Krava kráča po dátume otelenia: prečo a koľko dní môže teľa uniesť

Prípady, keď krava uplynula v čase otelenia, sú bežné. Tu ešte musíme zistiť, čo každý z vlastníkov myslí pod slovom „vyhovel“. Tehotenstvo trvá priemerne 285 dní ± 2 týždne. Preto vyvstáva otázka, od ktorého okamihu, keď treba brať do úvahy, že obdobie otelenia uplynulo.

Prečo krava prekračuje termín otelenia?

Existuje veľa dôvodov na oneskorenie telenia kráv. A nie všetky sú radostné:

  • dvojčatá;
  • goby;
  • veľké ovocie;
  • prekročenie;
  • falošné tehotenstvo;
  • mumifikácia plodu.

Vo väčšine prípadov sa majitelia domnievajú, že ak krava prekročí termín otelenia, bude mať dvojčatá. Dobytok v skutočnosti patrí do skupiny jedincov, ako sú kone. Dvojčatá sa narodia iba v 1 - 2% prípadov. A to je zvyčajne veľmi nežiaduci jav. V prípade oplodnenia dvoch vajíčok naraz existuje vysoké riziko potratu. A narodené teľatá budú slabšie ako tie „slobodné“. Skutočnosť, že krava uplynula, ešte neznamená, že nevyhnutne budú existovať dvojčatá. Počet neskorých teliat ďaleko presahuje počet dvojčiat u hovädzieho dobytka.

Toto šírenie sa vysvetľuje skutočnosťou, že gobie „sedí“ v lone dlho. Samce vo vývoji takmer všetkých druhov cicavcov zaostávajú za ženami. Aj po narodení. Preto s ranným hotelom by ste mali radšej počkať na jalovicu a s neskorým - býkom. Krava môže prechádzať, aj keď sa teľa s veľkým teľaťom. Ale tu je to možno práve oneskorenie telenia. Plod má čas dorásť. A v tomto prípade sú príčina a následok zmätené. Krava neprešla, pretože plod je veľký a teľa sa vďaka neskorému teleniu zväčšuje. Oneskorenie je v tomto prípade spôsobené miernym hormonálnym narušením. Telo nemá dostatok oxytocínu na naštartovanie procesu telenia. Takéto zlyhanie nijako zvlášť nepoškodzuje tehotenstvo, iba ho predlžuje.

Niekedy dochádza k takzvanému „prekročeniu“. Toto slovo má dva významy. Jeden znamená pre kravu vážne zdravotné problémy, druhý iba naznačuje, že zviera bolo impregnované neskôr. Je to v posteli. Doba telenia sa však bude musieť určiť nie výpočtom, ale vonkajšími znakmi. To sa môže stať, ak je v blízkosti býk. Prvýkrát sa krava nehnojila a „potichu“ od majiteľov išla k býkovi v ďalšom love. Situácia s patológiami je horšia.

Ak krava uplynula v stanovenom termíne, pre majiteľa zvieraťa môže byť nečakané otelenie.

Patologické príčiny

Falošné tehotenstvo je spôsobené príliš vysokou hormonálnou hladinou. Navonok všetko postupuje, akoby sa embryo vyvíjalo v maternici. Často ani pri rektálnom vyšetrení nie je možné určiť, čo krave chýbalo. Tu môže pomôcť ultrazvuk. Vývoj falošného tehotenstva pred „telením“ môže prebiehať podľa 3 možností:

  • brucho „vyfúkne“ bez následkov;
  • dôjde k „teleniu“;
  • pyometra sa vyvinie.

Pri falošnom tehotenstve zvieratá často „porodia“ a rolu mláďaťa priradia kohokoľvek a čokoľvek, až po neživé predmety.

Komentujte! Rozvoj pyometry môže viesť k nútenému zabíjaniu.

Mumifikácia plodu sa vyvíja uprostred tehotenstva. Embryo zomiera, ale keďže je krčok maternice zatvorený, hnilobné baktérie sa nemôžu dostať dovnútra. V dôsledku zníženej kontraktility myometria a uzavretého krku zostáva plod v maternici. Postupne vysychá a mumifikuje.

Po mumifikácii zvieratá nemajú žiadne známky lovu a majiteľ sa domnieva, že krava je tehotná.Problém sa „odstráni sám“, ak sa začnú sťahovať svaly maternice. Ale to je v tomto prípade, že krava trvá viac ako 3 týždne. Mumifikované embryá sa liahnu vždy veľmi neskoro. Často je potrebné plod umelo odstrániť po injekcii vhodných hormónov. Posledné menované sú potrebné na otvorenie krčka maternice a veterinár sa mohol dostať k embryu.

Komentujte! Po mumifikácii sa často vyvíja neplodnosť, pretože v endometriu sa vyskytujú chronické dystrofické a zápalové procesy.

Ako dlho môže krava nosiť teľa

Zvyčajne krava chodí asi 10 dní. Maximálne 26 dní. Je to len zhruba 260 - 311 dní tehotenstva. Aj keď podľa skúseností chovateľov hospodárskych zvierat je predĺženie doby otelenia dokonca o 3 týždne vzácnosťou. Najčastejšie nie viac ako 15 rokov.

Komentujte! Tvrdenie, že termín môže prísť 240. deň, nezodpovedá realite: otelenie v 8. mesiaci je neskorý potrat s infekčnou chorobou.

Približné miesto uplatnenia snáh počas „tlakového testu“, ak maternica vyhovovala výrazom, takže môžete určiť, či je tam živé teľa

Čo robiť, ak krava prekročí svoje dátum otelenia

Do uplynutia lehoty sa nemusíte príliš trápiť. Je ale potrebné sledovať priebeh tehotenstva. Neskoré telenie je zvyčajne ťažké vzhľadom na to, že plod má čas prerásť nad normu.

Ak máte pochybnosti neskôr, môžete nezávisle skontrolovať, či je teľa prítomné a či je nažive. K tomu je krava silne, ale nie náhle, vtlačená do brucha sprava dole. Mláďa bude touto liečbou okamžite pobúrené a dá spätný tlak.

Ak krava už prešla 3 týždne, počítajúc od 285. dňa, je lepšie pozvať špecialistu, ktorý dokáže určiť prítomnosť tehotenstva. Za predpokladu, že „push test“ neprinesie výsledky. Ak teľa tlačí a vemeno sa začína plniť, zostáva iba čakať na otelenie a pamätajte, že bylinožravce môžu svojvoľne posúvať čas o deň. Toto je obranný mechanizmus. Nerodia, ak existuje rušivý faktor. V takom prípade môže byť príčinou takéhoto denného meškania samotný majiteľ.

Záver

Ak krava uplynula otelením o viac ako 3 týždne, majiteľ má obavy. Posunutie predpokladaného dátumu o 10 dní je častým javom, niet sa čoho obávať. Zvieratá nie sú strojmi na produkciu potomkov striktne včas.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia