Svrab (chrasta, chrasta, sarkoptový svrab) u ošípaných: liečba, príznaky, fotografie

Nie je nezvyčajné, že si poľnohospodári, ktorí chovajú ošípané a prasiatka, všimnú, že na koži zvierat sa objavujú zvláštne tmavé, takmer čierne chrasty, ktoré majú tendenciu časom pribúdať. Čo znamená taká čierna kôrka na chrbte prasiatka a ako s ňou zaobchádzať, sa dozviete podrobne z článku.

Prečo svine a prasiatka svrbia

Ak chovateľ čelí situácii, keď sa prasiatka neustále škrabú, potom s najväčšou pravdepodobnosťou rýchlo dospeje k záveru o nástupe choroby a pokúsi sa chorobu liečiť doma. Účinnosť liečby akejkoľvek choroby nie je nikdy nadbytočná, najskôr však stojí za to určiť, čo presne sa bude musieť riešiť. Intenzívne svrbenie u zvierat môže mať veľa príčin, ale je veľmi pravdepodobné, že bude infikované kožným ochorením.

Kožné choroby prasiatok a ošípaných

Ošípané sú náchylné na rôzne kožné ochorenia. Niektoré z nich postihujú hlavne mladé jedince, iné choroby postihujú rovnako prasiatka, ako aj dospelé zvieratá. Z najbežnejších chorôb stojí za zmienku:

 • svrab;
 • dermatitída;
 • furunkulóza;
 • lišaj;
 • erysipelas;
 • vezikulárna choroba.

Väčšina kožných ochorení má podobné príznaky, a preto aj skúsení chovatelia často chybujú v diagnostike. Malo by sa pamätať na to, že iba veterinárny lekár dokáže presne rozpoznať chorobu po vykonaní príslušného výskumu.

Svrab u prasiatok a ošípaných

Svrab, tiež známy ako svrab alebo sarkoptový svrab, je ochorenie, ktoré spôsobuje špecifický typ roztočov, ktorý žije pod kožou ošípaných a prasiatok, ako je to znázornené. Tieto parazity sa môžu usadiť na ktorejkoľvek časti tela zvieraťa, ale najčastejšie postihujú oblasti okolo očí, nosa alebo uší, kde je pokožka najtenšia a najjemnejšia.

Existuje niekoľko druhov svrabov:

 • svrab z ucha, pri ktorom roztoče postihujú iba uši prasiatok;
 • totálny svrab, keď sa parazity rozšíria po tele zvieraťa.

Príznaky, diagnostika

Prvé príznaky svrabu u prasiatok sa dajú rozpoznať ešte skôr, ako sa príznaky prejavia: zvieratá pociťujú silné svrbenie a intenzívne svrbenie, ktoré niekedy trhajú pokožku až do krvi, ako na fotografii. V mieste najrozsiahlejšieho poškodenia svrabom sa pokožka začína odlupovať a rásť porastená chrastami.

Medzi ďalšie príznaky svrabu u prasiatok patria:

 • vzhľad sivobielych kôr na postihnutých miestach, ako je znázornené na fotografii vyššie;
 • sčervenanie na ňufáku a blízko uší;
 • prítomnosť spárovaných bodov na koži prasiatok, podobne ako uštipnutie hmyzom;
 • úzkosť a agresívne správanie zvierat v dôsledku svrbenia.

Ak sa svrab v tomto štádiu nelieči, roztoče sa rozšíria po celom tele a ovplyvnia boky, končatiny a chrbát. Pokožka bude hrubšia a drsnejšia a kôry nadobudnú tmavohnedý, takmer čierny odtieň. Závažné prípady svrabu vyvolávajú u prasiatok anémiu a silnú slabosť.

V tomto okamihu je obzvlášť dôležité diagnostikovať svrab čo najskôr. Akékoľvek oneskorenie liečby môže viesť k smrti zvieraťa.

Diagnózu stanoví kvalifikovaný veterinárny lekár na základe charakteristických klinických príznakov a laboratórnych nálezov. Na vykonanie analýz na zistenie zaparenín sú potrebné škrabance z ušných prasiatok a vzorky sa musia odobrať najmenej 10% hospodárskych zvierat. Ak sa pôvodcovia svrabov nezistili, malo by sa vyšetrenie opakovať po 3 až 4 týždňoch.

Dôležité! Svrab je obzvlášť nebezpečný pre prasiatka mladšie ako 1 rok. Ak zvieratá nie sú liečené, hynú na vyčerpanie a akútnu otravu látkami vylučovanými svrbením.

Ako liečiť svrab u prasiatok a ošípaných

Svrab sa dá liečiť rôznymi spôsobmi: tradičnými aj ľudovými. Liečba svrabom spočíva v použití rôznych masti, aerosólov a injekcií proti kliešťom. Posledná z nich sa považuje za najefektívnejšiu.

Proti zapareninám sa obzvlášť dobre osvedčili lieky ako Doramectin a Ivermectin, ktoré sa injekčne podávajú zvieraťu v množstve 0,3 ml na 1 kg hmotnosti prasaťa.

Dôležité! Injekciami sú náchylné iba dospelé kliešte, preto sa musí svrab liečiť 2-3krát v intervale 2 týždňov.

Lieky na vonkajšie použitie nepreukázali menšiu účinnosť pri liečbe svrabov, ako napríklad:

 • Fosmet;
 • Amitraz;
 • Kreolín;
 • Ektozinol.

Na ich základe sa pripraví roztok odkazujúci na pokyny, po ktorom sa chrasta ošetrí u prasiatok dvakrát v intervale 10 dní.

Chovatelia hospodárskych zvierat často praktizujú ošetrenie svrabu u ošípaných a prasiatok ľudovými prostriedkami. Najobľúbenejšie z nich je zloženie založené na kyslej smotane s pušným prachom:

 1. Kyslá smotana a strelný prach sú zmiešané v pomere 3: 1.
 2. Výsledná zmes sa nechá lúhovať 3 hodiny.
 3. Hotová kompozícia lieči postihnuté oblasti.

Okrem tejto metódy sa liečba svrabov u prasiatok vykonáva pomocou ďalších ľudových prostriedkov, napríklad:

 • masť z koreňov divého rozmarínu a čemerice;
 • zmes mydla na pranie, cibule a cesnaku;

Osvedčené výhody pri liečbe svrabovej a tinktúry z cesnakového oleja:

 1. 100 g mletého cesnaku spojíme s 0,5 l horčicového oleja a privedieme k varu.
 2. Potom sa oheň odstráni a kompozícia sa trápi ďalších 20 minút.
 3. Potom sa zmes ochladí, prefiltruje, cesnak sa vylisuje.
 4. Hotový výrobok sa používa na ošetrenie kože ošípaných.
Dôležité! Pred liečením svrab musíte choré zviera starostlivo umyť mydlom na prádlo a chrastu odstrániť.

Dermatitída

Na rozdiel od svrabu nie je dermatitída nákazlivá. Vyskytuje sa, keď ošípané alebo prasiatko náhodne porania pokožku a do rany sa dostane infekcia. Spôsobuje tiež zápalový proces. Ošípané v akomkoľvek veku môžu dostať dermatitídu.

Príznaky tohto ochorenia sa líšia v závislosti od príčiny, závažnosti poranenia a imunity prasiatka. Spravidla postihnutá oblasť stráca vlasy a sčervená a rana je pokrytá chrastami, pod ktorými sa aktivujú procesy regenerácie tkanív. Dotknutie sa postihnutej oblasti dáva prasiatku nepríjemné pocity.

Ak sa telo zvieraťa nedokáže vyrovnať s infekciou, z rany sa stane vred, z ktorého sa uvoľní hnis a v pokročilých prípadoch môže dôjsť k nekróze.

Mierne formy ochorenia sa liečia masťami a antiseptickými krémami, ktoré dezinfikujú rany a zmierňujú zápal. Ak u prasaťa alebo prasiatka začne nekróza, postihnuté tkanivo sa chirurgicky odstráni.

Furunkulóza

Výskyt jednotlivých vredov na tele prasiatok môžu byť vyvolané rôznymi stafylokokovými baktériami. V prípade poranenia alebo iného poškodenia sa dostanú do vlasového folikulu a prispievajú k jeho zápalu, ktorý má za následok vznik varu. Furunkulóza sa vyskytuje aj v dôsledku nedostatku vitamínov v strave zvieraťa alebo v dôsledku nesprávnej hygieny.

Choroba sa často lieči trením postihnutej kože jódom, brilantne zeleným alebo salicylovým alkoholom.Na zmiernenie zápalu pri liečbe sa používajú pleťové vody s ichtyolovou masťou alebo parafínom.

Ak je var príliš veľký a spôsobuje ošípanej silné bolesti, môže sa okrem bežnej liečby vyžadovať aj veterinárny zákrok. Podá zvieraťu injekciu novokaínu, vyčistí novotvar od hnisu a vydezinfikuje ranu. Zvyčajne sa potom ošípanej podá antibiotikum.

Dôležité! Toto ochorenie je často sprevádzané stratou chuti do jedla, horúčkou a celkovou slabosťou zvieraťa. Tieto príznaky sú bežné a môžu naznačovať vážnejšie ochorenie u prasiatok.

Lišaj

Ďalším dôvodom, prečo svrbenie prasiatok môže byť ringworm. Toto kožné ochorenie sa vyskytuje v dôsledku infekcie ošípaných a prasiatok plesňovou infekciou prostredníctvom infikovaných domácich predmetov alebo v dôsledku kontaktu s inými zvieratami. Spravidla sú na chorobu najnáchylnejšie prasiatka do veku 6 - 8 mesiacov. Ich imunita v tomto veku ešte nie je dostatočne silná, a preto sú oveľa citlivejšie na účinky patogénov.

Prasiatka infikované lišajmi vykazujú nasledujúce príznaky:

 • na povrchu tela sa objavujú oválne alebo kosoštvorcové škvrny;
 • pokožka v ohniskách podráždenia zhustne a vločky;
 • zvieratá pociťujú silné svrbenie a poškriabanie postihnutej oblasti, kým sa nevytvoria chrasty.

Ošípané by sa mali liečiť na toto ochorenie zabezpečením izolácie infikovaných jedincov od zdravých. Z preventívnych dôvodov by mali očkovať prasiatka proti lišajníkom.

Na ošetrenie pokožky chorých zvierat sa odporúča ošetrenie protiplesňovými masťami alebo roztokmi. Pri liečbe choroby sú veľmi účinné rôzne suspenzie, ktoré sú určené na vnútorné použitie. Medzi nimi stojí za zmienku:

 • Griseofulvín;
 • Ketokonazol;
 • Itrakonazol.
Dôležité! Aby sa konečne vylúčili ohniská infekcie, musí sa miestnosť, v ktorej sa nachádzali infikované ošípané, dôkladne dezinfikovať.

Erysipelas

Zafarbenie kože a vzhľad kôry na chrbte u prasiatok môžu byť príznakmi erysipela. Erysipelas je nebezpečná infekčná choroba pre ošípané aj pre ľudí. Prvé príznaky ochorenia sa začnú objavovať po 7 až 8 dňoch. Medzi príznaky akútneho zápalu patria:

 • prudké zvýšenie teploty zvieraťa až do 42 ° C;
 • strata chuti do jedla;
 • necitlivosť končatín ošípanej, kvôli ktorej sa odmieta pohybovať;
 • porušenie gastrointestinálneho traktu;
 • sčervenanie alebo modré sfarbenie kože v oblasti brucha a krku.

Táto forma ochorenia sa považuje za najnebezpečnejšiu pre zvieratá, pretože sa rýchlo rozvíja a pri absencii včasnej liečby môže vyvolať smrť ošípaných.

Chronická forma ochorenia nie je pre prasiatka menej nebezpečná. Je sprevádzaná rozsiahlou nekrózou tkaniva a časom ovplyvňuje kĺby a srdcový sval. Chronická erysipela sa vyvíja, ak sa liečba zvieraťa dlhodobo ignoruje.

Subakútna forma ochorenia postupuje občas pomalšie a dá sa s ním pomerne úspešne liečiť. Má výrazné príznaky. Vyznačuje sa teda:

 • svrbenie;
 • špecifická vyrážka, ktorá na koži vytvára karmínové vzory, pripomínajúce škvrny na koži leoparda.

Pri správnej liečbe subakútnej choroby sa prasiatka po 10 - 14 dňoch vrátia k obvyklému spôsobu života.

Erysipelas u ošípaných by sa mal liečiť ako súčasť komplexnej terapie, pretože infekcia postihuje všetky systémy tela ošípanej. Použite na to:

 • antibiotiká a antipyretické lieky;
 • vitamínové a minerálne komplexy;
 • lieky, ktoré regulujú činnosť srdca;
 • antihelmintické zlúčeniny.

Pretože erysipelas je infekčné ochorenie, je počas liečby chorých prasiatok potrebné oddeliť ich od zdravých a na konci procedúr ošetrovať koterce baktericídnymi látkami.

Dôležité! Po subakútnom ochorení môže nasledovať akútne ochorenie, ak je infikované zviera často stresované alebo ak podmienky chovu nie sú optimálne. Preto by sa počas obdobia liečby mala venovať osobitná pozornosť strave ošípaných a hygiene priestorov, v ktorých sa chovajú.

Vezikulárna choroba

Ak sa u prasiatok objavia na ich tele vredy, ktoré vyzerajú ako chrasty, môže to byť signál o prejave vezikulárnej choroby. Predpokladá sa, že pôvodcom tohto ochorenia je vírus, rod Enterovírus, ktorý sa dostáva do tela zdravých zvierat pri kontakte s chorými jedincami alebo s ich odpadom. Zaznamenávajú sa nasledujúce príznaky vezikulárnej choroby:

 • odmietnutie zvierat jesť;
 • všeobecné zhoršenie stavu zvierat, letargia;
 • zvýšenie teploty;
 • vzhľad chrást u prasiatok v oblasti ňucháča, na bruchu, na zadných a predných nohách.
Dôležité! Vonkajšie príznaky ochorenia sú podobné ako v prípade slintačky a krívačky, preto kvôli presnej diagnóze a výberu liečby by ste sa mali obrátiť na svojho veterinárneho lekára.

Vírus vezikulárnej choroby je veľmi húževnatý a zostáva dlho v tele a mäse prasaťa. Je prakticky imúnny voči dezinfekčným prostriedkom. Môžete sa ho zbaviť ošetrením miest, kde sa chovajú ošípané, pomocou vysokých teplôt (viac ako 65 ° C) a rôznych chemických roztokov, napríklad:

 • 2% formaldehyd;
 • 2% chlóru;
 • zahriaty 2% hydroxid sodný.

K dnešnému dňu zostáva nejasné, ako liečiť vezikulárnu chorobu. Dospelé zvieratá sa zvyčajne zotavia bez ďalšej liečby do 7 dní, ak dostanú odpočinok a dostatok tekutín. Počas tohto obdobia ich telo produkuje špeciálne protilátky, ktoré prekonávajú vírus. Ošípané na toto ochorenie hynú veľmi zriedka, v 10% prípadov. To však neplatí pre prasiatka, ktoré sa živia materským mliekom: sú najohrozenejšou skupinou infekcie.

Dôležité! Na prevenciu vezikulárnych chorôb sa na zdravé prasiatka môže použiť inaktivovaná vakcína. Takéto očkovanie ochráni zvieratá pred infekciou po dobu 5-6 mesiacov.

Preventívne opatrenia

Svrab a iné kožné ochorenia môžu byť ťažko liečiteľné, ale väčšine z nich sa dá vyhnúť náležitou starostlivosťou o prasiatka:

 1. Pravidelná hygiena a udržiavanie čistých ošípaných v ohradách pomôžu predchádzať chorobám.
 2. Vyvážená strava s prídavkom vitamínov v jesenno-zimnom období posilní obranyschopnosť zvierat, vďaka čomu budú menej náchylné na plesne a mikróby.
 3. Prasiatka by mali mať vždy prístup k čistej a čerstvej vode. Dehydratovaní a oslabení jedinci sa stávajú predovšetkým prenášačmi chorôb.
 4. Nemali by sa zanedbávať systematické veterinárne vyšetrenia. Kvalifikovaný lekár bude schopný rozpoznať prvé príznaky choroby a dať potrebné odporúčania, ako ju liečiť.
 5. Včasné očkovanie pomôže predchádzať mnohým chorobám, ktoré sú plné vážnych komplikácií, preto by sa nemali odkladať.

Záver

Ako je zrejmé z článku, čierna kôra na chrbte prasiatka nemusí byť vždy známkou svrab a je pomerne častým príznakom iných kožných ochorení. Až na niektoré výnimky sa dajú všetky tieto ochorenia liečiť bez komplikácií. Čím skôr sa prijmú opatrenia týkajúce sa choroby, tým vyššia je záruka, že sa prasiatko uzdraví.

Komentáre (1)
 1. Ošípané svrbia bez príznaku svrbenia zo svrabu a červy po dobu 2 mesiacov

  13.02.2021 o 12:02
  Sokolenko Ludmila
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia