Použitie propolisu: ako správne žuť

Na lekárske účely sa používajú takmer všetky včelárske produkty. Špecifickosť ich produkcie hmyzom a obsah určitých látok v nich si však vyžaduje kompetentné použitie. Jedným z najobľúbenejších druhov „včelej farmácie“ je propolis, na základe ktorého sa vyrába veľa liečivých prípravkov. V článku sa zváži, či je možné žuť čistý propolis a ako to urobiť správne.

Je možné jesť propolis v čistej forme

Nie všetky včelie produkty je dovolené brať v čistej forme. Je to spôsobené prejavom alergických reakcií u mnohých ľudí. Propolis je včelia živica alebo lepidlo, ktoré hmyz používa na dekontamináciu dôkazov a na utesnenie trhlín. Žuvanie čistého propolisu je prípustné a oprávnené, ale iba za jednej podmienky. Pred začatím liečby sa oboznámte s kontraindikáciami a vykonajte test na možnosť alergickej reakcie:

 1. Vo vodnom kúpeli roztopte kúsok propolisu na viskózne lepidlo.
 2. Vtierajte do kože ruky na úrovni zápästia alebo lakťov.
 3. Počkajte 15 minút a pozorujte ošetrovanú oblasť.
 4. Ak sa objaví začervenanie alebo svrbenie, užite lieky na alergiu a odmietajte žuť čistý propolis.

Ak nemáte negatívne prejavy, mali by ste stále dodržiavať odporúčané dávkovanie a čas liečebného postupu.

Prečo žuť propolis: liečivé vlastnosti

Propolis je prírodný produkt, ktorý môže nahradiť celý zoznam liekov.

Obsahuje:

 • včelí vosk;
 • flavonoidy;
 • triesloviny;
 • peľ;
 • vitamíny, minerály, aminokyseliny;
 • esenciálne oleje.

V zozname je možné pokračovať, ale už uvedené komponenty naznačujú silný liečivý účinok včelieho lepidla. Má imunostimulačné, antivírusové, antioxidačné, protizápalové, protiplesňové, regeneračné účinky. Pri správnom použití včelieho produktu môžete:

 • uhasiť zápalový proces;
 • zbaviť sa prechladnutia;
 • posilniť imunitu;
 • normalizovať ukazovatele krvného tlaku;
 • zlepšiť tráviaci proces;
 • očistiť telo od intoxikácie;
 • zlepšiť zdravie ústnej dutiny a posilniť zdravie zubov;
 • zmierniť pocit chronickej únavy.

Použitie propolisu vo vnútri zlepšuje stav onkologických pacientov, ak sa žujú pod dohľadom lekára.

Aké choroby je užitočné žuť propolis

Vzhľadom na priaznivé vlastnosti včelieho produktu ho možno použiť na rôzne ochorenia. Dobré výsledky žuvania lepidla boli zaznamenané pri liečbe chorôb:

 1. Dýchací systémhlavne hrdlo. Pri príznakoch bolesti v krku by sa mal počas dňa žuvať kúsok s hmotnosťou do 5 g. Trvanie procesu by sa malo skrátiť, pretože sa stav zlepšuje. Okrem zmiernenia bolesti v krku postup bráni prenikaniu infekcie do dolných dýchacích ciest.
 2. Tráviaci trakt... Na zmiernenie stavu v žalúdku sa odporúča propolis rozpustiť v ústach a potom prehltnúť. Ak potrebujete vylepšiť ústnu dutinu alebo znížiť stupeň karyóznych procesov, potom stačí resorpcia alebo žuvanie kúska včelieho lepidla.Žuvanie propolisu je prospešné pri žalúdočných vredoch. Aj keď by človek nemal dúfať v úplné vyliečenie bez lekárskeho zásahu.
 3. Pankreatický zápal... V takom prípade bude včelie lepidlo vynikajúcou pomocou v kombinácii so silnejšími liekmi.
 4. Pečeň... Pre tento dôležitý orgán spočíva použitie včelieho lepidla v jeho schopnosti odstrániť intoxikáciu z tela. Takto uľavíte pečeni a pomôžete jej uzdraviť sa.

Toto je neúplný zoznam chorôb, pre ktoré je žuvanie včelieho lepidla veľmi účinné. Hlavnou výhodou je posilnenie imunitného systému, telo sa stáva schopné bojovať samo.

Dôležité! Pred začatím liečby včelími produktmi by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Ak máte vážne zdravotné problémy, nemôžete sa spoliehať iba na účinnosť žuvania propolisu. Vyžaduje sa komplexná liečba.

Ako liečivo žuť propolis

Ak používate akýkoľvek liek, nezabudnite dodržiavať pravidlá jeho používania. Podľa odporúčaní by sa mal žuť aj propolis. Medzi nimi sú hlavné:

 1. Neprekračujte dávkovanie... Sadzba sa počíta v závislosti od veku, pohlavia, fyzického stavu a charakteristík konkrétnej osoby. Priemerná dávka je 3 g, ale v čase akútnych stavov sa zvyšuje na 10 g denne.
 2. Telo si postupne zvyknite na včelí produkt... Začnite s minimálnou dávkou (2 - 3 g) a starostlivo zaznamenajte svoj stav. Ak je výsledok pozitívny, postupne zvyšujte množstvo.

Malo by sa pamätať na to, že dávka sa vyberá individuálne. Nespoliehajte sa na skúsenosť niekoho iného. V závislosti od hmotnosti, pohlavia alebo veku môže byť potrebný úplne iný dávkovací režim.

V čase žuvania by ste mali určite sledovať stav. Ak dôjde k pocitu nepohodlia, je potrebné dávku ešte znížiť alebo liečebné postupy dočasne odložiť.

Koľko propolisu žuť

Okrem dávkovania je potrebné dodržať čas zákroku. Propolis sa odporúča žuť, kým z neho nezostanú nerozpustné zrná. Toto je vosk, ktorý už nemusíte žuť. Čas priamo závisí od použitej dávky. Priemerná doba žuvania pre 1 g produktu je 5 minút. Ak je sústo väčšie, môže žuvanie trvať až 10 - 15 minút. Mimochodom, 15 minút je maximálna povolená doba žuvania propolisu v jednej relácii. Prudké predĺženie trvania môže viesť k negatívnej reakcii slizníc v ústnej dutine. Telo sa musí prispôsobiť novému produktu.

Ako správne žuť propolis: pred jedlom alebo po jedle

Toto je dôležitý aspekt pri liečbe včelím produktom. Proces žuvania by mal byť rozdelený do niekoľkých etáp, v závislosti od stavu propolisu. Kus je spočiatku veľmi tvrdý. V tomto okamihu ho môžete mierne stlačiť zubami alebo rozpustiť. Pod vplyvom slín a mechanických pohybov lepidlo mäkne a veľkosť kúska sa zmenšuje. Užitočné zložky začnú prenikať do tela.

Dôležité! Mali by ste žuť prednými zubami.

Domorodí obyvatelia dávajú menší efekt vďaka svojej reliéfnej štruktúre. V ohyboch zubov sa upchávajú častice, čo znižuje účinnosť liečby. Keď je propolisový kúsok mäkký, môžu byť žuvacie pohyby aktívnejšie.

Teraz o postupnosti:

 1. Pred jedlom sa odporúča žuť kúsok propolisu pri problémoch s tráviacim systémom. Optimálne je dokončiť proces 30 minút pred začiatkom jedla. Tento čas bude stačiť na to, aby mal propolis liečivý účinok a žalúdok je pripravený na jedlo.
 2. Bez ohľadu na jedlo kúsky žuvajú, aby sa zbavili nádchy alebo problémov v ústach. Profylaktický účinok propolisu sa dobre prejavuje aj pri žuvaní bez jedla.

Ak je choroba v počiatočných štádiách, potom nemusí byť potrebné zvýšenie dávky.

Môže sa propolis po žuvaní prehltnúť?

Zostáva ešte jeden dôležitý bod - či je možné propolis po žuvaní prehltnúť.Odpoveď závisí od zloženia produktu. Obsahuje 30% včelieho vosku, ktorý sa nerozkladá pomocou enzýmov ľudského tela. Preto je nemožné úplne stráviť propolis. Ak sa však z nedbalosti ukáže, že hrášok je prehltnutý, nemali by ste sa báť. Neublíži to, ale nemali by ste prehltnúť liečivé lepidlo zámerne alebo pravidelne.

Čo sa stane, ak budete žuť propolis každý deň

Denné maškrtenie je veľmi prospešné. Hlavnou vecou je vydržať priebeh liečby a pokúsiť sa ju neprekročiť. Aby sa zabránilo chorobám, je potrebné každý deň 1-2 mesiace rozpúšťať včelie lepidlo. Priebeh liečby je 3 týždne. Ale intenzívna verzia, ktorá sa používa na vírusové alebo nachladnutie, nemôže byť dlhšia ako 7 dní. Počas tohto obdobia sa včelí produkt spotrebuje po 3-4 hodinách.

Môžu deti žuť propolis

Deťom nie je zakázané dávať propolis na žuvanie, ale berúc do úvahy vlastnosti malého organizmu. Produkt je veľmi užitočný pre deti do 5 rokov, ktoré majú zníženú schopnosť imunitného systému odolávať patogénnym mikroorganizmom. Jedinou kontraindikáciou sú alergické prejavy. Ak dieťa nie je alergické na propolis, mali by sa vziať do úvahy nasledujúce nuansy:

 1. Maximálna denná dávka pre deti vo veku od 3 do 7 rokov je 1 g, vo veku nad 7 rokov a do 12 rokov - 2 g.
 2. Jemné mliečne zuby nie sú schopné dobre žuť včelie lepidlo, preto sa odporúča ich rozdrviť a zmiešať s pohárom teplého mlieka. Tento trik pomôže aj vtedy, keď vaše dieťa nemá rado chuť propolisu.

Najdôležitejším odporúčaním je nepodávať propolis deťom bez konzultácie s pediatrom.

Je možné žuť propolis na zápal žalúdka

Problémy so žalúdkom si vyžadujú správne použitie produktu. Musí sa dôkladne požuť, potom prehltnúť. To sa deje pol hodiny pred jedlom. Včelie lepidlo obklopuje sliznicu žalúdka a chráni ho pred kyselinou. Môžete jesť 30 minút po požití propolisu. Procedúru musíte opakovať 2 - 3 krát denne, celková dávka by nemala presiahnuť 5 g. Výsledkom liečby sú bolesti, pálenie záhy a nevoľnosť.

Kontraindikácie

Môžete žuť propolis na rôzne choroby, ale najskôr by ste si mali preštudovať jeho prínos a poškodenie pre ľudské telo. Osobitná pozornosť sa venuje kontraindikáciám.

Je zakázané používať lepidlo, ak:

 1. Individuálna intolerancia tela. Je potrebné vopred skontrolovať alergické prejavy príjmu včelích produktov.
 2. Určité choroby obličiek, žlčových ciest alebo pečene. V tomto prípade je potrebné pripraviť tinktúry.
 3. Tehotenstvo, najmä s komplikáciami. Nie je možné zistiť reakciu plodu na včelí produkt, preto je lepšie zdržať sa hlasovania.

Musíte tiež sledovať dávku liekov. Predávkovanie môže byť rovnako škodlivé ako alergia.

Záver

Je možné žuť čistý propolis na liečbu mnohých chorôb a na účely prevencie. V tomto prípade je nevyhnutné dodržiavať dávkovanie terapeutického činidla a pravidlá jeho používania.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia