Varroatóza u včiel: liečba a prevencia

Zo všetkých rán, ktorým sú včely vystavené, je napadnutie kliešťom najzákernejšie. Tieto malé parazity sa v úli objavia náhle a vyvolávajú mnoho nebezpečných chorôb, a preto je včasné ošetrenie včiel na jeseň od kliešťa nevyhnutným postupom pre profesionálov aj amatérskych včelárov.

Čo je to varroatóza

Varroatóza je neinfekčné ochorenie spôsobené roztočom Varroa Jacobsoni. Tento parazit infikuje plod alebo dospelé včely a živí sa ich hemolymfou, čo vedie k výskytu anatomických anomálií u hmyzu a dokonca k ich smrti. Prvýkrát bola táto choroba zaznamenaná iba u indických včiel, potom sa však od 60. rokov minulého storočia rozšírila do celého sveta.

Varroatóza sa považuje za veľmi nebezpečnú chorobu, pretože nielenže znižuje účinnosť celej rodiny včiel, ale môže tiež zničiť celý včelín pri absencii včasného ošetrenia a kompetentného spracovania.

Životný cyklus roztoča Varroa

Po vstupe do úľa samica kliešťa vstúpi s dronom alebo včelím plodom do bunky krátko pred utesnením a začne sa intenzívne živiť potravou určenou pre larvu. Potom znesie jedno neoplodnené vajíčko, z ktorého sa po 6 dňoch vyliahne samec Varroa, a niekoľko oplodnených, z ktorých sa za deň objavia mladé samice. Tu v bunke samec oplodňuje samice a zomiera. Ženské kliešte sa fixujú na včeliu kuklu a živia sa jej hemolymfou. Keď potomstvo opustí plásty, roztoče sa plazia do ďalších buniek a obnovujú tak chovný cyklus.

Často sa držia dospelých včiel a prepichujú chitínovú škrupinu hmyzu v oblasti krku a brucha. Infikovanú včelu alebo larvu je možné odlíšiť od zdravej bez použitia špeciálnych prístrojov, pretože na nej bude viditeľný okrúhly lesklý hnedý útvar s priemerom 1 - 2 mm.

Ako prebieha infekcia

Infekcia včelím varosom sa vyskytuje z mnohých dôvodov:

 1. Roztoče Varroa majú tendenciu sa oddeľovať od včiel počas obdobia zberu peľu a čakať na nového hostiteľa 5 dní, ukrývajúcich sa v tráve alebo v kvetoch, takže ich často prinesú včely robotnice na konci zberu medu.
 2. Parazita v úli môžu nosiť zlodejské včely infikované varroatózou alebo lietajúce drony.
 3. Podporuje šírenie choroby a pohyb rámov s postihnutým včelím plodom z jedného úľa do druhého.
 4. Premiestnenie včelstva postihnutého kliešťom do zdravého spoločenstva môže tiež spôsobiť príznaky varroatózy.
Dôležité! Roztoč sa najaktívnejšie množí, ak je teplota 34 - 36 ° C a vlhkosť vzduchu je 60 - 80%.

Známky varroatózy u včiel

Keďže kliešte sa počas obdobia rozmnožovania živia plodovou potravou, larvy často nemajú počas vývoja dostatok potravy. Z tohto dôvodu včely s varroatózou často vychádzajú z plodu bez krídel alebo s inými abnormalitami, ako napríklad:

 • malá veľkosť;
 • deformované brucho;
 • asymetrické krídla;
 • absencia niekoľkých nôh.

Mnoho lariev zomiera priamo v bunkách, vďaka čomu sa čiapky na nich konkávne alebo nadobudnú hnilý zápach. Dospelí sa naopak správajú nepokojne, nezúčastňujú sa zberu medu a sú pasívni v záležitostiach úľa.

Stupne porážky

Spravidla sa pozorujú 3 stupne prejavu varroatózy:

 • porážka včiel kliešťom dosahuje 10%;
 • napadnutie včelami roztočmi dosahuje 20%;
 • napadnutie včiel roztočom dosahuje 40% a viac.

V prvom prípade, ak včelstvo stále fungovalo bez prerušenia, môže dobre žiť s touto chorobou, čo si vyžaduje minimálne ošetrenie včelára. V druhom a treťom prípade je však potrebné okamžite začať s liečením a liečením, aby sa zachovalo zdravie a funkčnosť včiel.

Laboratórna diagnostika

Účinnosť liečby varroatózy včelstiev infikovaných kliešťom priamo závisí od načasovania diagnózy. Včasná diagnóza zabráni ďalšiemu šíreniu choroby. Mieru infekcie je však možné zistiť iba v laboratórnych podmienkach.

Na analýzu odneste z úľa asi 200 g uhynutých včiel a podstielky a podľa ročného obdobia aj vzorky plodov, plástov a živého hmyzu. Na jar sa teda pošle na výskum znáška s plástom 3x15 cm, v lete a na jeseň sa odoberie plodnica dronov alebo 100 živého hmyzu, ktoré sa prepravujú v sklenených nádobách previazaných gázou v 2 - 3 vrstvách. Je lepšie prepravovať plod a plásty v škatuliach z preglejky alebo dreva, pričom rámy umiestnite tak, aby sa nedotýkali stien.

Správny čas na liečbu včiel varroatózy

Liečba boja proti varroatóze včiel by sa mala začať na jeseň, najmä pred prezimovaním úľa. Počas tohto obdobia sa med spravidla odčerpáva, čo znamená, že kliešť bude mať oveľa menej potravy. To významne znižuje pravdepodobnosť rozmnožovania roztočov. V tomto okamihu opustí plásty aj zvyšný plod a počas liečby a spracovania bude riziko poškodenia lariev minimálne. Okrem toho sa kliešte na dospelom hmyze nebudú môcť šíriť cez včelín, pretože zber medu je už dokončený.

Často sa však stáva, že varroatóza sa vyskytuje na jar a rýchlo postupuje. V tejto situácii môže byť oneskorené ošetrenie pre včely fatálne. Preto je pri výbere prostriedkov na ošetrenie včiel z kliešťov potrebné brať do úvahy ročné obdobie.

Možnosti liečby varroatózy

Liečba včiel na varroatózu sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • chemická;
 • fyzický;
 • ľudovými metódami spracovania.

Výber metódy liečby závisí od sezóny, počas ktorej sa ošetrenie vykonáva. Tieto metódy však kliešťa úplne nevylučujú a môžu iba znížiť počet parazitov. Najvýznamnejšie výsledky sa súčasne pozorujú, keď sa kombinuje niekoľko metód liečby varroatózy.

Poradenstvo! Pred začatím liečby stojí za to umiestniť na dno úľa mechanickú sieťku na zachytávanie roztočov s infikovanými včelami, alebo, ak nie je k dispozícii, list papiera potretý mastnotou alebo vazelínou, aby sa na ne mohli roztoče spadnuté z hmyzu neplaziť sa po úli.

Čo sa dá dať včelám od kliešťov?

Dnes takmer všetky komerčne dostupné lieky na liečbu varroatózy obsahujú 4 typy účinných látok:

 • amitraz;
 • brómpropylát;
 • chlórbenzylát;
 • fluvalinovať.

Na ich základe sú vodné roztoky a pásy z roztočov vyrobené z polyméru alebo dreva s príslušnou impregnáciou. Z tých druhých je Folbex obzvlášť populárny.

Folbex Je prípravok na ošetrenie proti kliešťovi zahraničnej výroby, v jednom balení ktorého je 50 kartónových pásikov impregnovaných 400 mg chlórbenzylátu. Používajú ho na jar a v lete. Ráno alebo večer sú pásy pripevnené na ráme, kde nie sú umiestnené medovníky, umiestnené v strede hniezda a zapálené. 2 pásy stačia na 1 úľ so 16 rámikmi. Liečba Folbexom sa zastaví 30 dní pred hlavným odberom medu odstránením rámu z úľa.

Veľmi častým liekom pri liečbe kliešťov je bipín, ktorý obsahuje amitraz. Je k dispozícii v sklenených ampulkách s objemom 1 alebo 0,5 ml a má vysokú koncentráciu, takže pred spracovaním sa musí zriediť vodou, pričom treba starostlivo postupovať podľa pokynov na obale. Roztok tohto lieku má silný nepríjemný zápach. Musí sa použiť ihneď po príprave. Pripravený produkt sa naleje do priestoru medzi rámami rýchlosťou 10 ml na 1 ulicu. Pre 1 rodinu sa spotrebuje od 50 do 150 ml, v závislosti od toho, aký silný je. Spracovanie sa vykonáva na jeseň počas formovania klubu - 2 krát s prestávkou 1 týždeň.

Apitak - iný liek obsahujúci amitraz - sa tiež používa vo forme roztoku kvôli svojej silnej koncentrácii. Za týmto účelom sa 1 ampulka 0,5 ml zriedi v 1 litri teplej vody. Aplikujte ho v rovnakom množstve ako bipín, tekutinu natrite injekčnou striekačkou alebo odmernou fľašou. Ak sú výsledky neuspokojivé, je možné liečbu po 7 dňoch opakovať.

Poradenstvo! Roztoky by sa mali používať s maximálnou opatrnosťou, aby sa počas spracovania nedostali na včely. Sami osebe nie sú nebezpečné, ale mokrý hmyz môže zamrznúť.

Okrem roztokov a blistrov je značný dopyt po tlejúcich tabletách, napríklad Apivarole. Na ošetrenie celej rodiny včiel často stačí 1 hnedá tabletka. Liek by sa mal zapáliť a uhasiť hneď, ako sa oheň objaví. Súčasne začína vyniknúť dym s protivarkovitou látkou, v tomto prípade - amitrazom, ktorý kliešťa ničí. Pre väčší účinok by mala byť tableta umiestnená do stredu hniezda a uzavretá na 20 minút. Ak je to potrebné, priebeh liečby opakujte po 5 - 7 dňoch.

Dôležité! Pred ošetrením hmyzu chemikáliami je potrebné preštudovať si pokyny. Prekročenie dávky liekov a nesprávne zaobchádzanie môže viesť k úhynu včiel.

Aj keď sú chemické metódy liečby v boji proti varroatóze pomerne účinné, roztoče varroa sa zvyknú adaptovať na látky vo veterinárnych liekoch do 2 až 3 rokov. Preto sa odporúča každú sezónu meniť syntetické lieky kombinované s fyzickou liečbou alebo s ľudovými receptami.

Liečba včiel z varroatózy bez chémie

Metóda fyzikálneho vplyvu znamená absenciu chemických látok v procese liečby varroatózy. Namiesto toho je infikované včelstvo tepelne alebo magneticky ošetrené.

Tepelné ošetrenie je založené na rozdiele v citlivosti včiel a roztočov varroa na vysoké teploty. Prvé znášajú teplo oveľa lepšie, zatiaľ čo kliešte rýchlo hynú, ak podmienky nezodpovedajú rozsahu 25 - 35 ° C.

Na spracovanie vyberte ranné alebo večerné hodiny, keď je v hniezde všetok hmyz. Rámy so včelami sa presunú do tepelnej komory, kde sa nastavia hodnoty teploty až do 46 ° C. V tomto prípade sa včelia kráľovná nachádza oddelene od zvyšku rodiny. Po 15 - 20 minútach roztoče z včiel spadnú, po čom sa hmyz vráti späť do úľa.

Podobný liek na liečbu včiel z varroatózy sa zvyčajne praktizuje na jeseň, keď sú všetky roztoče napadnuté dospelým hmyzom. A hoci má táto metóda liečby varroatózy svojich priaznivcov, je dosť riskantná, pretože predstavuje nebezpečenstvo nielen pre kliešte, ale aj pre včely.

Magnetické spracovanie je v tomto ohľade menej nebezpečné.Vyžaduje inštaláciu 2 silných magnetov v oblasti letovej činnosti včiel, napríklad v blízkosti vchodu alebo príletovej tabule. Magnety včelám neubližujú, roztoče však dezorientujú, čo vedie k ich vylučovaniu. Špeciálne sieťové pasce im pomôžu zabrániť návratu do úľa.

Dôležité! Táto metóda, podobne ako tepelné ošetrenie varroatózy, nemá vplyv na kliešte, ktoré už vstúpili do tlačeného plodu.

Liečba včiel z varroatózy ľudovými prostriedkami

Okrem iných liekov na liečbu roztoča Varroa sofistikovaní včelári uprednostňujú ľudové lieky ako bezpečnejšiu a organickejšiu alternatívu chemickej liečby. To pomáha predĺžiť životnosť včiel a zachovať prirodzené vlastnosti medu a iných včelárskych výrobkov.

Vlaštovičník proti varroatóze

Mnoho včelárov v boji proti roztočom Varroa zaznamenáva účinnosť skorocelu, hoci jeho pozitívny účinok nebol doposiaľ vedecky dokázaný. Na prípravu lieku sa často používajú kvety a zelená časť rastliny, oddenok je však vhodný aj na ošetrenie kliešťov. Pred použitím je tráva dôkladne vysušená, aby nedošlo k pádu na priame slnečné svetlo. Zo suchých surovín sa pripravuje odvar podľa nasledujúceho receptu:

 1. 100 g čerstvého alebo 50 g sušeného skorocelu sa naleje do 1 litra vriacej vody.
 2. Varte rastlinné materiály 3 minúty na strednom ohni.
 3. Potom sa trvá na hotovom výrobku najmenej 30 minút.

Výsledný vývar by sa mal nastriekať na včely, plod a rámy 3 - 5 krát s prestávkou 6 - 7 dní medzi ošetreniami. Takýto prostriedok sa používa nielen pri liečbe varroatózy, ale aj pri prevencii chorôb, ako je faulbrood a nosematóza.

Dôležité! Pretože celandín je jedovatá rastlina, je nežiaduce používať lieky na jeho základe pred a počas zberu medu, aby sa zabránilo prenikaniu toxických látok do medu.

Jedľový olej

Jedľový olej sa ukázal ako účinný a úplne neškodný proti kliešťom. Liečba varroatózy jedľovým olejom sa vykonáva nasledovne:

 1. Vezmite pergamenovú fóliu veľkosti vhodnej na dno úľa a namažte éterickým olejom v množstve 1 - 2 ml na 1 rodinu.
 2. Potom sa plachta položí na rámy naolejovanou stranou dole a pokryje sa plátnom. V takom prípade sú vstupy uzavreté na 1 - 2 hodiny.
 3. Potom sa vstupy znovu otvoria a pergamen sa nechá ďalších 72 hodín. Počas tejto doby sa časť roztočov rozpadne na dno úľa, takže bude užitočné umiestniť tam lapačku.

Táto metóda liečby včiel na varroatózu sa vykonáva 3-krát v lete a 2-krát na jeseň a na jar s intervalom 8 - 10 dní. Optimálna teplota na ošetrenie roztočov je +14 - +30 ° C.

Cukrový sirup s bylinkami

Pri varroatóze bude užitočné liečiť včely cukrovým sirupom, ku ktorému sa pridávajú infúzie nechtíka, harmančeka alebo kvetov materinej dúšky:

 1. 50 g suchej hmotnosti rastliny sa pridá k 1 litru studenej vody.
 2. Varte obrobok na parnom kúpeli 30 minút, potom ďalších 15 minút. po prevarení.
 3. Do 30 min. vývar sa nechá vychladnúť, prefiltruje sa a zmieša so sirupom v množstve 50 - 100 g na 1 liter.

Infúzia horkého korenia

Rovnako účinným liekom na liečbu varroatózy je infúzia červeného kapia:

 1. 50 - 60 g sušenej papriky by sa malo nakrájať na 1 cm kúsky a vložiť do termosky.
 2. Potom nalejte 1 liter vriacej vody, pevne ju utesnite a nechajte pôsobiť 15 - 20 hodín.
 3. Potom by mala byť infúzia filtrovaná bez odstreďovania.

Infúzia papriky sa používa na spracovanie rámov so včelami a plodmi, stien a dna úľa, na postrekovanie povrchov prípravkom „Rosinka“. Týmto spôsobom je potrebné ošetrovať včely z varroatózy 3-4 krát s prestávkou 7 až 8 dní na jar, po načerpaní medu a na jeseň, keď sa objaví posledná znáška.

Dôležité! Ošetrujte roztoče pri teplotách nižších ako +15 ° C.

Kyselina mravčia

Ukázalo sa tiež, že kyselina mravčia dobre účinkuje proti varhózovaniu včiel.Pri liečbe tohto ochorenia sa spravidla používa technická kyselina mravčia stupňov A, B a analytickej kvality, ktorých koncentrácia je 86,5 - 99,7%. Najčastejšie sú týmto nástrojom impregnované pásy lepenky dlhé 20 - 25 cm, po ktorých sú zabalené do igelitových vreciek na veľkosť a uzavreté, pričom sa horný okraj dvakrát ohýba. Potom sa v nich vytvorí pár otvorov s priemerom 1,5 cm, ktoré sa umiestnia na rámy v hornej časti hniezda tak, aby otvory boli dole. 2 lamely sa umiestnia pod tašky a nechajú sa 20 - 25 dní. Spôsob spracovania kyseliny mravčej vo fľaštičkách je tiež dosť efektívny, avšak stojí za to používať tento liek v akejkoľvek forme opatrne, pretože jeho vysoká koncentrácia môže včelám ublížiť.

Ošetrenie kliešťov sa vykonáva na jar po lete 1 týždeň pred hlavným zberom medu a koncom leta po extrakcii medu.

Dôležité! Pri práci s kyselinou mravčou by ste mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia a používať ochranné okuliare, rukavice a respirátor. Je potrebné pripraviť liek v miestnosti s dobrým vetraním, aby sa zabránilo kontaktu s tvárou a odevom. Počas procesu je prísne zakázané fajčiť a jesť!

Borovicová múka

Ihličnatá múka, čo je prášok z ihličia rôznych druhov stromov, je veľmi užitočná pri liečbe varroatózy. Včely a medovníky sú pri použití gázového vrecka posypané takou múkou. Na 1 včelstvo stačí 40 - 50 g takéhoto lieku. Liečba sa opakuje trikrát s frekvenciou 1 krát za 7 dní. Účinok je viditeľný už po 12 hodinách: kliešte začnú hromadne odumierať, pretože neznášajú účinné látky obsiahnuté v ihličkách.

Dôležité! Liečba kliešťov ihličnatou múkou sa nevykonáva v daždi.

Liečba včiel z varroatózy pomocou paliny

Populárnym liekom na elimináciu roztoča Varroa je infúzia paliny:

 1. 500 g suchej rastlinnej hmoty sa naleje s 10 litrami vriacej vody.
 2. Potom je nádoba s kvapalinou pokrytá hustou látkou a nechá sa 2 dni lúhovať.
 3. Ďalej sa liek filtruje a zmieša so sirupom v pomere 1:10. Sirup sa pripravuje z 1 kg medu alebo cukru na 1 liter vody.
 4. 100 g liečiva pokryje každý rám včelami

Moderné prostriedky na boj proti roztočom vo včelách

Pokrok v oblasti včelárstva nezostáva stáť a rady osvedčených liekov sa dopĺňajú modernými prostriedkami na liečbu varroatózy. V posledných rokoch sú medzi včelármi čoraz populárnejšie také metódy ošetrovania včiel z roztočov, ako je dymové delo a pruhy Warromor.

Princípom činnosti dymového dela je fumigácia včiel dymom, ktorých terapeutické výpary môžu obsahovať fluvalinát, kyselinu šťaveľovú, tymol a ďalšie látky ničiace roztoče. Tieto výpary sa usadia na včelách a dráždia ich, v dôsledku čoho sa v hniezde začnú aktívne rojiť a drogu rozšíria do všetkých kútov úľa. Vďaka tomu je liečba varroatózy dymovou pištoľou rýchla a efektívna, čo výrazne uľahčuje spracovanie včelínov s jej pomocou. Spravidla platí, že pri ošetrovaní včiel na kliešte majitelia rozsiahlych pozemkov uprednostňujú dymové delá Warromor.

Ukázalo sa tiež, že prúžky dobre fungujú pri liečbe invazívnych chorôb včiel. Sú to malé symetrické kúsky dyhy nasiaknuté liečivým roztokom. Toto náradie je upevnené vo zvislej polohe medzi dvoma rámami bez plodu. Spracovanie trvá od 15 dní do 5 týždňov a v súlade s pokynmi sa opakuje trikrát.

Liečba varroatózy metódou Gajdar

Mnoho včelárov považuje metódu navrhnutú talentovaným vedcom a včelárom V. Gaidarom za jeden z najlepších spôsobov liečby varroatózy. Podľa jeho metódy by sa mal infikovaný hmyz, aby sa zbavil kliešťa, ošetrovať parami toxických látok, napríklad petrolejom. Pomocou špeciálneho rozprašovača je potrebné zaviesť výpary do dolného zárezu, čo sa kombinuje s pôsobením vysokých teplôt.Včely sú celkom životaschopný hmyz a na rozdiel od kliešťov sú schopné prežiť aj v krátkodobo nepriaznivých podmienkach. Tento postup umožňuje ošetrenie aj veľkých včelínov proti kliešťom v čo najkratšom čase. Po ošetrení však včelstvá vyžadujú povinné čistenie, aby sa infekcia neobnovila.

Ako v lete ošetrovať včely z kliešťa

V lete sa ošetrenie včiel na varroatózu vykonáva bez použitia chemikálií, aby sa nepoškodili včelárske produkty. V tejto dobe je možné použiť bylinné prípravky, infúzie a pasty z bylinných zložiek, ako aj magnetické ošetrenie. Proti kliešťom dobre pomáha aj tymolový prášok, ktorý je dvakrát roztrúsený na horných lištách rámov.

Ako sa zbaviť kliešťa pri zbere medu

Pretože tymol je rastlinného pôvodu, možno ho bezpečne použiť na spracovanie počas celej úrody medu. Okrem vyššie popísaného spôsobu liečby varroatózy môžete prostriedok naliať do nylonových vreciek a umiestniť ich po stranách hniezda. Raz týždenne by sa mal produkt naplniť a odstrániť kôry.

Počas spracovania je však lepšie zdržať sa používania Bipinu. Napriek skutočnosti, že bipín je v porovnaní s analógmi menej návykový u kliešťov, avšak hromadením v mede môže byť pre človeka toxický.

Jesenné ošetrenie včiel od varroatózy

Ako už bolo spomenuté, najpriaznivejšie obdobie na liečbu varroatózy začína na jeseň. Pre blaho včelína je potrebné vykonať ošetrenie kliešťami skôr, ako včelstvá odídu na zimu, inak paraziti začnú kynožstvo uvoľňovať. A to zase bude mať za následok zníženie teploty v úli, čo môže včely v chlade zničiť.

Kedy na jeseň ošetrovať včely proti kliešťom

Na jeseň sa spracovanie včiel začína až po zaistení toho, že sa z buniek vynoril posledný plod, inak budú všetky akcie márne, pretože v plástoch môžu zostať kliešte. Varroatóza by sa mala liečiť po načerpaní medu a na konci zberu medu, aby včely nepriniesli do úľa nové parazity.

Ako ošetrovať včely z kliešťa na jeseň

Na jesenné spracovanie sú vhodné všetky spôsoby liečby varroatózy, najmä syntetické, pretože nehrozí riziko prenikania chemikálií do medu. Aby ste sa kliešťa zbavili, použite:

 • roztoky Bipin, Apitak;
 • tlejúce činidlá, ako je TEDA, Apivarol;
 • kyseliny mravčej a šťaveľovej;
 • dymové delo;
 • tepelná komora.

Bude tiež užitočné ošetrovať včely z roztočov taniermi.

Ošetrenie včiel od varroatózy na jeseň taniermi

Dosky na liečbu varroatózy sa umiestňujú do úľa tak, aby sa počas leta dotýkali roztočov na včelích chrbtoch a pokryli ich toxickým zložením. Najlepšie je pripevniť ich pred vchod v dňoch, keď nie je chladnejšie počasie 12 oC: toto zefektívni nápravu.

Kedy na jeseň položiť na včely roztoče

Najvhodnejšia doba na umiestnenie tanierov je po odčerpaní medu. Látka impregnujúca dosku je dosť jedovatá, takže jej vniknutie do medu môže nielen pokaziť produkt, ale aj poškodiť ľudské zdravie.

Preventívne opatrenia

Napriek tomu, že nebude možné zaručiť zničenie kliešťa, môžete sa pokúsiť zabrániť šíreniu varroatózy prevenciou. Aby ste svoju včelnicu chránili pred kliešťami, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

 1. Pri zakladaní úľov si vyberte dobre osvetlené oblasti. V takom prípade by vzdialenosť od povrchu pôdy k úľu mala byť najmenej 25 cm.
 2. Je potrebné systematicky riediť trávu a čistiť okolie úľov, odstraňovať zvyšky, mŕtve včely a mŕtvy plod, ktoré včely pri čistení plástov vyhadzujú.
 3. Slabé kolónie včiel by sa mali podľa možnosti kombinovať so silnejšími spoločenstvami - to ušetrí hmyz nielen pred varroatózou, ale aj pred inými chorobami a porušením režimu činnosti roja.
 4. Ak je to potrebné, môžete do úľa nainštalovať sieťku proti barrotu.Počas spracovania sa na neho vyliate odpadky a podmor izolujú od zdravých včiel, čo zabráni ich infekcii. Toto navyše uľahčuje vyberanie z úľa.

Záver

Aj keď je liečba včiel na jeseň na roztoče varroa výhodnejšia z viacerých dôvodov, varroatóza sa dá liečiť aj počas jarnej a letnej sezóny. Ak budete postupovať podľa odporúčaní pre používanie liekov a budete dodržiavať dávkovanie, zdravie včelstva sa po dlhú dobu obnoví oveľa rýchlejšie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia