Krava po telení hnačky: príčiny a liečba

Hnačka u kravy po otelení je taká častá, že ju mnohí majitelia považujú za normálnu. Samozrejme, že nie je. Porucha trávenia by nemala súvisieť s narodením potomstva, inak by samice zvierat v prírode neprežili.

Prečo má krava po otelení hnačku

Príčiny hnačky u kravy po otelení môžu byť infekčné alebo spôsobiť metabolické poruchy:

 • ketóza;
 • acidóza;
 • alkalóza;
 • jesť placentu;
 • popôrodná sepsa;
 • enteritída;
 • helmintiáza;
 • alergia;
 • hormonálny skok.

Je celkom ľahké narušiť trávenie kravy. V hoteli môže maternica jesť uvoľnený pôrod po narodení. Aj keď je to u mäsožravých cicavcov normálne, placenta môže u bylinožravcov spôsobiť vážne žalúdočné ťažkosti. Je to do značnej miery spôsobené skutočnosťou, že v tkanivách miesta dieťaťa je veľa hormónov. A žalúdok bylinožravcov nie je prispôsobený na konzumáciu veľkého množstva živočíšnych bielkovín.

Podľa pozorovaní chovateľov hospodárskych zvierat tiež môže dôjsť k hnačke po tom, čo krava vypila sladkú vodu. Tu sa majiteľ ocitne medzi skalou a tvrdým miestom. Na prevenciu popôrodnej parézy sa odporúča spájkovací cukor rozpustený vo vode. Ale veľké množstvo ľahko stráviteľných sacharidov vyvoláva bachorovú acidózu. Vďaka tomu sa u kravy po otelení objaví hnačka. Ale nie vždy je možné odhadnúť dávku cukrového sirupu, aby ste „kráčali po okraji žiletky“.

Aké je nebezpečenstvo hnačky u kravy po otelení

Ihneď po narodení teľaťa potrebuje krava veľa tekutín: musí nielen „dodať“ svojim vlastným mäkkým tkanivám vodu, ale aj dať svojmu mláďaťu mlieko. Preto sa po narodení potomstva odporúča všetkým domácim zvieratám najskôr podať teplú vodu.

Hnačky, obzvlášť silné, dehydratujú organizmus. Výsledkom je, že maternica nebude mať dostatok vlhkosti ani na to, aby vyprodukovala mlieko pre teľatá, ani na uspokojenie svojich vlastných potrieb. Teľa, ktoré zostalo bez jedla, nie je také zlé, ak má majiteľ ďalšie dojnice. Ale pri silnej dehydratácii zvieratá zomierajú a výsledkom hnačiek môže byť smrť hospodárskych zvierat.

Pretože hnačka je výsledkom porušenia zažívacieho traktu, potom sa v čreve okrem straty vlhkosti začne rozvíjať aj patogénna mikroflóra.

Komentujte! Ak hnačka trvá dlhšie ako 2 dni, črevná výstelka sa začne rozpadávať a vo výkaloch sa objavia krvné zrazeniny.

Čo robiť, ak má krava po otelení hnačku

Vzhľadom na to, že k dehydratácii dochádza veľmi rýchlo pri hnačkách, je potrebné liečiť hnačky u kráv po otelení, keď sa objavia prvé príznaky ochorenia. Nemali by ste čakať, že všetko zrazu vyjde samo. Najskôr je zo stravy kravy vylúčené všetko šťavnaté a koncentrované krmivo, zostane iba seno.

Pri hnačkách je často možná iba symptomatická liečba, pretože sa musí liečiť príčina, nie symptóm. Ale odstránenie symptómu tiež zmierni stav kravy a prispeje k jej zotaveniu. Hnačku môžete zastaviť po otelení pomocou liekov alebo tradičných metód. Prvý je spoľahlivejší, druhý je lacnejší a často cenovo dostupnejší.

V niektorých prípadoch môžu enzýmy pomôcť zmierniť hnačky po otelení, niekedy sú však potrebné ďalšie lieky

Liečba hnačky u kravy po otelení

Má zmysel používať antibiotiká na hnačky, ak sú zamerané na liečbu základného ochorenia.Na reguláciu reprodukcie patogénnych baktérií sa lieky používajú iba v prípade pokročilej hnačky, keď už začala dysbióza. Na zničenie škodlivej mikroflóry v gastrointestinálnom trakte sa používajú hlavne antibiotiká skupiny tetracyklínov. Môžete tiež použiť lieky sulfa. Dávkovanie by však malo v každom prípade stanoviť veterinárny lekár. Najmä s ohľadom na to, že krava sa po otelení musí živiť a novorodenca.

Na symptomatickú úľavu kravy pri hnačkách používajte:

 • elektrolyty;
 • soľný roztok;
 • roztok glukózy;
 • lieky, ktoré spomaľujú peristaltiku;
 • enzýmy;
 • probiotiká.

Elektrolyty vám umožňujú obnoviť vodno-soľnú rovnováhu, ktorá je narušená v prípade silnej hnačky. Uvoľňujú sa vo forme práškov, ktoré sa musia rozpustiť vo vode. Majú pomerne zložité zloženie a je nemožné pripraviť si elektrolyt svojpomocne. Nie každý môže mať po ruke vrecúško s hotovým výrobkom.

Ako prvú aproximáciu možno elektrolyt nahradiť roztokom obyčajnej kuchynskej soli v koncentrácii 0,9%. Toto je koncentrácia nesterilného soľného roztoku. Nemôžete kvapkať do žily, môžete však piť 2 litre.

Komentujte! Na udržanie vodnej rovnováhy sa tiež intravenózne použije roztok glukózy v koncentrácii 5%.

Sorbenty sa používajú na odstránenie a viazanie toxínov tvorených v čreve. Najčastejšie sa používa aktívne uhlie a oxid hlinitý. Najľahšie dostupnou drogou je uhlie.

Enzýmové prípravky sa používajú pri komplexnej liečbe v prípade nesprávnej činnosti žliaz. Na obnovenie prospešnej črevnej mikroflóry sa kravám podávajú probiotiká. Existujú však opačné názory na tieto lieky:

 • pri hnačkách je potrebné probiotikum;
 • črevné baktérie sa dobre množia samy.

V každom prípade probiotiká rozhodne neublížia. Ale zvyčajne nie je možné z nich dosiahnuť viditeľný efekt.

Probiotiká pomáhajú obnoviť tráviacu mikroflóru po hnačkách

Komentujte! Pri liečbe hnačky po otelení sa často používajú ľudové lieky, ktoré sú sťahujúcimi odvarmi.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ak chcete pripraviť odvar z hnačky, použite:

 • ryža;
 • dubová kôra;
 • harmanček vo farmácii;
 • koreň marshmallow;
 • tansy;
 • palica;
 • elecampane;
 • Ľubovník bodkovaný.

Pri podávaní ľubovníka bodkovaného treba mať na pamäti, že tráva sa tak nevolala nadarmo. Vo veľkom množstve je jedovatý. Harmanček sa varí, keď existuje podozrenie na bakteriologickú príčinu hnačky.

Komentujte! Na dezinfekciu môžete tiež spájkovať slabý roztok ružovkastého manganistanu draselného.

Najprístupnejšie a najmenej nebezpečné z bylinných prípravkov sú dubová kôra a ryža. Posledne menovaný patrí do kategórie výrobkov, z ktorých je možné odvar odvarovať v akomkoľvek množstve bez obáv z predávkovania. Na 10 litrov vody budete potrebovať 1 kg ryže, ktorú potrebujete prevrieť. Chladený vývar musí byť spájkovaný v 1,5-2 litroch každé 2-3 hodiny. Nakoniec môžete nakŕmiť zvyšné husté, ak to krava zožerie.

Veľké množstvo trieslovín v dubovej kôre môže spôsobiť otravu, takže koncentrácia nálevu by nemala byť vysoká. Na 10 litrov vody vám vystačí 0,5 kg kôry. Varí sa na miernom ohni 30 minút. Potom sa ochladia a vývar sa zriedi rovnakým množstvom vody. Môžete ho skladovať 2-3 dni, ale na chladnom mieste.

Ak existujú sušené byliny ako harmanček, tansy, ľubovník bodkovaný a podobne, môžete ich jednoducho pridať do sena pre kravu. Výhodou odvarov je ale ďalšia tekutina potrebná po otelení.

Preventívne opatrenia

Hlavnými preventívnymi opatreniami sú správna kvalitná strava a včasné odčervenie. Aby sa zabránilo narušeniu trávenia, mali by sa kravám podávať iba kvalitné krmivo: bez plesní a jedovatých rastlín.

Nedostatok stopových prvkov často spôsobuje zvracanie chuti do jedla u kráv a používanie nie úplne jedlých látok - hnačky. Správna rovnováha stravy s vitamínmi a minerálmi pomôže vyhnúť sa týmto problémom.

Pretože hnačky môžu byť infekčné, je potrebné dodržiavať očkovací plán a hygienu domu pre kravičky. Udržiavanie pelechu v čistote tiež pomáha predchádzať hnačkám po otelení.

Čistá posteľná bielizeň a kvalitné jedlo výrazne znižujú pravdepodobnosť hnačiek

Záver

Hnačka u kravy po otelení nie je vôbec častá. Je možné sa mu vyhnúť, ak budete dodržiavať pravidlá chovu a kŕmenia dobytka.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia