jednoducho ťažké stáť. A pri zdvíhaní z polohy na brušku nemá krava normálnu oporu.

Rachity

Najčastejšie ochorenie mladých zvierat je spôsobené nedostatkom vitamínu D a pohybom. Ale aby sa teliatko počas rachity „postavilo na nohy“, musí sa „snažiť“. Zvyčajne s touto chorobou sú mladé zvieratá zakrpatené a dostanú tiež súdkovitý hrudník a krivé končatiny.

Pri rachitíde zmäknú nielen kosti, ale aj väzy. Výsledkom je, že fetlockové kĺby sa často veľmi silno „prepadávajú“: na zadných končatinách „prepadávajú“ a vpredu vyzerá obraz ako kontraktúra.

Hlavným dôvodom vzniku kostných chorôb je nedostatok fosforu, alebo skôr jeho nesprávny pomer s vápnikom

Osteomalácia

Čiastočne sa to dá nazvať „dospeláckou“ verziou rachiet. Vyvíja sa tiež pri nedostatku vitamínu D a nedostatočnom cvičení. Kravy však majú ďalší dôvod na vývoj tejto patológie: mlieko. Mliečny dobytok uvoľňuje z kostí príliš veľa vápnika.

Pri osteomalácii sa zväčšuje objem kostí, ale klesá ich hustota. Kostné tkanivo sa stáva mäkkým. Prvým znakom vyplavovania vápnika je mäknutie chvostových stavcov. Tiež strácajú tvar a väzy. Postupne je pre kravu ťažké stáť a pohybovať sa. Podobné príznaky sa pozorujú u starších zvierat, dokonca aj pri plnej strave a dobrých podmienkach ustajnenia. Najmä medzi vysoko výnosnými.

Ak staršia krava padla na nohy, veterinári zvyčajne odporúčajú obrátiť ju na mäso a netrpieť. Priemerná dĺžka života dojníc je 8 rokov. Toto je cena, ktorá sa platí za veľké výnosy mlieka.

Pozor! Osteomalácia nie je vyliečená.

Proces je možné len spomaliť. Preto nemá zmysel pokúšať sa vychovať starú kravu.

Ako dostať kravu na nohy

Tu si najskôr budete musieť ujasniť, čo sa myslí pod slovom „zdvihnúť“. Kravy zvyčajne nie sú chované, samy sa postavia. Po obdržaní intravenóznych injekcií potrebných liekov. Tento postup je bežný v popôrodnej paréze.

Ak krava počas dlhotrvajúcich metabolických zmien padne na nohy, je „pozastavená“. Toto opatrenie je veľmi kontroverzné a dočasné. V remeselných podmienkach je veľmi ťažké vyrobiť stroj na zavesenie tak veľkého zvieraťa. Plátno, hoci aj široké, tlačí na hrudník, pretože krava nestojí, ale visí. Kardan je možné použiť 1 - 2 dni alebo na prepravu kravy, ktorej nohy neprešli na pastvu. Ak sa však zviera do pár dní nezotaví, bude musieť byť zabité. Priama liečba sa vykonáva po stanovení diagnózy a pri použití vhodných liekov.

Odpruženie je dobré na prepravu kravy z poľa, ak na pastvine padne na nohy, ale nie na neustálu údržbu

Čo robiť, ak sa goby nepostaví

S najväčšou pravdepodobnosťou bude rezať. Najčastejšie býky zlyhávajú u býkov vo veku niekoľkých mesiacov. Pretože plnohodnotné minerálne premixy sa v Rusku nevyrábajú, je nepravdepodobné, že bude možné zlepšiť metabolizmus teliat. Prax prinajmenšom ukazuje, že po týždni alebo dvoch trápeniach majiteľ býka rozreže. Ak nemá čas skôr spadnúť.

Ak existuje podozrenie na ochorenie bielych svalov, teliati sa podá injekcia selénu a vitamínu E. Teliatko si však môže ľahnúť z iných dôvodov. Preto na stanovenie diagnózy musíte čo najskôr pozvať veterinára.

Poradenstvo veterinárnych lekárov

Ak nejde o popôrodnú parézu alebo podstielku, veterinári nemajú nijaké špeciálne rady. S postupným vývojom odbúravania svalov musíte revidovať stravu. Teľa by sa malo prestať kŕmiť zrnom. Dospelá krava potrebuje vyváženú stravu.

Niekedy ani nezaškodí skontrolovať kopytá a kĺby. Možno sa krava bojí stáť kvôli bolesti. Zviera môže tiež ochrnúť, ak je poškodená chrbtica. Neexistuje žiadna záruka, že sa obnoví. Nikto však nemôže sľúbiť, že definitívne zomrú.

Ak nádej na výchovu zvieraťa ešte nie je stratená, je potrebné na zlepšenie krvného obehu masírovať končatiny a krížovú kosť. Ležiaca krava sa obracia zo strany na stranu 2 krát denne a trie sa jutovým vrecom alebo slameným lanom.

Záver

Ak krava neklesne na nohy v dôsledku popôrodnej komplikácie, proces liečby bude dlhý a pravdepodobne neúspešný. Nikto často nemôže ponúknuť žiadne metódy liečby alebo prevencie, okrem zmeny režimu a stravovania a zlepšenia podmienok zadržania.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia