Ako odstaviť teľa od vemena

Odvyknúť teľa od kravy je ťažké. Je to stresujúci proces pre hospodárske zvieratá aj pre majiteľa. Stojí za zváženie tradičné a neobvyklé metódy odstavenia, ktoré je možné praktizovať v domácom prostredí a na veľkých farmách.

Kedy odstaviť teľa od kravy

Čas odstavenia teľaťa od matky si volí majiteľ zvieraťa nezávisle v časovom intervale medzi 3 - 10 mesiacmi po jeho narodení. Väčšina farmárov začne odstavovať zviera okolo 205. dňa, keď má 6 mesiacov. Načasovanie však nie je také dôležité. Hlavným ukazovateľom je hmotnosť: musí mať minimálne 60 kg.

Príprava teliat na odstavenie

Pri predbežnej príprave na odstavenie je potrebné vziať do úvahy nasledujúce dôležité nuansy:

 1. Odstránenie rohov a v prípade potreby kastrácia by sa mala vykonať, kým je teľa ešte zvyknuté na matku. Tieto postupy mu spôsobujú veľa stresu, ktorý sa dá stabilizovať okamžitou prítomnosťou kravy vedľa neho. Ale ak sa traumatické operácie vykonávajú počas odstavenia, môže to zhoršiť stav zvieraťa, viesť k rýchlej strate hmotnosti alebo rôznym chorobám.
 2. Aby si teľatá mohli zvyknúť na nové prostredie, môže im byť pár týždňov pred zamýšľaným odlúčením od matky vyčlenená samostatná ohradená pastvina. Ak nie je možné prideliť celý pasienok, môžete pre teľatá definovať samostatný pasienok. Je nevyhnutné starať sa o dobré oplotenie tejto oblasti. Táto oblasť by tiež mala byť čistá, pretože nečistoty a prach často vyvolávajú rôzne ochorenia dýchacích ciest u nedospelých teliat až po zápal pľúc - jednu z najobľúbenejších porúch zdravia po odstavení detí od matiek.
 3. Školenie. Pred oddelením kravy a teľaťa sa uskutoční niekoľko predbežných príprav. V tomto období sa dieťa učí jesť z koryta a správne piť z koryta. Tieto schopnosti sa stanú prioritou, keď bude s asertívnymi a dospelými kravami samostatne bojovať o miesto v blízkosti konzumenta alkoholu.

Teľatá by sa mali kŕmiť týmito užitočnými prípravnými potravinami:

 • obilná siláž - kukurica, pšenica, ovos alebo cirok;
 • strukoviny;
 • koncentrovaný proteín.

Pri kúpe proteínového doplnku by ste si mali starostlivo preštudovať jeho zloženie. Nesmie obsahovať žiadne živočíšne produkty. Môžu spôsobiť príznaky choroby šialených kráv u zrejúcich teliat, najmä u tých, ktoré sa budú používať na výrobu mlieka. Musíte tiež dávať pozor na čistotu krmiva. Nemal by obsahovať nečistoty nečistoty, ktoré môžu u zvieraťa ľahko vyvolať zápal dýchacích ciest.

Dôležitým krokom pri príprave teliat je očkovanie a preočkovanie. Prvé injekcie sa podávajú zvieratám, keď sú ešte zvyknuté na materské mlieko. Poradie a frekvenciu preočkovania určujú jednotlivo veterinári.

Dôležité! Je nevyhnutné, aby farma schválila program podpory zdravia, ktorý je schválený autorizovaným veterinárom. Obsahuje komplexné informácie o opatreniach na pomoc teliatám.

Ako odstaviť teľa od sania kravy

Po dokončení všetkých potrebných opatrení potrebných na prípravu na stresový proces pokračujú priamo k samotnému odstaveniu.V závislosti od podmienok zadržania a schopností poľnohospodára sa používajú tieto metódy:

 • tradičné;
 • prírodný;
 • „Cez plot“;
 • s krúžkom na nos.

Samostatne by sa mal študovať spôsob odstavenia umelým kŕmením, čo môže byť pre zviera psychologicky náročné.

Tradičná metóda

Tradičná metóda odstavenia zahŕňa:

 1. Správny výber dňa. Je žiaduce, aby bolo pokojné, teplé a slnečné. Takéto podmienky pre zvieratá budú pohodlnejšie ako vietor, dážď a zima.
 2. Umiestnenie krmiva na miesto prístupné pre kravy.
 3. Postupný presun kráv do iných ohradov pre pohodlný proces odstavenia. Pre veľké pero môžete presunúť 1 - 2 zvieratá denne.
 4. Brána sa zatvára, keď požadovaný počet kráv opustil ohradu, takže teľatá zostali vo vnútri. Pokojnosť a prirodzenosť použitých metód tu zohrávajú obrovskú úlohu. Týmto spôsobom sa lýtka nerozptýlia, pretože vo väčšine prípadov kravy najskôr opustia bránu a až potom nasledujú ich lýtka.
Pozor! Obdobie zotavenia teliat po oddelení trvá 3 - 4 dni.

Prirodzená metóda

Prírodná metóda je úplne založená na inštinktoch a povahe kráv. Táto metóda neznamená ľudský zásah, pretože vo voľnej prírode, na neoplotených pastvinách alebo na farmách, kde sa používajú rozsiahle poľnohospodárske metódy, krava nezávisle odpudzuje svoje už dospelé dieťa. Proces prirodzeného odcudzenia nastáva tesne predtým, ako sa krava teľa s novým teľaťom.

Metóda má svoje výhody aj nevýhody. Hlavným plusom je menej stresu, ktorý bude v každom prípade spôsobený ľudským zásahom do prírodných procesov. Teľa sa neoddeľuje od stáda a zostáva so svojou rodinou v príjemnom prostredí. Ostatní členovia pera mu pomáhajú socializovať sa, ukazujú mu, ako jesť siláž, piť vodu a byť nezávislí od matky.

Hlavnou nevýhodou prírodnej metódy sú zdravotné komplikácie kravy, ktorá nedostane dostatočnú prestávku medzi laktáciou a kŕmením teliat. V ideálnom prípade potrebuje pred ďalším otelením značné časové obdobie na zotavenie z tvaru a kondície tela. Je potrebné poznamenať, že kravy, ktoré sú oddelené od teliat skôr, ako je prirodzený čas, vykazujú lepšiu produkciu mlieka a rýchlejšie priberajú.

Odvykanie od plotu

Pre túto metódu musia byť teľatá a ich matky najskôr pripravené v súlade s veterinárnymi programami a potom je potrebné dodržiavať odporúčania „tradičnej“ metódy. Tu je potrebné vziať do úvahy jednu dôležitú vlastnosť - ohrady by mali byť vedľa seba, aby sa krava a teľa nachádzali v prístupovej zóne k sebe navzájom až do tej miery, že by k sebe mohli čuchať, ale teľa nemalo príležitosť dotknúť sa vemena.

Potom musíte počkať niekoľko dní. Spravidla po 4-5 dňoch zvieratá začnú strácať záujem o seba. Po ich konečnom oddelení môžu byť kravy umiestnené do samostatných kotercov.

S krúžkom v nose

Ďalšia metóda spočíva v inštalácii špeciálnych krúžkov do nosa lýtok. Môžete to urobiť sami pomocou skrutkovača alebo kľúča na vyrovnanie a zaistenie cvočkových náušníc.

Podobné krúžky do nosa sa vkladajú aj do býkov. Ale na rozdiel od teliat, chodia s ním neustále a mláďatá sa im odstránia do 1-2 týždňov po úplnom odstavení z kŕmenia mliekom.

Krava sama tlačí lýtko, keď sa pokúša vziať vemeno, pretože ostré tŕne bolestivo pichajú. Zároveň s krúžkom môže zviera pohodlne piť vodu, jesť trávu a zostať blízko svojej matky.

Metóda umelého kŕmenia

Umelé kŕmenie je vynútené opatrenie, keď sa teľa nemôže živiť materským mliekom. K odstaveniu od umelého kŕmenia dochádza podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Psychologická príprava poľnohospodára.Pri dlhodobom kŕmení z ruky sa vytvorí silné emočné puto medzi robotníkom a zvieraťom, a to aj na podvedomej úrovni.
 2. Postup odstavenia sa vykonáva u teliat, ktorých jedlo bolo vo veku 3 - 4 mesiacov „z fľaše“.
 3. Postupne je potrebné poskytované mlieko riediť vodou, čím sa opakujú procesy prirodzeného zhoršovania kvality kravského mlieka, ku ktorému dochádza v priebehu času. Druhá možnosť je traumatickejšia a vyžaduje zníženie počtu porcií za deň, čo môže negatívne ovplyvniť stav zvieraťa.

Počas procesu odstavenia musí byť teľa vždy zabezpečené čistou vodou, potravinami a minerálnymi doplnkami. Je tiež vhodné premiestniť ho na dobre upravenú pastvinu, kde je veľa trávy.

Poradenstvo veterinárnych lekárov

Veterinári odporúčajú nasledovné:

 • udržiavať čistotu v ohradách, kde sa chovajú zvieratá;
 • neustále sledovať váhu teliat - hlavný ukazovateľ ich fyzického zdravia;
 • pri odstavení sa musíte postarať o dobrý plot, ktorý zabráni komunikácii medzi kravou a teľaťom;
 • prvých 3-5 dní sa krava bude zúfalo usilovať o návrat do lýtka, najmä prvorodičiek;
 • minimalizujte stresové faktory, aby bolo odstavenie pohodlnejšie.
Poradenstvo! Odvykanie od náušnice funguje takmer vždy. V niektorých prípadoch sa môže lýtko striasť z nosného krúžku a vrátiť sa do vemena kravy. Situáciu je možné napraviť vrátením prsteňa na miesto.

Záver

Teľa môžete odstaviť od kravy podľa pokynov veterinárneho lekára. Hlavnou fázou odstavenia je príprava zvierat. Aby sa zabránilo negatívnym následkom, je potrebné vyhnúť sa stresovým faktorom všemožným spôsobom a starať sa o dobré životné podmienky zvierat.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia