Ako vyliečiť hnilobu kopýt u kravy

Hniloba kopýt u kráv je častou príčinou krívania a znakom nekvalitného riadenia hospodárskych zvierat. Choroba sa lieči veľmi ťažko, pretože patogén sa cíti výborne v špinavej podstielke a zotavené zviera je nosičom baktérie už 4 roky. Len čo mikroorganizmy „pocítia uvoľnenie“, infekcia sa nielen obnoví, ale infikuje aj predtým zdravé zvieratá.

Príčiny hniloby kopýt u dobytka

Pôvodcom choroby je anaeróbna baktéria Fusiformis nodosus. Do kopyta sa dostáva poškriabaním, prasklinami alebo prerazením. Udržuje sa dobre vo vlhkom prostredí:

 • hnoj;
 • špinavé stelivo;
 • pastva nasiaknutá vodou;
 • záclonový výbeh.

Samotné zvieratá infikujú pastvu a prenášajú baktérie. Faktorom, ktorý vyvoláva infekciu, je pokles imunity.

Skutočným dôvodom výskytu hniloby kopýt u kráv je v skutočnosti nevyvážená strava a zlé podmienky ustajnenia. Ochranné funkcie tela stojí za to oslabiť kvôli nedostatku vitamínov, mikro- alebo makroelementov, aby sa baktéria aktivovala.

Pozor! Záchvaty hniloby kopýt sa vyskytujú na jar, keď je vonku veľmi vlhko a kravy sú počas doby státia oslabené.

Pasenie na podmáčanom pastvine často vedie k ochoreniu kráv hnilobou kopýt.

Príznaky hniloby kopýt u kráv

Väčšina majiteľov nevenuje dostatočnú pozornosť výcviku kravy, aby dokázala ukázať svoje kopytá. Aj keď zvieratá musia každých 6 týždňov orezávať roh s kopytami. Ak je dobytok zvyknutý na to, že majiteľ dohliada na kopytá, nebráni sa prehliadke chodidiel. Vďaka tomu si v počiatočných štádiách všimneme výskyt hniloby kopýt. Ale vo väčšine prípadov majiteľ odhaduje problém, keď krava už začala krívať.

Medzi skoré príznaky hniloby kopýt u kráv patria:

 • zmäkčenie podrážky;
 • oddelenie bočných stien topánky klaksónu;
 • ohniská mokrej erózie na koži koruny;
 • zápal medziprstovej štrbiny;
 • charakteristický nepríjemný zápach z kopýtka.

Niekedy je možné si všimnúť počiatočné štádium hniloby kopýt iba počas odrezania prerastenej nadržanej topánky.

Pri strednej závažnosti sa topánka začína odlupovať od päty. Veľká časť podrážky sa odlupuje. V poslednej fáze je topánka úplne oddelená od spodnej časti kože na prednej stene a na podrážke.

Komentujte! V poslednej fáze je kravu ľahšie zabiť ako vyliečiť.

Krívanie začína, akonáhle hniloba dosiahne živú časť kopyta. Zároveň môže byť choroba niekedy navonok neviditeľná. Iba malá diera so zapáchajúcim exsudátom naznačuje miesto infekcie.

Na fotografii nižšie závažné štádium hniloby kopýt u kravy:

V pokročilom štádiu ochorenia zviera skutočne kráča na živom mäse.

Diagnóza ochorenia

Príznaky hniloby kopýt sú podobné ako u iných chorôb kopýt:

 • nekrobakterióza;
 • pododermatitída;
 • zápal medziprstovej štrbiny;
 • náznak;
 • aseptická dermatitída;
 • slintačka a krívačka.

Rany z hniloby kopýt sú často infikované inými baktériami. V tomto prípade choroba postupuje ako zmiešaná infekcia.

Diagnostika sa vykonáva v laboratórnych podmienkach naočkovaním vzoriek. Na mieste je možné stanoviť iba predbežnú diagnózu.Mnoho infekcií paznechtov sa však lieči podobnou liečbou, takže môžete proti hnilobe kopýt začať bojovať bez čakania na výsledky testov. Terapiu je možné kedykoľvek neskôr upraviť.

Ako vyliečiť hnilobu kopýt u kravy

Liečba hniloby kopýt u kráv starými „ľudovými“ metódami trvá dlho a zdĺhavo. Ale aj dnes sú tieto metódy populárne kvôli nízkym nákladom na liečivé zložky:

 • decht;
 • kreolín;
 • manganistan draselný;
 • síran meďnatý;
 • jodoform;
 • síran meďnatý;
 • formalín;
 • síran zinočnatý.

Všetky tieto lieky majú nielen antibakteriálne vlastnosti. Vyschnú mokré oblasti kopyta. Použitie týchto prostriedkov a ich zmesí je oprávnené, pretože nové účinné lieky často predstavujú zložité zloženie týchto zložiek. Niekedy s pridaním antibiotík. Pri použití „čistých“ prípravkov „starej“ terapie sa musia kravy chovať výlučne na suchom podstielke, čo je technicky nemožné. A to je mínus tejto metódy liečby.

Antibiotiká sa odporúčajú. Injekcie alebo perorálne lieky však pôsobia iba na sekundárnu infekciu. Baktéria kopytnej hniloby je anaeróbna. To znamená, že neprichádza do styku s krvou, ktorá prenáša kyslík a antibiotiká. Biotop Fusiformis nodosus je už mŕtvy. Vplyv na pôvodcu ochorenia môže byť iba „vonku“. Najčastejšie sa hniloba kopýt vylieči aj bez použitia antibakteriálnych látok.

Príprava kopyta na ošetrenie

Pred aplikáciou akejkoľvek drogy sú mŕtve časti kopyta čo najviac odrezané. Niekedy musíte rezať skôr, ako dôjde ku krvácaniu. Na orezanie kopýt kravy použite:

 • kopýtkový nôž;
 • kliešte;
 • niekedy brusko.

Ak chcete používať druhú možnosť, musíte mať skúsenosti a špeciálny kruh.

Pokožka medzi prstami sa dobre umyje mydlom a vodou. Chrasty sú odstránené.

Pri liečbe hniloby kopýt u kráv nie je nezvyčajné krvácanie

Používanie starých výrobkov

Na liečbu sa takmer všetky lieky používajú neriedené. Decht a kreolín sú tekuté frakcie. Premazávajú všetky postihnuté miesta. Hlavným účinkom týchto látok je sušenie. Nezabíjajú baktérie.

Síran meďnatý je jedovatý, preto sa prášok používa v prípade hlbokých otvorov v kopyte. Na krvavé oblasti kopyta nie je možné aplikovať čistý síran meďnatý. To isté platí pre síran zinočnatý a formalín. Na ošetrenie pokožky a povrchov rán sa používa 10% roztok.

Medzi prstami sa umiestni tampón. Ak je v kopyte hlboká rana, ktorú je potrebné vyplniť, je tiež tampónovaná. Celé kopyto je pokryté pevným obväzom.

Pokročilá verzia obväzu: izolačné plastové „podkovy“, nevhodné, ak je poškodená aj pokožka nad podrážkou

Nové lieky

Technicky je ich aplikácia rovnaká ako pri spracovaní kopýt „ľudovými“ prostriedkami. Ale nové lieky obsahujú rovnaké zložky. Môžu byť v rôznych koncentráciách a tvaroch.

"Fuzolin" sa vyrába vo forme suspenzie. Jeho zloženie:

 • probiotikum na báze senného bacilu Bacillus subtilis;
 • probiotikum na báze mezofilných pôdnych baktérií Bacillus licheniformis;
 • glycerol;
 • fenol;
 • decht;
 • metylénová modrá.

Posledné zložky lieku „Fusolin“ patria k obvyklým prostriedkom na boj proti hnilobe kopýt, ktoré sa používajú „od nepamäti“. Účinnosť lieku môžu zabezpečiť aeróbne baktérie konkurujúce anaeróbnym baktériám.

Koncentrovaná suspenzia. Ak ho chcete použiť, musí sa zriediť podľa pokynov. Fuzolin sa tiež odporúča na profylaktické použitie.

Nie je známe, prečo na väčšine stránok nie je možné nájsť zloženie lieku Fusolin, samotný výrobca sa tým netají

Na videu nižšie ukazuje majiteľ kravy pôsobenie gélu Intra Top-Hoofs. Zloženie:

 • aloe vera 5%;
 • meď 4%;
 • zinok 4%;
 • látky, ktoré viažu celý komplex na jeden celok.

Výrobca tvrdí, že gél má dobrú schopnosť hojenia rán.Prípravky z medi a zinku sú „tradičné“, to znamená, že v inej podobe sa už dlho používajú aj na liečbu hniloby a nekrobakteriózy u kopytníkov.

Užívanie antibiotík

Účinné pri sekundárnej infekcii kopýt baktériami citlivými na antibakteriálne lieky. Pretože sa lieky podávajú injekčne, musí byť sekundárna mikroflóra aeróbna.

Pre hnilobu kopýt použite:

 1. Bicilín-5 intramuskulárne, raz v dávke 40-50 tisíc jednotiek na 1 kg hmotnosti.
 2. Biomycín subkutánne vo forme 10% emulzie v dávke 0,6 ml na 1 kg hmotnosti. Prípravok sa zriedi na polokvapalnom sterilnom agare, 3% sterilnom roztoku glycerolu alebo na normálnom konskom sére. Dávka potrebná pre kravu sa podáva v 6 ml dávkach na niekoľkých miestach.
 3. Oxytetracyklín.

Pri silnej hnilobe kopýt je najúčinnejší oxytetracyklín a bicilín-5. Majú nielen antibakteriálne vlastnosti. Tieto lieky stimulujú regeneráciu mäkkého tkaniva kopyta.

Prognóza a prevencia

S počiatočnou formou hniloby kopýt je prognóza priaznivá. Ťažká forma často vedie k strate topánky na kopytách kravou. Teoreticky sa to dá vyliečiť, ale vypestovať si nový roh bude trvať asi rok. Je to ekonomicky nerentabilné. Ak dôjde k infikovaniu odhalenej kosti, povedie to k sepse. Druhou možnosťou na záchranu kravy je chirurgický zákrok. Odrežte postihnutý prst. Ale chirurgický zákrok je možný iba vtedy, ak je druhé kopyto kravy zdravé. Pri silnej forme hniloby je to nemožné. Záver: ak dôjde k ochoreniu, zviera sa odovzdá za mäso. Stratám sa dá vyhnúť prijatím preventívnych opatrení.

Profylaxia

Kravy sa kupujú iba z dobre hospodáriacich fariem. Pred vstupom do všeobecného stáda sú kopytá ošetrené 10% roztokom formalínu alebo vitriolu. Ak je choré zviera prijaté, je ihneď izolované a ošetrené až do úplného zotavenia.

Pri vstupe do stodoly je usporiadaná dezinfekčná kúpeľ. Na plnenie sa používajú 10% roztoky síranu meďnatého, formalínu alebo "fuzolínu". Malo by sa pamätať na to, že takéto kúpele neliečia hnilobu kopýt. Slúžia iba na prevenciu. Pre súkromných vlastníkov nemusí byť táto metóda vhodná.

Udržiavanie stodoly v čistote a suchu je nevyhnutnosťou pre každého majiteľa dobytka. Úloha nie je ľahká, ale splniteľná.

Na udržanie dobrej imunity sa kravám poskytuje vyvážená strava a kvalitné krmivo.

Komentujte! Ak je krava neustále držaná v prostredí s vysokou vlhkosťou, ani tá najlepšia strava na svete vás nezachráni pred hnilobou.

Ďalším preventívnym opatrením, ktoré je k dispozícii iba pre veľké farmy, je rekultivácia pastvín. Baktéria hniloby nemôže prežiť na relatívne suchej zemi a pastva na jar sa stáva bezpečnou.

Záver

Hniloba kopýt je u kráv všadeprítomná. Mnoho majiteľov dobytka dokonca verí, že je to nevyhnutné zlo. Ale s touto chorobou sa dá úspešne vyrovnať, ak venujete dostatočnú pozornosť nohám a stavu kravy.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia