Choroby ošípaných

Ošípané sú veľmi výnosný ekonomický typ hospodárskych mäsových zvierat. Ošípané rýchlo rastú, rýchlo sa množia a prinášajú početné potomstvo. Pri absencii infekcií a minimálnej starostlivosti od ich majiteľov majú ošípané vysokú mieru prežitia. Ošípané sú všežravce, vďaka čomu je chov ošípaných oveľa ľahší. Bravčové mäso je jedným z najľahšie stráviteľných druhov mäsa. Vďaka týmto vlastnostiam by mohlo byť prasa najlepšou voľbou pre podnikanie aj ako zdroj mäsa pre rodinu. Nebyť náchylnosti ošípaných na rôzne choroby, z ktorých mnohé sú pre človeka nebezpečné.

Infekčné choroby ošípaných, s výnimkou chorôb bežných pre niekoľko druhov cicavcov, nie sú pre človeka nebezpečné, ale spôsobujú medzi ošípanými epizootiku, a preto sa často ničia nielen všetky hospodárske zvieratá domácich ošípaných v karanténnej oblasti.

Príznaky a liečba infekčných chorôb ošípaných pomocou fotografie

Slintačka a krívačka u ošípaných

Ošípané sú jedným z druhov zvierat vnímavých na túto chorobu. Slintačka a krívačka je veľmi nákazlivé a akútne vírusové ochorenie so schopnosťou rýchleho šírenia. Vírus sa môže šíriť na kolesách vozidiel, osobnej obuvi a prostredníctvom mäsových výrobkov.

Pre ošípané je toto ochorenie charakterizované krátkodobou horúčkou a výskytom áft na sliznici úst, vemena, koruny kopýt a medziprstovej štrbiny.

Komentujte! Afty sú malé povrchové vredy, ktoré sa nachádzajú hlavne na slizniciach. Pre slintačku a krívačku a na iných miestach.

Ochorenie ošípaných je spôsobené jedným z niekoľkých sérotypov vírusu RNA. Všetky typy vírusu slintačky a krívačky sú odolné voči vonkajšiemu prostrediu a voči pôsobeniu dezinfekčných roztokov. Kyseliny a alkálie neutralizujú vírus slintačky a krívačky.

Príznaky ochorenia u ošípaných

Latentné obdobie ochorenia môže byť od 36 hodín do 21 dní. Ale tieto hodnoty sú dosť zriedkavé. Zvyčajná latentná doba ochorenia je 2 až 7 dní.

U dospelých ošípaných sa afty vyvíjajú na náplasti, jazyku, korunke kopýt a vemien. Na jazyku je epitel oddelený. Vyvíja sa krívanie.

U prasiatok sa nevyvíjajú afty, ale pozorujú sa príznaky gastroenteritídy a intoxikácie.

Dôležité! Dojčatá sú obzvlášť ťažko tolerované na slintačku a krívačku, najčastejšie hynú počas prvých 2 - 3 dní.

Liečba slintačky a krívačky u ošípaných

Liečba ošípaných sa uskutočňuje pomocou liekov proti FMD: imunolaktón, laktoglobulín a krvné sérum rekonvalescentov, to znamená rekonvalescentných ošípaných.Ústa ošípaných sa umyjú antiseptickými a sťahujúcimi prípravkami. Vemeno a kopytá ošípaných sa ošetria chirurgicky, potom nasledujú antibiotiká a lieky proti bolesti. Ak je to uvedené, môžete použiť intravenózne 40% roztok glukózy, chlorid vápenatý a soľný roztok, ako aj srdcové lieky.

Prevencia chorôb ošípaných

Kvôli prísnym pravidlám, ktoré pretrvávajú od sovietskych čias, je slintačka a krívačka v SNŠ vnímaná ako exotická choroba, ktorá môže postihnúť hospodárske zvieratá vo Veľkej Británii, nie v Rusku. Napriek tomu sa na ruských farmách vyskytujú ohniská slintačky a krívačky, ale na univerzálne očkovanie proti slintačke a krívačke ochorie len málo ošípaných. To znamená, že ochorejú iba tie ošípané, ktorých choroba po očkovaní „prerazila“ imunitu.

V prípade slintačky a krívačky u ošípaných sa na farmu vzťahuje prísna karanténa, akýkoľvek pohyb ošípaných a výrobných produktov je zakázaný. Choré ošípané sa izolujú a ošetria. Priestory, inventár, kombinéza, doprava sú dezinfikované. Hnoj je dezinfikovaný. Jatočné telá ošípaných sú spálené. Karanténu je možné odstrániť 21 dní po zotavení všetkých zvierat a konečnej dôkladnej dezinfekcii.

Besnota

Vírusové ochorenie, ktoré je nebezpečné nielen pre zvieratá, ale aj pre ľudí. Choroba sa prenáša iba uhryznutím. U ošípaných choroba prebieha v násilnej forme s výraznou agresivitou a vzrušením.

Príznaky besnoty

Doba inkubácie choroby u ošípaných je od 3 týždňov do 2 mesiacov. Príznaky ochorenia u ošípaných sú podobné ako u besnoty, ktorá u mäsožravcov prebieha násilnou formou: vratká chôdza, výrazné slinenie, ťažkosti s prehĺtaním. Agresívne ošípané útočia na iné zvieratá a ľudí. Pred smrťou sa u ošípaných objaví paralýza. Choroba trvá 5-6 dní.

Komentujte! Známy „strach z hydratácie“ v prípade besnoty neexistuje. Zviera je smädné, ale kvôli ochrnutiu prehĺtacích svalov nie je schopné piť, preto odmieta vodu.

Prevencia besnoty

Pretože besnota je nevyliečiteľná aj u ľudí, všetky opatrenia sú zamerané na prevenciu tejto choroby. V oblastiach postihnutých besnotou sú ošípané očkované. Ak sa v blízkosti farmy nachádza v prírode väčšie množstvo líšok, je potrebné zabrániť divým zvieratám vniknúť do ošípaných. Deratizácia územia je povinná, pretože potkany sú spolu s bielkovinami jedným z hlavných prenášačov besnoty.

Kiahne

Kiahne ako choroba sú spoločné pre mnoho druhov zvierat, vrátane ľudí. Je to však spôsobené rôznymi typmi vírusov obsahujúcich DNA. Tento vírus spôsobuje iba ochorenie ošípaných a nie je pre človeka nebezpečný. Prasacie kiahne sa prenášajú kontaktom zdravého zvieraťa s chorým zvieraťom, ako aj s kožnými parazitmi.

Komentujte! Prasa sa môže nakaziť vírusom vakcínie.

Príznaky ošípaných

U rôznych druhov zvierat je inkubačná doba choroby odlišná, u ošípaných je to 2-7 dní. Pri kiahňach sa teplota tela zvýši na 42 ° C. Objavuje sa pokožka a sliznice charakteristické pre ovčie kiahne.

Kiahne sú hlavne akútne a subakútne. Existuje chronická forma ochorenia. Prasacia kiahňa má niekoľko foriem: potratová, sútoková a hemoragická; typické a atypické. Ochorenie je často komplikované sekundárnymi infekciami. Pri typickej forme ochorenia sa pozorujú všetky štádiá vývoja ochorenia, pri atypickej forme sa ochorenie zastaví v štádiu papuliek.

Pozor! Papula - hovorovo „vyrážka“. Prípadne malé uzlíky na koži. S ovčími kiahňami prechádza do pustuly - abscesu s hnisavým obsahom.

Vypúšťanie kiahní: Pustuly sa spájajú do veľkých pľuzgierov naplnených hnisom. Hemoragické kiahne: krvácania do vačkových značiek a kože. V prípade hemoragickej sútokovej choroby kiahní je percento úmrtia prasiatok od 60 do 100%.

U ošípaných sa roseola s vývojom ochorenia mení na pustuly.

Presná diagnóza sa stanoví laboratórnymi testami.

Liečba ošípaných

V prípade ochorenia na kiahne je liečba ošípaných hlavne symptomatická. Choré ošípané sú izolované v suchých a teplých miestnostiach, poskytujú voľný prístup k vode a pridávajú do nej jodid draselný. Kôrky kiahní sú zjemnené masťami, glycerínom alebo tukom. Vredy sa liečia kauterizačnými prostriedkami. Na prevenciu sekundárnych infekcií sa používajú širokospektrálne antibiotiká.

Prevencia chorôb ošípaných

Keď sa kiahne objavia, na farme sa umiestni do karantény, ktorá sa odstráni iba 21 dní po poslednom uhynutom alebo uzdravenom ošípanom a dôkladnej dezinfekcii. Mŕtve telá ošípaných s klinickými príznakmi choroby sa spaľujú celé. Prevencia kiahní nie je zameraná na ochranu farmy pred chorobou, ale na prevenciu ďalšieho šírenia choroby v tejto oblasti.

Aujeského choroba

Toto ochorenie je tiež známe ako pseudo-besnota. Toto ochorenie prináša farmám značné straty, pretože je spôsobené vírusom herpesu ošípaných, hoci môže postihnúť aj iné druhy cicavcov. Ochorenie je charakterizované encefalomyelitídou a pneumóniou. Môžu sa vyskytnúť kŕče, horúčka, nepokoj.

Komentujte! U ošípaných Aujeského choroba nesvrbí.

Príznaky ochorenia

Inkubačná doba choroby u ošípaných je 5-10 dní. U dospelých ošípaných sa zaznamenáva horúčka, letargia, kýchanie a znížená chuť do jedla. Stav zvierat sa normalizuje po 3 - 4 dňoch. Centrálny nervový systém je ovplyvnený len zriedka.

Prasiatka, najmä dojčatá a odstavčatá, trpia Aujeského chorobou oveľa závažnejšie. Vyvinie sa z nich syndróm lézie CNS. Výskyt u prasiatok môže zároveň dosiahnuť 100%, úmrtnosť u 2-týždňových prasiatok od 80% do 100%, u starších od 40 do 80%. Diagnóza sa stanovuje na základe laboratórnych testov, ktoré odlišujú Aujeszkyho od Teschenovej choroby, moru, besnoty, listeriózy, chrípky, opuchy a otravy.

Obrázok ukazuje léziu centrálneho nervového systému pri Aujeského chorobe s charakteristickým odklonom chrbta.

Liečba choroby

Na túto chorobu nebol vyvinutý žiadny liek, aj keď existujú pokusy liečiť ju hyperimunným sérom. Je to však neúčinné. Aby sa zabránilo rozvoju sekundárnych infekcií, používajú sa antibiotiká a vitamíny (na zvýšenie imunity).

Prevencia chorôb

Ak hrozí ohnisko, vnímavé zvieratá sa očkujú podľa pokynov. V prípade prepuknutia choroby sa na farmu dostanú karantény, ktoré sa odstránia pod podmienkou, že sa šesť mesiacov po ukončení očkovania získa zdravé potomstvo.

antrax

Jedna z najnebezpečnejších nákazlivých chorôb, ktorá postihuje nielen zvieratá, ale aj ľudí. Aktívne antraxové bacily nie sú vo vonkajších podmienkach veľmi stabilné, ale spóry môžu pretrvávať prakticky navždy. Kvôli oslabeniu štátnej kontroly nad cintorínmi s dobytkom, kde boli pochované zvieratá, ktoré uhynuli na antrax, sa táto choroba začala opäť objavovať na farmách. Antrax sa môže prenášať aj zabitím zabitého chorého zvieraťa alebo kontaktom s kontaminovaným mäsom, keď z neho pripravujete jedlo. Za predpokladu, že bezohľadný predajca predal mäso z ošípaných trpiacich antraxom.

Príznaky ochorenia

Inkubačná doba choroby je až 3 dni. Najčastejšie choroba postupuje veľmi rýchlo. Fulminantný priebeh ochorenia, keď zviera náhle spadne a do niekoľkých minút uhynie, je bežnejší u oviec ako u ošípaných, nemožno však vylúčiť túto formu ochorenia. V akútnom priebehu ochorenia je ošípaná chorá od 1 do 3 dní. Pri subakútnom priebehu ochorenie trvá až 5 - 8 dní alebo v prípade chronického priebehu až 2 - 3 mesiace. Zriedkavo, ale existuje abortívny priebeh antraxu, pri ktorom sa prasa zotaví.

U ošípaných choroba prebieha s príznakmi bolesti v krku ovplyvňujúcimi mandle. Nafúkne sa aj krk. Známky sa zistia až pri prehliadke post mortem jatočného tela.Pri črevnej forme antraxu sa pozoruje horúčka, kolika, zápcha, po ktorých nasleduje hnačka. S pľúcnou formou ochorenia sa vyvíja pľúcny edém.

Diagnóza sa stanovuje na základe laboratórnych testov. Antrax je potrebné odlíšiť od malígneho edému, pasteurelózy, piroplazmózy, enterotoxémie, emkar a bradzot.

Liečba a prevencia choroby

Antrax sa dá celkom dobre liečiť preventívnymi opatreniami. Na liečbu choroby sa používa gama globulín, antiseptické sérum, antibiotiká a lokálna protizápalová terapia.

Aby sa zabránilo ochoreniu v znevýhodnených oblastiach, všetky zvieratá sa očkujú dvakrát ročne. V prípade prepuknutia choroby je farma umiestnená do karantény. Choré ošípané sa izolujú a ošetria, podozrivé zvieratá sa imunizujú a monitorujú 10 dní. Mŕtvoly mŕtvych zvierat sú spálené. Problémová oblasť je dôkladne dezinfikovaná. Karanténa sa zruší 15 dní po poslednom zotavení alebo smrti prasaťa.

Listerióza

Bakteriálna infekcia, na ktorú sú náchylné divé a domáce zvieratá. Prirodzená ložisková infekcia prenášaná na ošípané z divých hlodavcov.

Príznaky ochorenia

Listerióza má niekoľko foriem klinických prejavov. Pri nervovej forme ochorenia stúpa telesná teplota na 40 - 41 ° C. U ošípaných dochádza k strate záujmu o krmivo, depresie, slzenie. Po určitom čase sa u zvierat objaví hnačka, kašeľ, zvracanie, pohyb vzad, vyrážka. Smrť v nervovej forme ochorenia sa vyskytuje v 60 - 100% prípadov.

Septická forma ochorenia sa vyskytuje u prasiatok v prvých mesiacoch života. Známky septickej formy ochorenia: kašeľ, zmodranie uší a brucha, dýchavičnosť. Vo väčšine prípadov prasiatka uhynú do 2 týždňov.

Diagnóza sa robí v laboratóriu, pričom sa listerióza odlišuje od mnohých ďalších chorôb, ktorých popis symptómov je veľmi podobný.

Liečba listeriózy

Liečba choroby je účinná iba v počiatočnom štádiu. Antibiotiká skupiny penicilínov a tetracyklínov sú predpísané. Súčasne sa vykonáva symptomatická liečba zvierat, ktorá podporuje srdcovú činnosť a zlepšuje trávenie.

Prevencia chorôb

Hlavným opatrením na prevenciu listeriózy je pravidelná deratizácia, ktorá reguluje počet hlodavcov a zabraňuje zavedeniu pôvodcu choroby. V prípade výskytu ohniska sú podozrivé ošípané izolované a ošetrené. Zvyšok je očkovaný suchou živou vakcínou.

Mnoho chorôb ošípaných a ich príznaky sú si navzájom veľmi podobné, čo umožňuje majiteľovi ošípaných zameniť si ich príznaky.

Infekčné choroby ošípaných, ktoré nie sú nebezpečné pre ľudí, a ich liečba

Aj keď tieto choroby ošípaných nie sú bežné u ľudí, choroby spôsobujú značné ekonomické škody, pretože sa ľahko prenášajú z jedného ošípaného na druhé a cestujú na veľké vzdialenosti na topánkach a kolesách automobilov.

Jednou z nových a veľmi nebezpečných chorôb pre chov ošípaných je africký mor ošípaných.

Africký mor ošípaných

Toto ochorenie sa na európsky kontinent dostalo v druhej polovici 20. storočia a spôsobilo značné škody na chove ošípaných. Od tej doby ASF pravidelne vzplanie na rôznych miestach.

Toto ochorenie je spôsobené vírusom DNA, ktorý sa prenáša nielen výlučkami chorých zvierat a domácich potrieb, ale aj zle spracovanými výrobkami z ošípaných. Vírus dobre pretrváva v solených a údených bravčových výrobkoch. Podľa jednej z oficiálnych verzií senzačného vypuknutia ASF v Nižnom Novgorode v roku 2011 bolo príčinou choroby ošípaných na záhrade kŕmenie ošípaných tepelne neupraveným potravinovým odpadom z neďalekej vojenskej jednotky.

Okrem stolového odpadu môže vírus prenášať aj akýkoľvek predmet, ktorý bol v kontakte s chorým ošípaným alebo s ošípanou, ktorá uhynula na ASF: parazity, vtáky, hlodavce, ľudia atď.

Príznaky ochorenia

Infekcia sa vyskytuje kontaktom s chorým zvieraťom, vzduchom, ako aj spojivkou a poškodenou pokožkou. Inkubačná doba ochorenia trvá od 2 do 6 dní. Priebeh ochorenia môže byť hyperakútny, akútny alebo chronický. Chronický priebeh ochorenia je menej častý.

Pri hyperakútnom priebehu navonok nie sú pozorované žiadne príznaky ochorenia, aj keď v skutočnosti trvá 2 - 3 dni. Ale ošípané umierajú „z ničoho nič“.

V akútnom priebehu ochorenia, ktorý trvá 7 - 10 dní, sa u ošípaných vyskytne zvýšenie teploty až na 42 stupňov, dýchavičnosť, kašeľ, zvracanie, nervové poškodenie zadných končatín, vyjadrené obrnou a parézou. Krvavá hnačka je možná, aj keď je častejšia zápcha. Hnisavý výtok sa objavuje z nosa a očí chorých ošípaných. Počet leukocytov sa zníži na 50 - 60%. Chôdza je vratká, chvost nie je skrútený, hlava je spustená, slabosť zadných končatín, strata záujmu o okolitý svet. Ošípané sú smädné. Na krku, za ušami, na vnútornej strane zadných končatín, na bruchu sa objavujú škvrny červenofialovej farby, ktoré pri stlačení nezaniknú. Tehotné prasnice sú potratené.

Pozor! Niektoré plemená ošípanýchnapríklad vietnamčina, chvost sa vôbec nekrúti.

Chronický priebeh ochorenia môže trvať od 2 do 10 mesiacov.

V závislosti od priebehu ochorenia dosahuje úmrtnosť ošípaných 50 - 100%. Prežívajúce ošípané sa stávajú nosičmi vírusov na celý život.

Prevencia chorôb

Je potrebné odlíšiť ASF od klasického moru ošípaných, aj keď u samotných ošípaných nie je rozdiel. V oboch prípadoch ich čaká porážka.

Pretože ASF je vysoko nákazlivé ochorenie ošípaných, schopné pokosiť všetky ošípané, ošípané sa pri výskyte ASF neošetria. V nefunkčnej ekonomike sú všetky ošípané zničené bezkrvnou metódou a spálené. Ošípané, ktoré sú v kontakte s chorými ošípanými, sú tiež zničené. Všetky odpadové produkty sa spaľujú a popol sa zakopáva v jamách a zmieša sa s vápnom.

V okrese je vyhlásená karanténa. V okruhu 25 km od prepuknutia choroby sú všetky ošípané zabité a mäso je odoslané na spracovanie na konzervy.

Karanténa sa zruší iba 40 dní po poslednom prípade ochorenia. Chov ošípaných je povolený 40 dní po zrušení karantény. Prax rovnakého regiónu Nižný Novgorod však ukazuje, že po ASF v ich oblasti je pre súkromných obchodníkov vo všeobecnosti lepšie neriskovať nové ošípané. Pracovníci veterinárnej služby môžu byť zaistení.

Klasický mor ošípaných

Veľmi nákazlivé vírusové ochorenie ošípaných spôsobené vírusom RNA. Ochorenie je charakterizované známkami otravy krvi a výskytom škvŕn na koži po subkutánnom krvácaní v akútnej forme ochorenia. V subakútnej a chronickej forme ochorenia sa pozoruje zápal pľúc a kolitída.

Príznaky ochorenia

V priemere je doba inkubácie choroby 5 - 8 dní. Niekedy sú kratšie: 3 dni - a zdĺhavejšie: 2 - 3 týždne, - trvanie ochorenia. Priebeh ochorenia je akútny, subakútny a chronický. V zriedkavých prípadoch môže byť priebeh ochorenia bleskový. CSF má päť foriem choroby:

 • septický;
 • pľúcna;
 • Nervózny;
 • črevný;
 • atypické.

Objavujú sa formy s rôznymi priebehmi ochorenia.

Bleskurýchly priebeh chorobyPrudký nárast teploty až na 41-42 ° С; depresia; strata chuti do jedla; zvracanie; porušenia kardiovaskulárnej činnosti. Smrť nastáva do 3 dní
Akútny priebeh ochoreniaHorúčka vyskytujúca sa pri teplote 40-41 ° C; slabosť; zimnica; zvracanie; zápcha nasledovaná krvavou hnačkou; silné vyčerpanie 2-3 dni choroby; zápal spojiviek; hnisavá nádcha; možné krvácanie z nosa; poškodenie centrálneho nervového systému, vyjadrené v narušenej koordinácii pohybov; pokles leukocytov v krvi; krvácanie do kože (morové škvrny); tehotná maternica je prerušená; pred smrťou klesne telesná teplota na 35 ° C.Ošípané uhynú 7-10 dní po objavení sa klinických príznakov
Subakútny priebeh ochoreniaV pľúcnej forme sú postihnuté dýchacie orgány až do vývoja zápalu pľúc; v črevnej forme sa pozoruje zvrátenie chuti do jedla, striedanie hnačiek a zápchy a enterokolitída. V obidvoch formách sa horúčka vyskytuje prerušovane; objavuje sa slabosť; smrť ošípaných nie je nezvyčajná. Obnovené ošípané zostávajú vírusovými nosičmi 10 mesiacov
Chronický priebeh chorobyDlhé trvanie: viac ako 2 mesiace; vážne poškodenie gastrointestinálneho traktu; hnisavý zápal pľúc a zápal pohrudnice; výrazné vývojové zaostávanie. Smrť nastáva v 30-60% prípadov
Dôležité! Pri akútnom a bleskurýchlom priebehu ochorenia prevažujú príznaky nervovej formy moru: tremor, epileptické záchvaty, nekoordinované pohyby, depresívny stav prasaťa.

Liečba a prevencia choroby

Diagnóza sa stanovuje na základe klinických príznakov a laboratórnych testov. Klasický mor ošípaných je potrebné odlíšiť od mnohých ďalších chorôb, vrátane ASF, Aujeszkyho choroby, erysipel, pasteurelózy, salmonelózy a ďalších.

Dôležité! Potrebu karantény a spôsob liečby chorôb ošípaných s podobnými príznakmi by mal určiť veterinárny lekár na základe klinického obrazu a laboratórnych testov.

Čo vlastne nikto neurobí, napríklad otravu soľou u ošípaných si môžeme pomýliť s morom.

Liečba choroby nie je vyvinutá, choré ošípané sú zabíjané. Vykonávajú prísnu kontrolu nad nakupovaným novým dobytkom, aby vylúčili prenikanie moru ošípaných na prosperujúcu farmu. Pri použití odpadu z bitúnkov na kŕmnych dvoroch je odpad spoľahlivo dezinfikovaný.

Keď sa objaví mor, farmu umiestnia do karantény a vydezinfikujú ju. Karanténa sa zruší 40 dní po poslednej smrti alebo zabití chorých ošípaných.

Prasacia enzootická encefalomyelitída

Jednoduchší názov: Tashenova choroba. Toto ochorenie spôsobuje značné ekonomické škody, pretože až 95% postihnutých ošípaných uhynie. Ochorenie sa prejavuje ochrnutím a parézou končatín, celkovou nervovou poruchou. Pôvodcom je vírus obsahujúci RNA. Toto ochorenie je bežné na celom európskom kontinente.

Hlavným spôsobom šírenia choroby sú pevné výkaly chorých zvierat. Vírus môže navyše zmiznúť a znovu sa objaviť, čo spôsobí ďalšie prepuknutie choroby. Cesty zavedenia vírusu neboli identifikované. Predpokladá sa, že choroba sa objaví po zabití ošípaných prenášajúcich vírus súkromnými vlastníkmi na ich farmách. Pretože pri takomto zabití sa spravidla nedodržiavajú hygienické požiadavky, vírus preniká do pôdy, kde môže zostať aktívny dlho.

Teschenova choroba (prasačia enzootická encefalomyelitída)

Príznaky ochorenia

Inkubačná doba pre Teschenovu chorobu je od 9 do 35 dní. Ochorenie sa vyznačuje živými známkami poškodenia nervového systému, ktoré vedú k encefalitíde.

Toto ochorenie má samozrejme 4 typy.

Pri hyperakútnom priebehu ochorenia je zaznamenaný veľmi rýchly vývoj paralýzy, pri ktorej ošípané už nemôžu chodiť a ležať iba na boku. Uhynutie zvierat nastáva 2 dni po objavení sa príznakov ochorenia.

Akútny priebeh ochorenia začína krívaním v zadných končatinách, ktoré sa rýchlo zmení na parézu. Pri pohybe sa sakrálna časť prasaťa hojdá do strán. Ošípané často padajú a po niekoľkých pádoch sa už nemôžu postaviť. U zvierat sa vyvinul rozrušený stav a zvýšená citlivosť na bolesť pokožky. Ošípané sa snažia zostať na svojich nohách a opierajú sa o oporu. Chuť do jedla je uložená. Po 1-2 dňoch od začiatku ochorenia sa vyvinie úplná paralýza. Zviera zomiera na udusenie v dôsledku ochrnutia dýchacieho centra.

V subakútnom priebehu ochorenia nie sú príznaky poškodenia CNS také výrazné a v chronickom priebehu sa veľa ošípaných zotaví, ale lézie CNS zostávajú: encefalitída, krívanie, pomaly ustupujúca paralýza. Mnoho ošípaných uhynie na zápal pľúc, ktorý sa vyvíja ako komplikácia choroby.

Pri diagnostikovaní Teschenovej choroby je potrebné odlíšiť sa nielen od iných infekčných chorôb, ale aj od takých neinfekčných chorôb ošípaných, ako je A a D-avitaminóza a otravy vrátane kuchynskej soli.

Prevencia chorôb

Zabraňujú zavlečeniu vírusu tvorením stáda ošípaných iba z bezpečných fariem a nevyhnutnou karanténou nových ošípaných. Keď sa vyskytne choroba, všetky ošípané sa zabijú a spracujú sa na konzervy. Karanténa sa odstráni 40 dní po poslednej smrti alebo zabití chorého prasaťa a dezinfekcii.

Liečba Teschenovej choroby nebola vyvinutá.

Helmintiáza ošípaných, nebezpečná pre človeka

Zo všetkých červov, ktorými môžu byť ošípané infikované, sú pre človeka najnebezpečnejšie dva: bravčová pásomnica alebo bravčová pásomnica a Trichinella.

Bravčová pásomnica

Pásomnica, ktorej hlavným hostiteľom sú ľudia. Vajcia pásomnice spolu s ľudskými výkalmi vstupujú do vonkajšieho prostredia, kde ich môže zjesť prasa. V črevách prasaťa vychádzajú larvy z vajíčok, z ktorých niektoré prenikajú do svalov prasaťa a tam sa menia na Fína - guľaté embryo.

K ľudskej infekcii dochádza pri konzumácii zle praženého bravčového mäsa. Ak Fíni vstúpia do ľudského tela, vychádzajú z neho dospelé červy, ktoré pokračujú v reprodukčnom cykle. Keď sa vajíčka pásomnice dostanú do ľudského tela, prejde v ľudskom tele fínske štádium, ktoré môže viesť k smrti.

Trichinóza

Trichinella je malý hlíst, ktorý sa vyvíja v tele jedného hostiteľa. Parazitom sú infikované všežravce a mäsožravce vrátane ľudí. U ľudí sa to stane, keď jeme zle pečené bravčové alebo medvedie mäso.

Larvy Trichinella sú veľmi odolné a neumierajú, keď je mäso mierne solené a údené. Môžu dlho pretrvávať v hnijúcom mäse, čo vytvára predpoklady pre infekciu trichinelami u niektorých mrchožroutov.

Zjednodušená schéma infekcie Trichinella z ošípanej: ošípané je všežravé zviera, a preto po nájdení uhynutej myši, potkana, veveričky alebo inej mŕtvoly dravého alebo všežravého zvieraťa bude prasa jesť zdochliny. Ak bola mŕtvola infikovaná Trichinella, potom pri vstupe do čreva ošípanej Trichinella vyhodí živé larvy v množstve až 2100 kusov. Larvy prenikajú krvou do priečne pruhovaných svalov prasaťa a zakuklia sa tam.

Ďalej čakajú na krídlach, kým ďalšie zviera zožerie prasa.

Komentujte! Ošípané infikované Trichinella produkujú zdravé prasiatka, pretože Trichinella nemôže prechádzať placentou ani pri novej infekcii.

Po zabití chorého ošípaného a použití zle spracovaného mäsa na ľudskú konzumáciu vychádza Finna z Trichinella zo suspendovanej animácie a odhodí svojich 2 000 lariev, ktoré sa už nachádzajú v ľudskom tele. Larvy prenikajú do ľudských svalov a kuklia sa v ľudskom tele. Smrteľná dávka lariev: 5 kusov na kilogram ľudskej hmotnosti.

Komentujte! V čistej bravčovej masti absentuje Trichinella a bravčová masť s žilkami môže byť infikovaná parazitom.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Na túto chorobu nebol vyvinutý žiadny liek. Ošípané trpiace trichinelózou sa zabíjajú a likvidujú. V blízkosti farmy vykonávajú deratizáciu a ničenie túlavých zvierat. Nedovoľte, aby sa ošípané túlali po území bez dozoru.

Je lepšie, aby si človek ako prevenciu chorôb nekupoval bravčové mäso na neidentifikovaných miestach.

Dôležité! Aby sa zabránilo napadnutiu hlístami, ošípané sa každé 4 mesiace odčervujú.

Liečba ošípaných proti červom

Invazívne kožné choroby ošípaných, príznaky a liečba

Kožné ochorenia ošípaných, a to nielen ošípaných, sú nákazlivé okrem kožných prejavov alergií.Akékoľvek ochorenie kože ošípaných je spôsobené plesňami alebo roztočmi. Ak tieto dva dôvody chýbajú, potom je deformácia kože príznakom vnútorného ochorenia.

Mykózy, ľudovo všeobecne nazývané lišajníky, sú plesňové choroby, na ktoré sú náchylné všetky cicavce.

Trichofytóza alebo lišaj u ošípaných má formu okrúhlych alebo podlhovastých šupinatých červených škvŕn. Hlodavce šíria trichofytózu a kožné parazity.

Pre mikrosporiu je charakteristické lámanie vlasov vo vzdialenosti niekoľkých milimetrov nad kožou a prítomnosť lupín na povrchu lézie.

U ošípaných sa mikrosporia zvyčajne začína na ušiach ako oranžovohnedé škvrny. Postupne sa na mieste infekcie vytvorí silná kôra a huba sa šíri pozdĺž chrbta.

Typ huby sa určuje v laboratóriu, ale ošetrenie všetkých druhov húb je veľmi podobné. Antifungálne masti a lieky sa používajú podľa schémy predpísanej veterinárnym lekárom.

Ďalším variantom napadnutia kože ošípaných je roztoč svrab, ktorý spôsobuje sarkoptový svrab.

Sarkoptický svrab

Choroba je spôsobená mikroskopickým roztočom, ktorý žije v epidermis kože. Zdrojom choroby sú choré zvieratá. Kliešte sa môžu prenášať mechanicky na oblečení alebo vybavení, ako aj muchami, hlodavcami, blchami.

Dôležité! Osoba je náchylná na sarkoptický svrab.

U ošípaných môže byť sarkoptový svrab v dvoch formách: v ušiach a na celom tele.

2 dni po infekcii sa na postihnutých miestach objavia papuly, ktoré pri poškriabaní prasknú. Koža sa odlupuje, štetiny vypadávajú, vytvárajú sa chrasty, praskliny a záhyby. Ošípané majú silné svrbenie, najmä v noci. Z dôvodu svrbenia sú ošípané nervózne, nemôžu jesť a dostavuje sa vyčerpanie. Ak sa na liečbu neprijmú žiadne opatrenia, ošípaná rok po infekcii uhynie.

Liečba choroby

Na liečbu sarkoptového svrabu sa podľa pokynov používajú vonkajšie lieky proti roztočom a injekcie proti roztočom ivomek alebo aversect. Aby sa zabránilo chorobe, kliešte sú zničené v okolí.

Neprenosné choroby ošípaných

Medzi neprenosné choroby patria:

 • trauma;
 • vrodené abnormality;
 • avitaminóza;
 • otravy;
 • pôrodnícke a gynekologické patológie;
 • vnútorné choroby spôsobené neinfekčnými príčinami.

Všetky tieto choroby sú spoločné pre všetky druhy cicavcov. Vzhľadom na podobnosť otravy ošípanými soľou s veľmi nebezpečnými druhmi moru by sa malo o nej diskutovať osobitne.

Otrava ošípaných soľou

Toto ochorenie sa vyskytuje, keď sa ošípaným podáva príliš veľa soli v potravinovom odpade z jedální alebo sa ošípané kŕmia kŕmnymi zmesami pre dobytok.

Pozor! Smrteľná dávka soli pre ošípané je 1,5-2 g / kg.

Príznaky ochorenia

Známky otravy sa objavia v období od 12 do 24 hodín po zjedení bravčovej soli. Otrava u ošípanej sa vyznačuje smädom, veľkým slinením, trasením svalov, horúčkou a rýchlym dýchaním. Chôdza je vratká, prasa zaujme pózu túlavého psa. Nastáva fáza vzrušenia. Zreničky sú rozšírené, pokožka je modrastá alebo začervenaná. Vzrušenie ustupuje útlaku. Kvôli paréze hltana nemôžu ošípané jesť ani piť. Možné je zvracanie a hnačky, niekedy krvou. Pulz je slabý, rýchly. Ošípané pred smrťou upadli do kómy.

Liečba choroby

Infúzia veľkého množstva vody cez hadičku. Intravenózny roztok 10% chloridu vápenatého v množstve 1 mg / kg telesnej hmotnosti. Intravenózny roztok glukózy 40%. Glukonát vápenatý intramuskulárne 20 - 30 ml.

Pozor! V žiadnom prípade by sa nemalo intramuskulárne podať 40% glukózy. Takáto injekcia povedie k nekróze tkaniva v mieste vpichu.

Záver

Po prečítaní príručky o veterinárnom lekárstve sa môžete zľaknúť a zistiť, koľko chorôb môže mať domáce ošípané. Prax skúsených chovateľov ošípaných však ukazuje, že ošípané v skutočnosti nie sú tak náchylné na rôzne choroby za predpokladu, že oblasť ich chovu tieto choroby neobsahuje.Ak je oblasť v karanténe, potom bude miestny veterinárny lekár informovaný o obyvateľovi leta, ktorý si chce zaobstarať prasa. Preto, s výnimkou úhynu veľmi mladých prasiatok z dôvodov, ktoré nesúvisia s infekciou, vykazujú ošípané dobré prežitie a vysokú návratnosť spotrebovaného krmiva.

Komentáre (1)
 1. Najskôr sa na ušiach objavilo začervenanie, potom začali chrasty a tmavé škvrny na tele, čo to je a ako sa má liečiť

  14.7.2020 o 04:07
  Alexander
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia