Kolostrálna imunita teliat

Kolostrálna imunita u teliat sa často nazýva vrodená. To nie je pravda. U novorodencov imunita úplne chýba a vyvíja sa až po 36-48 hodinách. Bolo by správnejšie nazvať to materským, pretože mláďatá dostávajú ochranu pred infekciami kravy. Aj keď nie okamžite v maternici.

Čo je to kolostrálna imunita u zvierat

Toto je názov obrany tela pred infekciami, ktoré mladí dostávajú z mledziva matky. Teľatá sa rodia sterilné. Protilátky, ktoré ich chránia pred chorobami v postnatálnom období, môžu dostať až v prvý deň života. Sekrécia uvoľnená z vemena počas prvých 7-10 dní sa veľmi líši od „zrelého“ mlieka, ktoré človek konzumuje. V prvých dňoch krava produkuje hustejšiu žltú látku. Táto tekutina sa nazýva mledzivo. Obsahuje veľa bielkovín a imunoglobulínov, ale takmer žiadny tuk a cukor.

To je hlavný dôvod, prečo musí lýtko prvých 6 hodín cicať maternicu. A čím skôr, tým lepšie. Už po 4 hodinách dostane teľa o 25% menej protilátok ako okamžite po narodení. Ak novorodenec z nejakého dôvodu nemôže byť kŕmený prírodným mledzivom, nevyvinie si voči nemu mledzivú rezistenciu. Môžete si vyrobiť umelú náhradu s úplným obsahom aminokyselín, tukov a sacharidov. Takýto umelý výrobok ale neobsahuje protilátky a nepomáha rozvíjať ochranu.

Komentujte! Kolostrálna imunita chráni dieťa iba počas prvého mesiaca života, preto by ste v budúcnosti nemali zanedbávať bežné očkovanie.

Mláďa je možné polievať „ručne“ od prvých minút jeho života, ale produkt konzumovaný mladými ľuďmi musí byť prírodný

Ako sa tvorí kolostrálna imunita

Teľa je chránené pred infekciami materskými imunoglobulínmi v mledzive. Akonáhle sú v žalúdku, vstupujú do krvi bez zmien. Stáva sa to počas prvých 1-1,5 dňa života. Teľa nie je schopné vytvárať kolostrálnu rezistenciu voči chorobám.

Tvorba obranného systému závisí od acidobázického stavu (CBS) krvi teliat. A to je určené metabolickými zmenami počas prenatálneho obdobia a matkiným CBS. U teliat so zníženou životaschopnosťou kolostrálna imunita prakticky chýba, pretože imunoglobulíny zle prenikajú z nedostatočne vyvinutého gastrointestinálneho traktu do krvi.

Pre správne vytvorenie „vrodenej“ imunity musí teľa dostávať kolostrum v množstve 5 - 12% svojej telesnej hmotnosti počas prvej hodiny, najlepšie 30 minút. Množstvo spájkovanej časti závisí od kvality produktu a jeho nasýtenia imunoglobulínmi. V priemere sa odporúča kŕmiť 8 - 10% telesnej hmotnosti, to znamená 3 - 4 litre. Druhýkrát sa mledzivo pije v 10. - 12. hodine života. A to v prípade, že je dieťa odobraté ihneď po narodení.

Tento spôsob kŕmenia teliat sa praktizuje na veľkochovoch, kde je možné vytvárať rezervy od kráv so silnou imunitou. Skladovanie sa vykonáva v mrazničke s teplotou -5 ° C. Spravidla sa používajú nádoby s objemom 5 litrov. Z tohto dôvodu je režim odmrazovania často narušený.

Pri správnom rozmrazení je nádoba ponorená v teplej vode s teplotou 45 ° C. Ale keďže je objem veľký a všetko sa nedá rozmraziť naraz, množstvo imunoglobulínov v kolostre klesá. To má negatívny vplyv na tvorbu kolostrálnej rezistencie mladých zvierat na choroby.

Ideálne na ochranu teliat, ideálne pre malé farmy a súkromných majiteľov kráv. Novorodenec zostáva pod matkou. Paralelne je naučený prijímať jedlo z bradavky. Neskôr bude musieť teľa piť mlieko z vedra.

Nevýhodou tejto metódy tvorby kolostrálnej imunity je jedna: maternica môže mať nízku odolnosť organizmu. Nekvalitné kolostrum môže byť:

 • u jalovíc prvého lýtka mladších ako 2 roky;
 • v krave, ktorá dostávala nevyváženú stravu a žila v zlých podmienkach.

V druhom prípade nezáleží na tom, od ktorej kravy dostane teľa svoju prvú časť. Imunita bude slabá.

Mladé zvieratá ponechané pod maternicou budú mať najvyššiu odolnosť voči chorobám tela, čo je bežný postup pri chove hovädzieho dobytka.

Novorodenec, ak je to možné, by mal piť mledzivo od dospelých, úplne vyvinutých kráv. Jalovice prvého lýtka zvyčajne nemajú dostatočné množstvo imunoglobulínov v krvi a závisí od nich tvorba kolostrálnej imunity.

Pozor! „Vrodená“ rezistencia sa vyvíja počas prvých 24 hodín života teliat, preto je dôležité nevynechať okamih telenia.

Ako zlepšiť kolostrálnu imunitu teliat

Presne povedané, u teliat sa nedá zvýšiť. Môžete ale zlepšiť kvalitu mledziva a rozšíriť ochranné funkcie. Množstvo imunoglobulínov klesá za určitých podmienok:

 • nedodržiavanie podmienok očkovania;
 • nevyvážená strava počas suchého obdobia;
 • spontánny výtok z bradaviek mledziva pred otelením;
 • jalovice pre prvé teľatá majú menej ako 2 roky;
 • porušenie režimu rozmrazovania;
 • zanedbanie diagnózy mastitídy u kráv ihneď po otelení;
 • nehygienické nádoby, v ktorých sa dojia kravy a kŕmia teľatá, vrátane opakovaného použitia jednorazových fliaš s vodou.

Včasným očkovaním kráľovien je možné „rozšíriť“ spektrum chorôb, proti ktorým bude teľa chrániť kolostrálnu imunitu. Ak sú v krvi kravy protilátky proti ochoreniu, tieto imunoglobulíny sa prenesú na lýtka.

Pozor! Ak je teľa pod stresom, nemusí fungovať ani včasné kŕmenie kvalitným prírodným produktom.

Stresujúce situácie pre novorodencov zahŕňajú:

 • teplo;
 • príliš chladno;
 • zlé podmienky zadržania.

Vytvorenie príjemného prostredia pre teľatá zvýši odolnosť voči kolostre.

Existuje tiež metóda „umelého“ vytvárania kolostrálnej imunity. Inaktivovaná vakcína sa vstrekuje do tehotnej maternice dvakrát, s intervalom 3 dní. Prvýkrát je krava očkovaná 21 dní pred očakávaným otelením, druhýkrát 17 dní predtým.

Ak materské kolostrum nestačí na vytvorenie silnej imunity, použije sa iná metóda: zavedenie imunitných sér. U teľaťa sa vyvinie pasívna imunita v priebehu niekoľkých hodín. Ale doba pôsobenia séra je iba 10-14 dní. Ak sa u mladých nerozvinula kolostrálna rezistencia, sérum sa bude musieť opakovať každých 10 dní.

Záver

Kolostrálna imunita u teliat sa vytvára iba v prvý deň života. V neskorších štádiách maternica stále vylučuje imunoglobulíny, ale mláďatá ich už nie sú schopné asimilovať. Preto je veľmi dôležité buď mať v mrazničke zásobu mledziva, alebo nechať novorodenca pod kravou.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia