Pracuje vo včelíne v auguste, septembri

September je prvým mesiacom jesene. V tejto dobe je vonku ešte dosť teplo, ale už je cítiť prístup prvého chladného počasia. V septembri začnú včely postupne pripravovať svoje úle na zimovanie. Spravidla v auguste včelári hodnotia stav rodín, vykonávajú preventívnu liečbu chorôb a dávajú ďalšie jedlo. Do prvých septembrových dní by malo byť kŕmenie hmyzom ukončené.

Aké práce sa vykonávajú so včelami v auguste

Práce na včelíne po čerpaní medu v auguste majú veľký význam. Počas tohto časového obdobia vykonajú veľké množstvo práce na prípravu včelstiev na zimovanie, v dôsledku čoho hmyz v budúcom roku nebude oslabený a bude môcť naplno začať pracovať. V auguste by mali včelári posúdiť stav rodín, odčerpať med a tiež začať nakŕmiť hmyz cukrovým sirupom ako vrchným obväzom. Okrem toho je potrebné zistiť krádež a prípadne im predchádzať. Tieto práce musia byť dokončené do konca mesiaca.

Posúdenie stavu včelstiev

V auguste je potrebné vykonať plánovaný audit. Na revíziu sa odporúča zvoliť slnečný a pokojný deň. Počas inšpekcie musí včelár:

 • posúdiť silu včelstva;
 • skontrolujte množstvo zásob krmovín na zimu.

Pri kontrole včelstiev sa odstráni polovica voštinových rámov. Mali by existovať 2-3 plnohodnotné rámy, neúplné a poškodené musia byť odstránené. Ak prebytok ponecháte v úľoch, potom nakoniec začnú plesnivieť a môžu sa objaviť hlodavce. Mali by sa opustiť tie plásty, ktoré sú pokryté hmyzom.

Poradenstvo! V auguste stojí za to pracovať so včelami čo najopatrnejšie, pretože počas tohto obdobia je hmyz veľmi agresívny.

Čerpanie medu

Aj v auguste je potrebné odčerpať med. Počas odčerpávania hotového výrobku budete potrebovať:

 • vyberte si svetlú miestnosť pre prácu;
 • miestnosť by nemala byť prístupná pre včely a osy.

Algoritmus akcií je nasledovný:

 1. Jemne otvorte voštinu, aby ste odstránili vosk. Na tieto účely je vhodný nôž alebo vidlička.
 2. Pripravené rámy sa odošlú do extraktora medu. Pre maximalizáciu úrody medu je potrebné rámy niekoľkokrát otočiť.
 3. Ďalším krokom je naliatie hotového výrobku cez sito do čistej nádoby.

Niektorí včelári odporúčajú nechať med usadiť sa 2-3 dni, potom odstrániť voskové častice a penu, až potom naliať med do nádob na ďalšie skladovanie.

Ako a čím kŕmiť včely v auguste

Hmyz vo včelíne na konci augusta musí byť dodatočne kŕmený. Cukrový sirup sa používa ako vrchný obväz, ktorý sa predbežne zriedi čistou prevarenou vodou v rovnakých pomeroch. Hotový sirup sa naleje do drevených podávačov, ktoré sa inštalujú do úľov.Pre každú rodinu sa odporúča dať asi 0,5-1 litra hotového výrobku.

Mlieko sa môže používať ako bielkovinový doplnok. Na stimuláciu rastu pridajte tinktúry na báze ihličia, paliny, cesnaku a rebríčka. V priemyselnom meradle môžete použiť špeciálne prísady.

Pozor! Spolu s kŕmením sa odporúča použiť ďalšie rámčeky, do ktorých hmyz dá spracovaný sirup.

Bojujte proti krádeži

Mnoho včelárov porovnáva kradnutie včiel s ohňom. Zabránenie krádeži je pomerne ľahké, ak vykonáte preventívne opatrenia. Najdôležitejšie je odstrániť všetky medzery v úli, aby včely neboli pokúšané pachom nektáru, pričom veľkosť vchodu je zmenšená do takej miery, že do nej môže vletieť jeden jedinec.

Odporúča sa pridať cukrový sirup a večer vidieť rodiny. Všetky práce by sa mali vykonávať čo najrýchlejšie, pričom je nemožné nechať vedľa úľa škvrny od sirupu a medu.

Ošetrenie včiel v auguste

Starostlivosť o včely v auguste zahŕňa ošetrenie hmyzu pred možnými chorobami. Najčastejšou chorobou je útok kliešťov na včelstvá. V auguste sa počas prípravy hmyzu na zimovanie odporúča používať prípravky, ktoré zbavia včely roztoča. Včasné preventívne opatrenia pomáhajú chrániť rodinu a predchádzať počtu úmrtí v zime.

Preventívna liečba včiel v auguste

Práce na včelíne v auguste zahŕňajú nielen vyšetrenie včelstiev a zavedenie kŕmenia, ale aj preventívne opatrenia na prevenciu chorôb. Je dôležité pochopiť, že roztoč miluje vlhkosť, a preto sa odporúča zvýšiť úle na špeciálnych stojanoch vysokých 50 cm.

Na preventívne účely sa odporúča liečiť hmyz od prvých augustových dní po dobu 30 dní. Vďaka takýmto manipuláciám je možné včely z kliešťov odstrániť takmer o 90%.

Redukcia včelích hniezd v auguste

Pred začiatkom prikrmovania včiel v auguste sa odporúča predrezať hniezda. Aby to mohol urobiť, musí včelár z včelieho úľa odstrániť plástové rámy, ktoré nie sú obsadené hmyzom. Prvým krokom je odstránenie rámcov, ktoré sa majú zahodiť. Je dôležité si uvedomiť, že zvyšné rámy by mali byť do polovice naplnené medom alebo z 2/3 plné. Keď budú mať také rezervy na zimu, rodina nezomrie od hladu. Med by mal byť umiestnený v mieste, kde sa nachádza hmyz.

Je možné založiť v auguste

Spravidla sa včely medonosné dávajú k včelám na jar, keď začnú kvitnúť záhrady a púpavy. V tomto okamihu sa hrebene z tepla nedeformujú, rojový stav hmyzu sa nevyskytoval, v dôsledku čoho je pravdepodobnosť premeny včelích buniek na bunky dronov minimálna.

Dôležitou podmienkou je prítomnosť úplatku a prinesenie čerstvého peľu do úľa. Je dôležité si uvedomiť, že cukrový sirup nemôže vyriešiť tento problém. Bez úplatku si hmyz nevytvorí základ.

Včelínske práce v septembri

Dôležitosť práce so včelami v septembri je spôsobená skutočnosťou, že počas tohto obdobia sa hmyz začne pripravovať na zimovanie. Práce vykonávané vo včelíne možno podmienečne rozdeliť do niekoľkých etáp:

 1. Zber a zabezpečenie včelstiev potrebného množstva kŕmenia na zimu.
 2. Ak hmyz zimuje vonku, je potrebné úle predizolovať.
 3. Okrem toho je potrebné starostlivo preskúmať včely a sledovať možnú krádež vo včelíne.

Až po vykonaní týchto prác je možné zaslať hmyz na zimu.

Do včiel zbierajte v septembri med

V septembri sa zber medu zastaví, začína sa proces prípravy na zimovanie. V tomto období včelári vyťažia väčšinu medu a niekoľko rámčekov nechajú do polovice plných. Ako vrchný obväz dostane hmyz cukrový sirup, ktorý spracúva počas celého septembra.Ak včely nezhromaždili med pred septembrom alebo sa úplne vyťažili, existuje možnosť, že rodina kvôli nedostatku potravy zomrie.

Koľko plodov by malo byť v septembri

Včelstvá, ktoré do konca augusta ešte nemajú plod, alebo mladé včelie kráľovné práve začali nakladať vajíčka, bez toho, aby sa pripojili k ďalším silnejším kolóniám, zostanú do zimy veľmi slabé. Množstvo plodov v septembri musí byť minimálne jedna snímka všetkých vekových skupín. Odporúča sa vopred skontrolovať každý rám a určiť kvalitu a množstvo medu. Biele hrebene, v ktorých nebol žiadny plod, sú odstránené.

Môžu sa včely rojiť v septembri

Ako ukazuje prax, rojenie je možné v septembri. Existuje veľa dôvodov na rojenie, najdôležitejšie je neprítomnosť alebo smrť včelej kráľovnej. Miesto, kde sa med zhromažďuje, môžete navyše ošetriť chemikáliami, ktoré odstrašia hmyz a prinútia vás hľadať vhodné miesto. Ďalším dôvodom, prečo sa hmyz môže začať rojiť, je absencia rezervoáru v bezprostrednej blízkosti včelína.

Starostlivosť o včely v septembri

Ako ukazuje prax, je dosť ťažké sa o hmyz starať. V jesennom období sa odporúča vykonávať starostlivosť až 6-krát, nemali by ste včely dosť rušiť.

Starostlivosť o hmyz zahŕňa:

 • poskytovanie kŕmnych zásob;
 • otepľovanie úľov;
 • prevencia chorôb;
 • príprava na zimovanie;
 • udržiavanie vhodného teplotného režimu.

Pri správnej starostlivosti môžete rátať so silným včelstvom, ktoré prinesie veľké množstvo medu.

Inšpekcia včelstiev v septembri

V septembri sa odporúča preskúmať všetky včelstvá, aby sa zistila ich sila. Ak sa počas vyšetrenia zistia slabé neproduktívne rodiny, mali by sa zlikvidovať. Tiež stojí za to identifikovať tie rodiny, ktoré je potrebné spojiť so silnejšími. Ak sa zistí chorý hmyz, odporúča sa okamžite začať liečbu, pretože existuje veľká pravdepodobnosť straty celej rodiny.

Kŕmenie včiel v septembri

Na každú včeliu cestu by mali zostať až 3 kg medu. Prax ukazuje, že 8 obložených rámov vyžaduje 25 kg letného medu. Všetky práce musia byť ukončené pred 5. septembrom, inak včely nestihnú spracovať sirup na med.

Osobitný význam sa musí pripisovať nielen množstvu, ale aj kvalite použitého medu. Skvelou možnosťou je ľahká medová odroda. Neodporúča sa používať odrody, ktoré rýchlo kryštalizujú. Okrem toho sa hmyzu podáva cukrový sirup a včelí chlieb.

Odstránenie medovicového medu

Pri montovaní včelích hniezd v septembri sa odporúča medovicový med odstrániť. Spravidla má taký med tmavohnedý odtieň, chutí ako pokazený karamel, má hustú konzistenciu. Hmyz takýto med prakticky neasimiluje a vo väčšine prípadov uhynie. Pri demontáži plástových rámov sa odporúča najskôr sa takého medu zbaviť.

Spracovanie včiel

Koncom septembra sa včely liečia na varroatózu. Ošetrenie sa odporúča vykonať skoro ráno, skôr ako včely odletia. Na tieto účely môžete použiť papierové prúžky Vetfor. Práce sa vykonávajú takto:

 1. Zatvorte vchod.
 2. Upevnite lištu na špeciálne držiaky.
 3. Umiestnite ho do stredu úľa, do otvoru medzi rámami.

Výsledok môžete pozorovať doslova za 30-40 minút. Takmer 80% kliešťov sa rozpadne, zvyšok do 12 hodín uhynie.

Tvorba úľov v septembri

Tvorba včiel na konci septembra zahŕňa zjednotenie niekoľkých rodín:

 1. Všetky práce musia byť vykonané do 18. alebo v termíne do 20. septembra večer.
 2. Rodiny sa tvoria za dobrého počasia.
 3. Pred zjednotením niekoľkých rodín sa odporúča hmyz vopred nakŕmiť.
 4. Odporúča sa kráľovnú úľa na chvíľu umiestniť pod čiapku.
 5. Slabé rodiny musia byť spojené so silným rojom.

Je dôležité si uvedomiť, že choré včelstvá nemožno zjednotiť.

Dôležité! Včely rôznych plemien nie sú vhodné na zjednotenie.

Prečo včely lietajú na jeseň

Vedci sa domnievajú, že jesenné zhromažďovanie hmyzu je dôsledkom neprimeraných životných podmienok. Ak včely začnú včelstvá opúšťať v septembri, môže to byť z nasledujúcich dôvodov:

 • smrť včelej kráľovnej - plod sa neobjavil, unavené včely sa začnú zhromažďovať;
 • herbicídy - škodlivé chemikálie používané na ošetrenie polí, v dôsledku čoho včely začínajú hľadať čistejšie miesto na život;
 • hniezdo je umiestnené nesprávne - napríklad v úli je neustále teplo alebo naopak zima, navyše môže puzdro ležať v zdrži, ktorá je dosť ďaleko;
 • na výrobu hniezda bol použitý nekvalitný materiál;
 • včelári kŕmia hmyz, v dôsledku čoho včely nemajú dostatok priestoru na vybavenie spoločného hniezda;
 • neustály transport roja z jedného miesta na druhé.

Ak sa včely začnú rojiť a pripravovať sa na zhromaždenie, potom je potrebné zistiť dôvod a okamžite ho vylúčiť.

Práce s úľmi vo včelíne v septembri

Izolačné práce sa vykonávajú na včelíne v septembri. Ak hniezdo nezaberá celý priestor, potom by strany kufra mali byť pokryté doskami. Vďaka tomu sa zmierni vplyv studeného vetra. Do existujúcich štrbín sú uložené izolačné materiály, suchý mach a nakoniec sú utesnené špeciálnym vankúšom. Ak plánujete na izoláciu použiť seno alebo inú suchú trávu, mali by ste sa uistiť, že v nej nie sú žiadne semená.

Záver

V septembri začínajú včely proces prípravy na zimovanie, a preto je také dôležité venovať im v tomto časovom období náležitú pozornosť. Včelári musia nevyhnutne skúmať rodiny, identifikovať infikované a oslabené jedince. Je potrebné ich vyliečiť a neskôr opäť spojiť so silnou rodinou. Okrem toho budete musieť hmyz spracovať a zabezpečiť mu potrebné množstvo potravy, ktoré umožní včelám prežiť zimu naplno a bez strát.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia