Absces u kravy: anamnéza

Majitelia súkromných a farmových fariem často čelia rôznym chorobám hovädzieho dobytka. Ak chcete poskytnúť prvú pomoc, musíte poznať príznaky rôznych patológií. Jednou z najbežnejších chorôb je absces dobytka. Ako sa s chorobou ďalej vysporiadať.

Čo je to absces u hovädzieho dobytka

Aby ste pochopili, ako liečiť domáce zvieratá na absces, musíte vedieť, o aký druh choroby ide. Absces sa nazýva absces alebo absces, ktorý sa vyskytuje v rôznych častiach tela hovädzieho dobytka. Tieto výrastky sú dutinou, ktorá sa plní hnisom. Vzniká v dôsledku hnisavého zápalu celulózy, orgánov alebo tkanív zvieraťa.

Existujú typy abscesu:

 • akútne, subakútne, chronické štádium;
 • infekčné a aseptické;
 • hlboký a povrchný;
 • benígne a malígne;
 • metastatické, studené a kvapkajúce.

Konkrétne absces vemena je dôsledkom komplikácie po katarálnej mastitíde. Zvieratá majú problémy s mliekovodmi, ktoré sú upchaté hnisom. Produkcia mlieka je znížená o 15-30%, ale na začiatku ochorenia sa vemeno veľmi nelíši od normálneho stavu. Preto nie je vždy možné zaznamenať nástup ochorenia.

Ak sa liečba abscesu vemena u hovädzieho dobytka nezačne rýchlo, choroba začne postupovať. Zviera sa cíti nepríjemne, pretože teplota stúpa nielen v zapálenom vemene, ale aj v celom tele. S prechodom na chronickú formu sa indikátory vrátia do normálu, ale časť vemena, ktorá bola ovplyvnená abscesom, sa zmenšuje, produkcia hnisu klesá.

Príčiny abscesu vemena u kráv

Aby ste pochopili, čo je absces vemena, musíte vedieť, z akých dôvodov choroba začína. Najčastejšie sa vyskytuje po purulentno-katarálnej mastitíde. V niektorých prípadoch môže byť ochorenie dôsledkom zápalového procesu v genitáliách alebo iných orgánoch kravy. Vredy môžu vzniknúť z nesprávne podaných injekcií, ako aj z modrín a najrôznejších poranení.

Keď začne zápalový proces v mliečnych žľazách kravy, vytvoria sa v nich dutiny, v ktorých sa hromadí hnis. Ak existuje niekoľko abscesov, potom sa môžu spojiť, aby sa postihnutá oblasť výrazne zväčšila.

Nie je také ľahké okamžite vidieť zápal na vemene, pretože absces najčastejšie začína nie na povrchu mliečnych žliaz, ale hlboko vo vnútri. Ale choroba je tiež nebezpečná, pretože vredy môžu počas zrenia prasknúť a tekutina, ktorá sa v nich nahromadí, sa ukáže byť v mliečnych cestách.

Pozor! Počas dojenia sa do mlieka dostáva hnis, vďaka čomu je výrobok nevhodný nielen pre ľudí, ale aj pre teľatá.

Príznaky

Ak chcete včas určiť ochorenie, vyhľadať pomoc od špecialistov a zahájiť liečbu, potrebujete poznať príznaky.

Po vstupe hnisavých akumulácií z dutiny do krvi je možné ochorenie určiť podľa stavu zvieraťa:

 1. Krava začína chladiť, celá sa chveje. Je to spôsobené prudkým zvýšením teploty.
 2. Pozoruje sa útlm dýchania a zvýšená srdcová frekvencia.
 3. Podiel vemena, v ktorom začal absces dobytka, sa zväčšuje, sú viditeľné tulene, objavujú sa tuberkulózy.

Nástup akútneho štádia ochorenia možno spoznať podľa zmeneného zloženia mlieka: objaví sa v ňom hnis.Absces hovädzieho dobytka navyše vedie k prudkému zníženiu výťažnosti mlieka. Keď sa ochorenie stane chronickým, všeobecný stav kravy sa prudko zhorší.

Pozor! Dokonca aj skúsení veterinári nemôžu vždy okamžite diagnostikovať absces vemena u dobytka palpáciou, ak sú abscesy hlboké.

Liečba abscesu vemena u kravy

Pre skutočných majiteľov, ktorí sa starajú o zdravie svojich domácich miláčikov, je ťažké pozerať sa na choré zvieratá. Ak máte vyššie uvedené príznaky, mali by ste zavolať špecialistu. Je dôležité neodkladať liečbu, pretože hnis z dutiny vstupuje do krvi a môže byť smrteľný.

Bohužiaľ, v mnohých vidieckych oblastiach nie sú veterinárne nemocnice, takže starostlivosť nemožno začať ihneď. Špecialista, ktorý nemá možnosť okamžite ísť na farmu, dá odporúčania a majitelia musia nezávisle poskytnúť prvú pomoc.

Pomoc pred príchodom lekára

Kým nepríde veterinár na prehliadku chorej kravy, musia sa o ňu starať majitelia.

Aby ste to dosiahli, musíte kravu umiestniť do samostatného stánku, rozložiť čerstvé podstielky. Ak potom krava nie je agresívna, naneste krémy na zapálené miesto. Aplikujú sa dovtedy, kým tesnenie nezmäkne.

Horúce pleťové vody na ošetrenie kráv si môžete vyrobiť sami:

 1. Od prachu zo sena, otrúb, pilín. Tieto zložky sú zaparené vriacou vodou, mierne ochladené a nanesené na boľavé miesto.
 2. Pleťové vody z alkoholu alebo ozokeritu (horský vosk) pomáhajú dobre.
 3. Ak sa v oblasti nachádzajú terapeutické bahna, musia sa pred použitím zahriať na teplotu mierne vyššiu ako izbová teplota a v prípade abscesu aplikovať na vemeno hovädzieho dobytka.

Kým nepríde veterinárny lekár, zvieratá s abscesom, je kvôli lepšiemu zmierneniu zápalového procesu vhodné kŕmiť niekoľko tabliet "Sulfadimezinu" spolu s tekutým krmivom. Počet tabliet určí lekár, pretože to závisí od telesnej hmotnosti dobytka.

Neodporúča sa vykonávať žiadne studené kompresie a masáže na vemene kravy, pretože tieto postupy sa môžu stať provokátormi migrácie škodlivých mikróbov do celého tela.

Pomoc veterinárneho lekára

Po príchode na nádvorie lekár opatrne prehliadne kravu. Podľa stavu a formy abscesu dobytka sa rozhodne pre liečbu.

Liečba ľahkej formy

Ak sa absces hovädzieho dobytka okamžite fixuje a prejde miernou formou, potom často stačí prepichnúť miesto choroby novokaínom a penicilínom alebo urobiť injekciu na hranici zdravej oblasti. Pred odštiepením, aj keď je krava pokojná, musí byť zviazaná, aby nespôsobila ďalšie zranenie.

Keď vemeno kravy trochu „zamrzne“, čo znamená, že zviera nebude cítiť bolesť, otvorte absces ostrým skalpelom. Na zhromaždenie hnisu je potrebné urobiť iba jeden rez. Potom sa rana ošetrí špeciálnymi prípravkami a zviera sa umiestni do suchej, čistej miestnosti.

Hlboký hovädzí absces

Ak je absces dobytka hlboký, bude sa tiež musieť otvoriť jedným pohybom skalpelu. Potom sa do abscesu vloží sterilná ihla. S jeho pomocou sa odstránia mŕtve bunky.

V každom prípade začne krvácanie, ktoré je potrebné zastaviť. Potom sa musí miesto abscesu vemena hovädzieho dobytka ošetriť roztokom chlóramínu. Bežný peroxid vodíka je vhodný aj na ničenie patogénnych mikróbov.

Po otvorení abscesov, ktoré sa vyskytujú pri abscesoch hovädzieho dobytka, sa pokračuje v liečbe pomocou liekov. Tu sú niektoré z najpopulárnejších liekov na absces dobytka:

 • "ASD-3" (100 ml);
 • balzam "Dorogovoy" (č. 10);
 • Desi sprej (100 ml);
 • "Genta-100" (100 ml).

Mnoho veterinárnych lekárov dáva prednosť liečbe kráv na absces vemena známou masťou Višnevskij. Tento liek je oveľa lacnejší ako iné lieky, ale jeho účinnosť je vynikajúca.

Ak sa čas stratí

Často sa stáva, že majitelia dobytka včas nezaznamenajú absces na vemene kravy, najmä keď krava nie je dojená. Absces sa zaznamená až vtedy, keď sa abscesy zväčšia. V takom prípade bude veterinárny lekár najskôr musieť odčerpať obsah dutín pomocou gumenej trubice, ktorá musí byť ošetrená antiseptikmi.

Keď sa tekutina odčerpá, absces sa otvorí obvyklým spôsobom. Rana s abscesom dobytka sa lieči prostriedkami, ktoré zahŕňajú antibiotiká, potom sa aplikujú liečivé masti.

Poradenstvo! Na ošetrenie rán môžete použiť "Chymotrypsín" s antibiotikami.

Aby sa zabránilo úmrtiu na absces dobytka, je potrebné kravám poskytnúť včasnú a správnu pomoc. Dôležitú úlohu však zohrávajú preventívne opatrenia. Pasúce sa kravy môžu poraniť vemeno na konároch stromov a kríkoch. Ak spozorujete škrabance alebo rany, musia sa okamžite ošetriť antiseptikmi, aby sa nezačalo hnisanie.

Preventívne opatrenia

Ako už bolo uvedené, prevenciou by mal byť tromf majiteľa dobytka, aby sa zabránilo infekcii. To isté platí pre kravy, ktoré mali absces, pretože ich imunita je výrazne znížená:

 1. Chovajte hovädzí dobytok v čistých a suchých stánkoch.
 2. Strava kráv by mala obsahovať nielen kvalitné a rozmanité krmivo, ale aj dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych doplnkov.
 3. Stav hovädzieho dobytka by mal byť pre majiteľov znepokojujúci, aby sa zabránilo rozvoju hnisavej mastitídy nielen u dojníc, ale aj u suchých kráv, tehotných jalovíc prvého teľaťa. Koniec koncov, je to táto choroba, ktorá vyvoláva absces vemena. Kravy a teľatá je potrebné vyšetrovať každý deň a mali by sa ošetrovať všetky rany.

Je dôležité si uvedomiť, že výsledný absces môže kedykoľvek prasknúť. Ak ho neotvoríte, hnis pretečie do susedných tkanív a môže spôsobiť tvorbu flegmónu, čo vedie k všeobecnej otrave krvi. V takom prípade bude nemožné zachrániť dobytok pred abscesom.

Záver

Absces dobytka je pomerne častým ochorením v osobných aj poľnohospodárskych domácnostiach. Ak vlastník nemá veterinárne znalosti, nemali by ste zahájiť liečbu sami. To môže len zhoršiť situáciu. Musíte okamžite kontaktovať špecialistu, nechať si od neho poradiť, aby ste pred príchodom veterinárneho lekára mohli začať poskytovať pomoc krave s abscesom vemena.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia