Koľko medu môžete dostať z jedného úľa za sezónu

Výnos medu z jedného úľa za sezónu závisí od mnohých faktorov: základného aj nepriameho. Aj pre skúseného včelára je ťažké predpovedať objem čerpania o 100%.

Aké faktory ovplyvňujú množstvo medu

Množstvo úrody medu vyprodukované jednou čeľadou včiel ovplyvní:

 • závažnosť zimného počasia;
 • veľkosť včelieho hniezda;
 • produktivita včiel;
 • načasovanie začiatku jarnej sezóny;
 • počet daždivých a slnečných letných dní;
 • čas nástupu jesennej sezóny.

Preto platí, že čím dlhšie trvá teplé a slnečné obdobie, tým viac medu sa dá zhromaždiť z jedného úľa.

Podľa klimatického pásma si včelári vyberajú aj plemená včiel. Karpatskí a stred ruskí jedinci sú považovaní za najodolnejších voči mrazivým zimám a premenlivému letu v strednom Rusku.

Na kvalitu a množstvo úrody má vplyv aj medový základ. Preferovanými možnosťami umiestnenia včelínov sú miesta v blízkosti hromadnej výsadby kvitnúcich stromov alebo zasiatych lúk. Najužitočnejšie na zber sú lipa a pohánka.

Ak v tejto oblasti nie je dostatok rastlín medu, včelári používajú nomádsku metódu, pri ktorej sa úle prepravujú bližšie k kvitnúcim plantážam.

Dôležité! Nie je vhodné cestovať mimo jedného klimatického pásma. Môže byť stresovaný hmyz, čo môže negatívne ovplyvniť budúcu úrodu.

Koľko medu prinesie jedna včela?

V procese kŕmenia môže včela priniesť do úľa asi 30 mg nektáru. V dobrom období urobí hmyz asi desať preletov a odber dosiahne naraz 40 - 50 mg. Ak chcete získať 1 lyžičku. zlatko ona potrebuje na vykonanie 2 tis. letov.

Koľko medu včela za svoj život prinesie

Životnosť jednotlivca závisí od času narodenia. Včela žije v priemere asi 60 dní. A iba 20 z nich podniká produktívne lety.

Najmenej živých včiel narodených na jar. Vrchol sezóny zberu medu v lete núti hmyz pracovať „šokujúcim“ tempom. To výrazne skracuje životnosť.

Letné pôrody žijú dlhšie, ale spravidla neprežijú mrazivé zimy.

Včely narodené na jeseň sú schopné prežiť až do budúceho leta a zúčastniť sa úrody. Je to spôsobené zimným spánkovým obdobím a výživnou stravou bohatou na mikroelementy.

Ak včela nalieta asi 40 km za deň, prinesie 17 - 20 g nektáru. Z tohto množstva sa získa ¼ g konečného produktu.

Hmyz teda za svoj život prinesie asi 5 g alebo 1/2 lyžičky. dobroty.

Koľko medu dáva úľ

Na objem úplatku má vplyv veľkosť včelára a jeho prevedenie. Najefektívnejšie sú priestranné úle s viacerými úľmi.

Absencia prehriatia zachováva činnosť hmyzu, zvyšuje jeho výdrž pri dlhých letoch a tiež minimalizuje pravdepodobnosť rojenia.

Včelári môžu v priemere z úľa vyťažiť asi 16 kilogramov.

Koľko medu prinesie úľ za deň?

Získanie pochúťky z 1 úľa závisí od veľkosti. Najmenšie obsahujú 8 rámikov. Maximálny možný počet snímok je 24.

V dome sa môže ubytovať od 70 do 110 tisíc osôb. Ak vezmeme do úvahy tieto údaje, z jedného úľa denne môžete získať od 1 do 1,5 kg medu.

Koľko medu je v ráme Dadant

Hniezdny rám, ktorý navrhol Charles Dadant, má veľkosť 430 * 300 mm, polovičný rám je 430 * 150 mm.

Podľa tvorcu sú na získanie maximálneho počtu litrov medu z jedného úľa za sezónu optimálne domy s 12 alebo 24 polovičnými rámami.

Druhá možnosť je najpopulárnejšia.

Jeden polorám s medom teda váži 2 - 2,5 kg. V tomto prípade hmotnosť samotného rámu dosahuje 1,5 - 2 kg a vosk - až 100 g. Výsledkom je, že z 1 úľa sa zhromaždí 24 - 32 kg.

Koľko medu sa dá získať z úľa za sezónu s kočovnou údržbou včelína

Princíp kočovného včelárenia predpokladá opakované - od dvoch do siedmich - pohybov včelína do miest na vrchole kvitnutia.

To vytvára vysoké mzdové náklady na sťahovanie, finančné investície a riziko úmrtia rodiny v dôsledku meniacich sa podmienok. Počas celej sezóny však nomádska údržba včelína výrazne zvyšuje objem úplatku z medového základu.

Skúsení včelári odporúčajú znížiť počet úľov a vyvinúť maximálne úsilie na zlepšenie úžitkovosti každého zostávajúceho hniezda.

Za dobrých poveternostných podmienok, s minimálnym rizikom rojenia a smrti hmyzu, dáva 1 úľ mobilnej včelnice asi 150 kg medu za sezónu. V najúspešnejších rokoch môže tento údaj dosiahnuť 200 kg.

Koľko medu prinesie úľ v sezóne na stacionárnom včelíne

V dobrom roku je výťažok medu z jedného úľa asi 70 - 80 kg - pri pohodlnom spôsobe chovu hmyzu. Podmienky kvality služby zahŕňajú:

 • pravidelný dohľad;
 • obvyklé životné podmienky;
 • dostupnosť vybavených miestností na odčerpanie;
 • poskytuje dobrý základ pre med.

Za rekordnú úroveň príjmu produktu sa považuje 100 kg.

Pozor! Na stacionárnom včelíne nie je možnosť získať monoflórny (lipa, pohánka, melilot atď.) Produkt.

Koľko medu môžete cez leto nazbierať z úľa

V strednom Rusku sa čerpanie uskutočňuje dvakrát za leto, koncom júna a začiatkom augusta.

Zber medu z jedného úľa štandardného typu, ktorý je vybavený 24 polorámikmi, je 15 - 20 kg. Je to spojené:

 • s neschopnosťou úplne vyčistiť voštinu;
 • potreba nechať jedlo samotným včelám.

V dobrom lete prinesie jeden úľ 30-40 kg medu.

Koľko medu dáva úľ ročne

Včely sú schopné v podmienkach stredného Ruska doplniť svoje zásoby až štyrikrát za sezónu. V južných regiónoch je toto číslo desať.

V sezóne sa z jedného úľa dá nazbierať 70 - 80 kg medu.

Pri maximálnom odbere môže množstvo produktu z 1 včelieho hniezda dosiahnuť až 200 kg.

V závislosti od typu úľov sa mení počet rámcov prijatých s produktom:

 • telo (malé) - 8;
 • ležadlá (celkovo) - 24.
Dôležité! Nie je možné vyčerpať produkt z úplne neuzatvorených plástov: bude nekvalitný.

Ako vypočítať, koľko medu dáva včelín

V priemere súkromné ​​včelnice držia až 50 včelstiev. 1 včelár obsahuje 20 - 25 kg prírodnej sladkosti. Počas sezóny zostáva v úľoch asi 20% medu. To je nevyhnutné na udržanie normálneho života a činnosti včiel, ako aj na ich kŕmenie počas čerpania. Pri poslednom plote by mala byť zimná rezerva minimálne 60%.

Ak uvážime, že v strednom Rusku sa úplatky neberú viac ako štyrikrát ročne, zo štandardnej včelnice sa dá ročne získať až 4 tisíc kg medu. V južných regiónoch, kde sa čerpanie vykonáva až 10-krát ročne, môže výnos dosiahnuť 10 tisíc kg.

Niektorí včelári nahradia prírodný produkt cukrovým sirupom. Ale nedostatok základných stopových prvkov v zimnej výžive môže viesť k oslabeniu alebo dokonca k úhynu včiel.

Záver

Uvoľnenie medu z jedného úľa vo významnom množstve si vyžaduje špeciálne znalosti. Dobré výsledky sa dosiahnu obohatením potravy o vitamíny, zimným zahriatím a kočovnou metódou uchovávania.

Včelárstvo je veľmi nepríjemná a starostlivá práca. Vynaložené úsilie však prináša značné príjmy. Skúsení včelári často vyvíjajú a uplatňujú nové metódy zvyšovania úrody.Celkový zisk závisí od toho, koľko medu sa za sezónu vyčerpá z jedného úľa.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia